Hřebci A 1/1 v teplokrevném chovu: Darsalam

12. 03. 2014 10:00

Obrázky: 12

Autor: Eva Holubcová Foto: © Eva Holubcová, sporthorse database, archiv Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 8107 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Darsalam byl historicky prvním vítězem Gr. 1. dostihu v našem tréninku, připouštěl napřed v zahraničí, aby se pro sezónu 2012 vrátil do ČR. V letošním roce je přístupný i pro chovatele teplokrevných klisen, byl totiž zařazen do chovu v rámci PK CS.

Darsalam se narodil r. 2001 v Irsku, odkud byl odkoupen jako dvouletý Ardakem Armikulovem po dvou neúspěšných startech v Anglii a umístěn k trenéru Šavujevovi. Darsalam u nás debutoval ve třech letech v Chuchli druhým místem, ale pak už následovala série vítězství, včetně těch největších na scéně rakouského a českého derby. Na konci léta dominoval ve St. Leger velmi lehce o devět délek a znovu ukázal, že patří do kategorie výjimečných. Byl proto přihlášen do anglického St. Leger (Gr.1.), kde byl pěkně šestý. Nato startoval v Preis von Europa (Gr.1.), kde získal skvělé třetí místo za znamenitými top klisnami Albanova a Saldentigerin.

Darsalam na drázeVeleúspěšnou kariéru ve třech letech uzavřel fantastickým vítězstvím v německém St. Leger (Gr.2.). Samozřejmě se stal Koněm roku a nejlepším tříletým hřebcem u nás. Ve čtyřech letech debutoval v Mostě, kde nečekaně prohrál s Gontem, ale Gont byl diskvalifikován z důvodu dopingového nálezu, a tak Memoriál Vl. Smolíka připadl jemu. O týden později už běžel německé Betty Barclay-Rennen (Gr.3., 3200 m), které vyhrál. Poté byl přihlášen do Gold Cupu (Gr.1., 4000 m), což bylo bráno jako dost odvážný krok, ale Darsalam doběhl 9. v poli 17 špičkových koní, takže dobrý výkon. Na konci července ale prohrál u nás v ČR s Torlusem v Karlových Varech, tak to nevypadalo, že by v kolínské Gr.1. Rheinland-Pokal der Sparkasse KölnBonn (2400 m) měl naději na dobrý výsledek. Jenže Darsalam vyhrál lehce o pět délek! To byl historický počin.

Za tyto výkony obdržel titul Kůň roku 2005 a Nejlepší starší kůň a Nejlepší starší vytrvalec. Jako pětiletého jej ale pronásledovaly zdravotní problémy se šlachou, sezónu zahájil pozdě a byl třetí za Le Ventem a Gotykem v Lázeňské míli, čímž skončil. Už se uvažovalo o jeho odchodu do chovu, ale místo toho bylo rozhodnuto šlachu vyléčit a ještě to zkusit. Roku 2007 byl napřed poslán do trojkového dostihu, kde povinné vítězství přišlo až po boji, a nedařilo se mu ani v německém Betty Barclay-Rennen, kde byl čtvrtý. Kariéru uzavřel pátým místem ve Zlatém poháru.

Darsalam byl výjimečným koněm. Pro nás byl důležitý tím, že byl vlastně prvním koněm (s výjimkou předcházejících ojedinělých pokusů a la Near Dancer či Vendulka), který úspěl na mezinárodní scéně v grupových dostizích.

Darsalam

Darsalam je z hřebčí linie Northern Dancer, která je v Evropě tou hlavní (jen v Anglii a Irsku loni hřebci z této linie připustili 72 % klisen, z toho většinu právě hřebci z větví Sadler´s Wells a Danzig), i všude jinde patří k těm nejdůležitějším. Je třeba upozornit, že každá větev založená některým z četných synů Northern Dancer se chová trochu jinak, někdy i diametrálně odlišně. Pro omezený prostor budu referovat jenom o této větvi (Danzig) a ještě pro jistotu připomenu, že celkově linie Nearco sehrála velmi pozitivní úlohu v teplokrevném chovu, mnohokrát jsme to probírali u různých jednotlivých hřebců, tak se nebudeme opakovat.

DanzigVnuk Nearca Northern Dancer byl malý, ale zavalitý a svalnatý vítěz Kentucky Derby, který měl extrémní talent na sériovou produkci skvělých koní na dráze i v chovu a prakticky okamžitě založil masivně rozvětvenou dynastii. Z nejdůležitějších synů lze těžko vybrat jenom ty nej, ale letem světem: Nureyev, Nijinsky, Sadler´s Wells, Danzig, Try My Best, Lyphard, Northern Taste, Be My Guest, Storm Bird... Jeho syn Danzig proletěl dostihovou kariérou s rychlostí komety (3 starty = 3 vítězství), aby pak musel nuceně odejít do chovu, kde působil dlouhých 24 let. Danzig byl osvědčeným zdrojem rychlosti, dával rychlé sprintery i mílaře. Jeho synové, vnukové byli v chovu vždy populární, ale i přes velké množství potomstva se zdá, že budou existovat jen dvě větve. První je prezentovaná Green Desertem, druhá Danehillem. Otázkou je, jak se rozvine hit posledních sezón - War Front (Danzig), který nastoupil velmi razantně na scénu a už teď má několik velmi zajímavých synů v chovu.

Sprinter Green Desert má několik top synů Cape Cross, Invicible Spirit a Oasis Dream, všichni mají pokračovatele. Danehill byl původně extrémně úspěšný v Austrálii, kde také zanechal celou řadu synů (špičkoví jsou např. Flying Spur, Fastnet Rock a Redoute´s Choice) i vnuků a dnes Austrálie řeší problém s velkým množstvím krve Danehilla v populaci australských plnokrevníků. Z synů v Evropě a USA ještě jmenujme Dansili či Danehill Dancer.

Desert KingOtec Darsalama Desert King je synem Danehilla z matky po Nureyev, tudíž prochován 3x3 na Northern Dancer. Šampión dvouletých a tříletých v Irsku vyhrál klasické Irish 2000 Guineas a Irish Derby. V chovu je ale typickým příkladem plemeníka, který dostane enormní kvalitativní (někdy i kvantitativní) příležitost, ale nezůstane po něm prakticky nic, jen balast a několik dobrých koní. Nejlepším hříbětem byla jednoznačně fenomenální australská klisna Makybe Diva (3x vyhrála kultovní Melbourne Cup), dále Desert War, ultravytrvalec Mr Dinos a Chelsea Rose. A nakonec Darsalam. Podrobné statistiky až do r. 2012 vč. praví, že měl 1 596 hříbat a z toho 26 stakes vítězů, což je málo. Hřebec aktuálně připouští v Austrálii na Lauriston Park Stud.

Je dobré upozornit na to, že zrovna rychlíci z větve Danzig jsou schopní dávat top potomky od šampiónů sprintů po klasické derby-distance (jako např. Sea the Stars či Anabaa Blue), nejsou tedy svým projevem ortodoxní a nejsou vždy „stoprocentním" zdrojem ranosti a rychlosti. Platí to i naopak. Někdy to může být hodně matoucí, zvláště když třeba derby-vítěz z této linie dává koně, kteří jsou zase nejlepší na míli.

Danzigova linie ve sportu

AlgebraCo se týče sportovních úspěchů v rámci větve Danzig, lze zmínit plnokrevného valacha Algebru (Azzaam) - dle hodnocení WBFSH aktuálně 8. nejlepší militarista na světě za rok 2013, dále kanadského OH reprezentanta ve všestrannosti Amistada (Ascot Knight), CCI*** militaristu a plemeníka Sea Lion xx, plemeníka Mulligana působícího v PK Old, I´m Supposin působil v ISH (nejznámější potomek je Peter Parker - military CCI), mezinárodní militaristé Tomaree (Mister C) a Foxdale Fever (Mister C)... Dodám, že někteří z této linie působí v National Hunt chovu, jako např. Jeremy (Danehill Dancer), kterého reprezentuje nadějný top proutěnkář Our Conor.

Linie Danzig je také na mateřské straně militaristy Arctic Soul (loni 4. místo na CCI ***), Desirao - plemeníka v PK Old, Hann, Westf.; sourozenců Warrangal P a Watch Me P (oba dva 1,60m skoky) nebo u nás klisna Liberta (z rodiny Lorraine, drezúra S).

Samotný Danzig je mateřským otcem Wilawandera xx, licentovaného pro KWPN a hannoverskou PK. Wilawander má již pokračovatele v chovu a dobré sportovce, vč. Watsona (Grand Prix drezúra, plemeník v Polsku), Wintuse 5 (1,40m skoky), Windsora H (všestrannost CCI1*), Wandy 408 (všestrannost CIC2*) aj.

U nás působí/lo několik hřebců z této linie, ale většina primárně v A 1/1 chovu: Deserve, Bobinski, High Extreme, Four Star General, Suteki Shinsukekun, Blue Coral, Next Desert (ten má v německé všestrannosti slibně začínajícího Our Starlight) a samozřejmě Darsalam.

Rodina

Matka Moonsilk po sprinteru Solinus pochází z dobré rodiny. Sama se na dráze umístila jednou, v chovu vedle Darsalama dala hlavně známého Moonaxe, což byl ultravytrvalec, šampión 3letých ultravytrvalců, vítěz anglického i francouzského St. Leger a druhý z Ascot Gold Cup, irského St. Leger, Prix du Cadran atd. Také ale byl svérazné, dosti agresivní a naprosto nepředvídatelné, zkrátka problémové zvíře proslulé svým chováním po celé Evropě.

Kromě nich byl na dráze slušný ještě Moon Dragon, listed vítěz. Moonsilk dala jedinou kobylku, která byla vyvezena do Japonska.

Bába Night Attire (Shantung) dala dvě grupa 1 vítězky: Tootens a klasičku Nocturnal Spree, je bábou black type koní. Také je bábou plemeníka v PK vestfálského koně - Rivellino xx (Rheingold), z jehož potomstva je nejznámější Grand Prix drezúrní kůň Ramazotti nebo militarista Rhode Islands. Dcery daly koně jako Fazzino (Grand Prix drezúra), plemeníky Don Revelino, Fürst Romadour či Contract, a parkúrové koně (např. Gigolo po Grand Coeur, 1,50m skoky). Otec báby Shantung pochází z kombinace Sicambre x Hyperion, obě jména jsou pro teplokrevný chov klíčová.

Prabába Twilight Hour (Nearco) je matkou plemeníka Arivederci, ale pro nás je důležité, že je matkou Setsu. Ta je prabábou klisny Romance IV (Lord Lepanto), 1,60m skokanky. Nearca, jednoho z nejdůležitějších plnokrevníků historie vůbec, někdy představíme v samostatném profilu z pohledu teplokrevného chovu.

Moon MountainZ Darsalamovy rodiny vychází např. Moon Mountain (Mourne x Sicambre x Hyperion), významný plemeník v tepl. chovu. Dal několik plemeníků a z nich hlavně Siprana, který má pokračovatele Hamiltona III, ten je otcem 1,60m skokana a plemeníka Hamilton Tropics. Je mateřským otcem několika 1,60m parkúrových koní jako Tibor (Darco) či Kerry de Bedon (Totoche Du Banney) nebo plemeníka Urga (Billy de Lys), otec 1,60m skokanky Billy Jeane D.O.

Z rodiny Rosetty (Kantar) ještě vychází praví bratři Neorion a Bustino, oba po Busted. Neorion je otcem tří plemeníků v teplokrevném chovu (Seneca, Quirite, Orion de Florinas) a mateřským otcem plemeníků Balent a Umorist. Bustino byl znamenitý dostihový kůň, ale do dostihových dějin vešel památnou bitvou s Grundym o King George VI and Queen Elisabeth Diamond Stakes, kterou statečně prohrál. Extrémní výkon, který oba dva hřebci museli podat v legendárním duelu, je z hlediska další kariéry ale zničil. Z Bustinovy hřebčí linie vychází Arthur Flag, plemeník v PK SF a SI, či Vomero di San Giuliano, plemeník v SI. Bustino je mateřským otcem Nashwana (probíraného u Moonjaze) a CCI4* mlitaristy plnokrevného TS Jamaimo, kterého uvidíme v Normandii na WEG s Chrisem Burtonem.

Polosestrou Rosetty byla Aurora (Hyperion), což byla supermatka, dosti důležitá i z pohledu teplokrevného chovu. Dala Borealise, Alycidona, Agricola a Acropolise, a z větví založené jejími dcerami vzešli třeba Celtic Ash či Saragan. Všichni s významným potomstvem ve sportu a sportovním chovu, ale není prostor pro jejich rozebírání.

DarsalamDarsalam v chovu

Po skončení dostihové kariéry se majitel rozhodl umístit Darsalama v Německu v malém hřebčíně Gestüt Nordwind, kde působil dvě sezóny. Z toho působení vzešlo 7 registrovaných hříbat, na dostihové dráze neúspěšných. Poté byl přesunut do Francie do Haras des Hautieres, kde připouštěl za 2000 €, tam se mi nepodařilo dohledat narozené potomstvo.

BeryaskaKvůli nezájmu o něj bylo rozhodnuto o jeho vrácení do Čech, kde r. 2012 byl pronajat do hřebčína Křenek (v r. 2013 se mu narodilo 10 hříbat). Jeho působiště bylo změněno poté, co rozruch mezi dostihovou veřejností vyvolaly jeho aktuální fotky a jeho majitel na tuto skutečnost byl upozorněn. Hřebec byl tedy odvezen k V. Vandovi do Doubrav u Zlína, kde působil loni i letos.

Bylo usilováno i o zařazení do PK ČT, ale tam se promeškal termín předvýběru (2012), další možnost měl loni, nicméně nakonec byl zařazen do PK CS.

Z hlediska využití v teplokrevném chovu bych ho doporučila na povahově ne přísné klisny s korektními končetinami.

Darsalam stojí na stanici Doubravy u Zlína, kontakt na držitele Vítězslava Vandu: tel. 603 807 520 nebo 603 864 331.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com