Hřebci A 1/1 v teplokrevném chovu: Teddy Ready

30. 03. 2021 06:00

Obrázky: 24

Autor: Eva Holubcová Foto: © Zuzana Zvěřinová, Eva Holubcová, archiv sporthorse database Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 680 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Teddy Ready je plnokrevný hřebec s dobrou kariérou na dráze i ve sportu. Na základě tohoto byl loni na píseckém předvýběru hřebců vybrán do chovu s tělesnými mírami 174 – 165 – 188 – 21. Je poměrně narostlý, do subtilního plnokrevníka má daleko. Letos ho nabízí v rámci PK ČT Hřebčinec Písek. Zaslouží si bližší představení, tak pojďme na to!

Hřebec se narodil 19. března 2005 v Gestüt Paschberg a jako roční byl prodán za 11 tisíc EUR na dražbě v Baden-Badenu a putoval na Slovensko do stáje OMS a do přípravy trenérky Zuzany Kubovičové.

Kariéra na dostizích a ve sportu

Jako dvouletý roku 2007 debutoval v jedničkové Ceně Muscatite (dostih vyhrál fenomenální, později celosvětově známý „maďarský zázrak“ Overdose) a do konce sezóny ještě byl devátý a druhý v jedničkových dostizích. Do tříleté vstupoval jako slibné zvíře a potvrdil to ihned v tříletém debutu, v Ceně trojročných žrebcov (I., 1700 m), kde jistě vyhrál, a v následné Velké jarné ceně (L, 1700 m) získal třetí místo za pozdějším českým derby-vítězem a plemeníkem Tullamore a Ypsilon Kingem. Lehká výhra ve Starohájském kritériu (L, 2000 m) z něj učinila jednoho z favoritů českého derby, bohužel došlo k málo vídané události, kdy z něj spadl jezdec 200 m po startu a hřebec tak nemohl do dění aktivně zasáhnout. Byla to velká škoda, ale naštěstí mohl složit reparát na Slovensku, kde do tamního Derby odskakoval jako jeden z favoritů. A vyhrál.

Na konci sezóny obdržel titul slovenského Koně roku 2008, i když už nevyběhl. Neběhal ani další rok. Důvodem byly problémy s nohou, které se ukázaly už brzo na jaře, ale tehdy se je povedlo zažehnat. Trenérka k tomu o rok později v Dostihovém programu13/2009 řekla: „Storpecentne ani neviem povedať, čo sa mu vlastne stalo. Mal na nohe menší defekt. Nebol na nej oblúk alebo viditeľne poškodená šlacha. Zobrali sme ho na vyšetřenie na ultrazvuk a tam sa našla menšia lézia. Noha se mu nehojila podĺa mojich predstáv. Opäť sme teda išli k doc. MVDr. Jane Mezerovej. Jej diagnóza bola, že hojeniu bráni akési pútko, ktoré prekáža šlache. Po drobnom zákroku je šlacha už zahojená. Ale rešpektujeme záver paní doktorky, aby sme sa v tomto roku neponáhlali.“

Hřebec tedy vyběhl až v dubnu 2010 a trojkovou Cenu Tantry vyhrál. Po pauze byl poslán na pardubickou dražbu plnokrevníků 8. října 2010, kde si hřebce koupili Votavovi. V jejich přípravě absolvoval další rok dva starty v květnu 2011 na proutí a překážkách, ale nakonec byl přeřazen do sportovní přípravy, jeho stálou jezdkyní byla Šárka Votavová. Teddy Ready tedy dostihovou kariéru ukončil s bilancí 9 startů – 4 vítězství a celkem 1 242 260 Kč (po převodu) výher.

Ve sportu absolvoval podle ČJF celkem 61 startů v parkúrech (skoky do 125 cm), 4 v drezúře (stupeň L) a 52 startů ve všestrannostních soutěžích (stupeň ST). Což je obdivuhodné a je to jenom důkaz univerzálnosti a tvrdosti plnokrevníka. Teddy Ready běhal od svých dvou let a na prvních závodech se ukázal rok poté, co byl vyřazen z dostihového provozu. Sportoval až do loňské sezóny. Znamená to tedy, že hřebec byl ve vysokém zatížení mezi lety 2007 až 2020.

Mezi jeho největší úspěchy ve všestrannosti patří účast na republikových šampionátech se svojí jezdkyní Šárkou Votavovou, kdy byl na MČR starších juniorů 2015 třetí, o rok později v kategorii mladých jezdců na MČR 2016 sedmý a roku 2017 druhý. Od sezóny 2016 navíc začal chodit mezinárodní všestrannostní soutěže, a to tak dobře, že po startech v CIC 3* a CIC 2* soutěžích splnil kvalifikaci na účast na Mistrovství Evropy 2018 CIC 1* ve Fontaineblau, kde také startoval. V posledních letech pak chodil národní závody u nás.

Původ

Pochází z linie Northern Dancer, konkrétněji větve Danzig, a z průměrné, ale solidní rodiny. Základní krosy jeho původu jsou velmi zjednodušeně Nearco x Nearco x Nearco x Nearco x Fairway. Vše směřuje k Phalarisovi. V pětigeneračním původu je prochován 2x na Raise A Native, Hail To Reason a na Northern Dancer, přičemž jeho matka Natalma se vyskytuje ještě do třetice.

Otec Orpen (Lure x Devil´s Bag) byl jako hříbě koupen za 525 tis. $, důvodem vysoké ceny byl jeho exkluzivní původ a famózní rodina Almahmoud. O otci si povíme níže, matkou byla vítězka Bonita Francita, která už dala v té době Gr.3. vítěze a plemeníka Jules, a krom těch dvou i skvělé dcery, které daly třeba klasickou francouzskou vítězku Bluemambu. Bába Raise the Standard neběhala, ale byla poloviční sestrou fenomenálního plemeníka Northern Dancer a dalších koní; a sama dala Coup de Folie, která byla exkluzivní na dráze i v chovu (mj. dala Machiavelliana, Exit to Nowhere, Coup de Genie atd.).

Orpen na dráze jako dvouletý vyhrál prestižní Prix Morny (Gr.1.) a irské Newcomers S., ale svoji formu ve třech letech v dalších 4 startech již nezopakoval, jediným zábleskem bylo třetí místo v Irish 2000 Guineas. Byl odejit do chovu, začínal v Irsku, aby fungoval jako dual-season plemeník zároveň i v Austrálii, než ho koupil syndikát, který ho provozoval v Argentině i Francii. Orpen dal zatím 112 black type vítězů, z toho 67 grupových vítězů a řadu šampiónů. Nejlepší potomstvo měl v Argentině a v okolí, kde ho milovali. Letos v lednu 2021 uhynul ve věku 25 let po akutní operaci na koliku, a tak z loňského roku zapuštěných 100 klisen (z toho 80 zabřezlo) dá letos jeho poslední ročník. Mezi nejlepší potomky lze počítat argentinského Koně roku 2011 Lingote de Oro, klasickou vítězku Torrestrellu, dále Rocks Off, Vordu a další. U nás ho proslavili hlavně sprinter Prince Orpen, Honzik a předmět tohoto článku, Teddy Ready. Na francouzských překážkách byla nejlepší Nobilita (listed vítězka a čtvrtá v Gr.2. v Auteil). Jako mateřského otce ho prozatím nejvíce proslavili Giofra, Satono Diamond či Doctor Doom.

Děd Lure (Danzig x Alydar) byl výborným dostihovým koněm a odchovancem slavné Claiborne Farm. Z 25 startů jich vyhrál 14 a z toho především 2x Breeder´s Cup Mile (Gr.1.) v letech 1992 až 1993. Za své výkony byl poté zařazen do Síně slávy. V chovu byla velmi nepříjemným překvapením jeho nízká plodnost, kvůli které ho vyplatila pojišťovna. Od ní si ho koupil Coolmore, který to s ním zkusil, a povedlo se jim celkem údajně 133 živých hříbat, než ho předčasně penzionovali. Lure se pak vrátil žít a dožít na jeho rodnou Claiborne Farm, kde uhynul ve věku 28 let o řadu let později, a kde také byl pohřben. Z těch mála hříbat dal 7 stakes vítězů, především Gr. 1. vítěze Orpen a England´s Legend nebo Gr.3. vítěze Red Trinket. Z jeho potomků pochopitelně co šlo, zařadili do chovu. Z jeho dcer vzešli Gr. 1. vítěz Eagle Way, Gr. 1. umístěná Achiever's Legacy, Gr. 2. vítězové Hooked či Centennial atd. Centennial je nyní využívaný v ISH chovu.

Praděd Danzig (Northern Dancer) měl pouze tři starty a tři impozantní vítězství, než pro zranění musel odejít do chovu na Claiborne Farm, kde stál celý svůj život až do smrti ve věku 29 let. Danzig je jedním z nejlepších synů Northern Dancera v chovu vůbec a jeho význam lze jen stěží shrnout do pár řádek. Založil si vlastní dynastii, v rámci které je možné vidět, jak excelentní sprintery, mílaře, tak i derby-vítěze až ultravytrvalce po celém světě. Zkrátka, to by bylo opravdu na hodně dlouhé povídání, a výhradně dostihové, takže si jenom dovolím hrubě zjednodušit jeho význam na dva hlavní syny-pokračovatele: Danehill a Green Desert.

Samotného Northern Dancera, vnuka italského Nearco, není nutné představovat, protože jeho produkce je na sérii knih a není to účelem článku.

Rodina

Jeho matka Tonight (Entrepreneur) se na dráze jako tříletá 2x umístila, jejím nejvýraznějším hříbětem celkově zůstal slovenský derby-vítěz Teddy Ready, ale nutně musíme zmínit klisnu Teddilee (Strategic Prince), dvojnásobnou vítězku, která chodila dostihy kategorie C/D v Německu. Jednou šla i Listed dostih pro klisny a nyní působí v chovu svého rodného hřebčína Gestüt Paschberg. Tonight do našeho turfu dodala i Timbera (Dashing Blade), vítěze II. kategorie na rovině a trojkového vítěze na pardubických překážkách. Timber absolvoval celkem 46 startů a vydělal 347 tisíc Kč. V rámci našeho středoevropského regionu ještě u sousedů na Slovensku zvítězil další její potomek Tarzan (Dai Jin) v II. kat. Z jiných potomků se klisna Toujours (Bertolini) umístila ve Francii.

Otec Tonight, Entrepreneur (Sadler´s Wells) byl šampiónem tříletých mílařů v Evropě díky své výhře v klasických 2000 Guineas, ale v chovu svými výsledky své majitele nepřesvědčil, takže z Coolmore se poté přesunul do Japonska a odsud šel do Ruska na slavný Voschod. Jeho nejvýznamnějším potomkem zůstává vítězka Irish Oaks Vintage Tipple a jako mateřský otec je zaknihován u skvělého The Grey Gatsby. U nás po něm běhala úžasná Ecologically Right (Jarní cena klisen, Cena Pat´s Music, slovenské Oaks, Cena Whisky). V Rusku podle kusých informací např. vynikli Sebin či Avetin.

Bába Tootsiepop (Robellino) zvítězila a 13x se umístila. V chovu dala šampióna dvouletých v Německu El Maimoun (Royal Academy). Její otec Robellino (Roberto) je přes svého syna, klasického vítěze 2000 Guineas Mister Baileys, dědem hřebce Mount Etna, který byl zařazen do teplokrevného chovu ve slavném Celle.

Prabába Sticky Habit (Habitat) 2x vyhrála, v chovu je autorkou 7 vítězů, a mezi nimi Gr.2. vítěze a plemeníka Splendent (Shadeed) a Gr.3. vítězku Aim for the Top (Irish River). Ta byla skvělou mámou, když dala Gr.1. umístěné Polar Bear a Dance to the Top. Dance to the Top je matkou listed vítěze Cheshire a hlavně Gr.1. umístěného globetrottera Bankable, který bohužel předčasně uhynul jako plemeník v JAR.

Otec Sticky Habit Habitat (Sir Gaylord) byl šampiónem na dráze i v chovu, a uplatnil se také jako skvělý otec matek.

Prabába Honey Portion (Major Portion) byla z kombinace linií Fairway a Hyperion, matkou dobrého plemeníka v Brazílii, Honeyville (Charlottesville), a významného plemeníka v německém teplokrevném chovu Praefectus (Primera). Praefectus působil v chovu hessenského teplokrevníka a trakéna. Zanechal po sobě mj. i šest licentovaných plemeníků.

Honey Portion byla dcerou Run Honey, jejíž vnuk Lord Gayle (Sir Gaylord) stál na prestižním Irish National Stud celý svůj život a zaznamenal pěkné výsledky v chovu.

6. matka Honey Buzzard (Papyrus) do historie vstoupila produkcí jednoho z nejvýznamnějších synů Fairwaye jménem Honeyway. Honeyway byl skvělý sprinter, který byl ale schopný vyhrát prestižní Champion St. (2000 m). V chovu dal především hřebce Great Nephew (otec Shergara a Grundy).

Teddy Ready patří do rodiny č. 9 Vintner Mare, která žila někdy ke konci 17. století (cca 1670+).

Závěrem

Teddy Ready byl solidním koněm na dráze i ve sportu a je zajímavým rozšířením nabídky A 1/1 krve pro teplokrevný chov.

Je nabízen Hřebčincem Písek v inseminaci čerstvým spermatem a připouštěcí poplatek je 1 815 Kč + 4 235 Kč včetně DPH, další informace ZDE.

Připojené články

11.03. 2021 06:00 Plemenní hřebci s A 1/1 krví v nabídce pro rok 2021

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com