Hot Hill: jak se rodí ranč (1)

22. 10. 2014 08:00, Aktualizováno 19. 03. 2015 12:53

Obrázky: 12

Autor: Tým Cembrit.cz Foto: archiv Cembrit a.s. a Ranče Hothill Rubrika: PR článek Počet přečtení: 8446 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Založení nového ranče může být splněním životního snu, velkou výzvou, novou příležitostí i noční můrou. V průběhu celého procesu zrodu ranče je potřeba dělat celou řadu rozhodnutí, u kterých se až během provozu ukáže, zda byla dobrá, nebo špatná. Rozhodli jsme se s vámi podělit o zkušenosti, které získáme v průběhu zrodu nového ranče „Hothill“ v Neslovicích u Brna.

Jak tomu tak bývá, na počátku bylo šťastné setkání Michaely Zachové a Aleše Caesara. "V Neslovicích naše rodina vlastnila rozsáhlé pozemky, které jsem během kariéry v jiném oboru postupně rozšiřoval o další hektary s cílem je v budoucnu obhospodařovat. Na jaře mě Míša oslovila s tím, zda bych jí nepronajal nějaké pastviny pro její ranč na Kratochvilce. O pronájem svých pozemků jsem zájem neměl, ale součástí mého hospodářství měly být i koně. A pak vše už šlo velice rychle."

Od poloviny června se na kopci v Neslovicích pasou na třinácti hektarech luk koně z Kratochvilky, na bývalém hřišti je kruhovka a travnatá jízdárna a malé zázemí pro majitele koní i hosty. Chystáme už nyní výcvik pro začínající i pokročilé, svezení na koních pro děti, vyjížďky do terénu a komunikaci, máme za sebou příměstský tábor a dny otevřených dveří. Před námi stojí vybudování areálu.

Koně na ranči"Já jsem do projektu Hothill vložil pozemky, Míša zase zkušenosti a svoje kontakty," říká Aleš Caesar.

Pro započetí tak rozsáhlého projektu je nejdůležitější mít jasnou představu o tom, co chceme. Přestože se u nás vše začalo rodit velice rychle a překotně, jsme ve fázi, kdy jsme zjistili, že je třeba trochu zpomalit a začít plánovat.

Oslovili jsme architektonický ateliér Dimense, který začal zpracovávat studii areálu. Studie pracuje s tím, co už v areálu máme, ale především s tím, co tu jednou budeme mít.

Jsem ráda, že se Aleš nebránil mému poněkud rychlejšímu rozhodování a budování. Zima je za chvíli a bez zázemí by se dost dobře nedalo fungovat. S provozem nám velmi pomáhají nejbližší přátelé a rodina. Klienti také často přiloží ruku k dílu, nebo alespoň slůvkem podpoří, to je pak dobrá motivace," doplňuje Míša Zachová.

Osidlování louky a bývalého fotbalového hřiště jsme rozdělili do pěti etap, s maximálním úsilím o zachování okolní přírody jako hlavní součásti projektu.

 • První etapa je již dokončena, jde o realizaci oplocení 13 ha pastvin s automatickým rozvodem vody a mobilním přístřeškem, zbudování přípojek inženýrských sítí, zprovoznění kruhové jízdárny a vybudování minimálního zázemí pro ošetřovatele a majitele koní.
 • PerspektivaVe druhé etapě dochází k rozšíření zázemí areálu o klubovnu a větší sedlovnu, zastřešenou letní kuchyň, dílnu a zázemí pro správce, a především přístřešky pro koně na zimní období. Dočasné a zemědělské stavby jsou realizovány tak efektivně, aby využily stávajících dostupných materiálů, např. boxových přepážek a dílů z jiné původní stáje, doplněné o kvalitní materiály nezbytné pro bezpečnou konstrukci (kov, dřevo, krytina).
 • Ve třetí etapě na jaře roku 2015 se budou zprovozňovat pastviny pro krávy na ploše cca 10 ha, s vybudováním krmiště - přístřešku a se zatravněním dalších cca 40 ha. Dále bude realizován přístřešek u budovy v JZD.
 • Ve čtvrté etapě se připravuje rozsáhlý projekt, na který je již nyní architekty zpracovávána urbanistická studie. Jedná se o areál farmy a ranče, zahrnující jak hospodářský dvůr, tak zázemí pro návštěvníky (kavárna, penzion, klubová restaurace), byt majitele, zázemí pro hospodářskou činnost (bourárna, sklady, dílny, stáje, prodej výrobků ze dvora).
 • Pátá etapa rozšiřuje areál o krytou jezdeckou halu, zakomponovanou do přírodního areálu co nejcitlivěji, ale není podmínkou projektu a tudíž bude případně realizována až jako poslední, pakliže vůbec. V současné chvíli probíhá druhá etapa projektu.

Jednáme s architekty a dodavateli materiálu i dalšími partnery. Využití vlnité střešní krytiny CembritDobrým partnerem se nám stala i společnost Cembrit, výrobce vláknocementové vlnité střešní krytiny. Díky spolupráci s architekty bude mít v budoucnu areál jednotný vzhled, který, jak věříme, zapadne do okolní krajiny.

"Pro spolupráci se společností Cembrit jsme se rozhodli z několika důvodů. Hledali jsme univerzální, k přírodě šetrný materiál, který splní požadavky naše i potřeby koní, pro všechny typy staveb, které v areálu budeme mít. Vlnitá krytina Cembrit je vyráběna z přírodních surovin. Mezi její hlavní benefity patří paropropustnost, nehořlavost a především nízká hlučnost, která je pro pohodu koní důležitá.

Společnost Cembrit nám pomohla s výběrem vhodného typu krytiny, s jejich technikem jsme konzultovali vhodné technické řešení tak, aby ladilo s architektonickým návrhem. Zvolili jsme přírodní barvu, která se, jak věříme, bude výborně doplňovat s dřevěným materiálem obkladů a okolní přírodou. Já jsem navíc s vlnitou krytinou Cembrit měla dřívější dobrou zkušenost z ranče na Kratochvilce," říká Michaela Zachová.

V dalším článku vám podrobněji představíme celý projekt, návrh architektů i postup prací v druhé etapě projektu.


Ranč HOT HILL

...je nově vznikající středisko - rodinný ranč - nabízející své služby pod záštitou o.s. EQUITEAM. Leží 20 km od Brna JZ směrem v obci Neslovice. Vzniká od 4. dubna 2014 doslova na zelené louce, za podpory majitele zdejších pozemků Aleše Caesara. Sdružuje majitele koní a příznivce westernového a hobby stylu se společnou filozofií - pohodový přístup k přírodě, koním a lidem.


Vlnitá střešní krytina Cembrit

Vlnitá krytina je oblíbeným materiálem pro zastřešení velkých ploch zemědělských staveb.

Pro své vlastnosti nachází uplatnění při jejich rekonstrukcích i při výstavbě nových moderních stájí. Vláknocementová krytina díky svému léty prověřenému složení stabilizuje vnitřní vlhkost i teplotu a výborně odolává povětrnostním podmínkám. Cement, jako základní materiál, dává krytině tvar, organická vlákna a křemičité přísady jí pak dodávají vysokou pevnost. Nejčastěji se v zemědělství používá v přírodním šedém provedení, které zaručuje její dokonalou prodyšnost, ale i v barevném podání podle přání investora.

Vlnitá střešní krytina CembritBenefity:
 • Nehořlavost
 • Paropropustnost - To znamená, že v případě vyšší vlhkosti nedochází ke srážení vody na rubové straně vlnovky a k jejímu skapávání.
 • UV stabilita - Základní vlastnosti a životnost vlnité krytiny nejsou ovlivňované slunečním zářením. Nedochází k její degradaci tak jako u výrobků z plastických hmot. Ani tepelné zatížení materiálu neovlivňuje jeho životnost.
 • Vysoká nosnost
 • Nízká hlučnost - Při dešti dokáže vláknocement narozdíl od plechových krytin omezit přenos hluku do vnitřního prostředí.
 • Rychlá montáž

Cembrit a.s.Společnost Cembrit a.s.

je součástí dánské společnosti Cembrit Holding A/S, která je členem skupiny FLSmidth.
Cembrit patří mezi největší výrobce stavebních materiálů v Evropě. Společnost se zaměřuje především na výrobu střešní krytiny a fasádních desek z vláknocementu. Její výrobky jsou určeny pro střechy obytných, občanských i průmyslových objektů a na fasádní obklady budov a obklady interiérů.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: