Hřebci na společné pastvině: Může to fungovat

28. 06. 2010 05:00

Obrázky: 1

Autor: The Horse Rubrika: Etologie koní Zdroj: TheHorse.com Překladatel: Dominika Švehlová Počet přečtení: 7526 Počet komentářů: 1 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Test z etologie: Pokud dáte pět plemeníků společně na jednu prostornou pastvinu, co se stane? A) kentucké Derby bez jezdců; B) vznikne nový profi basketbalový tým; C) dojde k dramatickému chaosu...

THlogo

autor původního textu: Christa Lesté-Lasserre
8. června 2010, článek č. 16476

Věřte nebo ne, ale podle nového výzkumu švýcarského týmu bude správná odpověď D) nic z výše uvedeného. Vědci, vedeni Sabrinou Briefer, DVM, MSc ze švýcarského národního hřebčína v Aveches, zjistili, že během pár týdnů zkoumaní hřebci nejenže žili v mírumilovném stádě, ale dokonce byly vidět známky pozitivních sociálních vztahů, jako je vzájemná péče o srst.

„Má to hodně společného s hierarchií," říká Briefer. „Jakmile byla jednou ustálená, hřebci jako by znali své místo a akceptovali ho a pak byli v pohodě."

Aby bylo možné provést výzkum, pět hřebců, kteří právě ukončili připouštěcí sezónu, bylo odvedeno do individuálních boxů vedle sebe v jedné stáji, a to na dobu jednoho týdne. Během té doby jim bylo umožněno zkoumat 11akrovou (4,5 hektarů) pastvinu, kam budou brzy odvedeni s dalšími hřebci. Když byli hřebci, staří od 9 do 18 let, poprvé vypuštění společně na pastvinu, vědci byli připraveni a vybaveni v případě potřeby zasáhnout.

„Ale to nebylo vůbec potřeba," řekla Briefer na prezentaci výsledků své studie na švýcarském equinním vědeckém dni, který se konal 30. dubna v Avenches. „Během prvních 45 minut tam bylo plno kvičení, vzpínání se, vyhazování, kopání - a podobných projevů. Ale nedošlo k žádnému kousání či pokopání nebo jinému fyzickému násilí." Jakmile bylo prvotní „představení se" dokončeno, koně se začali pást.

Je však důležité si uvědomit, že tento pokus by možná nebyl tak „úspěšný", pokud by se nezajistilo několik hlavních bezpečnostních opatření, jak připomíná Briefer. Hřebci byli na pastvině vzdálené od jiných koní, především od klisen a měli možnost se navzájem více poznat tím, že spolu žili ve stáji. Všem hřebcům byly sundány podkovy a pastvina byla obehnaná speciálně vysokým hrazením.

Hierarchie se ve většině vztahů ustálila během několika týdnů, jak říká Briefer, což pak vedlo ke vzniku lineárního uspořádání. Mezi dvěma vůdčími hřebci však byla hierarchie jasná až za tři měsíce.

Život ve skupině na pastvině způsobil, že hřebci si své aktivity rozložili časově jinak, než tomu bylo ve stáji. Jednalo se především o to, jak často žrali, byli pozorní a odpočívali.

„Výhody života ve stádě jsou zřejmé," říká Briefer. „Koně jsou přirozeně sociální zvířata a držet je ve skupinách je způsob, jak nejlépe zajistit jejich potřeby fyzické i mentální pohody - to platí i pro hřebce."

Bude však potřeba dalších výzkumů, než bude možné vypracovat specifická doporučení a směrnice pro chovná zařízení a majitele hřebců.

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

  • 1. Hella

    no a?

    11:54 - 10. 09. 2011

    Docela by mě zajímalo co má být na tomto výzkumu tak nečekaného. Stáda hřebců jsou přece naprosto přirozené (a to i ve volné přírodě) :)

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: