Jaký byl Moravský show pony šampionát 2018?

23. 11. 2018 06:00

Obrázky: 8

Autor: Rudolf Žimulák Foto: Renáta Kozubová Rubrika: Pony sport Počet přečtení: 1122 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Seriálová soutěž speciálních výstavních tříd - Moravský show pony šampionát - se těší stále větší oblibě jak u účastníků těchto soutěží, tak i u diváků. V letošním roce se organizace jednotlivých kol ujalo již šest subjektů. Máme pro vás rekapitulaci!

Jednotlivá kola Moravského show pony šampionátu proběhla v JK Valašsko, na ranči Čeladná, v ESC Olomouc - Lazce, v Polance nad Odrou, na Jarošově statku Studénka a v JK Trojanovice, kde se uskutečnilo také finále.

Děti, rodiče a jejich poníci tak mohli soutěžit ve speciálních výstavních třídách Mladý vystavovatel, First Ridden, Lead Rein, Open Ridden, Junior vystavovatel. Doplněny byly také výstavní speciální soutěžní třídy driving a oblíbené jízdy zručnosti.

MSPŠ věnovali pozornost především chovatelé shetland pony a chovatelé velšských plemen, jelikož účastníci jsou obvykle rozděleni dle jednotlivých plemen. Tak mohli diváci vidět nejen krásné výkony dětí a rodičů, ale i chovatelsky zajímavé srovnání výkonů i exteriéru jednotlivých plemen. MSPŠ bylo podpořeno chovatelskými svazy, a to Svazem chovatelů shetlandských pony a Českým svazem velšských koní, z.s. , dvě kola také podpořil Svaz chovatelů koní Moravy a Slezska z.s.

Pro účastníky MSPŠ byl letošní ročník zajímavý i tím, že se předvedli na dvou kolech před zahraničními posuzovateli. Tak tomu bylo v Olomouci, kde účastníky hodnotili posuzovatelé z Belgie, manželé Marc a Anita Aerts a v Polance nad Odrou, kde posuzovala fenomenální britská posuzovatelka paní Anne Abrahal.

Obě tato kola byla součástí chovatelských akcí Svazu chovatelů koní Moravy a Slezska a byla velice dobře obsazená. Posuzovatelé chválili vysokou úroveň a připravenost dětí i rodičů. Výkony dalších kol hodnotili čeští posuzovatelé: paní Iveta Lewingerová, pan Pavel Holešovský a paní Radka Šestáková, která posuzovala rovněž finálové kolo v Trojanovicích.

V rámci seriálu jsou pro účastníky vyhlašovány i speciální ceny, a to Cena SCHKMS pro nejlepšího mladého vystavovatele v Olomouci, kde cenu vyhrála Iva Lacková s klisnou WPB Jameela Jazz z JK Kennbery, v Polance nad Odrou je tradičně vyhlašována Cena Hřebčína Aslan pro nejlepšího mladého vystavovatele v shetlandské kategorii, kde nejlepší byla Denisa Lodziánová s klisnou Finále, rovněž z JK Stáj Kennbery.

Oblíbené je i kolo pořádané Jarošovým statkem ve Studénce, kde je v každé třídě vyhlašována i Cena sympatie posuzovatele.

MSPŠ je seriálovou soutěží ve speciálních výstavních třídách na Moravě a účastníci tak sbírají body z jednotlivých kol dle umístění. Účastníci tak „bojují“ o titul Šampiona a Vicešampiona ve třídách Mladý vystavovatel, Junior vystavovatele, Lead Rein a First Ridden.

Jelikož je MSPŠ zajímavá i z chovatelského hlediska, jsou vyhlašovány i ceny (šampion a vicešampion) pro nejlepšího shetlandského ponyho a velšského ponyho.

A kdo jsou vítězové Moravského Show Pony Šampionátu 2018?

  • Šampionem ve třídě Mladého vystavovatele se stala Denisa Lodzianová, 10 let, Vicešampionkou se stala Laura Nikelová, 7 let
  • Šampionem ve třídě Lead Rein se stala Laura Nikelová, 7 let, s maminkou Katkou Nikelovou, Vicešampionkou se stala Johanka Stehnová, 6 let, s maminkou Janou Stehnovou
  • Šampionkou ve třídě First Ridden se stala Denisa Lodzianová, 10 let, Vicešampionkou se stala Laura Nikelová, 7 let
  • Šampionem Junior vystavovatelem se stal Daniel Lodziana, 17 let
  • Šampionem kategorie nejlepší shetland se stala klisna Rozárka of New Territory (po Shadow v. Drieko z Rowena Liebas) majitelky Katky Nikelové, Vicešampionkou se stala klisna Finále (po Felix v.t. Kampje z Fee) v majetku Lodzianové Žanety
  • Šampionem kategorie nejlepší velš se stala klisna WPB Jameela Jazz (z Frankenhoehs Amor po Melenhofs Jessica) v majetku paní Lodzianové Žanety, Vicešampionkou se stala klisna WMP Tyli (po 2819 Patrick z Munbus Tatum) v majetku rodiny Stehnových

Cenu za SCHSHP předal člen předsednictva svazu Rudolf Žimulák, cenu za ČSCHVK předala členka RPK Radka Šestáková.

V rámci MSPŠ 2018 jsme mohli vidět znatelný posun stálých účastníků z minulých let jednotlivých kol, ale i nové tváře, které se do MSPŠ zapojily.

Celé MSPŠ není jen o soutěžení mezi dětmi, ale stává se z něj i místo pro přátelské setkávání chovatelů. Tento seriál je vhodný pro začínající děti v jezdeckém odvětví. Děti se zde naučí správně koně předvést, mohou se jezdecky posunout a naučí se pohybovat v závodním prostředí, přičemž jim rodiče mohou být oporou. Což je výhodou samozřejmě především pro ty nejmenší.

Každé z jednotlivých kol má něco do sebe, ale na všech je přátelská atmosféra,“ zaznělo na posledním finálovém kole v Trojanovicích, které bývá vyvrcholením celé, nutno říci že náročné, sezóny.

Sezóna 2018 je úspěšně za námi, ale již nyní organizátoři plánují sezónu 2019. A jaké novinky pro vás připraví? Vše se dozvíte na webu MSPŠ - www.mspsinfo.cz.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: