Hřebci A 1/1 v teplokrevném chovu: Valát

26. 5. 2013 Eva Holubcová Autor fotek: © Zuzana Šedá, G. Jeníčková, vlastní archiv, archiv D. Macháčové, sporthorse-data

Minule jsme vám představili Norberta, dnes pokračujeme jeho neméně slavným synem, Valátem. V chovu dal několik plemeníků a výborné chovné klisny, ve sportu jeho potomstvo dosáhlo v drezuře i skocích stupně ST, ve všestrannosti a spřežení S.

Valát se narodil v hřebčíně Napajedla roku 1980 a dospěl v exteriérově korektního hřebce s mírami KVP - 176, KVH - 165, O.hr. - 181, O.hol. - 21,2. Na dostihové dráze byl pozdní, stejně jako jeho polobratr Vortex. Plně se ukázal až ve svých čtyřech letech, když po pěkných umístěních vyhrál Cenu mítinku, kde porazil excelentní Redaktu (později v Německu Nejl. starší klisna) a derby-vítěze Tarana. V pěti letech vyhrál čtyři jedničkové dostihy, přičemž v tom posledním, v Ceně znárodnění, následoval tradici své rodiny - tento dostih vyhrála již jeho 5. matka Vandoise a 4. matka Valja. Jako šestiletý vyhrál tři dostihy I. kategorie, z toho v Ceně Lidové demokracie porazil svého polobratra Vortexe a zapsal se na listinu vítězů Velké ceny Slovenska. V sedmi letech již získal jen několik umístění. Celkem z 31 startů 10x zvítězil a 9x se umístil do čtvrtého místa. Vydělal přes půl miliónu tehdejších čs. korun. Valát byl typický pozdní vytrvalec s vytrvaleckým původem.

Valát

Valátův původ a výborná rodina

Otce Norberta, dvojnásobného derby-vítěze a vynikajícího plemeníka, jsme již rozsáhle rozebírali před dvěma týdny, není třeba se opakovat, jen zdůrazním, že Norbert je z veleúspěšné linie Ticino (rozsáhle prezentována u Norberta i Fallady).

Matka Volga (Wiesenklee x Masis) byla prvotřídní jak na dráze, tak i v chovu. Byla druhá v Oaks a čtvrtá ve St. Leger, umístila se druhá na Mezinárodním mítinku v Ceně Prahy (za výbornou polskou Smužkou) a třetí v Ceně Berlína. Mimoto ještě byla třetí v Ceně mítinku či Velké ceně Turf klubu. Měla tu smůlu, že bojovala proti výborným zvířatům jako Lakmus, Lincoln, Cobalt a ve svém ročníku měla vynikající klisnu Victoria Regia. Do chovu odcházela s 82,5 kg v Generálním handicapu. Během let 1978 až 1993 dala celkem 10 hříbat, než byla r. 1994 vyřazena. Kromě úspěšného Valáta je nutné zmínit vynikajícího Vortexe (Conor Pass), který byl pozdním koněm, platným členem čs. elity se stal až ve svých čtyřech letech. Největší životní vítězství příšlo ve Velké ceně čs. turfu v pěti letech. Vortex byl také zařazen do chovu, kde jeho potomstvo mělo výsledky D: L, S: ST, C: Z a A: T; vnučka Pegy Jolanka z vynikající čs. rodiny Lorraine v drezuře dosáhla S, vnuci Lacaro a Expert Fly na skocích S*.

VolyněVolga nedala jenom Valáta a Vortexe. Kromě nich se mohla pyšnit výbornou Volyní (Donald), která na dráze vyhrála Cenu hř. Napajedla a byla třetí v Oaks. Volyně dala třetího z Derby Vokála a vítězku Ceny zimního favoritka Vokálku. Z Volgy byla i Voldava (Dakota), pátá ve St. Leger. Dcery, vnučky aj. Volgy působily a aktivně působí v teplokrevném chovu a sportu, z nich je možné jmenovat Vandalku (Paico - Voděnka), která si vysportovala S na skocích, či Valley (Puschkin - Voyage) se ST**. Pravý bratr Valley Voyager (Puschkin - Voyage) také dosáhl výborné výkonnosti, a to ST*.

Díky Volze zůstala zachována rodina Vandoise dodnes, bohužel však živoří mimo zájem hlavních majitelů i přesto, že ještě ve 21. století z rodiny vzešli dobří steepleři Výtržník, Vodorys a rovinoví koně jako Vodara, Vokativ, Vokalíza, Vordona...

WiesenkleeVolga byla dcerou Wiesenklee, který se do čs. dějin zapsal velmi pozitivně. Tento Nearcův vnuk z mimořádně silné „W" rodiny s napajedelskými kořeny u nás dal řadu špičkových koní, ale nás zajímá, jak si vlastně vedl v teplokrevném chovu (v Holandsku působil v KWPN chovu). Po Wiesenklee byl do tepl. chovu zařazen napajedelský (!) odchovanec Elán, kterého licentovali pro KWPN, Trakehner a BaWu. Elan se zapsal pozitivně svým potomstvem jak v drezuře, tak i ve skocích, kde je mat. otcem 1.60cm skokanů jako Ilian (Zuidhorn) či Cayphas Z (Calvaro Z) nebo Grand Prix drezurního koně Olaf (Kingston). Po Elanovi byl do chovu zařazen Ex Libris - ten je otcem a m. o. plemeníků, výborných sportovních koní, samozřejmě jak v drezuře, tak i ve skocích. Elan je také m. o. Gabora, zařazeného do KWPN chovu. Gabor je otcem výborného Grand Prix drezurního hřebce Gambol, jenž je v chovu a mateřským otcem Escorta, nabízeného ERC Mnětice.

Po Wiesenklee byli do teplokrevného chovu v zahraničí zařazeni i Kristal a Troublemaker. Troublemaker je např. otcem prabáby KWPN hřebce, nadějného Bretton Woods (3. místo na Světovém šampionátu 2011 5letých drezurních koní), kterého si do Německa (stejně jako Totilase) do chovu koupil Paul Schockemöhle.
Po Wiesenklee byla do našeho chovu zařazeno dost synů: Caramel, Lakmus, Lampas, Remus, Vagram, Vat a Veronal. Z těchto synů se do světových análů zapsal zejména Caramel, protože na Slovensku zplodil skvělého Heraldika, kterého můžeme řadit k nejlepším odchovancům čs. chovu v historii vůbec, neboť tento „T" skokan se v Německu stal famózním plemeníkem, jehož potomstvo dosáhlo až na olympijskou úroveň.

MasisMatka Volgy Vakcina (Masis) byla druhá v Karlovarském handicapu na dvojnásobnou míli a v chovu se zapsala do análů Velké pardubické, když věnovala život vítězi z r. 1977 Václavovi (Detvan), který vyhrál s V. Chaloupkou v sedle. Vakcina je matkou dobrých Vakuum, Variant, Vegetace a již zmiňované Volgy. Otce Vakciny Masise snad představovat nemusíme, jedná se o jednoho z nejvýznamnějších plemeníků 20. století u nás, do teplokrevného chovu se velmi pozitivně zapsal přes řadu svých synů (Blatec, Capitol, Cordon, Diplomat, Konsulent, Krakatit, Lilek, Liman, Lincoln, Litograf, Locarno, Lyon, Lysol, Metrans, Pardál, Relief, Sirano, Val II, Valet) a snad bude možné ho někdy prezentovat v samostatném profilu... K Vakcině jen dodáme, že je bábou dobrého steeplera Vederemo, kterého mnozí budou znát z televize díky filmu Outsider, v němž si zahrál hlavní roli.

Prabába Valáta Vasja byla po Sultan Mahomed, který je otcem Norbertovy báby Ciluky a tak je Valát na Sultan Mahomed prochován dvakrát ve čtvrté generaci, krom toho je prochován na pravé bratry Nostradamus a Neckar ve 3. a 4. generaci. Vasja sama o sobě významná nebyla, a v šamorínském chovu se jí nedařilo, dcery Vakcinu i Viktorii II (5. místo v Oaks) porodila ještě v Napajedlích. Viktoria II je bábou Virdeny (potomstvo skoky S) a prabábou Virety (potomstvo skoky S**).

Praprabába Valja (Deiri) vyhrála klasické Oaks a Cenu znárodnění.

CarmenZakladatelkou rodiny byla Vandoise, která sem byla importována se skupinou klisen roku 1938. Na dráze vyhrála 2x vytrvaleckou Cenu ředitelství (později Cena znárodnění a dnes Cena prezidenta republiky), ale také sprinterskou Svatováclavskou cenu. V chovu dala kromě Valjy i derby-vítěze Vandala.

Valát v chovu

Valát odešel po dostihové kariéře do vyhlášeného chovu v Netolicích, kde působil v letech 1989-1990, bohužel přes vysoce kladné hodnocení potomstva (vyrovnané a v typu, dostatečně mohutné, dobrý charakter, jezditelnost), byla jeho práce znehodnocena zkázou hřebčína, a řada potomků byla vyvezena do zahraničí. Poté působil v zemském chovu na Moravě až do roku 2000. Výsledky měl výborné - pot.: D: ST, S: ST, C: S, A: S), z dnešního hlediska je opravdu škoda, že se nepodařilo vytvořit linii. V rámci plnokrevného chovu působil pouze sporadicky. Zde uvádím přehledově dohledané potomstvo (doplnění, včetně fotografií, bude jako vždy uvítáno), za poznámku určitě stojí, že mnoho potomků vyjma jmenovaných dosáhlo alespoň na stupeň L s jezdci nejrůznější úrovně. Dobrý charakter potomstva, hřebce samotného i jeho synů je rovněž vyhlášený.

Potomstvo Valáta ve sportu
Kůň Nejvyšší dosažená výkonnost (2012)
Carmen 4 (z SM3205 Šipka po 2332 Faharadscha) skoky ST*
Efekt 2 (z JM3363 Chutná po 2193 Oklad) military S
Forrest Gump (z SM3235 Florida po 2266 Przedswit X - 80) skoky S
Hadži (z Hra po Lincoln) skoky S, plemeník
Lavina (z Logiky po Val II) vytrvalost ST, mezinárodně CEI**, dokončené ME juniorů na 120 km
Sagina (z 382 Servátor (Holčina) po Servátor) skoky S
Sonet (z 368 Quoniam, Quoniam) skoky S
Sylva (260 Almhirt I po Almhirt I) skoky S
Triga (z 343 Quoniam (Eskadrona) po Quoniam) skoky S
Valát (52/863 Sáva po 2626 Sahib Kubišta s.v.) skoky S*
Valát - 14 (z 417 Alarm III po Alarm III) skoky S, plemeník
Valát - 19 (z 448 Diktant III (Mája) po Diktant III - K) skoky ST, plemeník
Valát - 33 (z 442 Salut (Lesná) po Salut) skoky S, plemeník
Útes (z 394 Quoniam (Chyneza) po Quoniam) skoky S
 
Vnukové a pravnukové

Nejvyšší dosažená výkonnost (2012)
Cassiopeia (Cassini I - Nogareta) skoky S
Colet (Corsár - 14/363 Savana, Carol - Sagita, Valát) skoky S**
Čejka (2561 Quoniam III - 16 - Urisa) skoky S
Darja 1 (Bentley - Ulrika (Valát-54) skoky ST**
Drak 3 (Este - Urisa) skoky ST
Charon (Corsár - Ula (Valát - 46) skoky S**
Eliška (Boston - Urisa) skoky S*
Simba 2 (Amarcord Biofaktory - Sagita) skoky ST**
Taran 1 (Carbido - 6/286 Taranka) spřežení T
Ulma 1 (Corsár - Ula (Valát - 46) military T

Ulma

Dnes je to již těžko představitelné, s ohledem na averzi k plnokrevné krvi, ale po Valát byla zařazena do teplokrevného chovu u nás řada synů. Byli jimi: Hadži, Valát - 12, Valát - 14, Valát - 19, Valát - 33 a Valát - 38 (Uran).

Z jeho synů byl nejúspěšnější netolický odchovanec Valát - 33 (Valát x Salut x Alarm III x Quoniam) z netolické rodiny Chuť, jehož potomstvo dosáhlo stupně ST v drezuře i ve skocích.

Potomstvo Valáta - 33
Kůň Nejvyšší dosažená výkonnost (2012)
Bronko (z ZČ 969 Brigita) skoky S
Charlie 8 (ZČ955 Flétna po 1096 Gidran XIV - 38) drezura ST
Gilly (z 21/155 Gina po 252 Litograf - 20) skoky S*
Lineta 1 (z 29/81 Láva po 33 Blatec dubský) skoky S**
Oáza (z ZČ 1131 Chrpa po 218 Mykonos - 5) skoky S
Siesta (z ZČ872 Cita po 2194 Servátor - 59) skoky ST*

Vnuk

Nejvyšší dosažená výkonnost (2012)
Virtuos 1 (Prinz Conde s.v. - 29/125 Oáza) skoky S**
Unesco 1 (Puschkin - 29/125 Oáza) skoky ST*
Unie 4 (Puschkin - 29/152 Pomáda) drezura ST

Dalším dobrým plemeníkem po Valát byl Valát - 12 (Valát x Lumen x Alarm III) z netolické rodiny klisny Úvrať s potomstvem výkonnosti: D: S, S: S, C: Z, A: L.

Potomstvo Valáta - 12
Kůň Nejvyšší dosažená výkonnost (2012)
Chantal (z Č 1018 Šumná po 75 Quoniam - 145) skoky S
Šenon (z 6/425 Šery po Belendek mělnický) skoky S
Van Gogh (z 1-668 Šárka) drezura S

SágaPo Valát - 14 (Valát x Alarm III x Div) zůstalo bohužel jenom málo potomků, neboť hřebec byl předčasně vyřazen z chovu. Potomstvo s výkonností D: L, S: S, C: L referováno jako hodné, ochotné a bezproblémové. Z toho mála lze jmenovat klisnu Sága 2 (z ZČ 965 Simpatica po 37 Gidran XIV - 49), která dosáhla stupně S v parkurech a poničku Wendy (z Mandy po 359 Rock Grey Sean), skoky S*.

Posledním jmenovaným synem-plemeníkem je Valát - 19 (Valát x Diktant III - K x Alarm III) z netolické rodiny Lory, vlastní výkonnosti skoky ST a jehož potomstvo dosáhlo: D: L, S: S**, C: ZL. Nejlepším potomkem je asi Valdez „B" (z 65/425 Tereza po 440 Ascot s.v.), ten dosáhl na skocích S**.

Závěrem...

Valát je krásným příkladem, jak vhodně vybraný plnokrevný plemeník může velmi pozitivně ovlivnit teplokrevný chov. Klisny s Valátovou krví jsou často z kvalitního zemského chovu a dobrých rodin, jsou tedy pro chov sportovních koní více než vhodné.

Podobné články
Zambesi

Zambesi TN je první z ohlášených novinek ZH Písek pro rok 2023. Jedná se o letos 19letého KWPN hnědáka s působivým potomstvem, který se snadno může…

I. předvýběry hřebců pro plemennou knihu českého teplokrevníka se konají 25. ledna v ZH Tlumačov a 26. ledna v Zemském hřebčinci Písek.