Hřebci A 1/1 v teplokrevném chovu: Bacar

28. 02. 2014 10:00

Obrázky: 26

Autor: Eva Holubcová Foto: © Jana Filipská, Eva Holubcová, sporthorse-data Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 7379 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Bacar patří ke stejné linii jako Behistoun, pochází z větve proslulé sprinterskými vlohami a jeho rodina patří k těm kvalitním. On sám v chovu nikdy využit moc nebyl a tak je těžké ho hodnotit. Nicméně pro charakter a rodokmenové předpoklady ho lze do teplokrevného chovu spíše doporučit, přinášíme vám dnes jeho profil.

Bacar se narodil v Irsku roku 1995 a byl do ČR importován za nemalé peníze legendárním Václavem Chaloupkou jako velká naděje pro Derby. Ve dvou letech u nás absolvoval pět startů, z toho se 3x umístil (mj. 2. místo v Karpatské ceně a 3. místo v Ceně Masise) a 1x vyhrál. Patřil do velmi silného derby-ročníku (Temirkanov, Blueridge Dancer, Vernius, Samuil, Yokom). Trenér Chaloupka mu jako tříletému naordinoval opatrnou cestu do Derby, kdy doběhl druhý v Memoriálu prof. V. Michala o pět délek za famózním Blueridge Dancerem a čtvrtý ve Velké jarní ceně.

Bacar

Do Derby nenastupoval jako favorit, ale pouze jako černý kůň dostihu. Byl na něj pozvaný elitní žokej Michael Roberts a tandem získal krásné třetí místo v Derby za znamenitým Temirkanovem a Verniusem (taktéž působícím v ČT chovu). Bacar ve slovenském derby ale vybouchl a doběhl až osmý, a poté už nikdy na svůj životní výkon z Derby nenavázal. Jako pětiletý vyhrál dvoje běhání v IV. kat. na 1 600 m. Celkově v ČR z 29 startů na rovině třikrát vyhrál a 14x se umístil do pátého místa, celková suma výher přesahovala lehce půl miliónu Kč. Pro svůj původ odešel do chovu.

Hřebčí linie

Bacarovu linii Man O´War jsme v tomto seriálu představovali u věhlasného Behistouna, kde se jednalo o slepý výhonek větve Man O´Warova syna War Relic, zatímco Bacar pochází z jiné větve, která v poslední dekádě nabývá značně na síle. Nedá se hovořit o zmrtvýchvstání, protože v až takovém útlumu nebyla, nicméně se jí začalo zase dařit a to je dobrá zpráva, v době extrémního zúžení liniového spektra.

War RelicZlý a velmi temperamentní War Relic měl hlavního pokračovatele z hlediska budoucnosti v hřebci jménem Intent, což byl kůň, který své kvality naplno projevil až ve čtyřech letech. Jeho nejlepším hříbětem byl šampión sprinter Intentionally, který také ve své době zaběhl světový rekord na 1 600 m. Předčasná smrt ho naštěstí postihla až po zplození In Reality, který patřil do dosti úzké špičky svého ročníku v USA. In Reality měl několik synů pokračovatelů, mezi nimiž byli Valid Appeal, Known Fact a Relaunch. Všichni linii udrželi dodnes. Velmi úspěšný a populární Tiznow je Relaunchovým vnukem a s ohledem na množství kvalitních synů, které Tiznow prozatím dal, je o budoucnost linie prozatím postaráno. V Evropě je situace trochu jiná.

Known Fact byl vítěz 2000 Guineas a šampión tříletek, jeho nejlepším synem byl Warning, otec Bacara. Warning byl šampión dvouletých a tříletých v Evropě, pocházel z velmi silné rodiny (pro teplokrevný chov bude zajímavý z ní pocházející kůň Credit Cruise s výkonností 1,60 m v parkurech). Warning do chovu odeslal několik dobrých synů, např. brilantního sprintera Piccolo (který produkuje opět sprintery), dále šampióna starších sprinterů Diktat (produkuje sprintery a v chovu má pokračovatele šampión sprintera tříletých Dream Ahead), dále Charnwood Forest či Bishop of Cashel. Nicméně tady je další pokračování s otazníkem, v masivní konkurenci linie Northern Dancer bude muset bojovat spíše o přežití. Zatímco tato část větve se v Evropě projevuje dostatečně raně a rychle, v USA bývají někteří přední jedinci pozdnější a vytrvalejší.

Z hlediska teplokrevného chovu se zastavíme u Known Facta, protože ten je otcem Federica (licentovaný pro PK DWB, DOA, jehož syn Baccarat je zařazen do PK DWB), Greensmith (otec Grand Prix drezurního koně Giddy z klisny plemene shire horse), Who Knows, fundamentálního polského plemeníka; a mateřským otcem Rubico (licentovaný pro PK Hann, Hess, Trakehner). Who Knows v Polsku zanechal několik plemeníků (Da Xian, Nowogródek, Numerous) a je výborným mateřským otcem.

WarningBacarův otec Warning jako elitní plemeník - producent koní výhradně pro dostihovou dráhu dal koně Signal, který soutěžil na 1,20m parkurech a na stupni L* v drezuře a do Selle Francais byl zařazen jeho syn Little Rock.

Je nutné zdůraznit, že linie vždy disponovala málo plemeníky a takový luxus jako „nadbytečné jedince" zařazovat do teplokrevného chovu nebyl nikdy možný. Pro nás je relevantní, že v ní je hodně rychlosti a sprinterských vloh, které jsou pro některé chovatele žádoucí.

Rodina

Tentokrát bude rozbor mateřské strany původu trochu důkladnější, protože myslím, že v našich luzích a hájích se role rodiny takřka neakceptuje. Ale je to hlavně rodina, která se významně podílí na chovné hodnotě koně.

Bacar pochází z rodiny Silvery Moon, která dala několik dcer zařazených do chovu. Na prvním místě je nutné zmínit Argentinu II (Nearco), která měla čtyři plemeníky, ale nejvýše z nich vyčníval asi Falkland (Right Royal V), otec Grand Prix skokana a plemeníka Manhattan Skyline, chodící reklamu na osvědčenou A 1/1 krev ve sportu. Falkland dal i Foxilanda, licentovaného pro PK Holst, Westf., Rheinl., Hann, otce sportovců ve všech klasických OH disciplínách a pěti plemeníků v Německu, kromě toho je mateřským otcem bílého Challengera (Cornet Obolensky), 1,60m skokana. Nově je v Celle zařazený syn Foxilanda Foxattac xx. U něj je zajímavé, že jeho m. o. Dengeleg je ze stejné linie jako náš legendární Masis. Argentina II z těch čtyř synů má ještě Averofa (z linie Hyperion), otce 1.60cm skokana Wyalkatchem, plnokrevného účastníka Světového poháru s Laurie Lever.

Pátá matka Bacara Malcolmia (Sayani) je další z dcer Silvery Moon po hřebci, který byl méně slavným polobratrem věhlasného My Babu s velmi pozitivní stopou v teplokrevném chovu. Malcolmia dala šampión plemeníka u protinožců jménem Oncidium (linie Blandford), jehož syn Prince Cidium je otcem báby špičkového military koně Koyuna Sun Dancer (po Brilliant Invader xx), druhý syn Prince Onic je m. o. bratrů plemeníků Warrawee Grandee a Warrawee Dundee, jehož syn - valášek angloarab Mt William Perelin dosáhl Grand Prix úrovně v drezuře.

AberaliČtvrtá matka Abracadabra byla po legendárním Abernantovi (linie Hyperion). Abernant byl šampión sprinter, který vynikal svým charakterem, což je pro tuto linii typické. Pro plnokrevný chov byl nesmírně důležitý, ale velmi výraznou stopu nechal v teplokrevném chovu, kde ho najdeme v mnoha původech. Na nejvyšší úrovni ve sportu skákal famózní syn Aberali (na bezudidlovém uždění) a Aberlou, což byl vnuk Abernanta v linii. V KWPN chovu je velmi dobře známá linie bílých hřebců (minimálně sekvence Abgar - Pion). Abracadabra toho v chovu moc nedala, nicméně dcera Belle de Retz (Gilles de Retz) vše vynahradila.

Dovolila bych si upozornit i na otce Gilles de Retz (linie Nearco) a to z toho prostého důvodu, že dal několik zajímavých synů s vlivem v teplokrevném chovu. V KWPN chovu působili Cartoonist a Ghyll Manor, kterého najdeme hlavně na mateřské straně původů sportovních koní, jako třeba 1,60m skokanů Atlanta (po Aston), Nirvana V alias Bandolero M, Willow (po Guidam) a nebo u Grand Prix drezurního valacha Joostnietus (po Zuidhorn), atp. Ghyll Manor je také m. o. známého „T" skokana a plemeníka Taarlo, který u nás dal potomstvo s výkonností D: S, S: T, C: S, A: T, včetně čtyř plemeníků, z toho dvou s přídomkem Kubišta. Samotný Cartoonist (Gilles de Retz) měl v KWPN chovu šest synů pokračovatelů. U Gilles de Retz bychom se zkrátka zdrželi dlouho, takže jen dodám, že je také otcem báby 1,60m skokana Clover Brigade, také excelentního plemeníka s 1,60m skokany v potomstvu.

BelfortBelle de Retz, třetí Bacarova matka, byla malou vítězkou, ale o to lepší matkou. Syn Belmont vyhrál grupu 3, a vyskytuje se na mateřské straně několika sportovních koní nižší úrovně (max 1,20 m), jeho následovník Pompus je m. o. klisny Anima (Animo) - skoky 1,60 m. Polobratr Belmonta Belfort byl tvrdým koněm na rozhraní sprintů a míle, který z 47 startů vyhrál 8x a 21x se umístil, v chovu dal hlavně znamenitého steeplera Call Equiname. Jejich polobratr Bellissimo na dráze nic moc neznamenal, ale i on byl v chovu, a to na Novém Zélandě. Jejich polosestra Belga (Le Fabuleux) je bábou našeho plemeníka Bacara, ale hlavně je důležité, že dala Bellyphu (Lyphard), šampión plemeníka.

Bellypha je ve světě plnokrevníka dnes znám hlavně skrze následníka Mendez, což je otec věhlasného Linamixe a také plemeníka v rámci PK Selle Francais Dancer Prince, otce plemeníka UDancer Hero v PK SBS s zatím dosaženou výkonností 1,40 m. Tato hřebčí linie je ve Francii velmi úspěšná, hlavně jako mateřští otcové, nicméně samotný Linamix je vyhlášený povahově poněkud „pošahaným" potomstvem, což Francouzům nebránilo v tom, aby zařadili hned jeho tři syny do jejich chovu Selle Francais.

Belga dala krom něj grupa 1 umístěného a plemeníka Bellman, dále Gr.1. vítěze v Peru Run and Deliver, který působil v chovu v Chile, a je také bábou grupa 1 umístěného a plemeníka Balleroye, kterého také zařadili do SF chovu, nicméně záhy uhynul. Belga byla po Le Fabuleux, což byl francouzský derby-vítěz z linie St. Simon a významný plemeník Chefs-de-race statusu.

Bacarova matka Brillante (Green Dancer) vyhrála ve Francii listed dostih a umístila se v grupě tři. Protože patřila do výborné a ceněné rodiny, byla připouštěna kvalitními plemeníky. Brillante je matkou plemeníka v chovu irského teplokrevníka (ISH) Arc Brighta (Trempolino) a bábou vítěze listed v Japonsku, a to Natural Nine, dále 4. z listed Jamaicaine. Její otec Green Dancer má v teplokrevném chovu hodně synů, asi by se slušelo zmínit Akitose (v teplokrevném chovu v Německu má 6 synů), Solo Dancer (otec plemeníka v trakénské a oldenburské PK Cupric xx) nebo Sir Dancer, akceptovaného pro holštýnskou PK. Sir Dancer je k vidění na mateřské straně 1,60m skokanů.

Sluší se dodat, že z rodiny vychází klisna Carrara (Robin I Z), která dosáhla 1,20m na skocích.

Pokud to shrneme, Bacar pochází ze silné rodiny plemeníků, kteří byli využiti i pro teplokrevný chov, navíc má pedigree plné hřebců, kteří svoji stopu do teplokrevného chovu otiskli v kladném slova smyslu.

BacarBacar v chovu

Bacar má letos 19 let a bohužel se jedná již o promarněnou příležitost. Hřebec jeho původu, povahových vlastností a charakteru (bez problémů ho mohly obstarat mladé slečny), včetně jezditelnosti, měl být využit v teplokrevném chovu nepoměrně více.

Z využití v plnokrevném chovu jsou jeho nejstarší potomci 11letí, jenže většina potomstva neběhala, nebo nevalně, byvší narozena mimo hlavní proud dostihového světa. Výsledky nelze objektivně zhodnotit, ale i tak to byl hřebec, který v plnokrevném chovu neměl místo.

VarietaV úvodním ročníku měl sprinterku Porta Coeli, která vyhrála úvodní start svého života a Cenu Masise na 1 210 m, a ta zůstala jeho nejlepším potomkem vůbec. Na tom další ročníky již nic nezměnily. Ve sportu je zatím nejznámější Varieta (z Varianta, Paico) ze slavné rodiny Valencia, která zatím dosáhla úrovně L** na skocích.

Bacar vystřídal hodně působišť v chovu od roku 2002, působil v chovech u pánů chovatelů jako Mudra, Růžička, Jezdinský, Vinklárek, A. Novák či v Tochovicích. Přibližně roku 2012 byl z Brusného Mlýna prodán, ale brzy poté byl dlouho inzerován novými majiteli zase k prodeji, přičemž se cena snižovala.

Hřebec byl nakonec loni v dosti špatném stavu vykoupen novým majitelem a bude v sezóně 2014 připouštět teplokrevné klisny v rámci PK ČT v JK Červená Voda (Ústí nad Orlicí). Kontakt na majitele Petra Mareše je tel.: 604 660 742.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com