Hřebci A 1/1 v teplokrevném chovu: Relief

27. 05. 2015 08:00

Obrázky: 14

Autor: Eva Holubcová Foto: © L. Zaifert, http://www.sporthorse-data.com/ Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 3794 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Derby-vítěz Relief (po Masis) proslavil rodinu Relation ještě o několik desítek let dříve než Regulus, o kterém jsme již psali. Ve sportu jste se určitě potkali s jeho vnukem "T" drezúrním koněm Luis Lasalle a v chovu po něm úspěšně působil 78 Relief - 3 (Kord).

Relief se narodil v hřebčíně Napajedla v roce 1966 ze spojení Koně století Masise s importovanou klisnou Relation. Podobně jako Blatce či Litografa jej odkoupily Kladruby, v jejichž barvách běhal několik sezón.

Relief

Relief na dostihové dráze

Relief po DerbyTrenér Josef Krištůfek dvouletého Reliefa poslal na dráhu 7x a poprvé se na velké scéně objevil již o derby-dni, kdy byl v Simsonově ceně třetí, poté nasbíral cenná místa ve Svatováclavské ceně a Gerschově memoriálu. Sezónu uzavřel ziskem Zimního favorita a jako jeden z úzkého okruhu favoritů Derby následující sezóny. Ve třech letech zahájil sezónu porážkou tehdy neporazitelného Silvera v Ceně časopisu Jazdectvo, aby pak vyhrál Velkou jarní cenu a Velkou červnovou cenu s žokejkou v sedle - Mílou Hermansdorfeovou. Ta měla právě s Reliefem obrovskou šanci stát se první ženskou žokejkou derby-vítězkou. O světové prvenství ji ale připravila zlomená noha měsíc před Derby a Relief do Derby odskočil jako top favorit s jiným jezdcem - Františkem Hulešem. Po Derby vyhrál i Zkušební cenu, ale o možnou Trojkorunu (zisk tří klasických dostihů) přišel ve St. Leger, kde ho porazila Caravella. Relief startoval i v zahraničí, v rakouském Derby byl údajně chybou jezdce druhý za Brabantem a v Ceně 20 let NDR (2000 m) ho porazil vynikající Maďar Notás Kapitány. Po tak náročné sezóně následoval pokles formy a hřebec jako čtyřletý již nebyl schopný navázat. Z pěti startů vyhrál v Ceně GŘ státních podniků, ale v ostatních čtyřech startech utrpěl těžké porážky.

Relief z dráhy odešel s celkovou bilancí 20 startů, 7 vítězstvími a 9 umístěními do čtvrtého místa.

Původ

Otec Masis patří mezi naše nejlepší koně v historii a svými výkony na dráze si zasloužil titul Koně století. Za památnou lze považovat rekordní Cenu Moskvy na Mezinárodním mítinku. V chovu se stal na několik dekád absolutním fenoménem jak z hlediska otce nekonečné řady velkých vítězů, tak jako mateřský otec. Více viz podrobný úvodní článek.

Matka Relation (Relic) byla ve speciální várce importovaných klisen, které vybral dr. ing. Fr. Lerche roku 1962, pocházela ze znamenité rodiny, kterou nejvíce celosvětově proslavil Tantiéme, dvojnásobný vítěz Arc a plemeník mimořádné třídy, příslušník elitní Chefs-de-race. Byl nejlepším synem Deux Pour Centa, který zde působil pouhé dvě sezóny a nesmazatelně se zapsal do dostihových análů syny Cent a Cejlon, kteří oba velmi pozitivně působili i v teplokrevném chovu.

RelicMateřský otec Relic (War Relic) byl velmi úspěšným plemeníkem. Pro teplokrevný chov byli z potomstva významnými Gairloch, Martel, Un Prince (otec nejen legendárního Flambeau C - člena francouzského OH týmu, který získal bronz r. 1988), Antiquarian (velmi důležitý v polském chovu, u nás působí v tepl. chovu jeho málo známý syn Grot), ale i přes předcházející hvězdná jména je přeci jenom nejvíce znám přes Pericles xx, který velmi zdařile působil v KWPN chovu. Pericles měl obrovský mezinárodní význam, sám byl dobrý sportovec, ale v chovu tvořil historii. Na mateřské straně je totiž otcem matky fundamentálního plemeníka Ulft (jehož nejznámějším potomkem byl Ferro - člen stříbrného týmu Holanďanů na OH v drezúře), dále je otcem báby velmi důležitého bílého Democraata s potomstvem na nejvyšší úrovni v drezúře i skákání; a nakonec je Pericles také otcem prabáby u takových es jako celosvětově proslulého Totilase a drezúrní superhvězdy Jazze... a takhle bychom mohli pokračovat dále a dále...

Relation založila velmi plodnou rodinu, do které patří rekordmanky jako její první dcera na území Československa Reaction, která dala 18 hříbat (!!!) s jedinou vybranou pauzou. Rodina byla záhy velmi početná, ale s kvalitou to už bylo horší. Zdá se, že vykazuje specifickou charakteristiku, že jednou za desetiletí dá velkou hvězdu: v 80. letech Redakta - západoněmecká klisna roku, v 90. letech derby-vítěz a St. Leger vítěz Regulus (více o něm v samostatném článku) a v současnosti to je jeden z nejlepších českých odchovanců poslední dekády, Renny Storm. Mezi dekádami jsou rozsypaní užiteční a šikovní koně. Rodina tedy převážně dominovala na rovinách, na překážkách ji prezentovala výborná skokanka Rhodé, která byla třetí ve Velké pardubické. Pochopitelně s tak velkým rozšířením odešla část klisen dobývat nové území v teplokrevném chovu, kde se prosadily výborně. Ráda bych tuto rodinu někdy prezentovala v miniseriálu o úspěšných plnokrevných rodinách v teplokrevném chovu.

Relief v chovu

Relief měl údajně určité problémy při připouštění kvůli nervóznímu charakteru. V letech 1971 až 1981 působil v Kladrubech s dvouletou pauzou v Napajedlech. V Kladrubech z 116 připuštěných klisen dal celkem 50 hříbat, nicméně potomstvo vykazovalo z větší části měkčí konstituci a hřebec byl poté přeřazen do menších chovů jako Letohrad, Lukavice či Židovice.

V plnokrevném chovu mnoho hříbat nedal a z těch několika vynikla vítězka Memoriálu Rudolfa Deyla Loria a z vnuků vítězka Gerschova memoriálu Story.

V teplokrevném chovu po něm někteří potomci dosáhli stupně S jako např. Varel, ZČ 908 Praga (později matka plemeníka Patton s pot.: D: S, S: S, C: Z) nebo JM 3668 Korea, která je bábou klisny 20/292 Ambra (drezúra S).

Z jeho dcery Avara se narodil velmi známý Luis Lasalle (Puschkin s.v. - Avara), který s Hanou Vašáryovou dosáhl stupně T v drezúře. Luis Lasalle alias Arakain pochází ze slavné ruské plnokrevné rodiny založené jednou z kultovních klisen Tavridou a není tak časté potkat špičkového drezúrního koně z plnokrevné matky. Avara xx (Relief) dala také ještě Framuse (Frühesch - 2) s výkonností v drezúře stupně S a Ankera (Paico) - druhý na MČR ve všestrannosti 2001.

Moon SantaVelmi zajímavou je také Reliefova vnučka Moon Santa, která je produktem v teplokrevném chovu dosti neobvyklého inbreedingu 2x3, když je na Relief prochována skrze svého otce Relief písecký a její matka je přímo po Relief. Moon Santa si vysportovala S na skocích a v chovu dala koně jako Camon (Calandro-T) - skoky S**, Mamba (Mr. Cox) - skoky ST a Rockina (Rock'n Roll) - skoky S**.

Z Reliefovy dcery se taktéž narodila Č 1548 Neny (P XVI - 50) (po Przedswit X - 68 s.v.), která v drezúře dosáhla na st. ST a na skocích S. Zajímavou je i kladrubská chovná klisna 135 Libanon (Nolina) (Libanon x Relief), která je matkou Wali (Waldfürst) - skoky S a v chovu již dala 19/501 Poema - drezúra S.

Beauty JirMezinárodně Reliefa proslavila vnučka Beauty Jir (Beau Cox x Relief x Div x Olin), vítězka Grand Prix na Mistrovství Itálie, která založila v Itálii úspěšnou rodinu a dala Koně roku 2000 v Itálii Highlander di Valmarina (po slavném Argentinus) či Matisse di Valmarina (po Voltaire z linie Furioso II), vítěze Performance testu 2002-2003 s největším bodovým ziskem za mechaniku pohybu i techniku skoku, následně výkonnost v military CCI**. Matisse di Valmarina i přes omezenou příležitost dal výborná hříbata - Sheva (skoky 145 cm), Valchiria di Giulfo (národní soutěže v drezuře) či Favolla delle Schiave (všestrannost). A nakonec, Beauty Jir prezentují v chovatelských soutěžích již pravnoučata.

HoreliDo chovu byl po Relief zařazen jeho syn 78 Relief - 3 (Kord) (Relief x Diadém x Korsičan), který byl vysoko v krvi. Sám si ve sportu vyskákal úroveň S, jeho potomstvo dosáhlo na D: S, S: S, C: Z. Velmi zajímavou jeho dcerou je klisna Č 1387 Horeli, která v drezúře dosáhla na S a v chovu dokázala dát vynikající sportovní koně, pokaždé s jiným plemeníkem. Jedná se o následující: Hladina (Lopez - 17) - drezúra S, Halina (510 Balzac s.v.) - drezúra S, Horalka (Amoural) - drezúra TT a Tomar (Marco s.v.) - drezúra TT.

Z potomstva dcer 78 Reliefa - 3 (Kord) bych ráda zmínila ještě Sáru (270 Diktant slatiňanský s.v. - 5-818 Samara) s dosaženou S výkonností v drezúře a již matku dvou špičkových koní: Sameta (Jetro s.v.) s T výkonností v drezúře a 45/119 Swallow (Rock'n Roll) - drezúra S.
V neposledku se z dcer 78 Relief - 3 (Kord) narodili také 38/69 Balance (Grantast) - skoky S, 17/144 Liveta (Litograf - 20) - skoky S a 48/214 Sandra (Przedswit X - 68 s.v.) - skoky S.

Do chovu byl po 78 Relief - 3 (Kord) zařazen plemeník Relief písecký s potomstvem s výkonností D: S, S: S, C: Z, mezi kterými můžeme zmínit koně se S výkonností Donald, 10/186 Luneta, Moon Santa (více viz výše), 10/187 Pamela, Č 1599 Paráda nebo 10/349 Ria.

Pokud máte někdo fotky 78 Relief - 3 (Kord) a jeho syna Reliefa píseckého, budou velmi vítaným doplněním článku!


S Reliefem se se seriálem Hřebci A 1/1 v teplokrevném chovu prozatím rozloučíme, po letní pauze navážeme s dalšími syny Masise (Val II, Valet, Konsulent atp.) a podíváme se poté i na další, starší plemeníky.

Prosba závěrem: Pokud má někdo přehledy sportovních koní z doby po válce až do 80. let včetně, budu velmi ráda, kdyby je byl ochoten zapůjčit k oskenování.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: