Kde je největší koncentrace modré krve v Česku? Není to v žádném ze sídel Schwarzenbergů, Kinských či Šternberků. Nejvíc šlechticů žije v Kladrubech nad Labem. Tedy alespoň těch koňských „šlechticů". Stejně jako panovnické rody mají svůj rodokmen i svou historii. A zvyky ještě zažitější než leckterý kníže.
Starokladrubský kůň je elitou mezi plemeny celého světa. A v hřebčíně poblíž Pardubic to dobře vědí. Proto zvolili čeští politici při loňské svatbě britského prince Williama s Kate Middletonovou symbolický dar – jednoho ze starokladrubských koní. Vyvolený Favory Alta XXI. je stále v kladrubském hřebčíně. A jak to tak vypadá, za kanál La Manche se hned tak stěhovat nebude. Mohl jsem si proto vyzkoušet sedm hodin o něj pečovat.
O zkušenostech laika mezi kladrubskými bělouši čtěte článek v Sedmičce.cz: Jak jsem kydal britský královský hnůj a poznal šlechtice mezi koni

