I. kvalifikace na 129. Velkou pardubickou pro Hegnuse

26. 5. 2019 Monika Suchánková Autor fotek: Monika Suchánková

První ze čtyř kvalifikací na 129. Velkou pardubickou se běžela dne 25. května, kdy byl start netradičně až pozdní odpoledne. Na startu se nakonec objevilo pouze devět koní, mezi nimi ale i vítěz loňské Velké pardubické.

Start prvního dostihu, Ceny vítězů Velké pardubické (proutky, III. kat, 3 200 m, pro 4leté a starší koně), byl naplánován na 14 hodin. Po odmávnutí startovního praporku se do čela nejrychleji vydala dvojice Shent a Pepa Havel před Hessoesse a Heliostat. V zavěrečné fázi dostihu přešla do vedení Slivka (ž. Josef Bartoš, tr. Bodlák Radim, Antique art UH), která nedala ostatním žádnou šanci a lehce zvítězila. Druhý finišoval Golden Devil před Hessoesse, Heliostat a Silk.

Slivka

Druhý dostih nesl název Cena mezinárodního festivalu šachu a her Czech open (Stchcc, V. kat, 3 3500 m, pro 5leté a starší koně). Na startu lehce zaspal Polidar a nabral menší ztrátu. Mezitím se o tempo dostihu staral Segreton, který měl ale v průběhu dostihu pád. Do čela se poté propracovala Jitřenka před Elen a Alegoria (ž. František Plšek ml, tr. Derych Vladimír, PF Ludmírov), která nakonec měla nejvíce sil a doběhla si pro vítězství. Druhý dokončil Polidar před Marcon, Elen a Jitřenka.

Alegoria

Cena podporovaná Univerzitou Pardubice (Stchcc, IV. kat, 4 600 m, pro 5leté a starší koně) se stala kořistí tréninkových kolegů z centrály Josefa Váni. Pro vítězství si doběhl East River (ž. Jan Kratochvíl, tr. Váňa st. Josef, Joly) před Sottovento. Třetí dokončila Carmina, která většinu dostihu odvodila, před Duc D'Oudairies a Duke.

East River

Jediná steeplechase odpoledne byla Cena podporovaná Destinační společností Východní Čechy (IV. kat, 3 900 m, pro 5leté a starší koně). O tempo se většinu dostihu staral Cote Mer, který si vypracoval také menší náskok, ale v cíli na něj zbylo pouze páté místo. Pro vítězství si doběhla Merella (ž. Marek Stromský, tr. Vocásková Helena, Zeas Staré Hradiště), která po překonání posledního skoku fantasticky zrychlila. Druhý se ztrátou dokončil Rakisz před Sabion a Gejzir.

Merella

Stylem start-cíl zvítězil v Ceně za podpory společnosti Yventech s.r.o. (Stchcc, IV. kat, 3 200 m, pro 4leté koně) Ronaldo King (ž. Lukáš Matuský, tr. Holčák Radek, K-K Metal). V cílové rovině na pozdějšího vítěze zle dotíral Mahe King, ale musel se spokojit pouze s druhým místem. Třetí dokončil Flashpoint před Motiv a Tauriel.

Ronaldo King

Nejtěsnější doběh odpoledne se zrodil v Ceně podpory Premin (Stchcc, IV. kat, 3 3500 m, pro 5leté a starší koně). Po většinu dostihu se o tempo staral Ideal Choc. Před náběhem na travnatý ovál se pole hodně vyrovnalo. V cílové rovině nebylo dlouho jasno o vítězi, kdy se o první místo přetahovali Kifaaya a String (ž. Petr Tůma, tr. Holčák František, K-K Metal). Ten byl nakonec o kousíček dříve v cíli. Třetí dokončil Charismatic před Moravanka a Kremonna.

String

Do Ceny služeb města Pardubic (Stchcc, II. kat, 3 300 m, pro 5leté a starší koně) nejlépe odstartoval Lad In a ujal se diktování tempa před Tiara Man. Ten později, společně se Starbuck, přešli do vedení a v cílové rovině svedli krásný souboj o vítězství. To nakonec získal Starbuck (ž. Marcel Novák, tr. Poles Pavel, EŽ Praha). Druhý byl Tiara Man před Marcus Aurelius, Lad In a Apple's Kamikaze.

Starbuck

Předposlední dostih byla Cena Arnošta z Pardubic - podporovaná dopravním podnikem města Pardubic, a.s. (Stchcc, III. kat, 4 400 m, pro 5leté a starší koně). O tempo dostihu se krátce po startu staral Kaiserwalzer, kterého poté vystřídal Valtz. V závěru předvedl výbornou koncovku Amadeon (ž. Sertash Ferhanov, Vocásková Helena, Stanislav Chudáček), který se většinu dostihu pohyboval na konci startovního pole. Druhý byl Valtz před Sztorm, Aeneas a Vandual.

Amadeon

Hlavním dostihem, který startoval v 18:40, byla Velká Cena města Pardubic - XXVII. ročník - I. kvalifikace na 129. Velkou pardubickou steeplechase (Stchcc, NL. kat, 5 800, 5leté a starší koně). Nejvíce pozornosti před startem se upíralo na tři nejlepší koně loňské Velké pardubické, Tzigane du Berlais, Hegnus a Stretton.

Po startu se do čela vydala dvojice Ribelino a Hegnus. Po Irské lavici se do popředí dostal Ter Mill, naopak Eldorado se na této překážce lehce zdržel, ale rychle dohnal ztrátu a po výběhu z lesíka se na chvíli ocitl na první pozici. V průběhu dostihu si velmi aktivně počínal Ribelino. V závěrečných fázích, v oranici, která byla hodně hluboká, byl zastaven Theophilos. Na travnatém oválu se na první místo dostal Hegnus (ž. Marek Stromský, tr. Holčák Radek, Ševců), který tam již nikoho nepustil, přestože pěkným závěrem finišoval Tzigane du Berlais. Třetí dokončil Player před Stretton a Chicname de Cotte. Dostih ještě dokončili Ter Mill, Ribelino a Eldorado.

Hegnus

Další dostihový den je 8. června, kdy je na programu Zlatý pohár.

Zástupci sázkové společnosti Tipsport a Jockey Clubu České republiky oznámili prodloužení exkluzivního partnerství na dostihové sezony 2024 a 2025.

Dostihy jezdí jedenáctou sezonu, přičemž prvních osm let absolvovala vždy jen pár startů za rok. Poté, co však před třemi lety nastoupila k trenéru…