Heraldik, kůň čs. chovu a otec olympijských koní

7. 02. 2012 05:00, Aktualizováno 13. 02. 2012 12:49

Obrázky: 15

Autor: Eva Holubcová Spoluautoři: Miroslav Hlahůlek Foto: Ofocené archivní materiály Yvony Formanové, Michaela Přibáňová, archiv M. Blaška, archiv V. Naštického, www.sporthorse-data.com Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 27169 Počet komentářů: 29 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 1 krát

Protože o Heraldikovi se v Čechách nemluví, ačkoliv ho lze pokládat za jednoho z nejlepších, ne-li nejlepšího koně československého chovu, kteří měli prokazatelný a fundamentální význam v teplokrevném chovu ve světě, je nutné splnit vůči hřebci jistý dluh, který má celá jezdecká komunita u nás.

V době, kdy se masivně a možná lze říci bezmyšlenkovitě využívají importy a původní chov zůstává upozaden, je třeba upozornit, že zde máme genetický potencionál, který při využití venku vyústil v olympijské koně.

Hned na úvod bodově představíme hřebcovy největší úspěchy v chovu, kterých doposud dosáhl:

 • Heraldikje zatím jediný plemeník, kterému kdy na Světových jezdeckých hrách startovali potomci ve všech olympijských disciplínách (drezura, parkur, military) v jednom ročníku,
 • na WEG v Kentucky měl 5 přímých potomků, což neměl žádný jiný plemeník (!), když esa jako Nabab de Reve a Contender měli po 4,
 • jen v Německu má licentováno 16 svých synů a do chovu je zařazeno 343 klisen, z nichž řada je prémiových,
 • pouze v Německu startovalo 940 jeho potomků v drezuře, parkurech a military,
 • vzhledem k hřebcovým úspěchům na Bundeschampionatech, mistrovstvích jednotlivých zemí, Olympijských hrách, Mistrovství Evropy, Mistrovství světa mladých koní je nesnadné vybrat jeho nejlepší ročník,
 • v letech 2009, 2010 (s 26 vítěznými potomky), 2011 (s 39 vítěznými potomky a 5 vítězů je mateřským otcem) je Heraldik podle Mezinárodní klasifikace WBFSH nejlepší plemeník ve všestrannosti, v r. 2008 byl na druhém místě,
 • Heraldik je již řazen k legendám renomovanými chovatelskými časopisy a vedle Lauries Crusador je označován za nejlepšího A 1/1 v teplokrevném chovu za posledních 20 let,
 • od doby, kdy byla zavedena Mezinárodní klasifikace WBFSH ve všestrannosti, byla 15 let hodnocena PK ISH (Irish Sport Horse) na prvním místě, teprve až s Heraldikovými potomky získala prvenství v letech 2009 a 2010 i hannoverská PK, a v letech 2008 a 2011 byla na druhém místě - to vše díky Heraldikovým výsledkům.

A jak to vše začalo? Jak se stalo, že československý odchovanec vystoupil na absolutní vrchol světového chovu a mezi legendy?

Heraldik se narodil v roce 1982 v SOUP Šala po otci Caramel, který na dráze odběhal 68 startů a vyhrál 13 dostihů a patřil několik let ke špičce u nás. Caramel proslul hlavně na Slovensku jako otec vynikajících sportovních koní a do chovu po něm byl kromě Heraldika zařazen i Čukar a nově pro letošní sezónu vnuk, hodnocený na Slovensku jako "E", Buster (po Ballast), který je z rodiny Valencie.

Matka Heraldika sama na dráze byla velmi špatný dostihový kůň, jako dvouletá měla v GH celých 34 kg a jako tříletá získala za dvě pátá místa na proutí 53 kg v GH, na rovině ovšem dobíhala mezi posledními v nízko hodnocených dostizích a jako čtyřletá běhala překážky, kde získala několik umístění. Ve své poslední sezóně již prezentovala svého pozdějšího celoživotního držitele SOUP Šala, za obě sezóny byla hodnocena 58.5 kg v GH. Ačkoliv na dráze byla tak nevýrazná, v chovu naopak zazářila. Klisnička popisovaná jako drobná, nenápadná a černá jak uhel s malou lysinkou dala kromě Heraldika dalšího výborného parkurového koně Háje a také klisnu Herku, která byla exportována do Německa, kde dala výborné Royaldik a Meraldik, oba známí jako úspěšní sportovní koně a plemeníci.

Heraldik na dráze zůstal věrný dostihovým "kvalitám" své matky. Vyběhl jako tříletý na Slovensku celkem třikrát, v posledním startu doběhl čtvrtý. Ve čtyřech letech ve třech startech se neumístil v IV. kat., doběhl pátý ve steeplechase a jeho kariéra skončila v červnové steeplechase, kde doběhl třetí. V překážkovém GH ani nebyl hodnocen, na rovině byl ohodnocen na 43 kg. Mýtus šířený v ČR, že plnokrevník, který působí v teplokrevném chovu, musí mít hlavně dostihovou kariéru a že sportovní kariéra není podstatná, byl překonán nejen jím, ale i mnohými jinými veleúspěšnými plemeníky v historii teplokrevníka, jako např. Cottage Son, Laudanum či Hand In Glove.

Heraldik v tréninku s MVDr. V. NaštickýmHeraldik na kolbištích vynikl a jeho kariéra s MVDr. Viliamem Naštickým v sedle utkvěla dodnes mnohým tehdejším divákům v paměti, neboť tato dvojice byla velmi populární. Heraldik několik let skákal nejtěžší parkury stupně T, včetně soutěží CSIO, kde získal 4. místo v GP CSIO-W Bratislava 1991, 8. místo v CSIO-W Kiskunhalas 1992 a společně se svým jezdcem byli nejlepší slovenská dvojice ve Velké ceně Bratislava 1993. Ošetřovatelka Yvonne Formanová, která s ním a s dalšími koňmi procestovala Československo na cestě za úspěchy na kolbištích, na něj vzpomíná jako na mimořádně charakterově a povahově kvalitní zvíře. Hřebec byl zároveň i přes svůj temperament velice dobře jezditelný.

Poté byl prodán do Německa, kde stál v obchodní stáji jezdce Petera Nagela a chovatele George Clausena, kde ho objevil Alfred Casper. Heraldik za sebou tehdy měl 7 vítězství v "S" parkurech (německá stupnice obtížnosti se od naší zásadně liší!). Pan Casper byl majitelem hřebčína Birkhof a hledal plnokrevného plemeníka pro svůj chov. Objevil ho v Dortmundu, odkud podle vzpomínek jeho syna Jurgena volal v nepopsatelné euforii a oznamoval: "Našel jsem!". Heraldika tehdy okamžitě koupil, ačkoliv o jeho sportovní kariéře v Československu nebylo tehdy v Německu mnoho známo a administrativní problémy s potvrzením výsledků a minulosti hřebce vedly téměř k soudu.

Pan Casper tehdy vsadil především na původ, který v Československu tehdy nebyl doceněn, neboť by jinak hřebec s takovou výkonností a již tehdy zřetelnými předpoklady být úspěšný v chovu, nemohl být nikdy prodán mimo Československo. Co viděl renomovaný chovatel při pohledu na hřebcův původ? Jednak Wiesenklee, který byl venku velmi úspěšným plemeníkem, když na sportovní scéně i v chovu působili potomci z jeho působení v Německu a Holandsku. Také byl zástupcem rodiny, která má velmi dobrý zvuk jak v dostihovém, tak i sportovním světě. Ironií osudu se jedná opět o rodinu, jejíž kořeny najdeme v Československu, potažmo napajedelském chovu...

Navíc byl polobratrem Wiesenbaum, který dal vynikající skokanku Weinbohlu (150cm), která je matkou olympijského koně Alcazara a Gilette, další dcera Wiesenelfe je bábou excelentního drezurního esa De Niro (!). K tomu dodáme, že napajedelský odchovanec Elan po Wiesenklee se stal úspěšným plemeníkem i mateřským otcem v Holandsku a že je otcem plemeníka Ex Libris (který je krom jiného mateřský otec Rubinero). Tehdy se ale v Československu o kvalitách Wiesenklee a jeho potomstva ve sportu vědělo, koneckonců minimálně Caramelova produkce potvrzovala fakta již dávno objevená ve světě.

TantiemeLinie Wiesenklee byla v hřebcově původu zkombinována s linií Deux Pour Cent, jehož syn Tantieme založil úspěšnou linii, která fungovala v teplokrevném chovu více než skvěle, minimálně lze zmínit alespoň Rakosi ve Francii. V Československu Deux Pour Cent i při velmi krátké době dal několik synů, kteří při rozumném využití mohli být neskutečným přínosem, ostatně jeho syn Cent svůj nadprůměrný talent prokázal v mnoha potomcích, kromě veleúspěšného Amora to byl zejména Cinzano, který poté dal Labe Jeff.

Heraldikův původ obsahoval další významné jedince, kteří se prosadili v teplokrevném sportu i chovu a to Nearco, Chief, Cranach, Hurry On, Fairway či Tourbillon. V neposlední řadě z rodiny klisny Heimwehr působil o několik desítek let dříve úspěšně v Německu hřebec Hradschin (Mio - Horalka, Mohykán).

Když si uvědomíme, že takový původ se snoubil s výkonností, exteriérem, povahou a charakterem hřebce, není divu, že v něm odborníci rychle vytušili možný chovný potencionál. Proto byl již v r. 1994 zařazen do chovu v Münster-Handorfu, odkud přešel do hřebčína Birkhof. Tam pan Casper hřebce prezentoval na předváděcím dni, kde byl při této příležitosti ukázán na ruce a pod sedlem. Zapůsobil takovým dojmem, že hned první sezónu v hřebčíně Birkhof 1995 byl vyprodaný a tak tomu zůstalo až do jeho smrti. Mezi chovatele, kteří mu dali největší šanci, patřil i Fritz Butt, který mu dal své vynikající klisny s výbornými původy, které měly v sobě vysoký podíl plnokrevníka a cíleně využil prochování na "W" rodinu, z čehož vzešla esa jako Butts Avedon, Butts Abraxxas a Butts Leon.

Četné potomstvo...

Vzhledem k tomu, jakým způsobem se hřebec prosadil v chovu, bylo nutné přehledy potomstva uspořádat takto. Nechte se oslnit následujícími informacemi.

Mezi nejlepší Heraldikovy potomky ve sportu zatím můžeme počítat koně jako Heraldicus neboli Hoyos de Monterrey (reprezentant Norska, skoky 160 cm), Herald (reprezentant Španělska v Poháru národů, Mistrovství světa), Ekwador (drezura stupně Grand Prix), Happy Times (reprezentant Austrálie, účastník Světových jezdeckých her, vítěz a mnohokrát umístěný ve významných závodech Světového poháru, např. ve Badmintonu), FRH Butts Avedon (reprezentant Německa, 2. místo Mistrovství světa mladých koní (7letí) ve všestrannosti za Mighty Magic), FRH Butts Abraxxas (Stříbrná medaile na OH 2008 ve všestrannosti, 13. místo na Světových jezdeckých hrách, získal zlato v družstvech na Mistrovství Evropy ve všestrannosti 2011, vítěz a umístěný v soutěžích Světového poháru), Euroridings Butts Leon (člen zlatého olympijského týmu ve všestrannosti, pátý na OH v jednotlivcích, 4. místo ve finále SP 2009, 8. místo ve světovém hodnocení koní pro všestrannost, vítěz a umístěný v soutěžích Světového poháru a momentálně je prodán thajské jezdkyni Nině Ligon), TSF Karascada (Trakén roku), Hitchcock (2x mistr Itálie, pochází z maďarské rodiny fenomenální Kincsem, skrze větev v Napajedlích působících klisny Orzsa, ze které vychází i Wahnfried, který je otcem další legendy teplokrevného chovu Der Löwe) či FBW Hidalgo (drezura Grand Prix).

Dále k předním potomkům patří: Arame, Black Ebony, Baja, Butts Leonese, Cara Feliz, Coconella, Delana, D-Hosiana, Haakon, Hacate, Hale-Bopp, Halla (matka La Biosthetique Sam FBW), Handyman, Happy Night, Heavens Light, Hedja, Heidenmarchen, Heimatlied, Henrico, Hera, Heraldini, Heraldo PR, Heramit, Herida, Herbstkristall, Herdis Turbo, Heritage, Hermia, Herz-König, Hieronymo, Highlander, Hilton P, Hollywood, Hotschiss Mc Manus, Hurricane, Kristiansminde Gazelle, Lost Money, M-Heraldik, Maitraum, Mamba I, Mandy II, Maris, Mieke, Miss Danny, Nadin I, Nanina, Neika I (matka Mighty Magic), Nerina IV, Nixe XIV, Nobilis, O-Lady, Ohio, Olina III, Online VI, Ornela II, PS Haruschka, Princess VIII, Prisca, Tesla...

Ve všestrannosti jsou taktéž známi Highlight, Orcana, Andorik, Havanna Girl, Harry Potter 16, Hobart, Wundertute, His Passion, Hamilton, Heraldik's Heart, Happy Go Lucky, Weinkonig, High Fire, Ballymakenny, Gv Davidson, Henry, Helena XII, Ditch, Hanley, Sindika, Harmonie, Henry the Height...

Ve skocích se pak objevují jména High Spirit, Herbert, Hera 206 či Herzblatt 25.

V drezuře vyniká Hennessy 50.

Jako plemeníci byli např. zařazeni: Ekwador, Fliedergeist, Haakon, Herald, Heraldicus, Heraldo DR, Highlander, Hosco, Hunter, Hyperion, Kempinsky, Levinský (působí na Slovensku), High Knight či Higgins.

Heraldik zůstal věrný svým původovým predispozicím a stal se také vynikajícím mateřským otcem. Mezi nejlepší vnuky na nejvyšší úrovni ve sportu lze počítat:

 • Alassio´s Boy (Alassio x Heraldik xx)La Biosthetique Sam FBW (vítěz Alltech WEG Kentucky 2010 ve všestrannosti, vítěz finále Světového poháru 2009, Nejlépe hodnocený kůň ve všestrannosti 2009 dle WBSH, 3. místo Mistrovství Evropy, Mistr Evropy 2011 v jednotlivcích i družstvech, vítěz a umístěný v soutěžích Světového poháru. Tento valach (!) byl ohodnocen Zarou Phillips na 2 milióny liber, Sam zůstal neprodán a nyní se čerstvě nabízí jeho majitelce Sabině Kreuter, za odprodání 60% podílu na něm, závratných 766 666 €...).
 • Mighty Magic (vítěz Mistrovství světa mladých koní (7letí) ve všestrannosti, 2. místo Mistrovství světa mladých koní (6letí) ve všestrannosti) a v Polsku Cassilio, který je Mistr Polska čtyřletých koní a plemeník;
 • dále Alassio´s Boy (2. místo Bundeschampionat 2008), FS Delamanga (rezervní šampión na šampionátu hřebců jižního Německa v Mnichově 2009), skokani Carus Royale a Crazy Angel (která už je dokonce matkou Bombastic di Villagana, který je vítěz několika chovatelských soutěží v Itálii), dále Vaya Con Dios MVDL, která již má potomka-vítěze chovatelských soutěží v Německu).
 • Dále z jeho vnuků byli do chovu zařazeni např.: Araldik, Alassio´s Boy, Arctic, Black Jack, Caress, Contano, De Noir, FS Delamanga a velká naděje Mighty Magic.

Je nutno mít na paměti, že Heraldikův seznam úspěchů tím nekončí a je ho třeba neustále, co každý rok, aktualizovat. Dále se ve sportu i chovu začínají právě prosazovat jeho pravnukové a jeho životní dílo tak ani zdaleka nekončí, i přes předčasný skon hřebce v roce 2005 ve věku 23 let.

Jak by dopadl Heraldik, kdyby zůstal v Československu? Těžko říci, ale je jisté, že by tady takovou šanci nikdy v životě nedostal.

Připojené soubory

Připojené články

24.01. 2012 05:00 Ohlédnutí za Mill Pondem

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. tinace

  Výborně

  08:16 - 07. 02. 2012

  Výborný článek Evo, ačkoliv je trošku smutný s ohledem na fakt, že jinde umí s kvalitním chovným materiálem hodně a u nás chov na základě kvalitních jedinců nenosí...
  Přesně takovéhle články mi tu chyběly. Už se moc těším na další :-)

 • 2. assisi

  úžasný kůň

  09:05 - 07. 02. 2012

  Veliká pochvala za super informace, které jsi dokázala sesbírat a připravit pro celou chovatelskou veřejnost. Četla jsem to s velikým zájmem a moc se těším, že ještě něco přidáš i o jiných plemenících A1/1, byť nedosahují kvalit Heraldika, jistě se najdou i další vhodní adepti :-) ...moc díky, Lenka

 • 3. Arisek

  jeste jedna krasavice

  12:19 - 07. 02. 2012

  Ronja Appelt- uslechtila vranka, tatinek Heraldik, muzeme ji obcas videt ve vsestrannosti i u nas pod Margit Appelt. Neomezene skokove moznosti a ve cvalu...to uz je spis letadlo :-) Moc pekny clanek!

 • 4. mia

  PAN Kôň

  12:33 - 07. 02. 2012

  ahoj,vynikajuci clanok.konecne niekto nieco aj o herovi niekde napísal.mala som tu cest byt posledne dva roky s nim pred jeho odchodom do nemecka a sledovat jeho parkurove majtrovstvo :) tvoril uzasnu dvojicu s pan MVDr.V.Nastickym,bola radost sa na nich divat v treningu aj na parkury. dakujem za clanok dufam ze ich bude viac. zaroven sa chcem opytat ci nemate niekto informacie a foto o Lombardovi (nar.1973) o:negresco m:lovena z chovu pp albertovec posobiaci na slovensku ako parkurovy kon :) dakujem

 • 5. lindu

  Oprava

  14:11 - 07. 02. 2012

  Jen bych chtěla autorku upozornit na informaci k fotce, kde mám být údajně já, ale je to moje švagrová Iveta Formanová, já ji s Heraldikem jen vyfotila :-)). Záměna bude asi díky shodným příjmením.
  Jinak moc krásný článek a zajímavé informace, co se s Heraldikem dělo v Německu, neboť dál už jsem se neměla k těmto informacím jak dostat, proto jsem za ně moc ráda. A určitě nejen já. Děkuji za pěknou práci

 • 6. Erik86

  Super článek

  17:42 - 07. 02. 2012

  Tleskám, moc pěkný článek :) Neplánujete třeba i něco o hřebci Betel xx ? Podle mě to mohl být druhý Heraldik :) škoda ho...

 • 7. V.C.

  Cent

  23:44 - 07. 02. 2012

  Taky jsem si se zájmem přečetla. Po Centovi jsme několik let měli hodně sportujících koní (JK SSM Lánov), chodili military a Carmen po Centovi vyhrála i mistrovství republiky v military. Cenzura po Centovi byla mimořádně hodná a když jí bylo 30 let, byl tu myslím o ní i článek.

 • 8. Eva Holubcová

  Betel xx

  08:48 - 08. 02. 2012

  Reaguje na 6.

  Ano, Betela jsem měla dříve nebo později v úmyslu. Uvidíme, jak to všechno dopadne...

 • 9. Eva Holubcová

  Reakce

  11:02 - 08. 02. 2012

  Reaguje na 5.

  Chybičku se švagrovou musí spravit někdo z redakce, já už do článku nemohu zasáhnout. Děkuji za upozornění.

  Jinak jsem opravdu ráda, že Heraldik tady konečně dostal prostor, jen jsem čekala, že se ozvou i lidé, co o něm doposud nic nevěděli, a že je to pro ně velmi příjemné překvapení, co dokázal kůň čs. chovu venku...:) ale ozvali se ti, co jim ty výsledky již byly známy...

  Je tu někdo, koho to příjemně překvapilo? Byla bych ráda :) Byl to i účel, proč jsem to psala. V tom všeobecném pesimismu nad úrovní našeho chovu, alespoň nějaký světlý paprsek, co myslíte?

 • 10. Markéta P.

  Herka

  11:33 - 08. 02. 2012

  Na tuto klisnu jsem v rodokmenu německých hannoveránů narazila. Musela jsem se strašlivě smát. Je dobře, že naši němečtí kolegové nevědí, co jméno Herka u nás znamená :) No, jen doufám, že podobné příklady se nebudou množit .. abychom v rodokmenu světových plemeníků nenacházeli jména jako "Kyselé pozadí" .. "Líná flundra" apod. :)

 • 11. EvaM

  ozaj?

  12:42 - 08. 02. 2012

  Reaguje na 9.

  No neviem, či je to až také optimistické... Žrebec do chovu u nás nejako výrazne nezasiahol, a naozaj by som chcela veriť, že on sám bol produktom cieleného a premysleného chovu. Že si niekto pred jeho narodením dal takú námahu s rozborom pôvodu ako sa to robí teraz dodatočne ...

 • 12. Eva Holubcová

  původ, proč?

  16:57 - 08. 02. 2012

  Ten rozbor původu sloužil především k osvětlení, proč mu Němci dali šanci...
  Nikoliv k oslavování geniality toho, kdo to poskládal. Všichni víme, jak to fungovalo a funguje dodnes a bude nadále. Pracuje se s tím, co je k dispozici....Ale vyšlo z toho tohle. Je nutné upozornit, že tam bylo z čeho vycházet, že tam byly fungující kombinace. Jestli to někdo poskládal náhodně, či ne, výsledek byl prostě takovýto. Jen jsme popsali, co viděli Němci tehdy, ještě před zahájením jeho kariéry v chovu tam...

  Že u nás nijak výrazně nezasáhl, samozřejmě ne, když prakticky celou kariéru pouštěl v Německu. Ale časem se ta krev zase zpátky vrátí v importovaných koní.

  Evi, ty si naozaj myslíš, že to nemá smysl psát o takových koní? Zvyšovat podvědomí?

 • 13. HelenaG

  Veliká pochvala!

  19:11 - 08. 02. 2012

  Evi, přečetla jsem jedním dechem, výborný článek. Rozhodně si myslím, že takových je potřeba vydávat co nejvíc.
  Že se neozvali ti, kteří Heraldika neznali? Věřím, že mezi tou (zatím) půldruhatisícovkou čtenářů (za jeden den!!) jsou. Kdysi mě tu někdo v diskuzi chlácholil, když jsem se čílila nad tím, že lidi jen čtou a nenapíšou: "Hel, buď v klidu. když mlčíme, je to OK. Ozveme se jen když to OK neni." A tak se tím řídím a doporučuji to každému našemu autorovi :o))
  Těším se na každé další jméno, na kterém se domluvíme.
  Hel

 • 14. Aldadriel

  Líbilo, překvapilo:)

  19:50 - 08. 02. 2012

  Patřím k těm, kteří většinou nemají potřebu se pod článkem jakkoli vyjadřovat, pozitivně ani negativně, často to vyvolává zbytečné reakce, které mě jen otráví. Jediný důvod, který by mě přiměl něco napsat je fakt, že to udělá radost autorovi. A často je reakcí typu "super, děkuji" tolik, že mi ta má přijde zbytečná.

  Tady tedy musím napsat, že se mi článek líbil, jsem za články tohoto typu vděčná a o Heraldikově existenci jsem nic nevěděla:)

 • 15. Viliam Naštický

  Ďakujem

  22:04 - 08. 02. 2012

  Ďakujem autorke za krásny a fundovaný článok o Heraldikovi. Bol to fantastický koník a som rád, že zakotvil v žrebčíne Birkhof,kde si ho vážili a doslova sa mal ako v raji. U nás nebol o neho zo strany chovateľov záujem a keby zostal doma, ako by to dopodlo ????

 • 16. LaraKroft

  Jen houšť!

  23:36 - 08. 02. 2012

  Normálně tedy taky většinou nereaguji, ale články o konkrétních koních mám ráda. Jméno Heraldik mi nebylo neznámé, ale jaký "velikán" to byl, mě také překvapilo. Těším se na další plnokrevné články.
  A osobní pozámka - jiný Caramelův syn (A1/1 valach ryzák Elastic z Elegance (Masis)) byl kdysi dávno mým oblíbencem, velký srdcař a bojovník, stále na něj vzpomínám.

 • 17. jaja

  Elastic

  08:50 - 09. 02. 2012

  Reaguje na 16.

  Byl to ten Elastic, co na něm jezdil parkury MVDr. Chvátal z Brna? Ten byl taky ryzák (s lysinou, pokud pamatuju dobře) a určitě byl vysoko v krvi.

 • 18. Simka

  to Jaja - Elastic

  09:19 - 09. 02. 2012

  Reaguje na 17.

  Niko, Elastic nebyl vysoko v krvi, ale byl přímo A1/1 :), byl po Caramel...skákal S s Dr. Chvátalem a ST se svým novým majitelem (nějakej mladík, ale to jméno už fakt nevím :))

 • 19. Simka

  Elastic

  09:23 - 09. 02. 2012

  Reaguje na 16.

  Jo, tak se opakuji, pardon...taky jsem na něm na Eliotě chvíli jezdila, když ho vlastnil ještě Dr. Chvátal :))...na plňase byl moc hodnej a pěknej, korektní koník..

 • 20. jaja

  Elastic

  11:57 - 09. 02. 2012

  Reaguje na 18.

  JJ však to je vysoko v krvi :-D úplně nejvýš! Já nebyla jistá, jestli to je TEN Elastic a nějak jsem nikdy nepřemýšlela nad tím, co je to vlastně za koně, jen jsem vždy věděla, že "něco z toho plňase má" :-)

 • 21. mika251

  heraldikovi potomci v drezure

  14:31 - 09. 02. 2012

  Velmi ma prekvapilo, ze sa niekolko priamych potomkov Heraldika dokazalo presadit vo vysokych stupniach drezury. V sucasnej dobe sa uz vela koni vysoko v krvi na obdelniku v tychto stupnoch nevidi, alebo aspon nie v nasich koncinach. Je to len vynimka, alebo bol Heraldik vynimocny aj v tomto ohlade?

 • 22. LaraKroft

  Elastic

  18:06 - 09. 02. 2012

  Reaguje na 17.

  Já ho pamatuju v dostihové stáji JZD Mír Kunovice 2-5 letého, narodil se myslím 1988, byl tmavý ryzák s hvězdičkou přecházející v tenký nosní proužek a šňupku, ponožky měl tuším na jedné přední a jedné zadní, úhlopříčně. Jestli později skákal parkury netuším. Ale hodný byl :-)

 • 23. Simka

  potomci v drezuře

  19:23 - 09. 02. 2012

  Reaguje na 21.

  Myslím, že předává slušné chody, ale rozhodně ti potomci, co jsou v drezuře vysoko mají velmi kvalitní maminky :)...ale všechny, co jsem shlédla na videích spojuje v klusu mírný sklon k "zanožování" a výborný cval..ten by klidně po něm mít mohli :)

 • 24. Simka

  Elastic

  19:26 - 09. 02. 2012

  Reaguje na 22.

  Narodil se 1986 :), chodil stabilně 130cm a nějaké 140cm, ještě v roce 2003 běhal 120cm, parkury.. :)

 • 25. LaraKroft

  Elastic

  22:55 - 09. 02. 2012

  Reaguje na 24.

  Tak to byla ta druhá možnost, nebyla jsem si úplně jistá, ale podle výpočtů mi seděl spíš ten rok 88. (Ale matika mi nikdy nešla-pamatuju si z té doby/stáje dost původů, ale data moc ne) Tak to mám velkou radost, že se mu tak dařilo, já si celý ty roky říkala, kam se poděl, jak se měl a jak skončil...

 • 26. ŠárkaD

  Opraven

  12:25 - 10. 02. 2012

  Reaguje na 5.

  popisek fotky (doufám, že správně).

  Také jsme pod článek přidali novou fotografii z archivu Marka Blaška - Heraldik v SOUP Šala.

 • 27. Eva Holubcová

  Drezúra a plnokrevníci

  09:27 - 12. 02. 2012

  Reaguje na 21.

  Miko, jestli máš čas, tak se koukni na tento článek o Lauries Crusador, měl úspěšné potomky v drezúře. http://www.horse-gate.com/hengste/portraits-a-stories/59-lauries-crusador-xx.html

 • 28. ŠárkaD

  Další přidané fotografie

  12:53 - 13. 02. 2012

  Pod článek jsme přidali tři fotografie Heraldika s panem V. Naštickým na GP Bratislava 1991, které nám poslala paní Naštická.

 • 29. Marie Urbanová

  Velké poděkování

  17:15 - 11. 05. 2015

  Vaše články jsou velmi přínosné, velmi je oceňuji, protože sama sem tam něco napíšu a vím, co to dá práce. Moc děkuji

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 3 čtenářů. Celkový počet bodů: 15.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: