Hřebci A 1/1 v teplokrevném chovu: Ray of Light a jeho dcery

27. 11. 2012 11:00

Obrázky: 27

Autor: Eva Holubcová Spoluautoři: Miroslav Hlahůlek Foto: Jana Němečková (www.leprechauek.cz), Eva Holubcová, Míša Hubáčková, sporthorse-data.com aj. Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 9809 Počet komentářů: 7 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Ray of Light je nejlepším synem Rainbows for Life u nás, a tento mimořádně populární Kůň roku 1999 působí od roku 2002 až doposud v chovu A 1/1, kde již má mnoho potomků. Patří mezi již prověřené otce poctivých a slušných koní.

Vzhledem k tomu, že jeho mateřská linie byla ve sportovním chovu mimořádně úspěšná, nabízí Ray of Light skrze své dcery další zajímavé možnosti jejich využití i v teplokrevném chovu. Původový rozbor může být dobrou inspirací.

Ray of LightRay of Light sem byl importován po kariéře v Anglii, kde jako dvouletý začal sezónu už v květnu, odběhal 8 startů, z toho 2 nevýznamné vyhrál. Jako tříletý v tréninku pana Holčáka dozrál v mimořádné zvíře, které uchvátilo srdce dostihového publika ve velkém stylu. V prvním startu byl sice poražen Hyphenem, ale pak následovala šňůra velkých vítězství od Velké jarní ceny, Velké červnové ceny, českého Derby, slovenského Derby a Velké ceny českého turfu. Skvělou sérii bohužel ukončilo nešťastné St. Leger, tam jen „o nos" přišel o zisk Trojkoruny a můžeme říci, že se jednalo o opravdu velkou smůlu a sportovní i lidskou tragédii. Sezónu uzavřel ve Varšavě, kde ve velmi silné konkurenci ve Velké varšavské doběhl druhý. Zcela zaslouženě obdržel titul Koně roku 1999 a nejlepšího tříletého hřebce. Jako čtyřletý vyhrál v Bratislavě Cenu Scottish Rifle a Zlatý pohár, v Pardubicích Cenu města Doncaster nad Near Dancer. V pěti letech vyhrál Zlaté poháry v ČR i na Slovensku a další dvě velká vítězství v Pardubicích i v Bratislavě. Kariéru ukončil čtvrtým místem v CEBC Classic a zisky titulů šampióna vytrvalce a starších koní. Celkově vyhrál 14 dostihů z 33 startů a ve střední Evropě si vydělal na dráze něco přes 5 miliónů korun.

Do chovu odcházel jako nezapomenutelný, zejména díky svým výkonům ve třech letech a od té doby (až na 1 sezónu v Polsku) působí u pana Ševčíka ve Vlachovicích, kde je vlastně stálým inventářem.

Protože jeho otce Rainbows for Life jsme probírali v předcházejícím článku, otcovskou linii znovu řešit nebudeme. Ray of Light má díky původu své matky pro teplokrevný chov vlastně i daleko vhodnější původ.

Top VilleMateřský otec Top Ville byl mimořádné zvíře disponující skvělým původem, výkonností na dráze (francouzský derby-vítěz) a výbornou pověstí v chovu, kde proslul zejména jako mateřský otec. Ostatně k tomu měl předpoklady, sám po vynikajícím mateřském otci High Top a matka pocházela z - v tomto směru nedostižné - linie Prince Rose a bába byla dcerou Arc vítěze Tantieme. Jak víme, Tantieme byl největší syn našeho pozdějšího napajedelského plemeníka Deux Pour Cent, a už jsme ho a jeho roli ve sportovních původech okrajově zmiňovali v předchozích článcích.

Na letošní OH ve všestrannosti jste mohli zahlédnout Miners Frolic, který je po synu High Top a se silnými vlivy Son-In-Law vzadu. Předposlední OH ve všestrannosti v Pekingu vyhrál Marius, který je synem Condrieu xx po Top Ville. Dalším vynikajícím militaristou je September Bliss, hodnocený na 22. místě v žebříčku WBSFH, po Norvich. Norvich je synem Top Ville z matky po Blakeney z linie Djebel (viz profil Tiznita).

CondrieuK Condrieu, který působil v holštýnské, vestfálské a rýnské PK, jen dodáme, že kromě OH vítěze Mariuse dal 1.50 skokanku Corinessu a že jeho dcery produkují 1.60cm koně typu California (Calido I) či Conquest (Corrado II).

Po Shardari (Top Ville) do německého chovu (konkrétně Rhein., BaWu, Bayern PK) byl zařazen Dawasiyr, jehož matka byla z krosu linií Djebel a Hyperion. Ve westfálské PK působí Excellento, zrozený ze plnokrevné dcery Shardari. Shardari je znám u nás jako otec derby-vítěze 1993 Manhattan Project s pot.: D: L, S: S**, C: S.

Jeden z největších steeplerů dekády Best Mate, trojnásobný vítěz Cheltenham Gold Cup, je po synu Top Ville Un Desperado z matky linie Prince Rose a jehož bába je po Herbager. Ostatně synové a vnukové Top Ville bývali zařazováni i do Selle Francais chovu, a výborným otcem steeplerů je např. Pistolet Bleu, po němž na mezinárodní scéně ve všestrannosti sportuje Seculaire, jehož matka je z krosů dvou větví Hyperion.

A jak se pracuje s krví Top Ville na mat. straně např. v Německu? Dobře se to dá ilustrovat na příkladu hřebce Chiron xx z, Čechům velmi dobře známého, Gestüt Sprehe. Chiron je po Valanour, koni z prestižní rodiny Belly Paoly, z linie Northern Dancer a z matky po Mill Reef (Nasrullah linie). Na straně Chironovy matky po Top Ville se objevuje Abernant i linie Nasrullah, stejně jako u Ray of Light. Chiron připouští za 600 € (cca 15 tisíc Kč).

V Německu připouští také v rámci chovu vyhlášených německých sportovních ponyů Frühtau xx z linie Northern Dancer po dceři Top Ville, a bába je z větve Lyphard, ze které je Ray of Light, prabába je zase z linie Royal Charger, ze které je matka Rainbows for Life ...

Top Ville je mateřským otcem irského derby-vítěze Winged Love, jednoho z velmi mála Sadler´s Wellsů, který díky původu na straně matky byl nepřímo využit i v Německu. Němci po něm do holštýnské PK zařadili Armanda a Fiepes Winged, který zamířil nejen do slavné trakénské PK.

Určitě bude dobré pozorně sledovat Shamal xx, jehož bába je po Top Ville, který připouští v rámci holštýnské a bavorské PK.

Otec Top Ville, High Top, je mateřským otcem nejlepšího plnokrevného plemeníka v tepl. chovu posledních dekád, Lauries Crusador (z linie Hyperion xx), který již dávno patří mezi legendy ve sportovním chovu. Je mimořádně úspěšný v produkci top koní do drezurních kolbišť a kvalitních körovaných matek. V současné době je těžké přehlédnout záplavu malých Lauriesů z mnoha jeho do chovu zařazených synů (54) a je zcela bezesporu otcem plemeníků. U nás High Top známe dobře a v dobrém tónu, neboť jeho syn Coulstry působil u nás. Zajímavé je, že Coulstry byl z matky po Charlottown (Charlottesville z linie Prince Rose), kdežto nejlepší syn Top Ville byl z matky po Charlottesville. Tolik ke vzájemné afinitě linií, to je velmi užitečné selektivní měřítko pro vyhledávání kombinací v původu. Coulstry měl potomstvo s výkonností D: S, S: ST, C: S a třeba se mu někdy budeme věnovat, rozhodně by si to zasloužil.

DanteTop Ville je z linie, kterou založil Nearcův syn Dante. Matkou Dante byla Rosy Legend (z linie Dark Ronald), která kromě něj dala ještě pravého bratra, a to Sayajirao, kterého často vidíme na mateřské straně sportovních koní nejvyšší úrovně. Vliv Dante byl v tepl. chovu tak rozsáhlý, že je třeba se zmínit pouze namátkově, a už vůbec není možné řešit Nearca, pokud nemáme napsat Bibli. Hodně důležitým synem byl Darius, který dal Derring-Do a Darling Boy. Po Darling Boy xx startoval na OH v drezuře KWPN valach Udon, který byl jedním z vynikajících, zejména drezurních, koní po tomto hřebci. Pokračovatel Taipan xx po Darling Boy dal několik zařazených plemeníků v Německu, zejména Treffera xx, který se uplatnil skrze své dcery a vnučky (např. v letošním žebříčku WBSFH nejlepších skokových koní na 58.místě najdeme klisnu Cocoshynsky), ale zajímavým byl i KWPN plemeník Rinaldo, který dával drezurní koně, ale je k vidění na mat. straně i u 1.60 skokanů jako Nintendo (Indoctro) či letos Fantasia II (Noncorde z matky po Rex Magna, což je mat. otec Tiznita).

Derring-Do byl z matky po Abernant a je otec High Top, kromě něj dal plejádu dalších synů, ale jeho dcera Stilvi je matkou Tachypouse, který je otcem plemeníků Oula Owl a Stan the Man. Stan the Man působil v trakénské PK (a BaWu), kam zařadili syna Laurel. Letos mu Sam (z matky po Heraldik) vyhrál OH v Londýně ve všestrannosti, navíc předtím získal WEG a Mistroství Evropy s jedním jezdcem, což se zatím jinému nezadařilo! Stan the Man je navíc z matky, která je z linie Royal Charger, řešené u otce Ray of Lighta - Rainbows for Life v předcházejícím článku, kde jsme uváděli jiného Stan the Man (San Brasil), jako parkurového koně. Derring-Do totiž je věrný chování celé větve a je vynikající mateřským otcem, proto ani nepřekvapuje jeho výskyt v původech špičkových militaristů jako Sky Lighter.

Derring-DoDerring-Do je mateřským otcem Beneagles, který dal všem známého sportovce Majáles s vlastní výkonností D: S, S: S, C:T a prozatímním potomstvem D: L, S: S*, C: S.

Dante se podobně jako jeho pravý bratr Sayajirao objevuje ve velkém množství původů sportovních koní.

Otcem báby u Ray of Light je Bold Lad z Nearcovy větve založené excentrickým Nasrullahem (viz profily Moonjaz, Egerton či Harlow). U nás Sisi vyhrála Mistrovství republiky v parkurovém skákání v kategorii st. juniorů s J. Zwingerem. Sisi byla ze dcery úspěšného Bold Indian xx (Bold Lad).

Prabába byla po Aureole, na kterého je tak Ray of Light 4x5 prochován. Aureole byl jeden z nejlepších synů fundamentálního Hyperiona. V teplokrevném chovu ho proslavil Authi, který si vlastně založil vlastní linii v rámci německého chovu. V současné době je asi nejznámější drezurní kůň Grand Prix úrovně Andretti H (Aarking xx), který loni byl hodnocen na 19. místě v drezuře podle WBSFH. Vysoce ceněný Aarking, který působil v Celle, se v současné době velmi často vyskytuje na mateřské straně ceněných drezurních koní (jako např. Grand Prix kůň Deinhardt po Donnerhall), ale i aktuálních plemeníků jako First Dance. Aarking ale v produkci dcer a vnuček má i 1.50cm skokany. U nás Hyperionovu větev Aureole prezentoval Ermitaž s pot.: D: ST, S: T*, C: L nebo také Patcher xx s pot.: D: L, S: ST, C: TT. Na světové úrovni ve všestrannosti je možné vidět Parklane Hawk, jehož otec Grosvenor je z kombinace Royal Charger s Aureole a matka z linie Court Martial. Parklane Hawk jsme opominuli uvést u Rainbows for Life, tuto chybu nyní napravujeme.

Pátá matka Abanilla byla po Abernant (linie Hyperion), kterého ve sportu proslavili úžasný Aberali xx či v Holandsku připouštějící Abgar xx.

Rodina Ray of Light

Zakladatelkou rodiny byla vlastně Nearcova dcera Nella, která kromě Abanilly dala Babu (My Babu), jehož vnučka dala Elonku (ta si vysportovala 1.30cm). Nella s Aureole dala příslušníka špičky svého ročníku v Evropě Miralgo, posléze plemeníka a Dianellu, matku plemeníka v BWP Lucky Match (Match III). Po Miralgo byl zařazen do westfálského chovu Octavo, kterému se dařilo skvěle. Kromě několika pokračovatelů (Orlando, Orpheus) byly dobré i jeho dcery, v posledních letech můžeme Octava nalézt na mat. straně Grand Prix koní v drezuře jako Port Said (Phönix), Romario (Ribot) či 1.60 cm skokana Ticket (Guidam). V chovu byl využit i další syn Nelly Parnell a vnuk Peloponnes.

Nellina dcera Abanilla jako dvouletka vyhrála Princess Margaret Stakes, v chovu dala 9 vítězů, mezi nimi listed vítězku Evviu a grupa umístěnou Arenarii. Arenaria darovala život plemeníku Redesdale (Bold Lad) a listed vítězce Arenettě, která je bábou Ray of Light.
Z Abanilly vzešlá Fenella (Thatch) dala Gr.2. vítěze a plemeníka Trojan Fen, listed vítězku Kashi Lagoon, listed umístěného Extra Point, ale také nám známého Friedland (Nijinsky), listed vítěze, který nějakou dobu působil u nás. Fenellina dcera Barely Hot dala Simmering (listed vítězku v Německu a dvojnásobnou klasičku v Norsku), grupa umístěnou Jackie Mendez (matka listed vítězky) a také 16násobného vítěze a plemeníka Hot Run (Commanche Run).

Red PatrickPoslední dcera Abanilly, kterou zde zmíníme, je Marbella II, bába plemeníka působícího v rámci trakénské a westfálské PK, Red Patrick. Red Patrick bohužel špatně skončil, ale potomstvu se daří, státem prémiovaná klisna Guendalina je již matkou körovaného hřebce Grand Corazón. Jiná dcera Real Dream má zatím 1.30cm výkonnost, státní prémii obdržela Ronja, dále z dcery Rieke se již narodil plemeník Fürst Patrick.

Ray of Light v chovu

Ray of Light doposud aktivně v plnokrevném chovu působí a patří mezi jednoho z mála pozitivně prověřených plemeníků, kteří jsou k dispozici. Po návratu z Polska připouštěl poměrně vysoké počty klisen (až 53), ale v posledních letech zájem klesá - to ovšem souvisí s krizí v českém chovu a s masivním přílivem nových konkurentů. Často byl a je lákavou alternativou díky výhodnému připouštěcímu poplatku pro drobnější chovatele.

EfezjaCo se týče výsledků potomstva na dráze, tak i přes svůj původ je nečekaně osvědčeným otcem raných koní, kteří své nejlepší výkony často předvedou právě jako dvouletí a poté v pozdějším věku figurují spíše jako spolehliví a užiteční srdcoví koně v nižších kategoriích.

Nejlepšími potomky byli Divoká Orlice (Nejlepší dvouletá klisna 2007, která jako tříletá byla pátá v Jarní ceně klisen a čtvrtá v Ceně hř. Napajedla), Fabregas, Rozálka a aktuálně Čáriray. Fabregas je jedním ze tří jedničkových vítězů po Ray of Light, jako dvouletý si vyhrál III. kat. a byl druhý v Gerschově memoriálu. Ve třech letech vyhrál předzkoušku pro Derby v Mostě Memoriál dr.Frankenbergera, druhý byl v Červnovém poháru a v samotném Derby doběhl na 11. místě jako nejlepší kůň českého chovu za importy. Vyzdvihla bych i třetí místo v Pardubické míli v té samé sezóně. Jeho pravý bratr Flying Frankie sice vyhrál jen III.kat., ale v Meranu zvítězil impozantně na proutí. Velice nadějná Rozálka vyhrála Zimní královnu v Pardubicích a na Slovensku byla v Ceně zimnej královny pátá.
V současné době je nejznámnějším šikovný Čáriray, kterého jste letos mohli v den Velké pardubické vidět vyhrát NL dostih přes proutí, na rovině si vyhrál II. i III.kat. Je z rodiny, která dala vynikající steeplerku Čest, tudíž na něj pozor do budoucna.
V jedničkových dostizích se umístili Dreaming Ray, Geneve, Divoká domina, Divoká kočka, Efezja, Fibbery, Red Star, Vermillon. Kromě toho dal Ray of Light řadu vítězů II. a III.kat., což dnes, v záplavě importů a s přihlédnutím ke kvalitě matek, už není samozřejmost.

Z hlediska výkonnosti ve sportu je nejstarší potomstvo teprve devítileté (a málopočetný ročník), většina jich běhala a doposud i běhá dostihy, tudíž do sportu teprve někteří z nich odejdou. Letos i loni jsme na kolbištích vídali Irish Light za stáj JK Triga Odolena Voda.

Možná doporučení

Ray of Light se pochopitelně nemůže ani ve snu rovnat se svým nepřekonatelným otcem, ale dává pravidelně užitečné koně s klisnami rozličných kvalit a původů. Jeho původ ho také do teplokrevného chovu předurčuje přeci jenom o něco více, než jeho tak úspěšného otce. Limitem je ovšem kvalita partnerek, která většinou byla jinde než u jeho otce.

Ray of Light

Doporučení pro jeho otce Rainbows for Life, prezentované v minulém článku, platí i pro Ray of Lighta, byly shrnuty následovně: „Celkové doporučení je: hřebci krve Selle Francais, dále z linií Sacramento Song, Ladykiller, Bay Ronald a syn Dark Ronald; plemeníci z větve Nearco Royal Charger, dobré a osvědčené je prochování na francouzskou krev, dále prochování přes vybrané jedince z linií Nearco, Hyperion a Prince Rose."

Mateřská část původu ale nabízí mnohem více alternativ a zajímavých prochování, a tak doporučení můžeme rozšířit o další důležité stavební prvky, na které by bylo dobré prochovávat skrze jeho dcery. I u Ray of Lighta se ukazuje, že opakované prochovávání i na zadní sekce přináší výsledky (např. u A 1/1 potomstva jeho nejúspěšnější partnerka, se kterou dal 3 jedničkové klisny, má významné vlivy Prince Rose, Nasrullaha a jeho otce Nearco skrze více jedinců; navíc je zajímavé, že v původu Divé Báry klíčoví Secretariat a Kalamoun, oba dva z jiných podvětví linie Nasrullah, se vyskytují i u Fabregase/Flying Frankie a mat. otec Čáriray je z linie Nasrullah v krosu s Hyperion skrze Aureole ... a nakonec Rozálky mateřský otec je ze stejné liniové větve jako mateřský otec Rainbows for Life). Opakování je nudné, ale přináší to kladné výsledky. Mnoho vynikajících teplokrevných hřebců má ve svých původech přítomné tyto linie, tak je možné na tyto vazby navázat.

Lauries CrusadorDobrou inspirací může být i veleúspěšný a dnes asi již nesmrtelný Lauries Crusador xx, který sdílí mateřskou linii s Ray of Light, viz výše. Lauries Crusador je z linie Hyperion (na kterou je též Ray of Light prochován) a matka po High Top, s vlivy v původu (Dark Ronald a Bay Ronald), které v německém chovu fungovaly. I proto fenomenálního úspěchu dosáhl s německými matkami, zejména z hannoverských linií. Nejlepší potomci jako Lancier (m.o. linie Ferdinand), Le Bo a Longchamp (m.o. linie Adeptus), Londonderry (m.o. linie World Cup I), Laurentianer (m.o. Grande z „G" linie) atd. Lauries Crusador je na nejlepší cestě k založení vlastní linie v rámci hannoverské PK. U Ray of Light se dá využít jednak předpokládané afinity k německému chovu, zejména hannoverské PK, ale i možnosti prochovávat na teplokrevné hřebce z linie Hyperion (či na ni prochované), kterých je opravdu mnoho.

S ohledem na český chov lze upozornit na to, že národní listed vítěz na proutí Čáriray je z báby po v teplokrevném chovu úspěšném Mys (Wild Risk x Djebel) a ve všestrannosti začínající Tammyray je z matky po Mys. Tady je k zamyšlení, zda by se nevyplatilo poslat k Ray of Light, který je licentovaný ale bohužel jen pro plnokrevný chov, další klisny s vlivem Mys či také Dakoty (z krosu linií Nasrullah a Hyperion) v původu.

A závěrem přikládáme seznam jeho dcer, který je prozatímní, neboť hřebec stále v chovu působí. S ohledem na situaci v českém chovu plnokrevníka by mohly být dostupné i jeho nejlepší dcery a vzhledem k množství jeho potomků lze očekávat, že mnoho z nich zamíří do sportu.

Dcery Ray of Light

Potomstvo Ray of Light i Rainbows for Life "má srdce", a tak si snad vybojuje úspěchy i na sportovních kolbištích.

Připojené soubory

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. atik

  jen to ne :) myslim tim teplokrevny chov

  08:18 - 04. 12. 2012

  Pekny clanek, celkove, cela serie o plemenicich se pekne cte, ale RoL do teplokrevneho chovu urcite ne. Je to maly hrebec, ktery to prenasi dal, predava hrozny krk (siroce nasazeny), ktery maji kone tendenci vyvracet nahoru, a celkove kratke telo. Neda se na nej poskladat. Touto kombinaci bych ho spis videla na zuslechteni CSP. A nekdy i tu svou povahu hyperaktivni a svehlavou. Mela jsem cest nekolik jeho potomku vidat, i s nema pracovat. Videla jsem i kobylu po nem v chovu americkych plemen. Hribata byla mala a drobna, byt na kobylu byl umyslne pousten hrebec s velkym ramcem pro zvednuti kohoutku. Myslim si, ze je tady daleko vice vhodnejsich hrebcu, po kterych to skace. Jeho otec je vhodnejsi. Nepopiram, ze dava pracovite kone. Cariray je skvely kun, ale take pochazi z tradicni skokove rodiny, jeho matka je po Bin Shaddad (Mandarino, Zaawist), byl hodne setreny a mel horsky odchov. Tady se vse spojilo jak ma. Skoda, ze neni vyuzivan vic u kobyl po Lincoln, u kterych jeste neni vliv Bold Rulera (znam jen Igráček, Izynin a Night Pearl)

 • 2. Eva Holubcová

  Ray of Light

  08:55 - 04. 12. 2012

  Atiku, Ray of Light byl de facto jenom příloha k Rainbows for Life a posloužil jako rozšíření vědomostí o té mateřské linii a původu, kterým disponuje.

  V inzercích se jeho potomstvo do sportu i chovu nabízí a my jsme chtěli, aby ti lidi měli trochu přehled, o jakého hřebce se jedná.

  Články nejsou doporučující, který hřebec ano a který ne, to je na posouzení každého chovatele, protože každý má jiné představy a také i možnosti. A nebudeme si nalhávat, v momentě, kdy kdokoliv má klisnu, většinou mu na mysl přijde připouštění a hříbátko.

  Články slouží primárně jako informační zdroje o daném hřebci.

  A ano, ČSP, by bylo ideální :) to je trefa do černého. Mě se na něm líbí to, že pro hobíky je užitečná ta pracovitost a poctivost potomstva a je jen otázkou času, kdy se na jeho dcerách začne chovat, takže proč by neměli mít také ty informace, co mají jiní ? S ohledem na to, že se jedná o hřebce s velkým množstvím potomstva ?

 • 3. Petra Šarochová

  kde připouští?

  10:09 - 06. 10. 2013

  Můžu se zeptat kde tento hřebec připouští? A jestli má i licenci pro České sportovní pony. Děkuji

 • 4. Airinka

  Re

  12:57 - 06. 10. 2013

  Reaguje na 3.

  stojí ve Vlachovicích

 • 5. Eva Holubcová

  RoL

  17:43 - 07. 10. 2013

  Stojí ve Vlachovicích a zavolej si p. Ševčíkovi, licenci pro poníky nemá, ale domnívám se, že s p. Ševčíkem bude domluva. Ačkoliv Ray of Light má velké množství malých udatných bojovníků a šikovných koní, už o něj jako o plemeníka není moc zájem a radši se využívají nováčci.

 • 6. Eva Holubcová

  Čáriray - vítěz jedničkové steeplechase při VP

  21:38 - 13. 10. 2013

  Tak syn Čáriray z rodiny Cicha Noc vyhrál ve velkém stylu "Stříbrnou trofej", jedničkovou steeplechase při letošním dni o Velké Pardubické

 • 7. atik

  Čáriray

  14:06 - 24. 10. 2013

  Reaguje na 6.

  On má celkově dobrý vztah k té to rodině. U nás ve stáji stojí jeho "teta" Čarodějka, která je sice bělka, ale jinak celý on (stavba těla). Letos už 2x vyhrála a stejným koncem jako on - silné zrychlení v cíli. Ale musím říct, že Č rodina je sama o sobě velmi silná, třeba letos několikrát vítězný Čajail po Stormy Jail. Musí to být ten Bold Ruler v jeho rodokmenu a Sicambre (viz. Mill Pond - Dakota, Lincoln - Dakota). Tohoto spojení (Nasrullah -Princequillo) využíval p. Vanda ve svém chovu v době své největší slávy (Polynésia, Ketlin). Ale třeba Dara Monarch (Donegal) - Lincoln už dohromady nešli. Protože dává vesměs skokové koně, škoda, že se víc nepoužívá na dcery Lincolna nebo Mill Ponda. Jsem zvědavá na Četníka, letos dvouletý a jedno umístění.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com