Jak to chodí v prodejní stáji

24. 08. 2011 05:00

Obrázky: 2

Autor: Katka Lipinská Foto: archiv Martiny Pechové a Terezy Bezroukové Rubrika: Navštívili jsme… Počet přečtení: 15372 Počet komentářů: 19 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 1 krát

Pokud procházíte inzeráty a brouzdáte po internetu, neuniklo vám, že je možné využít služeb profesionálů a že vedle koňských „handlířů“ existují i prodejní stáje a zprostředkovatelé prodeje. Jimi nabízení koně zpravidla bývají o něco dražší, vyplatí se je oslovit? V rámci tématu měsíce přinášíme reportáž z prodejní stáje. Oslovili jsme i zprostředkovatelku, abyste měli srovnání obou těchto možností.

K obchodníkům máme zpravidla zakořeněnou nedůvěru. Tak nějak tušíme, že jejich cílem je hlavně prodat, a to za co nejvíce. Rádi zapomínáme, že tento cíl má i hodně „normálních" prodávajících. Na rozdíl od profesionálů v tom ale neumí tolik chodit nebo to nemají alespoň napsané na vývěsním štítě (resp. webových stránkách). V naší nedůvěře zpravidla vnímáme znalosti a zkušenosti pouze negativně. Když prodávající ví více než my, nevěříme mu a máme tendenci předpokládat, že své zkušenosti využije v náš neprospěch a buďto nás obere o víc peněz, nebo nám prodá špatné zvíře. To se samozřejmě stát může a opatrnost je na místě. Otázkou je, zda je větší riziko špatného nákupu u bezejmenného soukromníka, který se potřebuje zbavit koně, který se mu nehodí, nebo u renomované prodejní stáje, která už při nákupu ví, že potřebuje dobře prodejné koně a že lidé špatné zkušenosti rychle posílají dál.

pechK návštěvě jsem si vybrala stáj Pferdimex Tlustice, na niž jsem v minulých letech získala dobré reference, a povídání s jednatelkou Martinou Pechovou bylo nejen přínosné, ale i velmi příjemné. Nejprve vysvětlila, proč cílem dobré prodejní stáje není hlavně prodat. Mnohem důležitejší je najít vhodného koně pro daného jezdce a mít spokojeného klienta: „V první řadě, koně jsou nebezpečný sport. A my samozřejmě nechceme sami řešit, ani nikomu působit problémy, proto se snažíme, abychom prodávali pouze dobré koně. Pokud je to alespoň trochu možné, pomáháme kupujícímu vybrat koně, se kterým bude spokojený a bude mu pasovat. Já sama dokonce prodej často vymlouvám, pokud kupující stojí o (pro něj) nevhodného koně nebo pro něj zrovna vhodné zvíře nemám. Určitě by mi nedělal radost přístup hlavně koně prodat a o daném člověku a jeho problémech už nikdy neslyšet. Snažím se svou práci dělat dobře a lidem při výběru pomáhat, i když ze mě někdy nejsou nadšení, když se jim koníček líbí a já jim ho vymlouvám. Jednou se mě jedna paní ptala, jestli je vůbec kůň na prodej, když jsem jim vymlouvala silného sportovního koně pro náctiletou, nepříliš vyježděnou dceru."

„A ono se vám to potom vrátí i na dobrém jménu stáje. Lidé si to mezi sebou řeknou. Pokud máte dobrý přístup a dobré koně, roznese se to. A pokud prodáváte problematické koně, roznese se to také. Takže dobrý obchodník je opatrný, jaké koně prodává a komu. Ale samozřejmě, ne všichni prodejci toto řeší. Je to o tom, jak moc jsem slušný a jak moc chci mít dobré jméno. A možná i jak moc dotyčný potřebuje peníze..."

Ušetříte na čase a benzínu

Koně v prodejních stájích bývají dražší, než ti od soukromníků, někdy i docela výrazně. Pokud nemáte příliš konkrétní požadavky, hledáte spíš levnější zvíře a/nebo jste tlačeni financemi, určitě lze levněji nakoupit třeba přes inzerát, v lepším případě „přes známé". Horší už to je s koňmi do sportu nebo když hledáte něco specifického. Tam musíte počítat s menším výběrem, větší pracností, časovou náročností a vyšším rizikem, že se „spálíte". Inzeráty totiž dost často neodpovídají skutečnosti. Tady mi to nedá a budu trochu ironická, což ode mě prosím neberte jako propagaci prodejních stájí, ale jako výzvu k opatrnosti a střízlivosti při pročítání inzerátů. Bohužel není neobvyklé, že se jedete podívat přes celou republiku na „100% zdravého, příjemně chodivého, přiježděného valacha s prostornými chody a výjimečným skokovým potenciálem" a na místě zjistíte, že se díváte na otupělého, v pohybu nečistého koně, jehož potenciál spočívá v tom, že ve volnosti v naměřené řadě skočí celých! 110 cm. A jednou prý přeskočil 130 centimetrovou ohradu. Opravdu výjimečné zvíře, u něhož jediné, co odpovídá popisu je, že je to valach. Ještě horší je to s koňmi do drezur. Hezké či dokonce výjimečné chody najdete téměř v každém druhém inzerátu a „vhodný do drezur" si už osobně překládám spíše jako „zaštycovaný, neskáče". I 100% zdravého koně si představuji poněkud jinak než autoři inzerátů, zejména vezmeme-li v potaz, že toto prohlášení najdete skoro v každém, zatímco dle veterinářů je skoro div najít u nás desetiletého koně s čistými rentgeny.

A pokud chcete koně do sportu a neujezdíte každého, nezbývá vám než objet koní více, prohlédnout si je a vyzkoušet. V takovém případě vám prodejní stáj, kde si na jednom místě zkusíte koní několik, může ušetřit spoustu času i benzínu. I když nekoupíte, minimálně si vyzkoušíte, jaký typ koně vám nejvíce vyhovuje a co máte hledat. Je i pravděpodobné, že zde skokový potenciál daného koně nebudou odvozovat od toho, jak vysokou ohradu jednou přeskočil.

Jak to chodí v prodejních stájích

Protože jsem nikdy v žádné prodejní stáji nebyla, využila jsem příležitosti a podrobně vyzpovídala Martinu Pechovou ohledně toho, jak to v prodejních stájích chodí: „Koně, které prodáváme, jsou v podstatě pořád stejní. Slušní skokoví, slušní drezurní, hodní, zdraví. O takové je zájem a naopak my nemáme zájem o koně, kteří budou hůře prodejní. V zahraničí lze často koupit koní víc v celém 'balíku'. To je výhodné. K těm, které se mi líbí, mi prodejce 'přibalí' další a ty já potom prodávám dál."

„Koně v prodejních stájích jsou zpravidla veterinárně vyšetření.U koní do 100 000 Kč se vzhledem k ceně nedělají většinou veškeré rentgeny, tam standardně děláme jen klinické vyšetření: srdce, dýchání, oči a nohy, ohybové zkoušky. Pokud je ale kupující chce, může si je na své náklady udělat, tomu se samozřejmě nebráníme. Pokud je kůň nad 100 000 Kč, pak je samozřejmostí kompletní vyšetření včetně rentgenů."

„Když zavolá zájemce o koupi, zpravidla už v telefonu jsem mu schopná říct, zda pro něj mám vhodného koně nebo ne. Pokud nemám, může samozřejmě přijet a zkusit některého, kterého zrovna máme, může se stát, že to vyjde. Kolikrát si potom koně přijede vyzkoušet, to je na dohodě, samozřejmě v rozumných mezích. Každý solidní prodávající je rád, pokud si koně vyzkoušíte víckrát. Je to lepší. V zimě zkoušíme v hale, ale pokud to jde, je dobré si ho zkusit i na venkovní jízdárně a třeba i v terénu, to samozřejmě není problém."

„Pokud se vyskytne problém, nebo zjistíte, že vám koník nesedí, ve většině prodejních stájí máte záruku, že vám koně vymění. Ne vždy jsou ochotni vrátit peníze, ale vymění. Což je výhoda, protože když si vyberete špatně, je to problém. Nejprve řešíte, co s koněm, který vám nevyhovuje, a když se už odhodláte k prodeji, zpravidla na tom i něco tratíte." Možnost vrácení koně do šesti týdnů je sice uvedená i v zákoně, ale že je to často problém, už zjistilo mnoho novopečených majitelů.

Pokud chci koně prodat, má smysl kontaktovat prodejní stáj?
„To je otázka. Já jako obchodník potřebuji koupit koně za 'velkoobchodní cenu', tedy za cenu, abych ho mohla prodat tak, aby se mi to vyplatilo. A navíc aby byl kůň dobře prodejný a nečekala jsem příliš dlouho."

Takže neberete koně jako „do komise"? :-)
„Ne, to jsme nikdy moc nedělali, my koně kupujeme a pak prodáváme. Nebo někdy vezmeme koně protihodnotou za jiného. Tedy koupíte si od nás koně a necháte nám za to, třeba s nějakým doplatkem, koně svého, kterého chcete prodat. Ale pokud se mi ozve někdo, kdo chce koně jen prodat, často takovým lidem spíš poradím 'dejte si inzerát' a dost často tak koně dobře prodají. Přes inzeráty se někdy prodává líp, zejména v nižších cenových kategoriích. Nebo je možné využít služeb zprostředkovatele."

Taková koňská „realitka"...

Po téhle informaci jsem dospěla k názoru, že nezkontaktovat ještě zprostředkovatele, nebyl by můj článek kompletní. A protože to bych nerada, oslovila jsem Terezu Bezroukovou, o níž vím, že působí jako zprostředkovatelka.

terCo si pod tímto pojmem představit? „Jak mí klienti s úsměvem říkají - funguji jako taková "realitní kancelář pro koně":-) Výhodou mých služeb oproti prodejním stájím je možnost výběru z většího množství koní než v případě, když bych nabízela pouze koně ustájené v jedné stáji. Obvykle mám v nabídce okolo 80 sportovních koní plus několik na rekreační ježdění, chov a podobně. Pokud mě kontaktuje zájemce, snažím se vždy vybrat několik koní, kteří by odpovídali jeho požadavkům a které mu pak navrhnu k vyzkoušení - podle jeho finančních možností, jezdeckých schopností a ambicí."

Na rozdíl od prodejní stáje zde samozřejmě nenajdete všechny koně na jednom místě. Tereza ale funguje jako záruka toho, že v její nabídce nenajdete scestné informace (na rozdíl od inzerátů) a zároveň může pomoci, pokud nemáte úplně přesnou představu, jakého koně si pořídit. Takže vám ušetří kilometry, což se ovšem nemůže neodrazit na prodejní ceně. „V absolutní většině případů pocházejí koně, které nabízím, od majitelů a jezdců, s nimiž se velmi dobře znám a můžu se tak spolehnout na to, že informace, které mi o koních poskytnou, jsou pravdivé a úplné. V každém případě si předtím, než koně do nabídky zařadím, osobně dojedu koně natočit a prohlédnout v tréninku, většinu z nich i osobně vyzkouším pod sedlem - a to zejména v případě, kdy mě požádá o spolupráci majitel koně, se kterým jsem dosud nespolupracovala. Díky tomu jsem pak schopná případným zájemcům poskytnout bližší informace o charakteru a jezditelnosti koně a poradit jim, jak vybrat toho nejvhodnějšího. Koně, kteří jsou už v nabídce, samozřejmě průběžně sleduji i na závodech. A než koně zařadím do nabídky, požaduji, aby byli koně vybaveni atestem o svém zdravotním stavu, u koní dražších samozřejmě včetně základních rentgenových snímků."

Na zprostředkovatele se můžete obrátit, i pokud řešíte prodej koně. Nač se potom připravit? Poté, co Terezu oslovíte a uvedete informace o svém koni, domluvíte se na finanční stránce a Tereza vám sdělí své podmínky, za kterých bude vašeho koně inzerovat. Zcela jistě to bude dostatečná fotodokumentace, s čímž vám může pomoci. Můžete se připravit také na její návštěvu, při níž veškeré informace ověří a koně natočí. Zejména pokud se jedná o zvíře ve vyšší cenové relaci, může být výhodné ho prodat do zahraničí, což dokáže zařídit: „Většina mých zákazníků pochází ze zahraničí - Rakousko, Německo, Itálie, Švýcarsko, USA apod. - ať už jde o jednotlivce, kteří si pořizují jednoho koně pro vlastní potřebu, nebo o klienty, se kterými spolupracuji dlouhodobě a kteří kupují i několik koní za rok. V případě prodeje koně do zahraničí poskytuji prodávajícím tzv. "full servis" - případné zájemce doprovodím až k nim do stáje, kde tlumočím celé jednání o prodeji. V případě koupě zajišťuji i překlad kupních smluv, protokolů o veterinárních vyšetření a transport."

„Nezřídka se stává, že si zájemci na mých internetových stránkách prohlédnou fotografie a videa a poté se snaží kontaktovat majitele nebo prodávající sami, aby ušetřili provizi, o kterou je kůň dražší, pokud by ho koupili s mojí pomocí. Tahle "sleva" se ale ne vždycky vyplatí :) Soukromník nebo majitel, který prodává koně jednou za rok nebo za život, se snaží prodat za každou cenu a o svém koni mnohdy poskytuje jen ty pozitivní informace a kůň, který dobře vypadá na videu, ještě nemusí být pro daného zájemce vhodný. Pro mě je ale nejdůležitější spokojený zákazník, to je pro mě tou nejlepší vizitkou, a proto svým zákazníkům poskytuji o nabízených koních naprosto otevřeně veškeré informace - ať už jde o jezditelnost, povahu, zlozvyky nebo případná zdravotní omezení."

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Átek

  slovníček k inzerci

  06:53 - 24. 08. 2011

  Někde tu na Equich byl uveřejněn slovníček pojmů z inzerce koní, myslím, že by bylo vhodné jej k tomuto článku připojit, ono je to sice bráno jako vtip, ale ve výsledku je to skutečně tak.

 • 2. Katka K.

  Re:

  07:34 - 24. 08. 2011

  Reaguje na 1.

  Rozkaz paní, je tam.:-)
  Je fakt, že některé body krutě sedí.

 • 3. Átek

  výběr koní

  08:24 - 24. 08. 2011

  Reaguje na 2.

  Děkuji, přesně ten!! Já jsem si chvilku pohrávala s myšlenkou, že bych prodala toho svého a vybrala si v inzerci něco, co by mě vyhovovalo lépe, vždyť je tam tolik levných koní!!! Ale když jsem pak porovnala nějaké koně na prodej, které znám osobně a viděla co je v inzerci a jaká je skutečnost a představila si, že tak zní minimálně 50% inzerátů, tak jsem tu myšlenku hned zavrhla, protože bych tak vybírala koně dokonalého, až bych měla leda tak mrzáka. Koní je mnoho a prodávající musí dělat i třeba co by nechtěl, aby prodal a tlačí ho k tomu i znění a ceny ostatních inzerátů.

 • 4. Vladi123

  100 % zdravý kůň

  11:00 - 24. 08. 2011

  V inzerci jsem nalezla 100 % zdravého koně, který je slepý na jedno oko, to myslím mluví za vše :) A koně které občas poznám bych bez fotky jinak asi nepoznala, dle popisu -vhodné k dětem (dítě ani neviděli), na sport (skákat nechcou, drezura je nebaví), do lesa (zdrhnou za prvním rohem s kýmkoliv a kamkoliv) či na chov (nikdy neměli hříbě, ale je to kobyla, tak o co jde)...trochu děsivé...

 • 5. Lenulka

  100% zdravý kůň

  17:35 - 24. 08. 2011

  Reaguje na 4.

  Jojo kobyla bez PP vhodná do chovu...z toho mám taky vždycky mžitky. Ale na toto téma již bylo něco i diskuzích.

 • 6. Lukáš Létal

  Kupec versus prodávající

  11:09 - 25. 08. 2011

  Vcelku souhlasím se zde napsanými názory.Podle inzerce jsou u nás opravdu jen výjímeční,schopní a lehce jezditelní koně-zvláště ti do 3 let s předpokledem do velkého sportu(kolik jich pak v něm je?)Nicméně i kupující by si měl být vědom a kriticky přistupovat ke svému jezdeckému umění(spíš neumění...)Několikrát se mně stalo,že na 5-letého koně přijela paní,která by se stěží udžela na 20-letém chromákovi.....No a pokud koník něco umí a odpovídá požadavkům,tak by jej lidé chtěli za 30 tisíc....Bohužel kupní síla koní je u nás velmi slabá a lidé,kteří mají peníze z inzerátů koně nechtějí(o poctivě naježděného koně od nějakého nicky nikdo nestojí,radši chceme způvlečkovaného "šampiona" od zvučného profika).Nemyslím si,že by u nás byli na prodej jen špatní koně,ale ty dobré stějně nikdo nechce zaplatit.
  No a myslím si,že přes překupníka se opravdu dobří koně prodávají jen málokdy.Pokud k nám do republiky jde kůn ze zahraničí,je v tom vždycky nějaký háček-tam kupní síla je a prodal by se za uplně jjiné peníze,než tady.Navíc koně opravdu zná jen ten,kdo jej najezdil-a to obchodník určitě není.

 • 7. Lenka-K

  "otočit" koně do měsíce

  12:13 - 25. 08. 2011

  ... no i v renomované prodejní stáji mi bylo řečeno, že aby se jim nabízený = prodávaný kůň "vyplatil", musí být do měsíce od jeho nákupu opět pryč ... pak je tedy otázka, jak dobře obchodník toho koně zná, když ho má ve stáji jen chvilku.

 • 8. dand

  něco málo k pobavení

  20:49 - 25. 08. 2011

  Právě jsem se vrátila z prodejní stáje v Německu a myslím si, že situace ve zdejších a zahraničních prodejních stájích nebude příliš odlišná. Podělím se tedy s vámi o své poznatky. Stručně: všichni koně jsou ježděni od obsednutí na průvlečkách (koně na obsednutí nejsou vůbec nijak připraveni, prostě se uženou a obsednou), kůň, který je vám předváděn byl už minimálně jednou v den předvádění na jízdárně a řádně "podušen", kůň, prezentovaný jako obsednutý 3 měsíce, bývá obvykle ve výcviku 2-3 týdny, dle jeho schopností, VŠICHNI koně jsou "hodní" a mají sportovní potenciál. Nejhorší je, že obchodník vydává za hodného koně vhodného pro začátečníka např. 3-letou remontu, která je před zkoušením po několik předcházejích dní 3x denně ježděna - pozor, u německých koní prodávaných u nás je také běžné, že se jsou obsednuti třeba i jako 8-letí a po krátkém rychlokurzu vydáváni za ježděné. Takhle to chodí. Sama jsem si z neznalosti koupila před 2 lety 6-letého "ježděného" koně od handlíře, který vozí koně z Německa a věřte mi, byla (a pořád je) skutečně dlouhá a strastiplná cesta. Tento průvlečkový rychlokurz nechá na koni dlouhodobé následky. Je stoprocentně mnohem příjemnější, rychlejší a jednodušší koně něco nového učit, než opravovat a léčit traumata, způsobená nevhodným výcvikem.

 • 9. dand

  něco málo k "pobavení"

  21:06 - 25. 08. 2011

  Omlouvám se za zmatenost svého výše uvedeného příspěvku, ale článek mě poměrně rozčílil. Doplňuji tedy, že jsem v této německé prodejní stáji pracovala krátkodobě jako jezdec.

 • 10. ElZorro

  Ad 4. a 5.

  13:59 - 26. 08. 2011

  Reaguje na 5.

  Já zase viděla v inzerci 5-letou kobylu PO sportovní kariéře, vhodná už jen na chov, možná k rekreaci. Čili - chudáka kobylu od 2,5 let honili po závodech až má nohy v háji. Odrovnali ji a teď se jí potřebují zbavit. \"Nádherný\" přístup ke zvířeti.

 • 11. Bóža

  Moje čerstvá zkušenost

  17:09 - 26. 08. 2011

  Mám čerstvou zkušenost s koupí koně. Nejprve jsem hledala v českých luzích a hájích.
  Během 3 týdnů jsem oslovila nebo mi bylo nabídnuto cca 50 koní vyhovující mým požadavkům: 3 čisté chody a dobrým projevem do drezur, 100% zdraví a charakter, věk nejlépe remonta nebo krátce korektně ježděný kůň s výškou min. 165 cm a cena do 200.000,- Kč. Kromě jednoho koně nebyl žádný ani z daleka odpovídající mým požadavkům. Zasílali mi např. videa běhajícího vzruženého koně s ocasem vzhůru s tím jaké má panečku chody. Na jednoho odpovídajícího všem požadavkům jsme se jeli podívat, že ho vyzkoušíme. Hned jak koně pustili do haly ve volnosti jsme viděli divný nepřirozený pohyb zadních nohou, které při odrazu výrazně vytáčel hlezny ven. Pak jsme při bližším ohledání viděli obě zateklá hlezna a ke zkoušení ani nedošlo. Nakonec jsem se rozhodla, že si budu muset trochu připlatit a koupit koně ze zahraničí. Dostala jsem od známé kontakt na jednoho konského "handláka" p. Habicha, že mi přiveze koně dle mých požadavků z Německa. Do týdne jsem měla přivezeného velkého černého 6-letého hanoverského hřebce jménem Darkato. Měl být 100% zdravý vybavený RTG z Německa a byl po prodělaném základním výcviku. 1. kůň mě chtěl ihned po nasednutí srazit k zemi. Už při nalézání byl dost vyděšený co se to chystám dělat. Dalších 20 min. co jsem na něm seděla jako pěna se stále lekal mé skoro nividitelné holeně, na kterou kozloval. Pochopila jsem, že ten kůň zcela určitě neprodělal žádný základní výcvik. Ale řekla jsem si co nezabil mě, tak to bude charakter, když už je tady, tak si ho nechám. Pět dní jsem čekala než dojede na vyšetření vet tady v Čechách a během těch pěti dnů jsem na něm už mohla na hale jezdit aniž by mě chtěl sundat, ale bylo to stále hodně vypjaté. I ve volnosti se choval velmi bázlivě a lonžovací bič jsem nemohla ani ukázat. Myslím, že už měl nějakou neblahou zkušenost s prací na volno, protože skokovou řadu přešel jako profík, ale nebyl schopen jí v klidu přejít více jak dvakrát. Na venkovní jízdárnu jsem ani nemohla pomyslet, protože jakmile se přiblížil nějaký kůň, urval se jako vagón klád ať ho měl člověk na čemkoliv a hoňte někde šíleného hřebčáka. Po pěti dnech dorazil vet, který se podíval na RTG a odsouhlasil, že jsou v pořádku, ale nelíbili se mu jeho zadní kolena, která měl na pohmat vodnatá. Řekl, že ho doporučí až uvidí jejich RTG a tak jsem zaplatila RTG. No a světe div se hned v prvním koleni měl hřebčák 6 čipů. Druhé už jsem ani nedávala rentgenovat a zavolala jsem p. Habichovi ať si ho odveze, že je do sportu nevhodný. Hrozně se čílil, že byl kompletně vyšetřený na Hamburské klinice a že jim zavolá. Pak mi oznámil, že se kůň odveze zpět do Německa a tam, že ho odoperují na vlastní náklady, protože pochybili. Pán si pro něj za dva dny přijel a já opět neměla koně, ale byla jsem o 7.000,- Kč lehčí za přepravu z Plzně a vyšetření s RTG. Uplynul cca měsíc a koukám v inzerci vidím podobného koně. Napsala jsem prodávající jestli to není náhodou Darkato a byl to on. Pán ho obratem místo odvozu na kliniku prodal jinému zájemci a samozřejmě, že mu neřekl o tom jaký má kůň nález v koleni a byl znovu prodán jako 100% zdravý. Tím jsem kompletně uzavřela kapitolu s česky mluvícími prodejci a oslovila jsem prodejní stáje v Německu. Nakonec jsem koupila koně v Německu od prodejce Richarda Seitleho. Jen musím potvrdit, že v Německu v prodejních stájích jezdí všechny koně od obsednutí hned na průvlečkách a ani se tím netají. Je to dost těžké vybrat koně, který tím není moc zkažený jejich tvrdým ježděním. S přístupem pana Seitleho a jeho ošetřovatelek jsem byla velmi spokojená. Když byl nějaký kůň problémový bylo to řečeno a nestrkali mi pod zadek všechny koně co měli ve stáji, ale jen ty co odpovídali mému popisu. Pokud chcete koupit kvalitnějšího drezurního koně vyhraďte si vyšší rozpočet a zajeďte za hranice do prověřené prodejní stáje a nebo nespěchejte na jeho výběr a časem takového najdete i u nás.

 • 12. dand

  ...

  22:31 - 27. 08. 2011

  Reaguje na 11.

  Tomu říkám malý svět - o této konkrétní německé prodejní stáji jsem výše psala.

 • 13. Bóža

  Reakce na Dand

  09:59 - 28. 08. 2011

  Reaguje na 12.

  No tak to je opravdu náhoda. Zkoušela jsem pod sedlem dva mladé koně, kteří byli cca dva měsíce pod sedlem. Jeden měl pozici přesně na kolmici a ani o píď se nevytáhl dopředu, měl tuhý krk a záda a byl totálně zabržděný. Druhý byl úplně zborcený v krku dolů a zarolovaný až k plecím. Tudíž práce s remontami opravdu hrůza, ale já to věděla už když jsem tam jela, že je to poměrně běžný jev v německých prodejních stájích. Nicméně jsem si i přesto koupila toho druhého a rolování již z větší části odstranila. Jela jsem tam právě s tím, že musím z prodejní stáje koupit koně co nejméně jimi ježděného/zkaženého a to se mi podařilo. Veškeré obchodní jednání bylo korektní vč. rychlého veterinárního servisu. Můj kamarád tam před cca dvěma roky kupoval s kamarádkou han. kobylu a jsou též moc spokojení. Koně takových kvalit, kterého jsem si z Německa přivezla bych tu za 200.000,- Kč těžko sháněla. Dokonce dvě ošetřovatelky byly češky.
  Je mi jasné, že v Německu je to podřadný materiál, ale na zdejší poměry je to dobrý kůň. Kdy jsi tam pracovala?

 • 14. dand

  pro Bóžu

  10:27 - 28. 08. 2011

  Reaguje na 13.

  Pracovala jsem tam letos jako jezdec, souhlasím s korektním jednáním i s veterinárním servisem, zrovna ten veterinární servis je s "českým", dle mého názoru, nesrovnatelný. Také mám kobylu shodou neuvěřitelných náhod z této stáje (což jsem zjistila další úplnou náhodou po příjezdu do této stáje), ale přes českého handlíře, který mi neřekl jedinou pravdivou informaci (kupovala jsem ji jako citlivější, 7-letou, skokovou kobylu menšího vzrůstu, která již jeden rok chodila nižší parkury - byla úžasná, takže jsem přivřela oči nad některými divnými věcmi - zjištěná realita - kobyla přes 6 let na pastvině, v podstatě divoká, rychle obsednutá, ježděná asi 1-2 měsíce (skákala na videu pod jezdcem 120 cm) a mě prodaná... bohužel kobyla byla opravdu hodně citlivá, takže to nezkousla, dnes je to už úplně jiný kůň, ale změnit některé věci bude asi trvat dlouho). Poučení: NIKDY nekupovat koně přes české handlíře, neboli zprostředkovatele.

 • 15. nirda

  "NIKDY nekupovat koně přes české handlíře, neboli zprostředkovatele."

  10:48 - 28. 08. 2011

  Já bych to tak jednoznačně neviděla.
  Popsaly jste nepovzbudivou situaci z německé stáje a zakončily to tím "NIKDY nekupovat koně přes české handlíře, neboli zprostředkovatele."
  Stejně tak jako lidé pomlouvají kováře,veterináře,trenéry...stejné je to i u situací kdy přes někoho kupujete koně.
  Předně jsou potřeba zkušenosti,sebekritika,skutečně jasná představa co chci a co nikoliv a další...Zmínění lidé v článku se prodejem zabývají dlouho a já v ně důvěru mám,(zpovídaná T.Bezrouková a M.Pechová)doplnila bych ještě stáj Tenerife(S.Zaplatilová).
  Samozřejmě že dělám -li roky obchod s koňmi né vždy se vše povede,nutně v tom nemusí být úmysl a velmi často je to subjektivní pocit kupujícího(prodávajícího).
  Nedělám si iluze,nebo jsem nebyla nakažena naivitou,ale prosím nehažte zase všechny na jednu hromadu..

 • 16. dand

  Nic ve zlém :-)

  13:16 - 28. 08. 2011

  Reaguje na 15.

  Máte pravdu, všichni nemusí být stejní, nechtěla jsem nikoho urazit. Co víc, moc ráda bych věřila, že žijí i poctiví handlíři. Jen jsem se chtěla podělit o své zkušenosti. Je jasné, že zkušenost je nepřenosná, takže pokud má člověk dostatek odvahy, elánu a času, nevidím důvod proč se nepustit do dobrodružství nákupu koně přes \"handláky\" :-). Těmto jedincům přeji mnoho štěstí, budou ho potřebovat! :-)

 • 17. Bóža

  Pro Dand

  16:24 - 28. 08. 2011

  Reaguje na 14.

  A v jakých měsících jsi tam byla? Možná znáš mého koně..............?

 • 18. Bóža

  Pferdimex Tlustice

  16:27 - 28. 08. 2011

  Konkrétně od paní Pechové potažmo od pana Bureše jsme kupovali před cca 10 lety koně a se vším jsme byli maximálně spokojení, protože měli velmi profesionální přístup. Měli na výběr koně dražší a kvalitnější než které jsme sháněli a tak nebyl moc velký výběr. Chtěla jsem od nich koupit koně i letos, když jsem ho sháněla, ale neměli koně do drezur v ceně kolem 200.000,- Kč.

 • 19. Katka K.

  Re:

  16:55 - 28. 08. 2011

  V podstatě potvrzujete to, co mi řekla i paní Pechová: "všechno je to o lidech". O článku o tom, jak to chodí v prodejní stáji jsem přemýšlela dobře rok, než jsme si troufla se do něj pustit. Ale protože vím, že i tohle se dá dělat dobře a pak to čloivěku hodně pomůže, napsat jsem ho chtěla. Já mám ostatně také koně dotaženého ze zahraničí (možná lze říct i od "překupníka") a i když nějaké problémy byly, rozhodně nelituju a jsem moc spokojená. Takže otázkou bylo spíš, koho oslovit. A o Pferdimexu mám již několik let jen dobré reference.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 2 čtenářů. Celkový počet bodů: 9.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: