Hřebci A 1/1 v teplokrevném chovu: Majáles

27. 01. 2014 06:00

Obrázky: 25

Autor: Eva Holubcová Foto: © Zuzana Šedá, Martina Kůstková, sport horse show and breed database, archiv Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 9496 Počet komentářů: 4 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Příběh bílého hřebce Majálese jistě všichni znáte velmi dobře, není snad proslulejšího plnokrevníka, který by brázdil kolbiště v posledních dvaceti letech u nás. Dnes vám přinášíme článek o jeho původu.

Majáles byl ztělesněním koně, který se povedl po stránce charakterové i výkonnostní, a to není vždy tak samozřejmé. Prošel se ctí mnohými zkouškami v obou oblastech. Byl to hřebec, který byl v největší zátěži mnoho let, v podstatě už od svých dvou let, kdy poprvé vyběhl na dostihové dráze (pak absolvoval ještě dva neúspěšné starty ve třech letech). Poté si vyzkoušel všechny klasické disciplíny, ve kterých obstál na výbornou. V drezuře i parkurovém skákání dosáhl stupně S, ale nejvyšších met „T" dosáhl v královské disciplíně plnokrevníků, a to ve všestrannosti. Známé je jeho účinkování ve filmu Johanka z Arku a jeho následná prezentace při premiéře filmu na pódiu. Pracovitý, poctivý, slušný hřebec. Kolik takových známe?

Tento článek ale není o Majálesovi jako takovém, to už všichni znáte - a krásný souhrn o něm máte zde nebo zde. Ráda bych vás provedla jeho původem, který je všude jinde prezentován převelmi stručně. Nakonec Majáles byl především představitelem specifického plemene, které se zde velké popularitě netěší, a to A 1/1.

Majáles

Hřebčí linie

Otec Beneagles (Godswalk) pocházel z nepřerušené linie rychlých bílých hřebců založené Native Dancerem. Sám byl bílý a sprinter, ale na dráze extratřídou nebyl. Zaznamenal největší úspěchy v Rakousku, kde vyhrál několik sprintů a umístil se v nich. Působil v různých malých chovech na Slovensku, ale byl proslaven hlavně v Čechách svým jedinečným synem Majálesem.

BeneaglesKromě Majálese ještě dal Dariu (z 4/227 Dominika po 70 Quoniam II - 124), která dosáhla stupně S** na parkurech, a výbornou mámu Mauresku (z rodiny Eily MacMahon), ta sice měla jen L výkonnost, ale v chovu dala dobré potomky a pokračovatelky. Nejlepší dcerou byla Fany (240 Furioso jílovský), která výkonnostně vystoupala až na „T" a po které na kolbištích vídáme letos sedmiletého Quidamo Fanyoso, ten je zatím na stupni L*. S Walzerkönigem dala Maureska „ST" skokana Walzera a s jiným (2436 Libero - 6) přivedla na svět Mauricia, výkonnost skoky S. Jiná dcerka Diora (po 291 Diktant písecký) se prezentovala s S: S, C: S a v chovu ji prezentoval valach Corrado (D: L, S: ZL, C: S).

To všechno dala plnokrevná klisna Maureska (Beneagles x Hugben x Lyon x Astyanax). Mnoho lidí zpravidla odradí plnokrevná máma, ale taková klisna vhodné krve dokáže mnoho, pokud se jí ta příležitost dá... Ráda bych upozornila ještě na to, že dcera Beneaglese Selima z rodiny Sidney byla vyvezena do Německa, kde dala několik dcer v rámci PK trakéna a vestfálského koně.

Godswalk byl sprinter par excellence a historie si bude pamatovat hlavně vítězství v King´s Stand Stakes. Byl vyvezen do země zaslíbené rychlosti a brzo ho následoval jeho nejlepší syn v Evropě a rovněž sprinter - Celestial Dancer. Ten nás bude zajímat jako otec skvělého plnokrevníka PB Poets Cornera alias Logana, který s více jezdci soutěžil na nejvyšší úrovni v Austrálii, aktuálně úspěšně závodí s juniorem v sedle. Po Godswalk ještě dneska působí v Anglii na farmě Ain'tlifelikethat.

Java TigerGodswalk byl nejlepším synem diskvalifikovaného vítěze Kentucky Derby Dancer´s Image. Dancer´s Image byl bezesportu talentovaný kůň, ve dvou letech zaběhl traťový rekord na 1 400 m, ve třech letech vyhrál důležitou předzkoušku Derby. Samotné Kentucky Derby vyhrál na dráze, ale ztratil ho u antidopingové komise, neboť běhal pod vlivem phenylbutazonu, což je dnes již povolená látka (jen v USA). V chovu vystřídal hodně zemí, aby nakonec uhynul ve 27 letech v Japonsku. Pro teplokrevný chov je nejdůležitější jeho syn, opět bílý a sprinter, Saritamer, který je v mateřské linii u olympijského koně ve všestrannosti, známého Opposition Buzze, a mateřským otcem plemeníka v tepl. chovu v Německu Zinaad (Shirley Heights). Do PK SAhn byl po Zinaadovi zařazen Tipsy´s Pet xx a do PK DSP Kubaner xx. V trakénské PK je pro změnu licentovaný vnuk Sambatänzer, více viz www. Saritamer také dal známého a úspěšného plemeníka Java Tiger (matka z kombinace Red God x Abernant), který dal řadu výborných sportovních koní, jako například Moon Tiger (GP), Feast of the Florios (všestrannost C****), Tribal Dancer (úspěšný drezurní pony v Německu), dále Overdrive, Tiger Moth, Xam, Tiger´s Eye II, Enoch nebo Little Tiger (všestrannost C****) a další, samozřejmě se prosazují i jeho dcery a v chovu má zařazeného One More Tiger.

Native DancerSkutečnou u hvězdou linie byl Native Dancer, neporažený ve 21 startech z 22. Porážka bohužel přišla ironií osudu v tom nejdůležitějším dostihu vůbec, v Kentucky Derby. Velký bělouš vešel do dostihových dějin jako jeden z nejlepších koní USA 20. století, i v chovu plně došel své velikosti na dráze. Samozřejmě takové zvíře bylo silnou individualitou a vše se řídilo podle něj, jak v boxe, tak i v běžném provozování velkého hřebce.

Dal mnoho skvělých dcer a synů, ale především založil funkční linii, která dnes hraje v USA prim a i jinde na světě alespoň významnou dílčí roli ve skladbě pedigree plnokrevníků. Této linii jsme se už věnovali u hřebců Bear King, Moonjaz a hlavně u velmi pozitivně přijímaného Sharp Enda, který je jiným přímým descendantem Native Dancera u nás. Všechno to byli ale hřebci mimo zde probíranou „bílou větev", která sama vyzněla v 90. létech víceméně do prázdna. Jenom připomenu stručně, že Native Dancer dal Atana (otec Sharpen Up), Dan Cupida (otec Gift Card a nejlepšího koně 20. století vůbec dle Timeformu - Sea Birda) a Raise A Native (otec Mr. Prospector, Majestic Prince a Exclusive Native). Ale to je už mimo naše téma.

Rodina Spring Morning

Matkou Majálese je Modulace (Lyon) ze slavné a v teplokrevném světě kladně přijímané rodiny Spring Morning, která dala několik vítězů Velké pardubické (Mor, Mocná) a plejádu startujících v ní, řadu dobrých steeplerů, řadu výborných sportovců (Mohan) a plemeníků (Mazák, Meander, Myjavan, Mys) nebo výborné matky z pohledu teplokrevného chovu jako je Malba. Bohužel rodina Spring Morning byla také postižena velkou krizí chovu plnokrevníka u nás a nyní patří mezi ty ohrožené, což je krutě ironické, v naší zemi tak zacílené na úspěch ve Velké pardubické... Nejen ironické, ale i smutné. Loni byly zapuštěny podle dostupných informací pouze DVĚ plnokrevné klisny z této rodiny. Je to rodina v dnešní době tedy spíše pro teplokrevný chov a vyskytne-li se možnost některou zakoupit, neváhejte. Kůň jako Majáles nebyl žádná náhoda!

ModulaceModulace (Lyon) podle údajů z ročenek neběhala a byla jednou z těch A 1/1 matek, jejíž potomstvo se tak dobře osvědčilo ve sportu. Dcera Maryllin (Crapom) soutěžila v Rakousku v military, další syn Majstro (Lincoln) dosáhl na CCI *** v Holandsku, Myrtyl (Coulstry) se ocitl taktéž v Rakousku, kde dosáhl na stupeň CCI ***. Zato jiným na dostihové dráze se nevedlo. Modulace byla roku 1993 z chovu vyřazena a v ČR po ní zůstala v chovu pouze Melville, která dala další dcerku Medulienku (Sharp End). Ta by byla moc zajímavá, ale bůhví, kde se nachází, poslední údaj je z r. 2009, kdy reprezentovala na kolbištích Sportovní klub Mušketýr.

Modulace byla po Lyon (Masis), který byl naším posledním velkým mítinkovým vítězem. Jednalo se o mimořádného koně po všech stránkách, v chovu ale nikdy nedostal takovou příležitost kvůli rozšířenosti krve svého otce Masise. Působil porůznu. Nejlepším synem byl derby-vítěz Hviezdar, který dal dalšího derby-vítěze Bohatiera. To byla nepřetržitá šňůra čtyř derby-vítězů v řadě (Masis - Lyon - Hviezdar - Bohatier), což se dnes již opakovat nebude, neboť dny slávy českého chovu jsou dávno pryč. Lyon kromě toho dal několik znamenitých steeplerů jako byli Ostroh a nešťastný Santos. Dále byl mateřským otcem vítěze Velké pardubické Quirinuse, otcem báby Čukara, který byl zmařenou šancí českého chovu na „jiného Heraldika", dále ho najdeme v původech sportovních koní na mateřské straně. I Lyona potkal typický konec pro většinu koní tehdejší doby, a to jatka.

Bába Moly byla po dvojnásobném maďarském klasikovi Rubintovi, který sem byl původně zapůjčen jen na jednu sezónu. Je občas k vidění v původech sportovních koní nejvyšší úrovně v rámci ČR a SLO dodnes a to tolik dcer nezanechal... Samotná Moly kromě Modulace dala ještě Mondénu (Libanon), matku dvou výborných steeplerů - Mony a Miráno (4. místo ve Velké pardubické).

Prabába Morena (Gradivo) se narodila v Napajedlích jako jedna z pěti dcer Spring Morninga, ale také byla v chovu tou nejhorší dcerou, to je dlužno dodat. Z potomstva na dráze byla nejlepší klasicky umístěná Modra. Slavného Gradivo snad představovat ani nemusíme, jen připomeňme, že mezi jeho syny se počítají Brat a praví bratři Detvan a Diadém, kteří pro teplokrevný chov udělali mnoho dobrého.

Spring Morning založila tehdy v Napajedlích rodinu, která se později stala proslulou pro svoje skokanské schopnosti a přežila dodnes do 21. století, i když v současné době je pochopitelně v krizi.

DajánaMajáles v chovu

Majáles působil v chovu již během své sportovní kariéry od r. 1997 až do roku 2010, kdy byl v září uspán. Až tolik klisen nepřipustil, ačkoliv těžko říci, co by více chovatelé mohli chtít od plnokrevného hřebce zařazeného v AP. Hřebec nabízel vlastní špičkovou výkonnost, výborný původ prověřený i ve sportu, a konečně charakter skloubený s tvrdostí (ještě ve 21 letech s ohledem na velkou sportovní zátěž byl ve skvělé kondici). Byl k dispozici naživo i inseminačně.

Jeho výsledky v chovu budeme moci zhodnotit teprve s mírným odstupem času a s přihlédnutím k příležitosti.

Potomstvo Majálese Výkonnost
Barbucha (z Č1587 Betty po Belendek) drezura L, military L
Cara May (z Candy po Tamerino) military S
Dajana 7 (z JM3716 Diana A po 2295 Diktant - 57) military S
Dajdou (z Nearco Dorseta po Black Pot) military L, drezura L, skoky L*
Fabio 2 (Franka po Častuš) military L
Galileo 1 (z 66/47 Calypsa po 2521 Watergatte) skoky S**
Goyathlay (z Gefa po Falkensee) skoky S*
Jennifer 1 (z 64/289 Johanka po 2627 Topas - 23 (Démon) skoky L
Leontýn (z Leontýna po Lincoln) skoky L**
Mairo (Zoria po Zefir) drezura L, military L
Marieta (z Marbella po Miami Count) military L


Vnukové
 
Diráno 1 (Calanthano - 71/484 Dajana) military T


Váš názor na Majálese a jeho potomstvo jen uvítám!

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. janda

  Využití v plemenitbě?

  08:33 - 27. 01. 2014

  Je Majáles stále k dispozici formou mražených dávek nebo je tento hřebec pro chov již nenávratně pryč?

 • 2. Vilenica

  A 1/1

  09:57 - 28. 01. 2014

  Moc děkuju za pěkné články, které snad zlepší pohlížení na A 1/1 v chovu teplokrevných koní. :o)

 • 3. Eva Holubcová

  Náhled na A 1/1

  11:01 - 28. 01. 2014

  To se bohužel ten náhled jen tak nezmění. A nechápu proč.

  A to Dany byl po Div xx se s J. Pecháčkem zúčastnil Mistr. světa, ME Evropy a byl nadějí na OH, jiný Pecháčkův Amor byl po Cent xx.... jeden z nejskvělejších skokanů Cinzano byl opět po Cent xx....

  Ještě před 10lety na MČR žen zvítězil plnokrevník....

  Nejlepší čs. odchovanec působící v zahraničí byl Heraldik xx, jiným zase Betel xx... v Holandsku Elan xx. Ne teplokrevne chovy, vsechno plnokrevnici. • 4. šeredka

  Hřebci A 1/1 v teplokrevném chovu: Majáles

  16:17 - 28. 01. 2014

  Myslím, že jsou mražené dávky hřebce Majáles jsou stále ještě k dispozici, alespoň v roce 2010 byly, inseminovali jsme tenkrát klisnu Zoria , narodil se ( už u nové majitelky ) hřebeček Aragorn - pravý bratr zmíněného koně Mairo . http://www.pintofriesians.cz/dorost.php?mn_post=56

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 2 čtenářů. Celkový počet bodů: 9.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com