Hřebci A 1/1 v teplokrevném chovu: Hugben

30. 10. 2013 08:00

Obrázky: 19

Autor: Eva Holubcová Foto: © Zuzana Šedá, archiv autorky, sporthorse-data atd. Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 8215 Počet komentářů: 4 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 1 krát

Hugben byl nejlepším synem Behistouna v teplokrevném chovu, dal dva vítěze Velké pardubické, mnoho "S" koní ve sportu, "ST" skokana Hugbena-49 a ukázal se také jako skvělý plemeník, jehož syn Belfast Vasury pokračuje v linii.

Behistounovi se nepodařilo navázat na tuzemský chov A 1/1 z mnoha důvodů, naopak v teplokrevném chovu se prosadil skvěle. Mnoho jeho synů dokázalo dát dobré sportovce, ale zdaleka nejlepším byl Hugben, hřebec s papíry přímo jako stvořenými na zakázku do teplokrevného chovu.

HugbenHugben se narodil roku 1970 v Anglii, k nám byl importován jako roček. Ve dvou letech vyběhl jen jednou - a vítězně. V nejdůležitějším dostihovém věku tří let patřil ke špičce ročníku, svedl mnoho soubojů se Sealem a Valem II (oba dva poté plemeníci). Do ročníku patřil ještě Toxin. Všichni měli svůj význam v teplokrevném chovu. Hugben na dráze jako tříletý vyhrál Cenu tříletých hřebců nad Sealem, byl čtvrtý ve Velké jarní ceně, třetí ve Velké červnové ceně a v Derby čtvrtý za Sealem, Toxinem a Valem II... (zřejmě poprvé i naposled, co byli první čtyři z Derby zařazeni do chovu jako plemeníci). Na konci sezóny ještě byl třetí za klisnami ve St. Leger. Ve čtyřech letech se několikrát ve špičce umístil, ale především získal Velkou podzimní cenu nad skvělým Vitaminem.

V roce 1975 začal působit v motěšickém chovu, kromě Motěšic stál i jinde (Dolní Němčí, Netolice, Šaľa, Šurany,...). Svoje působení ukončil roku 1991.

Hugben patřil v plnokrevném chovu k průměrným plemeníkům, přihlédneme-li k příležitosti, kterou dostal. Měl na rovinách několik dobrých hříbat, z nichž určitě jmenujme Blegbena (matka po Astyanax), který vyhrál Cenu znárodnění či Karlovarskou cenu na dvojnásobnou míli, či Hebé (z matky po Myjavan, synu to Astyanaxe), která posbírala několik vynikajících umístění, včetně třetího místa v Oaks. V rámci převážně vytrvalecké produkce extrémně vybočuje rychlík Harun, který vyhrál Gomba handicap. Z jeho dcer bylo několik dobrých koní.

LibentínaV překážkovém světě dal dokonce dva vítěze Velké pardubické, oba dva se narodili v Motěšicích. Prvním z nich byla Libentína (z rodiny Lorraine), která vyhrála VP v r. 1990, kdy upadlo několik favoritů v čele s Železníkem a Dynamitem. To však hodnotu jejího vítězství nesnižuje, neboť si ho poctivě vybojovala. O rok dříve byla ve VP čtvrtá. Druhým byl Quirinus, který VP získal v r. 1992. I ten získal VP za dramatického pozadí a Železníkovy ztráty jezdce, když na dráhu vnikl zdivočelý dav demonstrantů proti VP.
Pátý ve Velké pardubické byl i vnuk Hugbena Čelkar.

Než se podíváme na výsledky v teplokrevném chovu, řekneme si něco málo o Hugbenově původu.

Otce Behistouna i jeho linii jsme si nedávno rozsáhle přiblížili, takže pro bližší rozbor jenom odkážu na původní článek. Ještě dodám, co v posledním článku chybělo - je třeba na rovinu napsat, že existují názory, že Behistoun byl v chovu „konečná". Je to na hlubší rozbor, protože Behistoun teoreticky potřeboval dynamickou, progresivní krev ve svých partnerkách - na papíře, protože např. Rusové mu nabídli snad ještě konzervativnější krev a uspěli, dokonce založili úspěšnou hřebčí linii... Faktem je, že krevně vhodné partnerky pro něj zde nebyly. Důležitým faktorem, proč po něm v plnokrevném chovu nezůstalo prakticky nic, bylo především to, že Behistoun dával hlavně skvělé hřebce, nebyl to otec klisen - už to bylo varovným signálem pro jeho budoucí pozici jako otce matek. To v kombinaci s mnoha dalšími faktory zapříčinilo to, že po něm do současné doby nezůstalo v plnokrevném chovu mnoho stop. V teplokrevném chovu byla situace jiná.

Pro nás je zajímavá mateřská část původu Hugbena, která také lépe osvětluje, proč se Hugbenovi a jeho potomstvu dařilo ve sportu.

Julio MarinerMatka Hughbilu je po Hugh Lupus (Djebel), z jehož linie vychází výborní plemeníci jako Master Imp (velmi důležitý plemeník současnosti ve všestrannosti), výborný mateřský otec Nevado (v potomstvu plemeníci, 1.60cm skokani i militaristé jako King Artus) či Julio Mariner (fundamentální hřebec v KWPN chovu). Linii Djebel jako takovou jsme prezentovali u hřebců Tiznit a Korok. Náš zdejší tuzemský chov s touto linií má velké a velmi pozitivní zkušenosti, ostatně jako celý sportovní svět, kterému dávala a dává koně nejvyšší úrovně do všech tří disciplín.
Otec báby Pardal byl téměř černý kůň nejvyšší rovinové třídy, z kombinace linií Phalaris x Teddy. Někteří z vás si možná vybaví hřebce Royal David, který byl po Pardalově synu Eudaemonovi. Royal David s potomstvem stupně ST je dnes znám spíše jako otec báby skvělého Orida - plemeník a Mistr ČR ve skákání.

John U To BerryHughbilu pocházela z dobré rodiny, ve které byli používáni kvalitní plemeníci, mnozí dodnes považovaní za velikány. Z blízké rodiny bude pro nás zajímavý třeba Belgrave (Hugh Lupus) - dal 1.60cm skokana Kilmore Quay, ale hlavním esem této rodiny pro teplokrevný chov byl John U To Berry (z linie Nasrullah), který byl zařazen do KWPN chovu. Potomstvo dcer nese až 1.60cm skokany (např. valach Uppity byl vloni v žebříčku WBFSH skokových koní z 4067 hodnocených na 91. místě) a samotný John U To Berry dal Grand Prix drezurního koně a plemeníka Grandeur.

Hugben v teplokrevném chovu

Úvodem stručně: potomstvo dosáhlo výkonnosti S v drezuře, ST ve skocích a S ve všestrannosti; do chovu po něm byli zařazeni tři plemeníci - Harun, Hugben I a Hugben II.

RenoirePřímo po Hugben ve sportu startovali koně jako Čečetka 5-649, Demon (z 2-269 Fuchsie), Help, Habron, Hrádek, 477 Hugben (Pusta), Limburg, Máta, Mihran, Opera či Perlet (neboli Hu-120), kteří všichni dosáhli úrovně S. Na ST se dostal jeho nejlepší syn, a to Hugben-49 alias Hurikán.

Hugben byl samozřejmě v souladu se svými papíry výborným mateřským otcem, hlavně v dalších generacích skrze vnučky a pravnučky. Krásnými příklady jsou: T skokanka Fany (Furioso jílovský x Beneagles x Hugben), ST skokan Walzer (Walzerkönig x Beneagles x Hugben), ST skokanka Sympatika (Quoniam V x Duramus II x Hugben), která je ke všemu z Korokovy rodiny ... nebo S* skokanka Limba (Ballast x Mys x Hugben) a pocházející z pro sport tak dobré rodiny Lorraine. Zajímavá je Porlana (Orlan x Caramel x Hugben) s bilancí S: S*, C: S, která je příbuznou s Pippou Fun (Edminton Z x Coulstry x Caramel x Hugben) - Zlatým koněm Zlaté podkovy. Jako poslední zmíníme Gombu alias Furioso XXII-7 (Furioso XXII x Filippy cs x Hugben) se skvělou výkonností ve všech disciplínách, ale hlavně v military, kde dosáhla na T...

Přehledy Hugbenových výsledků v chovu jsou pouze ilustrativní a ne úplné, ale to platí pro všechny profily plemeníků.

Vnuk Hugbena Dosažená výkonnost
Annie (Ascot - Maga) skoky T**
Dollom Country Boy (Menai Countryman - Camorra SR-394/VS) skoky S**, plemeník
Etos (Enchor - Opera) skoky ST
Helia (Century Chief - 6-781 Hubina) military T
Netty (Ceresto - 453 Hugben (Neteř) matka dvou koní s výkonností T ve spřežení
Renoire (Renomee Z - Antila) skoky S, drezúra S
Orchidea (Great Pleasure - Opera) skoky S**
Pusta (460 Jana) S

Výborně si vedli v chovu i synové Hugbena

Hugben-49Po Hugben byli do chovu zařazeni tři plemeníci. Vítěz Gomba handicapu Harun dal v chovu hřebce Harun-8 (Harun x Furioso VI Maď. X North Star A XXII) s vlastní výkonností D: S, S: S, C: S a s výkonností potomstva prozatím D: S, S: ST, C: L...

Hugben I alias Hubač (Hugben-11) má potomstvo výkonnosti D: L, S: S, C: ZL a jeho dcera dala Brithny (Pallas - VS785 Záhira), která dosáhla ve skocích S.

Klíčovým byl ale jiný hřebec. A to Hugben-49 alias Hugben II, sportovním jménem Hurikán, 3x4 prochovaného na velevýznamného Djebel. Byl z kombinace Hugben x Astyanax. Hugben-49 dal mnoho výborných sportovních koní - dosažená výkonnost D: T, S: ST, C: T, A: L, dále čtyři syny plemeníky: Belfast Vasury, Haruna (z matky po Amon), Herolda a Hugena s.v. (Garet), a množství dcer zařazených v PK ČT i CS.

Potomci Hugben - 49 Výkonnost
Beauty/Černý (z VČ 866 Blanice po Korok) military T
Belfast Vasury (z Č 1126 Beta po Belendek) military S, drezúra S, skoky S a plemeník
Daisy (z VČ 1463 Santa po Palermo) skoky S
Diana 18 (z Č 1748 Diola po 56 Diktant - 17) skoky ST
Fanta (z VČ1462 Fany po Cent) drezúra T
Galvora (z 65/110 Galina po 2266 Przedswit X - 80) drezúra S
Harun (z 7-935 Amona po 2306 Amon s.v.) drezúra S
Indigo Heraldik (z 17/184 Ira po 256 Kordon Dusina - 2) skoky S**
Orion (z VČ 1820 Orchidei (Przedswit XVI - 49) po Przedswit XVI) skoky ST
Pamír (z VČ 1442 Ina po 106 Quoniam II - 154) drezúra TT
Hyde Park (z Revera po Sapo cs) military S
Radost (z 48/157 Rama po 2293 Kontur) military S
Hardy 1 (z Dietward - 34 (Denny) po 2360 Dietward) skoky S**
Harley (z 342 Nonius II-2) ST
Garet (526 Hugen) (z VČ 1014 Garta po Duellano I - A) skoky ST
Hurikán (z 939 Catalin III) S
Harfa (z Č 1335 Cola) S
Diana 12 (z VČ 1194 Drina) S
Lim (z VČ 1825 Láska) S
Hájka (z JM 4007 Karina) S
   
Vnukové Hugben - 49  
Erup (otec neznámý - 67/882 Dáša po Hugben - 49 s.v.) spřežení T
Pinky-Z (Pinot Grigio z 4/282 Harfa po Hugben - 49 s.v. ) skoky S**


Nejdůležitějším synem - pokračovatelem Hugbena-49 je slavný Belfast Vasury, vlastní výkonnnosti D: S, S: S, C: T a jehož potomstvo zatím dosáhlo na D: L, S: L*, C: S.

Belfast Vasury

Pokud to shrneme, Hugben se osvědčil v teplokrevném chovu skutečně velmi dobře, navíc dokázal dát další pokračovatele, kterým byl bezpochybně Hugben-49. I ten dal syna-pokračovatele, a tak uvidíme, zda se Behistounova linie dokáže posunout i o další generaci skrz některého syna Belfast Vasury. A i kdyby ne, množství velmi kvalitních matek s Hugbenovou krví v původu zabezpečuje na vysoké sportovní úrovni stálou kladnou připomínku jednoho téměř černého plnokrevného hřebce jménem Hugben.

Příště se podíváme na ostatní syny Behistouna.

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Pavlina

  Hugben

  19:19 - 30. 10. 2013

  Velmi děkuji za zajímavý článek. Jen tak dál. Pavlína

 • 2. atik

  Bahama - vzpomínka

  08:23 - 31. 10. 2013

  jako malá jsem se učila jezdit na této klisně (Hugben - Besinka), byla taková šklebivá :) měla dvě hříbata - Balda (Donegal) a Bost (Sectori). Bost chodil celkem slušně roviny a uchytil se i v proutkách, ale ulítla mu noha a skončil. Balda hříbě nedala, uhynula. Bahama měla pravou sestru Bellis, která chodila jen stíply. Chodila hodně za peníze :)

 • 3. Motyka

  Perleť

  15:01 - 31. 10. 2013

  Děkuji za článek.
  Ráda vzpomínám na dcery Hugbena: Perleť, Patricie, Pusta, Opera, dále na valacha Ondráše, všichni odchovaní v Netolicích.
  Perleť- nejúžasnější remonta, jakou jsem kdy sedlala, vítězka KMK pětiletých, druhá jako čtyřletá, vedla si dobře jako šestiletá v S.
  Hagbeni srdeční záležitost :)

 • 4. getka

  Máta

  10:49 - 01. 11. 2013

  Díky za krásný článek.
  Máta byla po matce polosestra Malby(3.místo ve VP1986)Byla krásná a výborně jezditelná.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com