Jarní všestrannost láme rekordy a láká i závodníky ze zahraničí

18. 04. 2019 15:00

Obrázky: 3

Autor: Tisková informace Rubrika: Všestrannost Počet přečtení: 882 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

O velikonočních svátcích se závodiště promění v mekku jezdců všestrannosti. Do Pardubic se znovu sjede rekordní počet závodníků. V Jarní všestrannosti je totiž hlášeno 320 startů, zájem má i třináctka jezdců z Rakouska. Jde o vůbec první letošní závody military a zároveň premiérové kolo 54. ročníku seriálu Zlatá podkova.

Soutěže všestrannosti, někdy nazývané také jako military, patří k nejnáročnějším jezdeckým disciplínám. Svůj počátek mají v armádě, která testovala všestrannou způsobilost koní. Sportem se military stalo až ve 20. století, první závody se konaly ve Francii. V roce 1902 se v Paříži jel první šampionát, na olympiádě se všestrannost poprvé objevila v roce 1912 ve Stockholmu.

O olympijskou disciplínu, byť v méně náročných podmínkách, je v Pardubicích vždy velký zájem. Na Jarní všestrannost je přihlášeno na 280 sportovních dvojic, i se soutěžemi „na styl“ to pak dělá celkem 320 startů. Vypsáno je 15 soutěžních kategorií od nejnáročnější Zlaté podkovy až po soutěže pony a hobby. A právě na poníky se stavitel tratí Václav Žižka letos zaměřil nejvíc. „Úroveň dětí ve všestrannosti jde stále nahoru, proto bych rád tratě pro poníky trošku ztížil. Důvodem je i to, že děti pak vyjíždějí do zahraničí, někteří možná pojedou na Mistrovství Evropy, tak ať jsou na tu vyšší úroveň připravené,“ řekl Václav Žižka.

Pro terénní tratě je po závodišti rozmístěno na 130 různých skoků, novinky čekají třeba na jezdce nejnáročnější soutěže stupně S*. „Jejich trať měří necelé tři kilometry, čeká na ně dokonce sedm kombinací. Trať tentokrát povede i za lesíkem, jednu z kombinací jsme postavili právě tam nedaleko Francouzského skoku,“ dodal Žižka. Jezdci a koně všestrannosti musí během tří dnů zvládnout tři jezdecké disciplíny. Kromě atraktivních krosů (terénních zkoušek) to jsou ještě parkury a drezury.

V rámci Jarní všestrannosti se uskuteční také šampionáty mladých koní a výsledky jezdců budou započítávány do Národního poháru ČJF ve všestrannosti, a to jak dospělých, tak i dětí a juniorů. Komise budou hodnotit také styl jezdce. Stylové soutěže všestrannosti, které se konají už pět let, jsou zaměřené na jezdce do 18 let a jejich cílem je zvýšit bezpečnost při terénních zkouškách.

Velkému počtu startujících koní a jezdců jsme museli uzpůsobit také harmonogram soutěží. Páteční drezury se pojedou na obou kolbištích už od brzkých ranních hodin, v sobotu opět jak na trávě, tak na písku budou parkury. A ještě ten den musíme začít i s krosy, které vyvrcholí v neděli,“ popsal časový plán Jarní všestrannosti místopředseda představenstva Dostihového spolku a.s. Martin Korba.

Jarní všestrannost, kvalifikace na Zlatou podkovu se koná ve dnech 19. – 21. dubna 2019. Vstup pro diváky je po všechny tři dny zdarma.

Novinkou letošní sezony je seriál všestrannosti pardubického závodiště

V letošní sezoně se na pardubickém závodišti uskuteční trojice závodů všestrannosti a to už otevírá možnost uspořádat seriál pardubického závodiště „Military Tour Pardubice 2019“. Pro pravidelné účastníky to znamená příležitost sbírat body a stát se historicky prvním šampionem všestrannosti v Pardubicích.

Pravidla seriálu jsou jednoduchá. Jezdci sbírají ve všech závodech všestrannosti pořádaných na pardubickém závodišti body za umístění. Ty se automaticky sčítají a jezdec s nejvyšším počtem bodů se na podzim stane vítězem. Body bude možné sbírat jak při oficiálních závodech, tak i v soutěžích pony a hobby. V jedné soutěži může jezdec startovat na více koních, započítán mu bude ale jen nejlepší výsledek. Při shodném počtu bodů rozhoduje o lepším umístění v žebříčku menší počet startů jezdců v kvalifikačních soutěžích. Soutěžit se bude v kategoriích stupňů obtížnosti ZK, Z, ZL, L a 1*, body budou jezdci získávat na prvních deseti příčkách, samozřejmě odstupňované dle pořadí.

„S nápadem uspořádat seriál všestrannosti přišla manažerka sportu Kateřina Mandysová s Jiřím Bělohlavem a tenhle jejich nápad byl hned přijat. Všestrannost je v Pardubicích mezi jezdci oblíbená, hlavně na jaře sem jezdí rekordní počet závodníků. A tohle je další motivace, proč v domově Velké pardubické ukázat své všestranné dovednosti,“ komentoval nový seriál všestrannosti místopředseda představenstva Dostihového spolku a.s. Martin Korba.

První soutěží, ve které budou jezdci sbírat body, je Jarní všestrannost. Ta se na závodišti koná už o velikonočním víkendu, tedy ve dnech 19. – 21. dubna. Druhým kolem bude Letní všestrannost v termínu 19. – 21. července a o konečném pořadí rozhodnou soutěže Rozlučkové všestrannosti o prvním listopadovém víkendu. Historicky první šampioni budou slavnostně vyhlášeni a dekorováni 3. listopadu.  

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: