Fundanción Real Escuela Andalusan del Arte Ecuestre - Nadace Královská škola jezdeckého umění

29. 06. 2012 05:00

Obrázky: 24

Autor: Veronika Živnová Foto: archiv Real Escuela, Veronika Živnová Rubrika: Koňské školy a instituce Počet přečtení: 6804 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Začátkem června k nám již podruhé přijel Jinete Profesor Angel Cid z Fundación Real Escuela Andalusan del Arte Ecuestre. Vím, že většina pojem Real Escuela Andalusan del Arte Equestre zná, přesto mi dovolte trochu představit tuto školu, která je jedním ze světových center jezdeckého umění. Chtěla bych vás seznámit s její historií, strukturou a cíli a také rozvíjející se spoluprací s ČR.

Španělsko je známé svou tradiční kulturou spjatou s chovem a výcvikem koní. Tomu se zde věnuje hodně lidí různé úrovně jezdeckého vzdělání. Jako všude, jsou i zde mezi nimi lidé na velmi vysoké úrovni. Jsou to lidé s výjimečným talentem umocněným kvalitním jezdeckým vzděláním. Jedním takovým byl i D. Álvaro Domecq Romero, pocházející z Jerezu, kde působil jako výborný jezdec, rejoneador, chovatel koní a nakonec i jako technický ředitel Královské jezdecké školy. V té začal kolem sebe sdružovat další vynikající jezdce a chovatele a postupně formoval své myšlenky výcviku a prezentace španělských koní. Ještě před založením školy, v roce 1973, na základě obětavé a prospěšné služby, obdržel od španělského krále D. Juana Carlose I. vyznamenání „Zlatý kůň". Jedná se o nejvyšší možné vyznamenání, které ve Španělsku může člověk zabývající se koňmi získat. A na jeho udílení se podílí celá jezdecká společnost, chovatelé, jezdci a funkcionáři.

Bysta zakladatele celé Královské školy – D. Álvador Domecq RomeoRoku 1982 se stává D. Álvaro Domecq Romero, v rámci veřejné soutěže, technickým ředitelem Jezdecké školy a následují krásná léta jejího rozvoje a expanze. Později, když škola nabyla velikosti a významu, přešla pod patronaci Ministerstva informatiky a turismu. To rozhodlo přemístit celou jezdeckou školu do Recreo de las Cadenas, prostor poblíž centra v Jerezu. Jedná se o nádherný areál s palácem, významnou botanickou zahradou a s množstvím přilehlých pozemků. Na těch nechalo pod taktovkou známého architekta Jose Luis Pikarda vystavět velkou krytou jízdárnu, spojenou v komplexu s 60 boxy do tvaru hvězdice.

Vzácné kočáryV roce 1986 se součástí majetku školy stala velká stáj D. Pedro Domecq de la Riva, která vlastnila 35 ušlechtilých španělských koní. Také tím do stavu přibylo 19 kočárů se vzácným kováním, kdy některé pocházejí až z roku 1730. Dále sedla, výšivky pro koně i kočí, vše v nevyčíslitelné historické hodnotě. V současné době mají tyto věci své místo v muzeu a užívají se jen na důležité ceremonie.

Roku 1987 španělský král uděluje při své audienci škole titul Královská škola a na konci téhož roku zakládá královna Sofie Nadaci Královské školy. Tento statut jí napomohl k ještě větší samostatnosti a nezávislosti.

Musíme připomenout nejdůležitější jezdce-zakladatele celé Královské školy: určitě na prvním místě D. Alvaro Domecq Romero, dále D. Antonio Moreno Calderon, D. Manuel Mendez Parejo, D. Antonio Diosdado Galan, D. Manuel Gomez Vidrié, D. Francisco Javier Garcia Romeo.

Díky nadaci může škola sledovat tyto cíle:

  • Výchovu jezdců na nejvyšší možné úrovni. Jedná se zde skutečně o „jezdecké umění", které je zde bedlivě hlídáno a opatrováno jako cenné kulturní a sociální dědictví.
  • Jezdci Královské školy prezentují své koňské svěřence na soutěžích nejvyššího stupně, také se s nimi zúčastňují velkolepých vystoupení po celém světě. Pravidelně se účastní setkání světových škol, konaných v Evropě. Letos se např. chystají na podzim do Paříže.
  • Základní jezdci Královské školy jsou mezinárodně uznávaní odborníci s velkými zkušenostmi a velkým citem pro koně. Působí zároveň jako mistři výcviku, jak v Jerezu, tak po celém světě.

Žáci intenzivního kurzu se svým profesorem ve vnitřních prostorách školyVedle toho je zde systém výuky prostřednictvím kurzů. Kurzy jsou různě dlouhé a různě intenzivní. Můžou to být dva nebo čtyři roky, jako příprava na profesionální dráhu. Vedle toho jsou pro zájemce umožněny dvoutýdenní a potom individuální týdenní kurzy, speciálně připravené pro jezdce a ostatní, mající touhu se zdokonalit ve svém oboru.

Kurzy mají tyto témata:

  • Jezdectví - drezura, doma vaquera, práce na dvou lonžích
  • Vozatajství
  • Sedlářství
  • Správce stájí - groom
  • Veterinární asistent - je zde také koňská klinika na špičkové úrovni

Další důležitou činností, nadací podporovanou, je udržovat čistotu druhu P.R.E. (pura raza espaňola). Zde se dává důraz na správnou morfologii a hlavně na výkonnost těchto koní. Škola si pro výcvik vybírá koně předních a významných chovatelů, jež jsou pravidelně oceňováni na morfologických přehlídkách. Tito koně jsou pak schopni dosáhnout toho nejvyššího stupně výcviku.
Nejdůležitějším zdrojem kvalitních koní je ovšem chov Yeguady militar, státního hřebčína, obecně nejvíce uznávaného pro svůj chov koní P.R.E. Po dlouhá léta je přísně kontrolovaný a vykazuje trvale vysokou kvalitu chovaných jedinců.

K výcviku žáků škola používá koně na vysokém stupni přiježděnosti. Z toho je jasné, že cílem jezdeckých lekcí není výuka základní, ale zdokonalování a hledání „Arte ecuestre".

Musíme ještě zmínit velmi důležité vystoupení „Como bailan los caballos Andaluces" - Jak tančí koně Andalusie.

Záznamy z vystoupení Královské školy můžete zhlédnout ZDE a TADY.

Vystoupení slouží jako základní prezentace práce Královské školy po celou dobu její existence. Ucelenou formou prezentuje všechny druhy práce s koňmi, které v Královské škole můžete vidět. Vystoupení se mohou účastnit jak stálí jezdci a profesoři, tak i jejich žáci, kteří ve škole studují jezdectví a je možné jej zhlédnout každou první sobotu v měsíci a následně každé úterý a čtvrtek v kryté jízdárně Královské školy. Vystoupení má samozřejmě své varianty a obměny, ale vždy uvidíte výkony té nejvyšší kvality.

Příprava koně před vystoupenímCelkově dnes Foudación Real Escuela Andaluza del Arte Equestre funguje jako centrum jezdeckého výcviku na té nejvyšší drezurní a vozatajské úrovni. Otevřela se světu, je možné přijet studovat přímo do Jerezu nebo naopak její mistři jsou zváni do nejrůznějších zemí, aby pomohli s drezurní přípravou v různých centrech jezdeckého sportu i chovu koní.

Asociace Alta Escuela v ČR!

Česká republika má to štěstí, že mohla rovněž navázat úzkou spolupráci s Fundanción Real Escuela Andaluza. V současné době vzniká Asociace Alta Escuela v České republice, která si bere za cíl navázat na tradice španělského ježdění v tom nejlepším smyslu. Asociace Alta Escuela v ČR má zájem soustředit všechny zájemce o klasickou drezuru, Vysokou školu Španělskou, Doma vaqueru. Je otevřena zájemcům, kteří se jezdectví věnují s cílem soutěžit, ale i jen prostým milovníkům těchto sportů. Organizuje pravidelné vzdělávací stáže s těmi nejlepšími profesory.

Díky soustavnému odbornému dozoru v osobě Jinete Profesora Angela Cida se postupně budou připravovat jezdci v klasické drezuře, Alta Escuele a Doma vaqueře. Tito jezdci by pak měli být schopni kvalitně reprezentovat na drezurních soutěžích a postupně se pro ně připraví soutěže Alta Escuely a Doma vaquery. Členové tak získají možnost si vyzkoušet tyto španělské disciplíny přímo doma. Zájemci pak mohou soutěžit na závodech i v jiných zemích a hlavně ve Španělsku.

Profesor a žákyně

Vznikající Asociace Alta Escuely v České republice má s vedením Královské školy dohodu o možnosti pořádání kurzů přímo v Jerezu. Pokud jednotliví jezdci budou připraveni na potřebnou úroveň, mohou si vyzkoušet v rámci individuálních kurzů jezdit na skvělých koních v úžasném prostředí Královské školy, pod vedením těch nejlepších učitelů. Po ukončení kurzu získají diplom o absolvování.

Toto je nástin směru, kterým se Asociace Alta Escuely v ČR bude ubírat. Doufáme, že najde odezvu v řadách příznivců španělských koní a příznivců španělského i drezurního ježdění a že tato kulturní tradice z Iberského poloostrova bude v našich končinách vzkvétat.

O prvním pobytu Jinete Profesora Angela Cida v České republice jsme vás informovali zde - Profesor jinete Angel Cid trénoval v ČR, reportáž z druhého setkání pro vás chystáme.

Připojené články

20.04. 2012 12:00 Profesor jinete Angel Cid v ČR
04.05. 2012 11:00 Profesor jinete Angel Cid trénoval v ČR

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com