Hřebci A 1/1 v teplokrevném chovu: Amyndas

17. 01. 2014 09:00, Aktualizováno 20. 01. 2014 10:56

Obrázky: 28

Autor: Eva Holubcová Foto: © Zuzana Šedá, Jana Filipská, archiv, sporthorse-data atd. Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 8774 Počet komentářů: 8 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Plnokrevný Amyndas je otcem plemeníka v teplokrevném chovu - známého Geliduse-T a je též mateřským otcem Nabuchodonosora, jehož potomstvo i vnukové se na sportovních kolbištích také prosazují na vyšších úrovních.

Amyndas byl jedním z velkých plemeníků posledních let komunismu a Československa. Byl sem dovezen hřebec, který disponoval dobrým původem a hlavně kvalitní kariérou. S tím se spájela velká očekávání, kterých hřebec víceméně dostál.

AmyndasAmyndas se seznámil s dostihovou dráhou až ve třech letech. Běhal výhradně proti nejlepším koním Evropy, jeho bilance ve společnosti dostihové elity byla velmi dobrá: 21 startů - 3x 2. místo, 6x 3. místo, 4x 4. místo. Získal dvě třetí místa v absolutně nejvyšší kategorii dostihů na světě - v Gr.1. (Champion Stakes s Gold Cup), ale i jeho další umístění stojí za zmínku, třeba v Jockey Club Stakes (Gr.3.) byl třetí za velikány Ardrossem a Glint of Goldem nebo v Brigadier Gerard Stakes (Gr.3.) byl třetí za Kalaglowem a Silly Seasonem. Velká klisna Height of Fashion (matka Nashwana - otce plemeníka v ČT chovu Moonjaze) ho porazila v Princess of Wales Stakes, které vyhrála v traťovém rekordu, a třetí skončil jeden z nejlepších vytrvalců 20. století - dnes pozapomenutý Ardross. Nu, Amyndas disponoval skvělými výsledky na dráze, jak je tedy možné, že se dostal do Československa?

V té době už bylo jasné, že hřebčí linie, které je příslušníkem, je už za zenitem a její úpadek byl nevyhnutelný. Nyní existuje hlavně v teplokrevném chovu. Byl to zřejmě důvod, proč sem byl hřebec prodán, byť jinak pocházel z dobré rodiny, které se budeme věnovat níže.

Hřebčí linie Pharis II

Pharis IIAmyndas byl z linie Chefs-de-race hřebce Pharis II, který byl jedním z nejlepších synů Pharose. Pharos je otcem fundamentálního Nearca, jednoho z největších plemeníků historie plnokrevníka vůbec, obrovský vliv měl i v teplokrevném chovu. Ale to už odbočujeme. Pharis II byl nádherný kůň, jeden z nejlepších koní své generace ve Francii, jenže jeho kariéru v chovu velmi ovlivnila druhá světová válka, kdy si ho Němci „vypůjčili". Jeho potomstvo v Německu tak nebylo legální a zlegalizováno bylo až po mnoha letech. Naštěstí, neboť by velká část současných hvězd nebyla vlastně plnokrevníky de iure, pouze de facto.

Hlavním pokračovatelem Pharise II v chovu byl Pardal - z jehož větve se odvozuje úspěšný Tachypous, otec dvou vyhlášených plemeníků v teplokrevném chovu: a to Oula Owl a hlavně veledůležitého Stan the Man. Stan the Man xx je otcem i posledního OH vítěze ve všestrannosti, Sama. Z linie můžeme vidět poměrně dost plemeníků na mateřské straně zejména špičkových parkurových koní (např. hvězda Lord If de Chalusse), ale i u Grand Prix drezurních koní jako Breaking Dawn (alias Ultiems Flemming, 36. na světě dle WBSFH), kde vliv zprostředkovává důležitý plemeník v KWPN chovu - Vesins xx.

Pharis dal skvělé koně, ale zdaleka nejskvělejším byl Ardan - prapraděd Amyndase. Ardan byl velmi bojovný hřebec, vyhrál francouzské derby i Arc, ale jeho chovná kariéra byla poznamenána tím, že působil v USA, kde žádného mimořádného koně nedal. Pouze v Evropě byl jeho výrazným pokračovatelem sprinter Hard Sauce, praděd Amyndase, ale také se objevuje v původu bezvýznamného mateřského otce Scyrise, Euro Stara. Hard Sauce v chovu měl vícero talentovaných synů, např. Freemana (vliv v holštýnské PK), jiným byl derby-vítěz Hard Ridden, otec matky významného Chromatica xx a otec báby důležitého Langata Expresse. Z větve Hard Ridden se také odvozuje „T" drezurní hřebec a plemeník působící u nás - S'Man In Black (Neuxuen). Jeho otec Neuquen xx byl uchovněn pro hannoverskou i trakénskou PK a v chovu se mu dařilo, krom sportovců dal několik plemeníků, zejména Saint Clouda, který sám má v tepl. chovu v Německu sedm synů - plemeníků (zejména Grand Prix hřebce Sole Mio či Latimera).
Jiným synem Hard Sauce byl sprinter Hard Tack, který dal klasického vítěze Right Tacka a hlavně Sparklera, zároveň je též mateřským otcem Conor Passe, který v polském působení zanechal famózního plemeníka Dixielanda.

SparklerSparkler byl výborný mílař, v chovu vynikající, ale na stará kolena byl exportován do JAR. Sparkler je otcem Asprose a mateřským otcem Emigranta Ru (Grand Prix drezurní kůň Beks je jeho synem). Aspros působil v plnokrevném chovu, ale Němci ho licentovali i pro PK Hess. Po něm tam byl zařazen zejména Feenspross (v rámci holštýnské PK dal dva plemeníky - pokračovatele) a z dcery Diaspriny zařadili syna Daudeta (oldenburská PK) a vnuka Desiraa (PK Old, Hann, Westf.). Proč se o něm zmiňuji? Protože u nás se objevili dva synové Asprose. A to Buenos (s pot.: D: S, S: ST**, C: TT) a Wondras (jehož syn Flut dosáhl „S" na skocích i v drezuře, zatímco v military TT).

Dodávám jen, že z linie Pharis II pochází i xaverovský plemeník Royal David s pot.: D: ST, S: ST a otec báby znamenitého „T" skokana a plemeníka Orida.

Amyndasova rodina

Amyndas pochází z rodiny Lost Soul a jeho matka Gem of Gems je po věhlasném Grey Sovereign (Nasrullah), o něm jsme velmi rozsáhle psali u Harlowa. Sama byla druhá v black type dostihu a dala více vítězů, přesto Amyndas je jejím zdaleka nejlepším hříbětem. Bába Twice Blessed (Tulyar) také dosáhla BT standardu, ale potomstvo ničím příliš nevybočovalo. Derby-vítěz Tulyar (linie Bois Roussel) byl mimořádným koněm, z jeho potomků byli z hlediska teplokrevného chovu zajímaví Menelek (m.o. Irco Mena) a Bahrain xx, který působil úspěšně v ISH chovu a v produkci má 1,60cm skokany, zde např. úspěšný vnuk Bahrain Cruise. Prabába Phase (Windsor Lad) je matkou významných dostihových koní Narratora a Neasham Belle, ale nejdůležitější byla Netherton Maid (Nearco), matka plemeníků Pampered King II, Pirate King a Chatsworth, a také bábou Hethersetta - všichni měli svůj vliv v teplokrevném chovu.

Rodina Lost Soul patřila k těm silným v PK plnokrevníka, ale nás zajímá teplokrevný chov. Narrator (Nearco) je otcem plemeníků Thriller a No Argument, který je m.o. významného plemeníka Steuben (zařazený v PK Hann, SI, Trakehner). K rodině patří dále Cracksman (otec báby Condrieu, zařazený v PK Holst, Westf. a Rheinl.) či Chatsworth II (otec prabáby Cavallieri).

Chromatic xxJiž zmiňovaný Pampered King měl syna Alvaro v PK Old., další syn Casino Boy byl dobrý mateřský otec. Dále je mateřským otcem znamenitých hřebců Kafu, významného v KWPN chovu, a Relkino. Relkino je otcem Game Fox (v PK West.) a excelentního plemeníka Chromatic xx, jehož mateřský otec je ze stejné linie jako Amyndas. U Chromatika se ještě zastavíme, hřebec je z kombinace linií Tantieme x Pharis x Nearco (oba dva synové Pharose) a k tomu jeho otec má v původu rodinu Lost Soul na straně m.o. Předčasně uhynuvší Chromatic má v chovu osm synů následníků a jeho dcery daly několik plemeníků a 1,60cm skokanů.

Pravý bratr Pampered Kinga Pirate King (z linie Prince Rose) zplodil plemeníka My Lunaria, který je otcem báby zde působícího plemeníka Landina, jež v Německu krom jiných nechal plemeníka Lanciana, ten má již několik synů v chovu. Polosestra výše jmenovaných plemeníků ale dala eso rodiny, hřebce Hethersetta (linie Djebel). Na toho jsme v našem seriálu narazili už víckrát (u Tiznita i Koroka), tak jenom zopakuji, že je především otcem důležitého plemeníka Nevada, licentovaného pro holštýnskou a hannoverskou PK, a znamenitého Blakeney! Blakeney měl velký vliv v teplokrevném světě, hlavními nositeli byli Belfalas, dále větev Sexton Blake - Dr. Bulasco a excelentní Julio Mariner, licentovaný pro řadu významných PK.

Druhé velké eso rodiny Lost Soul v teplokrevném chovu byl Derring-Do, z jehož linie vychází mnoho znamenitých jedinců (High Top, Top Ville) s výrazným vlivem v tepl. chovu a je také k vidění na mateřské straně důležitých plemeníků ve sportu - Tachypous - toho jsme zmiňovali, že je zástupcem linie Pharis II jako Amyndas. Všimněte si afinity linie a rodiny k linii Nearco.

Amyndas v chovu A 1/1

Amyndas působil v Napajedlích mezi lety 1984-1991, z toho mezi léty 1987-1989 v sezónní pobočce Napajedel Padělky. Poté byl pronajat na dvě léta do Německa, ale tam brzo uhynul na veterinární klinice.

V plnokrevném chovu se stal roku 1989 šampión plemeníkem, dal řadu výborných koní, zejména ve své době nejrychlejšího koně Polska Censuse, dvojnásobného klasického vítěze Lancelota, další klasické vítěze jako Balú a Santalina, dobré koně jako Talis, Veram, Logik...

KlipNa překážkách byl např. Balú šestý ve Velké pardubické roku 1996, dále to byli Lucyma - vítězka Memoriálu R. Poplera, Devil - druhý z Velké pardubické 1998 v poli 22 koní, či Carmena. V jeho potomstvu byli zpravidla lepší hřebci a to byla určitá předzvěst pro jeho roli jako otce matek. Výbornými z dcer byli Varnas či Vsacan, ještě pár dalších koní, ale tím to haslo...

Kdo ho opravdu proslavil, byl nešťastný Klip (Najoom). Vrátil se do dostihového provozu (pauza mezi léty 1999-2006) po letech trpělivé práce s psychicky odepsaným koněm. V military dosáhl dokonce na stupeň S, poté byl vrácen do dostihů, na překážky. Po rozpačitém úvodu byl skvěle pátý ve Velké pardubické, další rok vyhrál kvalifikaci na VP, ale v ní samotné nestartoval. Roku 2008 se na VP kvalifikoval třetím místem, aby v samotné Velké dovršil smutnou tragédii Albertovce, který v rozmezí 24 hodin přišel o nejlepšího steeplera a možného vítěze Velké a zároveň svého majitele.

Vliv Amyndase ve sportu a teplokrevném chovu
Potomci Amyndase Výkonnost
Captain (z Carramba po Tumble Wind) skoky T
Gelidus - T (z Gelma po Iwory Tower) skoky ST, plemeník
Romže (z Rebeka po Salon) S
Rubi (z Relikvie, Korok) military S, potomstvo military S
Sirius (z Smela po Magnat) S
Souhra (z Soraya, Viking) military S
 
 
Vnukové Amyndase Výkonnost
Amonar (Dara Monarch - Arcola) military T
Danos (Sapano - Dagomys) drezura T
Dia (Amio - Dagomys) drezura S, skoky S
Heros (Harun - Jamina) military T
Klip (Najoom - Kleitó) military S
Nabuchodonosor (Narcos II - Klika) skoky ST, potomstvo D: S, S: T**, C: S, A: L
RB Didu (Amio - Dagomys) drezura S, skoky S*
Rokok (Sharp End - Rubi) military S
Toska (Minerál - Toma, Noble Law - Tamara, Amyndas) skoky S**
Vandalka (Paico - Voděnka) skoky S

Gelidus-TAmyndasův syn Captain donesl svoji jezdkyni Michalu Roubalovou k výhře v Mistrovství ČR žen v parkurech. Bylo tomu ne tak dávno (2004) a dnes se to zdá jako utopie, aby vyřazený dostihový kůň zvítězil na MČR, že?

Druhým nejlepším potomkem ve sportu byl Gelidus, který na skocích dosáhl stupně ST a zajímavostí je, že i jeho jezdila žena (J. Beranová), která se s ním 4x zúčastnila MČR žen. Ostatní potomci ve sportu už dosáhli jen stupně S.

Amyndasovy dcery daly dva militaristy úrovně „T" (Amonar a Heros), drezurního koně „T" Danose a na parkurech byl nejlepším Nabuchodonosor, který dosáhl stupně „ST". Nejlepší chovnou matkou byla Dagomys z rodiny Donadola (ze stejné rodiny byl i Amyndasův Devil - 2. ve VP), která dala Danose („T" drezura), Diu (S st. skoky i drezura) a RB Didu (drezura S, skoky S*).

Amyndasovi pokračovatelé v chovu

Amyndasův bojovný syn Lumen, který byl zařazen v teplokrevném chovu, neměl potomstvo početné, je známá hlavně Shante (z SČ 783 Šárka po 1100 Shagya mimoňský - 5), která dosáhla stupně T v parkurech.

To Gelidus-T se může pyšnit hvězdným Guffy, který dosáhl na stupeň T** v parkurech, ale i ostatními potomky oscilujícími mezi S až ST.

Potomstvo Geliduse - T Výkonnost
Carina - T 613 (z 9/230 Carola-T po 5026 Quiniou) skoky S
Guffy (z Č1634 Carmen po 2360 Dietward II) skoky T**
Jup (z 6/447 Felicie po 522 Aldan s.v.) skoky S
Pay Day (z Č1485 Perla po 2219 Przedswit X - 61) skoky ST**
Queren (z Č1123 Queen po 29 Quoniam II - 69) skoky ST
Rain Man (z 7/230 Rozárka po 577 Rock'n Roll s.v.) skoky ST

NabuchodonosorPřesto bude do budoucna Amyndas v původech zprostředkován hlavně skrze Nabuchodonosora, kterého odchoval Ing. Zdeněk Müller v ERC Mnětice po znamenitém SF hřebci Narcos II z plnokrevné Kliky, která pocházela z rodiny Corcyry (známá nejen pro skvělé steeplery a vítěze VP jako byl Koran, ale i výborná rovinová esa Korbela či Kleóna).

Samotný Nabuchodonosor byl zpočátku nabízen svým chovatelem ještě jako nevyzkoušený ve sportu, posléze si výkonnost vysportoval. Působí doposud v PK CS i PK ČT, byť už stranou zájmu. Potomstvo získalo úroveň od S až do ST** a v PK ČT i PK CS má zařazenou řadu dcer, dokonce i v PK Českého sportovního ponyho, kde jeho dcera Victory-N dala plemeníka Dollom Valmonta. Nabuchodonosora zdobí určitá univerzálnost (ST** koně dal i s klusačkou) a tak můžeme být zvědaví, co ukáže potomstvo dcer, zatím se od „S" stupně ukázali dva.

Potomstvo Nabuchodonosora Výkonnost
Hagi (z ZČ741 Havaj po 58 Gidran XIV - 62) skoky ST
Harmonie (z VČ1277 Harcena po 29 Quoniam II - 69) skoky S**
Jiná 1 (z 67/697 Jiswa po 2364 Löwenmut) skoky S**
Maxmilián (z 1-422 Markýza po 33 Blatec dubský) skoky S
Merlin (z Manon po Siráno) drezura S
Nemesis (z 58/118 Amazonka po 2418 Dietward - 4) skoky S
Nirvana (z 5-667 Hanka po 2197 Quoniam II - 118) skoky S
Samantha 1 (z 1-979 Tamara (Asinka Skal) po Meadow Frank) skoky ST**
Sebastian (z VČ1330 Salva po 176 Quoniam bylanský) drezura S, military S
Vantrés (z SM2176 Verona /Láva II/ po 2086 Valet vizovský) skoky S**
Westyna (z Vesta de Metz po Askan de Lauzelle) skoky ST**
   
Vnukové Nabuchodonosora Výkonnost
Askan (Silvio II - 48/354 Westyna) skoky ST**
Kristýnka (Palisco - 10/720 Karen) skoky S**


Lze tedy soudit, že se se jménem Amyndas budeme i nadále v rodokmenech sportovních koní setkávat.

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. xixa

  Děkuju za krásný článek

  09:56 - 17. 01. 2014

  Mám doma vnučku Amyndase, je ze zda zmiňované Souhry po otci Guidam Sohn. Je to opravdu úžasný kůň, charakter a jezditelnost k nezaplacení. Sportovně velmi nadaná, leč majitelka a jezdkyně v jednom se věnuje mateřským povinnostem :-). Takže zatím bez výsledků.
  https:// http://www.facebook.com/photo.php?fbid=681402488550574&set=pb.100000424873951.-2207520000.1389948883.&type=3&theater

 • 2. bkocovsky

  A1/1

  08:51 - 18. 01. 2014

  Pro mne nejpřínosnější články zde, super a děkuji :)

 • 3. Airinka

  Romže

  16:49 - 18. 01. 2014
 • 4. gamblerka

  Romže

  18:12 - 18. 01. 2014

  Na Romži si dobře pamatuji. Skvělá skokanka, kluci Techlovští se na ní v rozeskáčku nedali chytit:) a shodit snad neuměla.

 • 5. vrtule

  šotek zaúřadoval

  18:50 - 19. 01. 2014

  ve jménu plemeníka po Victory-N. Jmenuje je Dollom Valmont, řečený Monty. S jedním L a s M. Jinak super článek jako vždy, celý tenhle seriál je výborný!

 • 6. pavlucha

  potomek

  20:38 - 19. 01. 2014

  Díky za pěkný článek, Amyndas je otcem staršího z mých koní. Je to A1/1 Nikam po Amyndas z Nikaragua po Norbert, r.nar.1992. Koupila jsem ho v jeho 7 letech jako vyřazeného z dostihů, klasicky přijezdila, přešla s ním nějaké parkurky, sem tam Z drezury. Byl spolehlivý i pro děti, dělaly na něm ZZVJ. V současné době ho beru pod sedlo 2-3x týdně na lehčí práci, aby se udržel v kondici.

 • 7. Eva Holubcová

  Chvála

  10:15 - 20. 01. 2014

  Děkuji všem za chválu a reference o potomcích Amyndase, to mám na tom nejradši, že si mohu udělat radost a do archivu si uložit informace/fotky :)

  Příště bude Majáles...

 • 8. atik

  Nerváci

  12:20 - 20. 01. 2014

  Moc hezký článek :) setkala jsem se s Amyndasovými potomky jen v A1/1 chovu, v různých stájích a musím říct, že to byli pracovití a výkonnostně dobří koně, ale blázni, psychicky labilní. Práce s nima kolikrát nebyla lehká, šli přes člověka, když je to chytlo.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 2 čtenářů. Celkový počet bodů: 10.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com