Hřebci A 1/1 v teplokrevném chovu: Behistoun

18. 10. 2013 05:00

Obrázky: 22

Autor: Eva Holubcová Foto: © Zuzana Šedá, Jana Filipská, archiv, sporthorse-data atd. Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 9931 Počet komentářů: 7 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Behistoun byl jedním z nejdůležitějších plemeníků, kteří se u nás kdy objevili, a jeho význam v teplokrevném chovu u nás tomu naprosto odpovídá. Patří vůbec k největším plemeníkům v historii plnokrevníka u nás a bylo o něm popsáno mnoho papíru.

Stručně si zopakujme hlavní informace.

Behistoun se narodil roku 1963 ve Francii po O´Grady a z matky Beotie (Worden II). Už jako dvouletý patřil ke špičce ročníku, ve třech letech vyhrál nejdůležitější předzkoušku francouzského derby Prix Lupin, ale v samotném derby měl prý smůlu na průběh a doběhl třetí, stejně tak i v Grand Prix de St Cloud a výborně pátý v prestižním Arc. Byl pozván na prestižní dostih W.D.C.I., kde startoval proti sovětské superhvězdě Anilin, ale hlavně americkým favoritům. Zvítězil slavným finišem, tolikrát u nás popisovaným. A to právě (krom jiného) rozhodlo, proč byl angažován do Československa o několik let později. Před odchodem na Meddler Stud vyhrál ještě jeden velký dostih Prix Ganay a celkově kariéru uzavřel se 17 starty a 6 vítězstvími. Na Meddler Stud však nezaznamenal žádný větší úspěch, a proto byl na prodej. Roku 1973 desetiletého Behistouna kupuje hřebčín Napajedla, v té době už u nás běhal importovaný Hugben, který mu udělal také reklamu.

Behistoun

Bylo to krásné zvíře, které disponovalo v té době dobrým původem, výbornou výkonností a jako bonus měl znamenitý charakter...

Otec Behistouna, O´Grady po Relic je dnes považován za zklamavšího plemeníka. Fakt je, že Behistoun byl suverénně nejlepším potomkem O´Gradyho. Ten však krom něj dal ještě Rieka využitého v teplokrevném chovu, jeho dcera dala Harcose (po Narcos II). Ten figuruje jako m. o. u několika 1.60cm skokanů a Grand Prix skokana a plemeníka Jamese, který byl významný v Argentině. Z dcer O´Grady bylo zařazeno několik synů, které objevujeme ojediněle u 1.60cm sportovců.

Man O´WarPocházel ze slavné hřebčí linie Fair Play, z větve založené americkým Koněm století Man O´War. Man O´War patří mezi největší legendy v historii plnokrevníka, zvítězil v 20 startech z 21 a dožil se krásného věku třiceti let. Jím založená linie měla však v posledních dekádách namále, i když si zástupci linie drželi vysokou úroveň. V posledních 20 letech však zažívá velký boom a je už jasné, že bude dále pokračovat. Je to o to cennější, že patří k linii odvozující se od Godolphin Arabiana (ano toho, se kterým se pojí pohádkový životní příběh), která je u plnokrevníků procentuálně zastoupena málo. Man O´War byl původně určen jako „hunter" kůň a tak není divu, že v produkci má krom velkých dostihových superhvězd typu War Admiral také vítěze Velké národní, mrňavého Battleship. Výsledky v chovu a celá linie jsou na samostatnou knihu, navíc dostihové záležitosti nás v tomto kontextu nezajímají, proto se podíváme na sportovní výsledky. Už od začátků se ukazovalo, že tato linie bude dávat i velké koně do sportu. Plnokrevná Miss Budweiser po synu Man O´War jménem Great War byla součástí bronzového amerického OH týmu na olympiádě v Helsinkách roku 1952. Great War byl kromě toho mateřským otcem New Twista, otce to známého skokana Good Twist xx, který vyhrával v USA i Evropě soutěže nejvyšší obtížnosti. Good Twist je dnes znám hlavně jako otec Gem Twista, stříbrného na OH 1988...

Nejdůležitějším synem Man O´Wara byl War Relic, proslulý svým zlým charakterem a extrémním temperamentem (jako roček ukopal ošetřovatele), díky němuž linie vlastně přežila do současných dnů. War Relic dal několik výborných synů, ale klíčovým pro nás byl Relic, děd Behistouna. Relic procestoval jako plemeník kus světa, a tak jeho význam nebyl pouze lokální. Do chovu bylo zařazeno mnoho synů, kteří založili vlastní větve. Pro teplokrevný chov byli z této linie dosti důležití Gairloch, Martel, Un Prince (otec nejen legendárního Flambeau C - člena francouzského OH týmu, který získal bronz r. 1988), Antiquarian (velmi důležitý v polském chovu, u nás působí v tepl. chovu jeho málo známý syn Grot), ale hlavně Pericles, licentovaný pro KWPN. Krom toho je Relic mateřským otcem dalších fundamentálních A 1/1 prvků u sportovních koní, a to Rakosi či Fortino II.

PericlesNejlepší syn Relica v teplokrevném chovu Pericles měl obrovský mezinárodní význam, sám byl dobrý sportovec, ale v chovu tvořil historii. Na mateřské straně je totiž otcem matky fundamentálního plemeníka Ulft (jehož nejznámějším potomkem byl Ferro - člen stříbrného týmu Holanďanů na OH v drezúře), dále je otcem báby velmi důležitého bílého Democraata s potomstvem na nejvyšší úrovni v drezúře i skákání; a nakonec je Pericles také otcem prabáby u takových es jako celosvětově proslulého Totilase a drezúrní superhvězdy Jazze... Na loňských OH jsme mohli sledovat skokanku Davos, která je z Periclesovy dcery atd., atd. Stačí, či je to na plnokrevného hřebce málo?

Matka Behistouna jménem Beotie (po Worden II) byla stakes umístěnou, která dala několik opravdu dobrých koní, ale stejně jako u O´Grady, byl Behistoun její nejlepší hříbě. Worden II byl z linie St. Simon, sám špičkový na dráze (vítěz W.D.C.I., 3. v Arc a King George...), v chovu byl elita a také výborný mateřský otec. Z jím založené větve pochází zde působící Flying Start - Mys - Minerál.

Behistoun v chovu u nás

V plnokrevném chovu zaznamenal mimořádné úspěchy, dané však i tím, že připouštěl elitní napajedelské stádo a k tomu dostával i partnerky ze spřátelených socialistických států. Rusové si tak pořídili několik výborných jedinců. Raut byl nejlepším koněm ročníku, pak se zranil a odešel do chovu, kde si vedl skvěle, rovněž se vyznamenal i jiný syn Behistouna, Fakt. Oba dva založili linii, která byla úspěšná jak v dostizích, tak i ve sportu na vysoké úrovni. Rusové do chovu zařadili ale i další syny Behistouna. Z nich vynikl Goboj, který vyhrál na Mezinárodním mítinku a byl druhý v ruském derby, poté úspěšně působil jako plemeník. Jinými byli Gabrov a Rabfak. Behistounova linie přežila v Ruské federaci až do 21. století, kdežto u nás nezůstalo prakticky nic, a to jsme k dispozici měli obrovské množství jeho dcer i synů.

NikolasU nás Behistoun dal mnoho znamenitých zvířat. Daleko nejlepším byl skvělý Kleón, idol mnoha dostihových fanoušků, který vynikal i charakterem a vysokou inteligencí. Kůň roku 1984, Nejlepší mílař a Nejlepší tříletý hřebec se bohužel fatálně zranil v Německu, jeho smrt byla velkou ztrátou i pro chov. Druhým nejlepším synem byl Nikolas alias „playboy Niki", tento krásný hřebec byl Koněm roku 1981, ale i jeho pronásledovala smůla a uhynul po pár sezónách v chovu, dal jen 32 hříbat, z toho steeplerku Rhodé (3. m. a 2x 5. m. ve Velké pardubické) a potomstvo vysportovalo až „S".

Řadu let běhali Calumet a Century Chief, kteří patřili k tehdejší dobové špičce. Důležitým byl Valdaj, který byl nejlepším dvouletkem a jako tříletý zvítězil v hlavním dostihu roku, v Derby (nad legendární Spartou). Významnými vítězi byli i Hugben (více budoucí samostatný článek), Nikolaj, Vavřín, Macao a Vagraj (poslední dva vítězové klasické Velké jarní ceny). Pokud se vám zdá, že jmenuji jen hřebce, inu je to tak, Behistoun dával hlavně vynikající hřebce. Z klisen na dráze nebyla žádná mimořádná, ale za dobré se daly určitě považovat Difuze, Divizna, Exploze, Formosa II, Chaluha, Lucilla, Niveleta, Slávia, Suzanne či Vera.

ChalcedonZ jeho dcer se narodil vynikající Census (v Polsku patřil k nejl. koním ročníku), Diftera, Folk, Severino, Vabank, Vadara, Velton, Zbojník a mnozí další. Velmi známí byli polobratři Chamill (5x vítěz I. kat.) a Chalcedon, který běhal řadu let na vysoké úrovni a kariéru uzavíral krásným třetím místem ve Velké pardubické.

V plnokrevném chovu u nás působili Hugben, Macao, Nikolas, Vagraj a Vavřín.

Behistoun u nás působil v chovu mezi lety 1974 až 1990, za tu dobu získal titul šampióna plnokrevných plemeníků v letech 1979, 1980, 1981, 1982 a 1984. Bohužel jeho význam v dostihovém světě u nás se velmi rychle vytratil, zcela v nepoměru s množstvím koní s touto krví velké krizi chovu u nás). A tak je Behistoun občas k vidění na mateřské straně u špičkových českých odchovanců à la Vapeta, ale do budoucna bude jeho jméno živé a aktuální spíše a hlavně v teplokrevném chovu, kam vyslal velký počet zástupců.

Behistoun v teplokrevném chovu

MacaoDo tepl. chovu u nás byli zařazeni: Century Chief (pot.: D: S, S: ST, C: T a zařazený syn Century nákelský), Hugben (pot.: D: S, S: ST, C: S a 3 synové v TP chovu), Libellel (pot.: D: L, S: ST, C: L), Macao (pot.: D: S, S: S, C: Z), Marobud (pot.: D: L, S: ST, C: S), Nikolas (pot.: D: L, S: S, C: Z), Radikál (pot.: D: L, S: S**, C: S) a Vavřín (pot.: S: L). Ve Francii v rámci Selle Francais připouštěl plnokrevný syn Black Marlin (s vlastní výkonností skoky 1.35!) a v Rusku bylo do chovu zařazeno několik jeho synů, kteří posléze měli velký význam v tamním teplokrevném chovu. Např. loni na OH ve všestrannosti startoval Fabiy z Behistounovy linie! Bohužel tento článek bude velmi ochuzen o informace z ruského teplokrevného chovu, neboť neovládám azbuku, a tak nebude úplný. Třeba se to povede jednou doplnit.

Už jenom z tohoto stručného přehledu je vidět, že Behistoun byl mimořádný plemeník s velkým významem v teplokrevném chovu.

Přímo ve sportu startovalo úspěšně několik synů-plemeníků: Marobud a Radikál, kteří oba dva dosáhli stupně ST. ST stupně dosáhli Rasbeh a Vir. Nejvyšší stupeň T si vyskákal Pablo. Z jiných přímých potomků Behistouna lze jmenovat taktéž plnokrevné Colorada, Suverén, Libela či Korzár s výkonností S.

ColomanZ jeho dcer vzešli výborní sportovci jako Carevna (Amon - Cinthia) - drezúra T, Cilona HB-Nars (Amon s.v., Cinthia) - military S, známý hřebec Báry Tomanové Coloman (Cabdula du Tillard - Paloma) - skoky T, Executive Box (Monseigneur - Exploze) - skoky S, Goldwin (Carbido - Libela) - military T, skoky S**, Korál (Kordon - 32 - Lymbie) - skoky S, Letor (Najoom - Lymbie) - skoky S*, Nagáno (Gottward s.v. - Ninette) - skoky S**, Niwara (Gottward s.v. - Ninette) - skoky S, Noel 2 (Cumbrales (IRE), Nebe) - skoky S**, Rebel (Fallada - Regina) - skoky T, Zion (Landruf - Arosa) - skoky S, Zirkon 1 (Ascot s.v. - Zlobivá) - skoky S... a to jsou vyjmenováni pouze někteří! Pak tu jsou špičkoví vnukové a pravnukové jako Cincinnati (Lombard x Amon x Behistoun) s výkonností D: T, S: ST**, Pocta s výkonností S: S** či Viky (Landos x Patcher x Behistoun) s výkonností S: S,C: TT...

V pokračování se podíváme na nejúspěšnějšího syna v teplokrevném chovu u nás, a to hřebce jménem Hugben, zatímco ostatním synům Behistouna věnujeme jiný samostatný článek. To by se sem nevešlo a také by byl článek příliš nepřehledný a chaotický.

Jakékoliv připomínky či doplnění jen uvítám!

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. nitka

  Nááádhera

  05:15 - 18. 10. 2013

  Chytla jsem to ještě teplé, díky :-)

 • 2. atik

  Reneta

  09:34 - 18. 10. 2013

  Znala jsem jednu klisnu po Behistounovi, jmenovala se Reneta (Revue po Masis). Ideální skokový rodokmen. Byla krásná, jako Behistoun, ale hodně bázlivá a tuto povahu přenášela na své hříbata, která byla spíše pprůměrná až podprůměrná. Běhat neuměla, ale byla velmi plodná, skvělá povaha, hezké chody, učily se na ni všichni začátečníci. Za zmínku stojí její syn Rent (Nikola), který byl skvělý stíplový kůň a doběhl ve VP na 5. místě. Dále, dcera Rekta (Tamerino), která byla velmi podprůměrným koněm, ale dala Ruletta (House Rulles), úspěšný kůň na Slovensku. Měla i teplokrevná hříbata (North Star a Lopez), ale projevovala se u některých děděná povaha.

 • 3. draace

  Seraphina

  21:22 - 18. 10. 2013

  Matka bílého byla také Behistounka a také extrémně bázlivá (rapl). Zkoušeli to s ní všelijak, většinou ne úplně dobře... prostě měla smůlu. Díky za osvětlení historie, už mi to začíná dávat smysl, z čeho bílej těží:-)

 • 4. třásnička

  Seraphina!

  17:24 - 21. 10. 2013

  Reaguje na 3.

  Mám hnědku po Seraphině, mohla bych poprosit na mejlík více info o ní? Rapl?

 • 5. vederemo

  Seraphina

  12:22 - 22. 10. 2013

  Reaguje na 4.

  Já jsem Seraphinu taky znala, byla krásná, ale švihlá, taková bojácná, vykulený oči. Mohl abych poprosti o fotku té Vaši kobylky? Jinak mám FB, tam mám jějaké fotky i Seraphiny, tak se ozvěte na mail pileckova@email.cz a domluvíme, abyste k těm fotkám mohla. Jinak Draace jí znala víc a déle :-)

 • 6. atik

  genetika

  12:37 - 23. 10. 2013

  tak to by vysvětlovalo vše :) i to, proč se Behistounovy geny více nerozšířily. Jedna z jejich dcer byla s lekáním hodně nebezpečná. Měla na svědomí zlomený obratek, naražená žebra, zhmožděnou kostrč, rozbitý noc atd. u různých jezdců. Lekla se, hlavu mezi nohy a vyhazovala tak dlouho, až jezdec odletěl a pak utekla. Nikdo ji jezdit nechtěl, ale když měla dobrý den, dalo se na ní svést i hezky bez sedla. Jiná její dcera se lekla čehokoli, otočka na fleku a pryč. Stycovat skoky, to byla specialita. Tu měla od matky. Krásně skákala, ale co je to platné, když na závodech vyhne. Byli to strašně čumiví koně (někteří), ale kdyby jen to, měli strašně hysterické reakce. Reneta byla dokonce tak hysterická, že když ji prolezlo hříbě ohradu a stálo jen na druhé straně břevna, popadla ji taková hysterie, že začala řehtat, lítat kolem hrazení, hříbě samozřejmě za ní a málem ho uštvala nebo pod sedlem, hříbě poodešlo a ona vzala kramle za nim. Jinak byla zlato :) netahala, hezký klus, příjemný cval a zlatíčko v boxe nebo obtěžování začátečníků, v boxe se cítima bezpečně.

 • 7. Eva Holubcová

  geny

  14:48 - 23. 10. 2013

  No... jak nerozšířily, v TP chovu jsou rozšířené poměrně hodně...

  Na příkladu dvou kobyl bych opravdu nezevšeobecňovala.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com