Důvěra a sebedůvěra – alfa a omega ovládání koně: Cvičíme v sedle

18. 7. 2021 Markéta Vopičková Cipprová Autor fotek: Markéta Vopičková Cipprová

Důvěra v koně a sebedůvěra jsou pro ovládání koně, ať ze země nebo ze sedla, klíčové! Jsem si jistá, že jste se setkali s „malou holčičkou po pár týdnech ježdění“, která bezstarostně cválala po poli bez sedla i beze strachu. Možná jste tu samou holčičku potkali za pár měsíců ustrašenou v rohu jízdárny, obavy ji tam poslaly a zablokovaly ježdění. Většina dětí ke koním přijde s přirozeným respektem z koní a jejich důvěra v koně i sebe sama je menší.

Pro ovládnutí koně je důležité budovat sebedůvěru a důvěru v koně. Tady je pár tipů, jak na to.

Základem je spolehlivý kůň. Romantické představy o tom, jak spolu dítě a kůň rostou a postupně společně objevují taje jezdectví, jsou krásné, nicméně málokdy „to vyjde“. Zkrátka nezkušený kůň s nezkušeným jezdcem je vždycky riziko. Koně/poníka vybírejte s pečlivostí a rozvahou. Právě první pony může být tím, kdo postaví pevné a stabilní základy důvěry v koně a sebe sama. Na takových je v budoucnu možné dál budovat.

Než se dítě vyhoupne poprvé do sedla a začne jezdit, musí být schopné ovládat koně ze země. Dítě by mělo být schopné koně vést v kroku na vodítku nebo uzdečce, otočit ho na obě ruce, zastavit, ustoupit a couvnout, než se vůbec poprvé posadí do sedla. Dítě, které koně jednoduše ovládne ze země, bude koněm spíše považováno za vůdce a kůň k němu bude vnímavější. Proto je důležité nepodcenit ani přípravu koně před jízdou, čištění a samostatné uzdění a sedlání.

Síla a rychlost je to, co nám koně propůjčují na okamžiky, kdy se usadíme v sedle. Ale právě rychlost je to, co může děti děsit. U koní platí stejně jako v životě, že pomalá cesta je ta nejrychlejší. Nespěchejte s výcvikem, netlačte na dítě, postupujte malými a jistými kroky. A když se děti dožadují rychlosti v podobě cvalu, snažte se je malinko brzdit. Na to zrychlení budou mít celý život. Skvělé je do jezdeckých hodin zařadit různá cvičení, hry a soutěže. Hry a cviky děti rozptýlí, pak se tak úzkostně nesoustředí na koně a jízdu na něm. Mentální cvičení fungují tak, že odvedou pozornost k řešenému úkolu. Když dítě úkol vyřeší, zjistí, že vše je vše v pořádku i bez úpěnlivého soustředění. Fyzická cvičení a hry navíc cvičí rovnováhu, obratnost, obojí je v sedle velmi důležité.

Podíváme se na základní protahovací cviky v sedle. Cviky protáhnou svaly, rozhýbou klouby a uvolní mysl, zatímco kůň krokuje.

Tady je pár tipů, jak na to. Při cvičení se nebojte použít pomocníka. Ten může koně vést nebo ho držet, to podle odvahy jezdce. Všechna cvičení provádějte plynule, vyvarujte se zbytečných trhavých pohybů. Dbejte na bezpečnost jezdce, vodiče i koně.

Před cvičením můžete udělat uzel na otěžích. Ty potom budou lépe držet na krku koně a i když kůň skloní hlavu, nespadnou mu za uši. →

Špička-pata

Začněte od nohou. Vyndejte nohy ze třmenů a alespoň 5x propněte nohu „špička-pata“, uvolní se nejen kotník, ale zapracují svaly v celé noze. Jako variantu cviku můžete zakroužit nohou v kotníku.

  

Kyvadlo

I nohy potřebují uvolnit – vyndejte nohy ze třmenů a střídavě s nimi kývejte vpřed a vzad, procvičíte stehna a uvolníte kyčle. Cvičení provádějte plynule a pamatujte, že tyto cviky jsou náročné na rovnováhu, klidně použijte pomocníka, který koně bude držet.

   

Vítěz!

Vytáhněte se z pasu, pak zvedněte paže nad hlavu jako na stupních vítězů! Nezvedejte ramena. Cvik je lépe provádět bez třmenů a zadek pevně tlačit do sedla.

Panenka

Uvolněte spodní část zad mírným přetáčením v pase – nejdříve dejte ruce v týl nebo v bok, když cítíte uvolnění, můžete i rozpažit. Cvičte plynule.

Žirafí cvik

Krk je také ztuhlý. Přetáčejte hlavu zvolna střídavě doprava a doleva. Ramena a záda se nehýbají, ale křečovitá ztuhlost není žádoucí. Můžete i pozvolna naklánět hlavu vpřed a vzad.

   

Protahovací cviky posilující důvěru jsou vyvrcholením celého cvičení!

Když já se natáhnu, daleko dosáhnu!

Nejdříve pohlaďte koni uši nebo sahněte na nátylník. Můžete jednou nebo oběma rukama. Když nedosáhnete až na uši nebo by kůň za takové pohlazení nebyl rád, klidně ho pohlaďte jen po krku. Můžete koně i obejmout.

Poklonka

Protáhněte se i směrem dolů ke svým kotníkům na jednu i na druhou stranu. Nejdříve se ukloňte jen jednou rukou. Když se cítíte bezpečně, můžete zkustit oběma. Při ohnutí dejte pozor, tlačte zadek hluboko do sedla, vědomě se vytahujte z pasu.

   

Postel

Nakonec si pohovte na zádech svého koně. Možná vám zadní rozsocha sedla nebo bezpečnostní vesta nedovolí si lehnout až na záda. Až si pohovíte na zádech svého koně a budete se vracet zpět, ucítíte svoje břišní svaly!

Příště si v sedle pohrajeme ještě zase trochu jinak!

Podobné články
Autorka Anika Vogt a její ryzka Dshamilja si focení náramně užívaly. Drezurní klisnu s výkonností S nerušil ani dron

Trénink s kavaletami je super, ale jednoduché řady jsou za chvíli prostě nudné. S tím je teď konec, protože našich deset kombinací jsou všestrannými…

Když nemáte přesný směr, nemáte nic, říká trenér Richard Hinrichs a nabízí tipy, jak přesně vědět, kam chcete jet - ať už při běžné jízdárenské práci…