Jarní třídění starokladrubských koní v hřebčíně Kladruby nad Labem

19. 05. 2020 09:00

Obrázky: 3

Autor: Tisková informace Foto: Archiv NH Kladruby nad Labem Rubrika: Chov koní Zdroj: NH Kladruby nad Labem Počet přečtení: 572 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Třídění starokladrubských koní probíhá za účasti odborné komise již tradičně dvakrát ročně (květen, říjen). Kromě negativní selekce – vytřídění mladých koní z odchovu nejčastěji pro hrubé vady exteriéru, zdravotní problémy a pozitivní selekce – předvýběr nadějných mladých koní ve výcviku k přípravě k výkonnostním zkouškám (VZ) a zařazení mladých hřebců a klisen do chovu, je hodnocena i celková úroveň předvedených koní (kondice, růstové parametry, péče o koně, ovladatelnost zvířat).

Třídění starokladrubských koní proběhlo v Kladrubech nad Labem ve středu 13. 5. 2020, komise pracovala ve složení Ing. Karel Regner – předseda, Tomáš Barták, Ing. Kateřina Neumannová. V úvodu dne bylo předvedeno 15 plemenných hřebců na hlavním nádvoří hřebčína. Plemenní hřebci Favory Albuza XXVII a Generalissimus Rarita II jsou v letošním roce k dispozici privátním chovatelům formou inseminace čerstvým spermatem v Zemských hřebčincích Tlumačov a Písek.

Dále bylo předvedeno 6 hřebců a 7 klisen ročníku 2016 ve výcviku. Dva hřebci byli komisí vytříděni, 4 hřebci nastoupí v příštím týdnu k výkonnostním zkouškám, všech sedm klisen je připravováno k výkonnostním zkouškám v září v Kladrubech nad Labem.

Stádo chovných klisen s letošními hříbaty bylo prohlédnuto na stáji. Ohřebeno je k tomuto dni 28 klisen, 9 klisen se má ještě ohřebit. Na Josefově bylo předvedeno 15 starokladrubských vraníků ročníku 2018, jeden hřebeček byl vytříděn. Odpoledne proběhlo třídění v odchovně Františkov. Předvedeny byly ročníky jednoletých, dvouletých a tříletých koní.

Z nejstarších hřebečků byli vytříděni celkem 3 hřebci, 10 hřebců nastoupí v létě do výcviku se záměrem přípravy do výkonnostních zkoušek.

Komise shledala mladé koně ve velmi dobré kondici a třídění velmi dobře připravené.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: