Geneticky upravený super-kůň už v roce 2019?

2. 1. 2018 Michaela Burdová Autor fotek: Alan Meeker

Geneticky modifikovaní koně pro rychlost, sílu a skokové schopnosti se mohou narodit již v roce 2019. Vědci z Argentiny s úspěchem využili techniku s názvem Crispr a dokázali přepsat genomy klonovaných koní. Zdravá embrya, která prošla tímto procesem, budou implantována náhradním matkám do dvou let.

Vědci doufají, že koně budou silnější, rychlejší a skákat výš než dosud.

Tým se zaměřil na genové sekvence myostatinu, které jsou klíčové pro rozvoj muskulatury, vytrvalosti a rychlosti. Teoreticky by takto modifikovaný jedinec měl být rychlejší, vytrvalejší a skákat s větší lehkostí.

Tradičně těchto vlastností dosáhnou chovatelé spojením zvířat, která jimi disponují, ale než dosáhnou cíle, může to trvat několik generací. Podle Daniela Sammartina, zakladatele Kheiron Biotech v Buenos Aires, tento proces umožní získat koně s lepšími vlastnostmi za kratší dobu.

První kůň byl klonován v roce 2003 americkou společností ViaGen (klisna Prometea) a klonování pólo poníků je velmi rozšířené. Hráč póla Adolfo Cambiasi jezdil šest koní – klonů jedné klisny a pomohl svému týmu vyhrát Australian Open. Vytrvalost měla prvního klona světového šampiona Pieraze - a skokových klonů se urodilo hned několik: Quidam de Revel, E.T., Poetin, Chellano, Gem Twist, Calvaro V, Levisto, Ratina, Air Jordan, Grande Dame, Top Gun, Chellano Z, Calvaro a další.

Mezinárodní jezdecká federace stáhla zákaz startu klonů v roce 2013. Důvod? Není pravděpodobné, že by klon měl nějakou výhodu proti tradičně odchovaným koním. Na výkonnost má vliv kromě genetiky způsob odchovu, výcvik, management a prostředí. Na druhé straně FEI hodlá vědecký výzkum v této oblasti dále sledovat. A věda kráčí mílovými kroky.

Technika genetické modifikace Crispr je v podstatě přirozený obranný mechanismus, který používají bakterie. Ty nesou ve své DNA části genetického kódu virů, aby je rozpoznaly, když se přiblíží.

Při útoku viru (bakteriofágu – viru napadajícího bakterie), začne bakterie produkovat dlouhou molekulu RNA (ribonukleová kyselina) – tu si pak rozdělí na krátké molekuly, které se spojí s enzymem, který funguje jako molekulární nůžky – "kousky" RNA ho dovedou přesně k těm částem genetické informace viru, jaké měla bakterie uložené. Enzym zničí tento úsek a tím útočníka zneškodní.

Vědci využili těchto molekulárních nůžek, které umí vystřihnout specifickou část genetického kódu DNA. Nahradí ji jinou verzí, která dá tělu odlišné instrukce, čímž ho efektivně přeprogramují.

V plánu jsou „editace“ dalších genů pro zlepšení vlastností. Kromě toho se dá tato technologie využít pro eliminaci genetických patologií.

Podobné články

Ne vždy má kůň svůj den. Někdy je roztěkaný, jindy otrávený - a práce s ním vyjde vniveč. Jak může míra jeho klidu či rozrušenosti ovlivnit výsledky…

Vědecký tým z Agronomické fakulty MENDELU vyvíjí granulovanou funkční směs pro koně s ostropestřcem mariánským, která bude mít minimální obsah škrobu…