Já ho vyhnat musím! A kdo to pase mé koně

28. 07. 2016 09:00, Aktualizováno 13. 02. 2018 23:34

Obrázky: 15

Autor: Helena Smutná Foto: ing. Pavel Ondra, autorka Rubrika: Ptactvo Počet přečtení: 10084 Počet komentářů: 6 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Ptáci mají přerůznou strategii, jak uživit své mladé. Vždycky je to ale tak, že rodiče musí najít takové místo, které zajistí dostatek potravy pro určitý počet mrňat.

Nejčastějším způsobem, běžným pro většinu těch našich obyčejných ptáčků u domu či na zahradě, je obsazení vhodného teritoria a jeho obrana. To znamená, že v době hnízdění je mnoho ptáků silně teritoriálních.

Ptačí zpěv je jedním z projevů tohoto chování. Dá se přeložit slovy „tady bydlím já já já!" Jistě, určitě to není jediný důvod, proč ptáci zpívají, ale patrně je to ten nejdůležitější.
Když to nepomůže a sok pořád do teritoria vniká, nastoupí hrubá síla. Tedy pranice.

Ubránit si své teritorium pro svá mláďata je pro ptáčka životně důležité - až tak, že je ochoten doslova se uštvat k smrti vyčerpáním.
Všichni známe kosí a drozdí potyčky na jaře - když tento boj o teritoria propukne, je vidět všude. Když tedy na jaře vidíte na jednom místě tři kosy, je jeden z nich patrně špaček. A určitě jste si všimli, jak v téže době kosí kluci jakoby ztráceli plachost; klidně se budou procházet dva metry od vás a nehnou ani brkem. Mají prostě své priority, a tato souvisí s rozmnožovacím pudem... víme moc dobře, jak silný pud to je.

Okno se samolepkamiJejich teritoriální pud je starý jako druhohory (patrně, ale vzhledem k tomu, že ptáci jsou přímými potomky dinosaurů, je to velice pravděpodobné). Takovou dobu evoluce samozřejmě nezmění nějakých pět tisíc let, kdy začal člověk používat... sklo.

Sklo je jeden z největších vrahů ptáků. Viz např. zde: http://ptaci.org/vyzkum/mortalita.php

A to ze dvou důvodů:

1/ Protože ptáci sklo nevidí

Skutečně nevidí. Vidí krajinu ve skle se odrážející. Nejhorší jsou rohové skleněné plochy, protože mají světelné podmínky podporující odraz či průzor skrz.
Ale udeřit i zabít se ptáci mohou o jakoukoli skleněnou plochu, pravděpodobnost se liší místo od místa. Obejděte svůj byt či dům v různých denních i ročních dobách a podívejte se na něj očima malého ptáčka. Co pak uvidíte? Koruny stromů, auta parkující kus od sebe, domy naproti, mezi kterými je mezera?
A je-li poblíž skleněné plochy v zimě krmítko či v létě pítko, které láká ptáky do své blízkosti, je na malér zaděláno.

2/ Protože v něm vidí sebe

A jsme u teritoriálních druhů. Konipas, reheček, brhlík, sýkorka, červenka... téměř každý druh může nabýt dojmu, že má v revíru soka. Vrhá se na sklo znovu a znovu a dělá to celé hodiny. Strašná věc, tohleto: pro něj život ohrožující, pro lidi za tím sklem k nesnesení.

A co s tím? Je jen jediná pomoc. Učinit sklo viditelným.

Všichni známe ty černé siluety dravců, jimiž jsou polepené protihlukové stěny, skleněné plochy budov a podobně. Vážně nevím, kdo s tímhle nesmyslem začal. Tyhle siluety by fungovaly jedině tehdy, kdyby si ptáci mohli myslet, že mezi nimi neprolétnou, že se tam nevejdou. A tak hustě něčím černým polepit sklo je nesmysl taky. Takže to nefunguje, nikdy to nefungovalo a fungovat nebude. (A že je nejčastějším jevem silueta havrana je už nepochopitelné obzvlášť - proč by se měl jakýkoli pták bát havranů?)
Bodce proti holubům...Takže tyhle nálepky fungují jako ochrana naprosto stejně, jako bodce proti holubům (viz foto). To jest nijak.

Je jen jeden způsob, který je skutečně účinný: využít toho, že ptáci mají, na rozdíl od lidí, ultrafialové vidění. Pořídit tedy nálepky, které tohoto využívají, neuberou tedy místnosti světlo. A samozřejmě je nalepit dostatečně hustě, aby nevznikaly příliš velké mezery.
K dostání jsou na www.zelenadomacnost.com a na aplikaci stačí dodržet návod (což je: od sebe 10-12 cm a lepit zvenku). A nevypadá to zas tak špatně - viz foto.

A když se nám už nějaký ptáček do skla zakoukal, otlouká o něj sebe i to sklo a potřebujeme pomoci ihned, stačí vzít kus staré záclony a izolepu a nalepit ji zvenku na to místo. On ten boj pak zakrátko ustane a můžeme tu ohavnost zase sundat.

A abych nezapomněla: kdesi jsem četla, že v kterési vsi se ptáci zabíjeli o skleněnou autobusovou zastávku. Osvícení obyvatelé to vyřešili tak, že dovolili dětem ze školky to sklo pomalovat. Zastávka prokoukla do vesela - a ptáci se zabíjet přestali.

Žádná věda...stačí si jen všimnout - a taky chtít.

 

Slíbila jsem napsat o konipasovi. Tedy - spíš o konipasech, protože u nás se vyskytují čtyři druhy. Tři jsou běžné a jistě je znáte; čtvrtý, konipas citrónový, je velmi vzácným hostem z tundry.

Pro úplnost musím dodat, že mezi konipasovité patří i lindušky - menší, nevýrazně zbarvení ptáci s líbezným, nepříliš hlasitým zpěvem, žijící nenápadně, byť docela hojně a v mnoha druzích - takže takový ptačí fajnšmekr je snadněji uslyší, než uvidí.

Konipasi jsou ve velké většině ptáci stěhovaví. Jen vzácně se stane, že někteří jedinci v mírné zimě zůstanou, nebo se potulují v mírném pásmu Evropy. Jejich potravou je, jak jinak, především hmyz. A ne jen hmyz, oni i pavouka sezobnou!

Všechny konipasy charakterizuje typický pohyb ocásku, který prakticky nezůstane nikdy v klidu. Odtud jeho lidový název třasořitka. Kdykoli se ve svém čilém pobíhání na chviličku zastaví, už třesou.

Naše tři běžné druhy konipasů je od sebe poměrně snadné rozeznat (méně snadné je už určit jejich víceméně lokální variety, ale tím nebudu trápit vás ani sebe).

Konipas bílýNejznámější je jistě konipas bílý. Úhledný černobílý ptáček, který si do jisté míry navykl na přítomnost lidí; lze ho vidět i ve městech na jakémkoli místě, kde je nějaký ten keř a plocha trávy.
Přilétá ze zimovistě někdy koncem března. Napřed přiletí samečci a obsadí teritorium, aby o ně následně sváděli líté boje.
Samičky se dostaví asi o dva týdny později. Ty jsou od samečka k rozeznání poměrně nesnadno, jejich barvy jsou takové „rozpitější".

Konipas bílý hnízdí dvakrát i třikrát do roka. Jeho mláďata musejí velice rychle vyrůst, protože rodiče je, sotva vzletná a jakžtakž opeřená, z teritoria vyženou. Musejí: na cestě je další várka. Mladí se pak sdružují do hejn, která se stěhují po venkově a hledají potravu společně. K nim se pak přidává omladina z dalších snůšek.
Společná hejna i s rodiči konipasi tvoří až na podzim, když se chystají na migraci.

Konipas bílý hnízdí v nízkých keřích a dovede své hnízdo velice statečně bránit.

Konipas horskýDalší druh, konipas horský, je prvním konipasem, kterého můžeme na jaře spatřit. Je snadno rozlišitelný tím, že má tělo do žluta a šedou hlavičku. Taky má podstatně delší ocásek a kratší, světlejší nožky než ostatní konipasi. Je to odolný ptáček, který dokáže žít i v chladnější krajině, jak i jeho jméno napovídá.
Pro svůj pobyt u nás vyhledává čisté potoky či malé říčky, hnízdečko si buduje na zemi. Lze ho vidět, jak pobíhá po březích a po kamenech; ocáskem kmitá tak, že se vlastně kmitá celý.
Konipas horský hnízdí ročně jednou až dvakrát. Vcelku je podstatně plašší než konipas bílý; je to opatrný pán, který sice také statečně hájí své teritorium i hnízdo, ale společnost člověka vyhledává méně.

Konipas luční je z jarních navrátilců mezi konipasy poslední. Na rozdíl od konipasa horského má i hlavičku žlutou, a to výrazně.
Také je z těchto tří druhů nejméně početný.

A jak je to s tím koně-pasením? Inu... když na jaře vidíte na pastvině tyhle ptáčky, jedná se většinou právě o konipasy luční na tahu. Takové „tučné" stádo koní či krav je dokáže zastavit v tahu i na několik dní; pak odletí, aby se vzápětí dostavilo hejno další. Ona taková migrace z Afriky bere sílu a je nutné doplnit kalorie, že. Stádo koní, potících se díky prvnímu jarnímu teplu v ne úplně vylínalé zimní srsti, to je magnet na hmyz a tudíž i pro konipasy. Takoví naši klubáci...
Netvrdím, že jde o konipasy luční vždy! Ale většinou to tak je.

Konipas luční

Konipasi navíc koňskou srst rádi používají pro vystlání svých, ehm, ne moc úpravných hnízd. Samozřejmě, toto dělají jen ti, kteří poblíž zůstanou a zabydlí se. Takže z jejich chování při sběru můžeme snadno zjistit, které druhy u nás hnízdí a které jen protahují.

Konipas lučníA co škodí konipasům nejvíc? Plošné stříkání insekticidy jim bere potravu, takže se odstěhují a o to víc se pak toho postřiku musí použít. Bezvodá krajina jim bere prostředí, ve kterém chtějí a potřebují žít. Velké plochy monokultur nenabízejí ani potravu či vodu, ani úkryt pro hnízda...
Chceme-li tedy tyhle ptáčky ve výběhu, musíme si všimnout, je-li poblíž dostatečně hustá změť nízko přisedlých keřů, takové to šouší ze starých trav - prostě „zanedbaná" místa.
A voda.

Dobrá péče o pastvinu či výběh by tedy měla zahrnovat i péči o jejich bezprostřední okolí. Jde o ten koloběh: kde není hmyz, nebudou ani ptáci, a kde nejsou ptáci, daří se jen odolným a často invazivním druhům, a, nu... těm krev živočichů pijícím, protože druhy hmyzu s jinými potravními požadavky tam žít nemohou.
A tohoto jevu jsou právě konipasi vynikajícím indikátorem. Takže: máte u stáje konipasy bílé, na pastvině pak, aspoň někdy, i ty „do žluta"?
Dobré! Udržovat a neměnit!

Chov koní přináší ovšem přírodě i jiné problémy. Zejména chov příliš pečlivý.
O tom tedy příště.

PS: Za odborný dohled děkujeme ing. Pavlovi Ondrovi.

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Filip Tesař

  Hele, zase píše Smutná, jsem veselej!

  11:35 - 28. 07. 2016

  Díky! Opět spousta faktických informací, srozumitelně podanejch. Díky i panu Ondrovi za jako laskavost.

  Mám fakt velkou radost kvůli konipasům.

  Máme kolem domu (i ve výběhu) konipasů spousty - konipasů bílých. Ale u nás jsou prakticky všude, dost možná to souvisí s tím, že v okolí po listopadu prakticky klekla zemědělská výroba, funguje v podstatě hlavně samozásobitelská malovýroba, plus dotační sečení luk, naším údolím protéká mělkej potok. Vedle kosů a špačků jsou když ne nejpočetnější, tak určitě nejviditelnější.

  Jsou teritoriální... Odhánějí zrcadlový soky... Díky moc, loni se nám ráno co ráno vrhal konipásek, co hnízdil pod střechou, proti oknu (a zrovna v ložníci, tak od pěti od rána, klidně s přestávkama do osmi). Takže viděl konipasa?! Letos to nedělá, už na jaře jsme měli podezření, že se na hnízdo vrátil ten samej - že by se poučil (je to možný?). Máme výhodu, okna v patře, o který šlo, máme vsazený zevnitř. Takže jsme loni nastříhali starý záclony, nahoře a dole k nim připevnili proutky asi jako malíček silný, o fous delší než zděnej okenní otvor a ty proutky jsme tam zapřeli, takže jsme udělali takovou předsazenou záclonovou stěnu, světlo šlo dovnitř, ale okno bylo zakrytý a dalo se přitom otevírat. Fungovalo.

  Hnízdí za sezónu dvakrát.

 • 2. HelaS

  Díky

  01:29 - 30. 07. 2016

  Díky, Filipe, jsi pozorný čtenář a výborný pozorovatel. Strašně ráda čtu postřehy, jakými jsou ty tvé - a ty záclonky byly určitě výborné a účinné řešení. Protože jsi dobrý pozorovatel :-)
  Však co si má takový ptáček počnout s těmi našimi výdobytky, ve kterých vidí něco, co se mu jeví nepřátelsky...
  Opravdu; kařdé pozorování chování, popsané pod touhle diskuzí, má svou cenu a dostane se dál. Výzkum chování zejména těch "obyčejných" druhů je vážně popelkou - musí být vypsán grant, svoláni lidí - ne jen vědci, ale hlavně dobrovolníci - a málo, málo nás....

 • 3. Filip Tesař

  Není zač,

  22:06 - 30. 07. 2016

  Reaguje na 2.

  záclony vymyslela žena, a přiznávám, že motivací bylo zbavit se otravnýho bubnování brzy ráno. Nevěděli jsme dost dobře, proč to vlastně dělá.

  Díky tobě jsem si všim, že při nově budovaným obchvatu Mělníka, kterým denně projíždím, jsou na protihlukovejch stěnách svislý pásky asi 10 cm od sebe - doba se mění!

 • 4. HelaS

  Ale jo

  02:20 - 31. 07. 2016

  Reaguje na 3.

  a navíc vynikající zpráva! Že by se ledy hnuly?

 • 5. fannys

  To je také krásne čítanie :)

  07:35 - 01. 08. 2016

  Ďakujem moc krát. Pred pár rokmi sa mi stalo, že mi na jar ráno nalietaval vrabec do okna...no nič lepšie ma nenapadlo ako tam nalepiť tie vtáky....nefungovalo to úplne, ale nálety sa zmenšili - teraz už chápem, že som mu to okno len zviditeľnila, s nejakou siluetou to nemalo nič spoločné :D
  Odkedy vyšiel prvý článok, pozerám sa na našu záhradu úplne inak. Keďže je stále v prestavbe, dúfam, že sa nám podarí upraviť ju tak, aby bola užitočná všetkým.
  Ďakujem.

  A inak, veľmi ma prekvapilo, ako rýchlo kominníčci vyleteli z hniezda. Teraz ich pozorujem kŕmiť mladé na okolitých strechách :)

 • 6. HelaS

  Pro fannys

  01:20 - 08. 08. 2016

  Reaguje na 5.

  Děkuju za milou reakci :-)
  Vrabci zrovna nepatří mezi teritoriální druhy, takže je pravděpodobné, že si ten vrabčák jen myslel, že tím oknem proletí, viděl na skle odraz okolní krajiny a samotné sklo jako překážku neviděl. Přesně, jak píšeš.

  A - ano, nutnost rychle vyrůst a osamostatnit se je všem těmhle malým ptáčkům společná; však jich taky v prvních týdnech, či přes první zimu či migraci většina zahyne.
  Tím víc jde o to usnadnit - či aspoň umožnit - jim, aby se vůbec dospělosti dožili, když je investice, snaha jejich rodičů tak velká.
  Popravdě, taková reakce, jako je ta tvá, ty jiné oči prostě - to mi dává chuť i sílu k další práci, ať už kdekoliv a jakkoliv. Děkuju!

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 3 čtenářů. Celkový počet bodů: 15.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: