Haflingové nezaháleli ani v době koronavirové

28. 8. 2020 Veronika Jenikovská Autor fotek: Aneta Novotná

Letošní rok je, pokud se týče všemožných akcí včetně těch koňských, ze zřejmých důvodů bohužel trochu nešťastný. I tak se ale poslední červencový víkend podařilo uspořádat již osmý ročník speciálního sportovního šampionátu pro plemeno hafling. Mezinárodní účast možná prakticky nebyla a hodně tuzemských účastníků nedorazilo zejména z důvodů kolize s termíny jiných akcí, které se z jara nahrnuly na léto a podzim. Letošní Mistrovství ČR tak bylo o něco komornější než v předchozích dvou letech a krásný areál v severočeských Vrchovanech využilo v průběhu třídenní akce asi čtyřicet koní.

Vzhledem k okolnostem jsme se rozhodli v letošním roce nevypisovat soutěže pro spřežení a ve westernových disciplínách, k nim se ale určitě v budoucnu zase vrátíme. Haflingové se tak předvedli v klasickém „sedlovém trojboji“ drezura, skoky a všestrannost, kde ale bylo vypsáno mnoho soutěží různých úrovní včetně hobby drezury a skoků, takže možnost závodit měli úplně všichni a téměř všichni si také odvezli alespoň nějakou mašli. Pro ty zkušenější pak šampionát výborně posloužil jako možnost splnit část kvalifikace pro Mistrovství Evropy, které se uskuteční zhruba za rok v rakouské Stadl Pauře.

Přehlídka hřebců

V sobotní polední pauze mezi soutěžemi pak měli přítomní možnost vidět některé plemenné hřebce v krátké přehlídce. Záměrem svazu je do budoucna konat každý rok při nějaké vhodné příležitosti přehlídku plemeníků tak, aby majitelé klisen měli možnost je vidět v co největším počtu pohromadě a na živo. Některé plemenné hřebce totiž od jejich tří let, kdy prošli licentací, neměla možnost vidět ani Rada plemenné knihy, protože jejich majitelé se s nimi neúčastní žádných akcí. To chceme do budoucna změnit a zároveň od příštího roku zavést také alespoň drobnou finanční podporu na připouštění klisen zařazených v HPK tzv. preferovanými hřebci, které i s přihlédnutím k jejich předvedení na této přehlídce vybere Rada PK pro další sezónu.

Plemenných hřebců hafling v letošní sezóně poměrně výrazně ubylo, což ale není zase až tak negativní, přihlédneme-li k faktu, že připouštět přestávají spíše ti, co jsou licentováni již delší dobu, a naopak přibývají hřebci s kvalitním původem. Na přehlídce jsme měli možnost vidět čtyři z nich, a to prověřeného tyrolského plemeníka Sterngold (Sternwächter x Belsy po Wolfgang) s výborným původem, kde je zastoupena u nás zatím chybějící linie St a W. Tento hřebec u nás letos působil první sezónu, a to v inseminaci, a připustil poměrně velký počet klisen. Dále byl předveden hřebec Stryker (Stolzalm x Feenzauber po Walzertraum), který má rovněž kvalitní původ s kombinací stejných linií, ale licentován byl jako mladý hřebec až letos v České republice. Třetím v pořadí pak byl plemeník Athos (Anselazio x Desideria po Nordtirol), kterého znají chovatelé haflingů již delší dobu, a to nejen jako plemeníka, ale rovněž jako úspěšného skokového koně. A předveden byl také hřebec W-Max (Weltwind x Hanna po Stegreif), který je v plemenitbě už od roku 2011 a kterého jsme měli možnost vidět prakticky poprvé po devíti letech.

Drezurní šampionát

O vítězích Mistrovství ČR v drezuře rozhodovaly průměrné výsledky z dvoukolové soutěže, která se jela v sobotu a neděli. Už v průběhu pátka ale proběhly čtyři „zahřívací“ soutěže a koně tak měli možnost se na novém drezurním obdélníku rozkoukat. Pro sobotní první kolo pro mladé koně byla vypsána úloha 4Ú, u níž jsou koně zhodnoceni rozhodčími zároveň slovně, což bylo pro všechny účastníky i diváky velmi užitečné. V pětičlenném startovním poli nakonec zvítězila klisna Flysmell s Michaelou Habáskovou, což je dvojice, kterou na soutěžích haflingů vídáme v letošní sezóně poprvé. Druhé místo obsadila se ztrátou přes jedno procento Martina Studničková se Sorajou a třetí pak stejná jezdkyně s klisnou Olivií. Čtvrté místo pak na základě hodnocení tří rozhodčích získala Veronika Holíková a pátý se umístil pětiletý hřebec Sterngold, kterého jeho jezdkyně Blanka Vajrychová připravila v rekordně krátkém čase po ukončení připouštěcí sezóny. Ve druhém kole už se jela obtížnější úloha DU-A, takže rozdíly ve výsledcích jednotlivých koní se o něco zvýraznily, nicméně pořadí zůstalo stejné a ze svého prvního titulu mezi haflingy se tak mohla radovat Michaela Habásková s Flysmell.

Mezi staršími koňmi, pro které jsou vypsány úlohy stupně L, soutěžilo koní šest a jejich výsledky se v jednotlivých kolech daleko více lišily. Sobotní úlohu DD nejlépe zajela Martina Studničková s valachem Arcane, nedělní kür se jim ale příliš nepovedl a v celkovém pořadí z toho nakonec bylo až čtvrté místo. Volná sestava se naopak velmi povedla Veronice Holíkové s Lady Dianou, ale těm zase chyběla procenta ze sobotní soutěže a celkově tak dosáhli na třetí příčku. Titul tak nakonec zaslouženě získala Jana Albertová s klisnou Bahar, které zajely oba dny vyrovnané výkony a dvakrát získaly druhé místo. Stříbrnou pozici v rámci šampionátu vybojovala Kateřina Ježková s valachem Aprilem se dvěma výsledky nad 63 %.

Nejlepší skokani

Skokové šampionáty se jely systémem dvoukolové soutěže s finále, přičemž o vítězi rozhodoval součet trestných bodů ze všech tří částí a čas z finále. Mladí koně, kteří skákali do výšky překážek 90 cm, měli opět konkurenci o něco menší. Jedinou dvojicí, která dokázala udržet nulu a zajistit si tak první místo v celkovém pořadí, byla Kateřina Okuněvová s klisnou Hera-Helena. Druhé místo vybojovala čistou jízdou v druhém kole Blanka Vajrychová v sedle Randy Obrok a bronz brala loňská mistryně Veronika Grimová s Queen, které měly sice nejlepší čas ve finále, ale součet trestných bodů bohužel o něco vyšší. Čtvrtá se umístila Markéta Kočová a její valach Aprilio, kterému bohužel vůbec nevyšlo první kolo a ztrátu už se mu dohnat nepodařilo.

Nejvíce obsazenou soutěží byl šampionát starších koní ve skocích, kde letos jasně dominoval Jezdecký oddíl Čapí hnízdo, který pobral všechny tři pomyslné medaile. Všechny tři dvojice navíc měly i úplně stejný bodový zisk ze všech tří částí, takže o jejich pořadí rozhodoval už jen čas z finálové jízdy. Tu nejrychleji absolvovala Petra Dvořáková s Wolke, která tak porazila samu sebe se svojí druhou klisnou Daylight o necelé dvě vteřiny. Se zhruba půlvteřinovým odstupem pak dojela třetí Monika Přibylová s hřebcem Athosem. Čtyři trestné body v součtu měla stejně jako nejúspěšnější trojice také Blanka Vajrychová s Amedianou, nicméně její finálový čas byl o něco pomalejší. Páté místo pak brala její sestra Renata, která v sedle Ameliny dojela s celkovým ziskem 8 trestných bodů.

Nováčci ve všestrannosti

Hned několik nových tváří jsme viděli v soutěži všestrannosti, která byla letos nejlépe obsazená za celých osm let, kdy se MČR pro haflingy koná. Úvodní drezura se nejlépe povedla Pavlu Studničkovi s teprve čtyřletým plemeníkem Strykerem, který v obdélníku využil svoji vynikající mechaniku pohybu. Velmi pěknou drezuru zajel také Newcomer, který ještě do loňska připouštěl, letos už pilně plní kvalifikaci na ME právě ve všestrannosti, a jeho jezdkyní ve Vrchovanech byla zkušená Iva Kolowratová. V sobotním parkuru jsme viděli hned tři čisté jízdy, kromě Kristýny Džubanové s klisnou Whitney a Dominiky Prokůpkové s valachem Offline to byla i jízda pozdější vítězné dvojice – Ivy Kolowratové a Newcomera. Nedělní terénní zkoušku zajeli již téměř všichni s nulovým nebo minimálním počtem trestných bodů za čas a v pořadí se už mnoho neměnilo. Druhé místo v celkovém součtu získal hřebec Stryker a třetí pak zmíněný valach Offline. Mašli za čtvrté místo rozhodčí předávali Šárce Futschikové, která letos zaskočila v sedle loňské skokové šampionky Arezzy za zraněnou Terezu Sixtovou. Páté místo pak díky pěkné drezuře a čistému krosu vybojovala Kateřina Kocíková s Ortrud.

Rok 2021 bude patřit haflingům

I akce pro haflingy postihla v letošním roce opatření spojená s nemocí covid, takže bylo nutné odložit světovou výstavu pro toto plemeno, která se koná každých pět let v rakouském Ebbsu. Protože na příští rok je plánováno také zmíněné ME haflingů, bude příští rok pro všechny aktivní chovatele a jezdce dost náročný. Věříme, že se kvalifikaci na celoevropské klání haflingů podaří splnit velkému počtu koní a že opět budeme mít možnost se dívat na skvělé výkony nejen ve třech sedlových disciplínách, ale také v zápřeži nebo pod westernovým sedlem. A pokud se podaří v okruhu lidí kolem haflingů udržet tak skvělou a přátelskou atmosféru, jaká byla letos ve Vrchovanech a předchozí roky v Pardubicích, bude to ještě o to lepší.

Podobné články
Zambia vom Ellernbrook - LR

Národní pony společnost (NPS) by ráda pozvala v této sezóně všechny majitele i chovatele široké rodiny mountain a moorland plemen, jejich uznaných…

Naira Delveti - Lille Rosendals Captain Jack

Národní výstava NPS obvykle zakončuje výstavní sezónu v daném roce a dochází na ní k vyvrcholení šampionátových soutěží. Této tradici dostála i letos…