Důležité je vzdělávat se a aktivně posuzovat!

23. 04. 2018 16:00

Obrázky: 5

Autor: Tisková informace Spoluautoři: Rudolf Žimulák Foto: archiv autora Rubrika: Kurzy, semináře, soustředění Počet přečtení: 1976 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Těmito slovy ukončili angličtí lektoři dvoudenní odborný chovatelský seminář pro chovatele a posuzovatele v Ostravě ve dnech 24.– 25. března 2018. První takto odborný seminář se zahraničními akreditovanými posuzovateli původních britských plemen na Moravě uspořádali aktivní členové Svazu chovatelů koní Moravy a Slezska, z.s.

Zájem o výstavy poníků a chov jako takový roste, je třeba vzdělávat naše domácí publikum z řad chovatelů a vystavovatelů,“ udal důvod hlavní organizátor Ruda Žimulák, proč se rozhodli tento náročný seminář uspořádat. Pozvání přednášet přijala akreditovaná posuzovatelka paní Barbara Taylor Evans (The Welsh Pony and Cob Society, UK) a pan Nigel Vale (The Shetland Pony Stud-Book Society a TGCA UK). Dvoudenní seminář byl zaměřen především na výstavnictví a posuzování.

Sobota patřila velšským koním a speciálním výstavním třídám. Dopolední teoretická část byla obohacena velice zajímavým výkladem o standardech jednotlivých velšských sekcí, o častých nedostatcích. Dále o tom, jak by měl být na výstavu velšský kůň připraven. Celá přednáška byla velice přínosná. Byla vedena formou diskuze s posluchači. Padalo mnoho dotazů, na které Barbara odpovídala prakticky a otevřeně.

Odpoledne byl čas na praktickou část, k dispozici bylo šest velšských koní různých plemen a různého stáří. „Návod, jak posuzovat, neexistuje, musíte se věnovat detailům a výrazu,“ zněla odpověď Barbary na dotaz, jak se na koně správně dívat a posuzovat. Součástí byla praktická část posuzování speciální výstavní třídy Mladý vystavovatel, která se obzvlášť líbila mladým vystavovatelům.

Nedělní program byl věnován plemenům shetlandský pony a IC. Ráno se všichni účastníci opět sešli a posluchače přivítal pan Nigel Vale se slovy: „Jsem rád, že vám mohu předat několik zkušeností a obohatit váš rozvoj v posuzování.“ Začal popisem plemene, a hned poté se přešlo k hodnocení shetlandů na připravených fotografiích. Tato forma přednášky byla velice interaktivní a všichni účastníci se dotazovali k věci.

Dále Nigel seznámil posluchače s podmínkami pro zápis na panel The Shetland Pony Stud-Book Society, UK, což není vůbec jednoduché a často se tito posuzovatelé vzdávají svého chovu, jelikož nelze zvládat chov a posuzování současně.

Odpolední praktická část začala předvedením plemenného hřebce IC 1582 GHR Alant's Lion Heart majitelky Jany Živníčkové z Hovězího. Hřebec se prvně pustil do jízdárny na volnost, aby se mohl předvést, a poté byl předveden na ruce. Od první chvíle od příchodu hřebce do jízdárny byl absolutní klid, všichni si užívali pohled na tohoto nádherného připraveného hřebce. Při praktickém posuzování se hřebec choval velice slušně, ochotně spolupracoval a jistě si užíval všech rozjasněných pohledů na něj. Velice kladně byl ohodnocen Nigelem a s Barbarou se shodli, že je to kůň na světové úrovni.

Dále probíhala praktická část na třech shetlandech, z toho jednoho plemenného hřebce. Celá tato část byla velice diskutována až do nejmenších detailů. Nigel opět hovořil o svých zkušenostech, které prakticky předváděl na předvedených ponících. I přes to, že poníci měli ještě zimní srst a nebyly ve výstavní kondici, předvedli se v plném nasazení.

Seminář se chýlil ke konci a všichni posluchači se sešli k diskuzi. Hovořilo se ještě hodně dlouho, padalo několik dalších dotazů k praxi posuzování. Závěrem Barbara s Nigelem poděkovali za pozvání, za přátelské prostředí a hlavně za zájem vzdělávat se v této oblasti.

Celý seminář byl uspořádán v areálu SDO Brontosauři v Ostravě pana Kohouta a paní Hornové, kterým patří největší díky za skvělé pohoštění a poskytnutí zázemí ve stále se zkrášlujícím areálu. Nemalé poděkování patří Anně van Vuurenové za odborný překlad. Akci podpořily SCHSHP, ČSCHVK a ASCHK ČR. Celý seminář vládlo i slunečné počasí s jarním nádechem, takže můžeme s jistotou říci, že seminář proběhl zdárně, v přátelském duchu a se zájmem posluchačů.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: