Jaká byla leadreinová sezóna 2015 a co nás čeká v sezóně 2016?

2. 03. 2016 10:00

Obrázky: 4

Autor: Iveta Lewingerová a Rafífa Hamoudová Foto: Jaroslav Zápotocký, Stáj Labské Chrčice, Dalibor Prokeš a archiv Kateřiny Horáčkové Rubrika: Pony sport Počet přečtení: 2713 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

V loňském roce se uskutečnil první ročník celorepublikové seriálové soutěže Lead Rein pohár. Jsou nějaké změny pro další ročník a kdy a kde budou jednotlivá kola?

V loňském roce se uskutečnil první ročník celorepublikové seriálové soutěže Lead Rein pohár, zaštítěný a podporovaný dvěma českými chovatelskými svazy: Svazem chovatelů shetlandských pony (SCHSHP) a Českým svazem chovatelů velšských koní (ČSCHVK). K vypsání této soutěže pro nejmladší věkovou skupinu dětí vedlo pořadatele hned několik důvodů. Předně to byla snaha vytvořit i pro ty nejmenší jezdce smysluplný typ soutěže, kde by mohli korektně rozvíjet své jezdecké schopnosti, získat kvalitní jezdecké základy a v budoucnu se pak rozhodnout, jakým směrem se vydají. Druhým důležitým důvodem bylo lepší zviditelnění shetlandských a velšských pony, kteří, jakožto poníci prvního kontaktu, mají vzhledem ke své velikosti nezastupitelné místo v práci s malými dětmi.

Již průběh prvního ročníku nám naznačil, že jsme se vydali správným směrem. Zpočátku se do soutěže zapojilo jen několik stájí, ale s intenzivní propagací se nám postupně podařilo přitáhnout mnoho nových tváří, z čehož máme velkou radost a věříme, že další zájemci o tuto speciální výstavní třídu v anglickém stylu na sebe nenechají dlouho čekat.

Minulý ročník byl v jistém slova smyslu startovním. I když se Lead Rein soutěže na českých výstavách vypisovaly již v předcházejících cca 15 letech, obecné povědomí o průběhu soutěží a jejich způsobu hodnocení nebylo velké, čemuž odpovídala i rozkolísaná úroveň připravenosti jednotlivých soutěžících. Lead Rein pohár 2015 poskytl všem účastníkům jasná pravidla, vypsané semináře jim zase pomohly se lépe v dané problematice zorientovat, což v konečném důsledku vedlo k výraznému zvýšení úrovně předvedení u soutěžících.

Účastníci speciálních výstavních tříd v Lysé nad Labem

V letošním roce zůstávají pravidla Lead Rein poháru stejná až na jednu maličkost. Loni si pořadatel každého jednotlivého kola volil, jestli vypíše uzavřenou, nebo otevřenou třídu. Uzavřené třídy se mohli zúčastnit pouze poníci řádně přihlášení do seriálové soutěže. Tito museli splnit všechny podmínky uvedené v propozicích LRP. Pokud se pořadatel rozhodl vypsat třídu otevřenou, mohli v ní soutěžit i jedinci, kteří výše uvedené podmínky nesplňovali (příslušníci jiných než povolených plemen, poníci s vyšší KVH než 122 cm, poníci bez doloženého původu, poníci na bezudidlových uzdečkách). Jednalo se tedy o smíšenou třídu, kde společně soutěžili jak ti, kteří sbírali body do celoročního hodnocení, tak ti, kteří se do seriálu z důvodu nesplnění některé z podmínek zapojit nemohli. Obvykle pak v této třídě následovalo dvojí dekorování. Vyhodnotilo se absolutní pořadí bez ohledu na to, kdo je, nebo není přihlášen do LRP a následně se pak dekorovalo 5 nejlepších týmů, přihlášených do seriálu. I v tomto ročníku ponecháváme na pořadatelích rozhodnutí, zda otevřenou třídu vypíší. Změna je v tom, že pokud se pořadatel pro vypsání otevřené třídy rozhodne, bude tato vypsána jako samostatná. Takže standardně bude ve všech kolech LRP 2016 vypsána samostatná třída pro shetlandské pony, samostatná třída pro velšské horské pony, velšské pony a WPBr s KVH do 122 cm a k tomu v některých kolech LRP i otevřená Lead Rein třída pro všechny ostatní zájemce. Podmínky účasti v ní budou vždy specifikovány v propozicích konkrétního kola LRP.

Sponzoři, kteří loni podpořili krásnými cenami účastníky Lead Rein poháru v roce 2015, nám zachovali svou přízeň i pro tento rok a to včetně našeho generálního sponzora - firmy Sehnoutek a synové s.r.o. se sídlem v obci Voleč u Lázní Bohdaneč. Děkujeme všem našim sponzorům za pomoc a podporu, soutěžící děti budou mít z jejich cen opět velikou radost.

*V letošním ročníku Lead Rein poháru čeká na soutěžící opět 7 kol:
  • 1. kolo LRP - Ola Ranch Litohošť - 17. 4. 2016
  • 2. kolo LRP - Zámecká jízdárna Plandry - 22. 5. 2016
  • 3. kolo LRP - Mezinárodní šampionát velšských plemen Hradec Králové - 19. 6. 2016
  • 4. kolo LRP - Welsh pony and cob show a Shetland pony show Nebanice - 23. - 24. 7. 2016
  • 5. kolo LRP - Národní výstava velšských plemen a Regionální výstava shetlandských pony Plasy - 20. - 21. 8. 2016
  • 6. kolo LRP - Mezinárodní přehlídka původních britských plemen Pardubice - 3. 9. 2016
  • 7. kolo LRP + FINÁLE - 25. 9. 2016 - I. Mountain and Moorland šampionát speciálních výstavních tříd - Lysá nad Labem - v rámci výstavy KŮŇ 2016

Kromě toho, že tato seriálová soutěž otevřela dveře i nejmenší věkové kategorii jezdců, kteří se zatím do oficiálního pony sportu v ČR nemohou zapojit z důvodu nízkého věku nebo nedostatku jezdeckých zkušeností, má Lead Rein pohár i další pozitivní dopady. Zvýšila se intenzita spolupráce mezi chovatelskými svazy, díky níž mají nejenom soutěžící ve speciálních výstavních třídách, ale i samotní chovatelé více příležitostí své svěřence ukázat široké veřejnosti, neboť např. někteří z pořadatelů velšských výstav budou v letošním roce nově otvírat i chovatelské třídy pro shetlandské pony.

Jezdecké výkony malých (3-4letých dětí) na shetlandských ponících v Lead Rein třídách, stejně tak jako ve třídách Mladý vystavovatel a First Ridden, dokázaly přesvědčit i tu část laické veřejnosti, která si ještě do nedávna myslela, že shetlandský pony je využitelný pouze pro spásání zahrady, o tom, že s hodným, dobře připraveným a přiměřeně velkým poníkem i takovéto dítko zvládne opravdu mnohem více, než bychom si uměli představit.

Nezbývá, než poděkovat soutěžícím z minulého ročníku za účast a popřát nejen jim, ale i všem nově příchozím hodně radosti s jejich poníky i v letošní leadreinové sezóně. Se všemi se budeme těšit na viděnou již v dubnu v Litohošti.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com