Drezurní proměnlivo v Jerezu

1. 06. 2016 05:00

Obrázky: 14

Autor: The Horse Magazine Foto: Roz Neave Rubrika: Drezurní ježdění Zdroj: The Horse Magazine Překladatel: Jindřiška Marvanová Počet přečtení: 9392 Počet komentářů: 15 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Dnes se opět podíváme pod pokličku Charlotte Dujardin a Carla Hestera, tentokrát v reportáži z letošních mezinárodních závodů v Jerezu. Sice proběhly už v únoru, ale koho zajímá mezinárodní drezurní scéna, ten jistě ocení vedle spousty fotografií i trefné poznámky Chrise Hectora nejen na adresu výše zmíněných, ale i třeba Matthiase Ratha nebo vycházející hvězdy Sönkeho Rothenbergera, který zvítězil v Grand Prix.

Není těžké nás přesvědčit k cestě do Jerezu, do srdce koňského světa ve Španělsku, zvlášť když nás letos čekala prémie v podobě přítomnosti atletického téměř černého valacha, který se uvolněně procházel na uzdečce podél velkého opracoviště Královské školy andaluského jezdeckého umění, ve společnosti svého rezavého parťáka. Ano, ten téměř černý kůň je Valegro se svým ošetřovatelem Alanem Davisem a rezavý parťák byl kůň Carla Hestera, Wanadoo. A představte si, že jeho ošetřovatel neměl zapnutou přezku u helmy! Očekávám, že několik citlivých facebookových fanoušků po zhlédnutí fotky zůstalo v šoku a muselo si dát prášky na uklidnění.

cvs

Hlavní jezdecké hvězdy mají teprve dorazit, ale jsou na místě, připraveni na Valegrův dlouho očekávaný návrat na soutěžní scénu. No, možná.
Valegro je ježděn svým ošetřovatelem, a i když ho má jen „opracovat" a netrénovat, nejsem si jistý, že opracování probíhá odlišně, než kdyby byla v sedle zpět sama Charlotte. Koneckonců ráno před úlohou GP Special na Mistrovství Evropy v Cáchách jsme našli Charlotte, jak si na skokovém opracovišti jen tak na ohlávce překlusává pár kavalet. Tomu se říká partnerství.

bs

Dalším koněm na opracovišti je nádherný hnědý hřebec Matthiase Ratha, Foundation (Fidertanz/De Vito). Po pravdě řečeno, umím si celkem dobře představit, že kdyby on a Valegro byli prezentováni Carlovi Hesterovi jako tříletí, Carl by domů odvezl právě tohoto hnědého hřebce. Matthias se zdá být velmi příjemný, usměvavý člověk, ale jeho styl jízdy jsem shledal jako, no... velmi deprimující. Má nepevný sed, tvrdé ruce a očividně spolupracoval se Sjefem Janssenem (jedním z nejuznávanějších drezurních trenérů na světě, ovšem zároveň jeden z nejvíce kontroverzních) příliš dlouho.

vs

Po dobu nejméně dvaceti minut se chudáček pohyboval s hlavou staženou za kolmici, někdy dokonce s hlavou na prsou. Jezdec byl příliš vzadu, za těžištěm, což hovoří za vše, protože dobře ježděný kůň vás nechá sedět v těžišti. Když jezdec používá tento „defenzivní" sed, kůň nemůže najít skutečnou rovnováhu, a to pak bylo vidět při každém přechodu do nižšího chodu, protože hřebec prostě vypadává z tempa, jde proti jezdci, takže není možné korektně provádět přechody. Není to pěkné na koukání, ale ukazuje nám to jednu z křižovatek, na které moderní drezurní svět stojí.

Ano, samozřejmě, Foundation vyhrál soutěž St. Georges - nejsou to jen jezdci, kteří jsou nyní na "rozcestí".

vgs

Další den nám Charlotte Dujardin dala lekci o tom, jak trénovat koně. Nebyla ani jediná sekunda, kdy bychom mohli říct, že jezdí bezcílně, náhodně, každá sekunda je efektivně využita, a je snadno rozpoznatelné, čeho se Charlotte snaží dosáhnout, a co pro to dělá. To je jedna z věcí, o kterém toto báječné partnerství s Valegrem je. Když Valegro udělá chybu, řekne mu to, ale tak, že není ani v nejmenším vystrašený, spíše „říká": Omlouvám se, že je to špatně, pojďme to spolu opravit, tentokrát to uděláme dobře.

A to je to kouzelné zaklínadlo, udělat to tisíckrát a pak i vy můžete vyhrát zlatou medaili. Objet několikrát kolem opracoviště, shromáždit cval, shromáždit cval, perfektní přechod do kroku. Opakovat. Opakovat. Opakovat. A opět - shromáždit cval, poloviční překrok, změna cvalu, shromáždit, překrok zakončený přeskokem, kruh, ze středu, poloviční překrok v kontracvalu, přeskok, jednoduché změny cvalu na dlouhé stěně, ještě více shromážděný cval, kruh a další přechod do kroku.

vs

Krátká pauza na sundání mikiny a cukřík pro Valegra (říkají tomu sunshine tour, ale to neznamená, že vás kromě horka nebude i mrazit), pak dvakrát změna cvalu podél dlouhé stěny, jedna podél jiné dlouhé stěny, s takovým výrazem! Dvacátá první, pět dalších na středové linii, patnáct na diagonále, a přechod do kroku.

Posbírat otěže, přechody z pasáže do zastavení, znovu to samé, opakovat. Mezitím většina jezdců Královské školy zjistila, že mohou vidět Charlotte a Valegra při práci a shromáždili se, aby to viděli. Vznosný klus, výrazné pasáže, pracovní klus, renvers (kontra dovnitř záď), dovnitř plec a přímo. Valegro působí lehce vzrušeně při dovnitř pleci a pak při velmi výrazném reversu, který je na čtyřech stopách. Následuje ale povolení otěže a „sladká odměna a přestávka".

bs

Následuje další sled pasáží, dovnitř plec přecházející ve výraznou traverzálu. A na druhou ruku, opět dovnitř plec přecházející v traverzálu a další renvers na čtyřech stopách.

Skupinka statečných mladých jezdců se připojila k Charlotte.

vs

Krok na volné otěži, Valegro chce hned cválat, ale Charlotte chce očividně pasáž, z níž následně přecházejí do super vznosné piafy. Čtvrtpirueta v piafě a další úžasná pasáž. Opakování. Celá pirueta v piafě, další vynikající provedení pasáže, která v sobě měla krásnou pružnost, uvolnění otěží a kůň odchází tak klidný, jako by se právě vracel z vyjížďky.

Chápete? Ovšem druhý den je jejich trénink úplně jiný. Vrcholová práce s koněm je prostě taková...

Charlotte ale také jezdí svého mladého hannoverského ryzáka Barola (po úžasném Grand Prix plemeníkovi Breitling z Highlight, klisny po Hitchcock po plnokrevníkovi Hill Hawk, z Wenzel/Shogun - také plnokrevné). Skutečně to stojí za to přijet a vidět Charlotte trénovat každý den, což je opravdu štěstí, protože Valegro v GP startovat nakonec nebude (ačkoliv v tomto prvním týdnu jsou v Jerezu dokonce dvě CDI). Mohl by prý startovat v druhém týdnu. Takže GP je tak trochu jako Hamlet bez korunního dánského prince.

vw

Což bylo štěstí alespoň pro Valegra (možná, že si vygooglil počasí?), protože, když začalo Grand Prix, nejenže byla strašná zima, ale také pršelo. Ale nic z toho nemohlo zakrýt jas zářící nové hvězdné kombinace na mezinárodní drezurní scéně, 21letého Sönkeho Rothenbergera a jeho devítiletého hřebce Cosma. Cosmo je po mezinárodní skokové hvězdě Van Gogh z klisny Fruhling (v Holandsku Landjonker, a po Landadel), má tu krásnou silnou záď, kterou skokani a též drezurní koně potřebují. Mladý Sönke je přirozeně orientovaný na drezuru. Jeho otec Sven byl světový šampion, olympijský medailista a závodil za německý i dánský tým. Jeho matka Gonnelien byla také finalistka světového poháru a soutěžila i na olympiádě za dánský tým. Abych dokončil celé kolečko, jeho dědeček Adrie Gordijn vlastnil Van Gogha a odchoval i Cosma.

Cosmo zajel na 76,222 %, i když měl drobné problémy v přeskocích, rychle "roste" pro olympijskou soutěž v Riu.

Drahý Nip Tuck, který „chytil" snad nejhorší počasí, získal druhé místo pro Carla Hestera. Carl se také mohl těšit z vážného zájmu studentů drezury, kteří se přišli podívat na jeho tréninky s Barneym a mladičkým Wanadoo (další hannoverský kůň, tentokrát po Wolkenstein II z klisny po Cavalier). Mimochodem - gratulace vítězi za nejhloupější facebookový komentář tohoto týdne, a to pro toho, kdo si myslel, že když se Barney sklonil, aby prozkoumal vousatého novináře sedícího ve strašidelném křesle, Carl praktikuje rollkur!

vsw

Třetí místo pro Charlotte a Barola, na jejich prvních mezinárodních závodech mimo domov, se 73,28 %.

V küru, který se konal později již v ledovém šeru, bylo jen šest jezdců a toho času jsme už s Roslyn prchli a šťastně jsme seděli v malém baru, usrkávali cherry, jedli paellu a užívali si tancování flamenka a zpěv. A jen jsem se dozvěděl, že Carl vyhrál na Wanadoovi s hodnocením 75,15 %.

GP Special byly skutečně mimořádné, i když Barolo se při opracování jevil poněkud přetažený a byl proto ze soutěže stažen, takže jsme byli zase u Hamleta, tentokrát bez korunního prince nebo Laerta. Cosmo a Sönke nám naštěstí stále dělali radost.

aa

Tento hnědý hřebec je tak měkký, uvolněný a velmi korektní. Nos má vždy na kolmici, zůstává na jemném kontaktu, jezdec je v těžišti. Podívejte se na dokonalý úhel nohou na fotkách, i když i ten jen těžko vyjádří lehkost a eleganci, která je tak charakteristická pro jeho práci. Je neuvěřitelné pomyšlení, že toto jsou Cosmovy první Speciálky, a že mladý Sönke je jel teprve 4x nebo 5x ve svém životě. Myslím, že jim můžeme odpustit omyl a doufat, že to nepoškodí moc jejich skóre, které činilo 77,94 %.

vs

Nakonec to vůbec nevadilo, protože Carl, gentleman každým coulem, hned po pozdravu záměrně vedl Nip Tucka do špatného rohu. Dobře, to ve skutečnosti samozřejmě není pravda, a doufejme, že rozhodčí neznají moc méně akceptovatelných anglických slovíček. Je patrné, proč Carl miluje Barneyho, on je prostě tak sladký ve svém vnímání jezdce, a dává do toho celé srdce, což se promítlo do jeho výrazného zlepšení od chvíle, kdy jsme ho viděli naposledy na Evropě v Cáchách. A ano, ten, kdo přiměl Carla si vzít elegantní modrý hedvábný cylindr místo ošklivé bezpečnostní helmy, si zaslouží jako speciální cenu pořádný hamburger. A 75,02 % a druhé místo.

vs

Portugalský Goncalo Carvalho se zkoušel kvalifikovat mezi jednotlivce na OH v Riu na lusitánské klisně Batutě, ale má to těžké v situaci, kdy si Rusové dávají neuvěřitelně vysoká procenta za velmi průměrné úlohy na jejich domácí půdě. Byla by škoda, kdyby se jim to nepovedlo, protože jeho hnědák je velmi výjimečný a zaslouží si svoji šanci zazářit. A skóre 73,421 %.

vs

Další portugalský jezdec, respektive jezdkyně Maria Cateano Couceiro, předvedla líbivou úlohu na šedém hřebci jako vystřiženém z obrázkové knihy, jménem Coroado. Šedák má krásný uvolněný „plovoucí" klus, ale sekvence pasáž-piafa byla trochu nedotažená (je mu teprve 8 let), ale až toto zlepší, budou jistě silnou konkurencí.

bvs

Cval stejně tak jako krok byl výborný. Skončili s 68,98 % hned za britským veteránem Richardem Davisonem na Bubblinghovi. Jeho úloha rychle utekla a ačkoliv rozhodčí rádi viděli jeho známou tvář, dali mu 69,255 %.

Tak. Čas vypršel. Nyní už jen hudba, v Jerezu je totiž týden flamenka, a trošku více sherry.

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Kerrika

  Dokonaly Valegro a este dokonalejsia Charlotka

  11:53 - 01. 06. 2016

  Dovolila som si spravit screenshot z valegrovho treningu v jereze.
  http://i.imgur.com/1fL3Jz5.jpg
  Keby z toho nahodou nebolo jasne co to ma byt, tak to je piafa.

 • 2. marika

  Působivé, ale pojďmě se zamyslet

  18:22 - 01. 06. 2016

  Opravdu je to celé působivé leč něco nehraje. Zamysleme se, když kůň cítí káždou mouchu na svém těle je nutné mýt ostré uždění nebo dokonce páku? Je nutné mít ostruhy? Vždycky nám říkali, až se naučíš lépe jezdit budeš moci mít šporny, ale ono je to naopak. Čím lépe chcete jezdit a být lepšími partnery pro svého koně, tím jemnějšími musíte být! Je potřeba hledat co nejemnější cestu a jezdit srdcem, ale i o tom přemýšlet a vědět proč kterou věc dělám a co tím udělám pro svého koně? Vždycky vše pramení od jezdce... a to co vidíme a čteme v článku by měl opravdu dobrý jezdec na svém koni zvládnout na co nejemnějším uždění a bez špoeren...a ted budu citovat úžasnou Karen Rohlf : Neptej se co kůň může udělat pro Tebe ale zeptej se, co Ty můžeš udělat pro svého koně!

 • 3. marika

  ps.

  18:25 - 01. 06. 2016

  Reaguje na 2.

  a myslím, že by to šlo i poctivěji a s větším nadšením koně, který není svazován lidským egem a touhou vyhrávat. Jen jezdec, který chce opravdu rozumět a umět s koněm vše od základů na podstivo dostane odměnu největší a tou je naprosto uvolněný, spokojený, ochotný, sebevědomý a nezlomený kůň...... poháry a mašle nejsou zárukou úspěchu a opravdu skvělého jezdce bohužel...dnes se vše měří jen materiálně...je to velká škoda..

 • 4. Belluno

  Kouzlo screenshotu

  15:28 - 02. 06. 2016

  Reaguje na 1.

  http://imgur.com/5MMcZTL
  A tenhle neumětel, jehož kůň v piafě má zadek ukrutně vysoko a tak nějak vůbec to není ono, je Nuno Oliveira. Fuj.

 • 5. Sovicka

  tak tak

  15:42 - 02. 06. 2016

  Reaguje na 4.

  Jsem si říkala, že "lepší" fotku z videa Kerriha vystřihnout nemohla...
  Ale možná to bylo schválně a myslela vše ironicky...

 • 6. Sovicka

  Valegro screenshot 2

  15:55 - 02. 06. 2016

  Reaguje na 5.

  Tak a tady jiné foto Valegra a jeho "hrůzné" piafy ze stejného kratičkého videa.
  http://imgur.com/fbTfVx2

 • 7. Belluno

  jasně, že to byla ironie

  16:40 - 02. 06. 2016

  Reaguje na 6.

  a je to fakt ostuda, jak někdo může takhle jezdit, to bych fakt nevylezla na veřejnost, lidi nemaj soudnost! Naštěstí máme v ČR mnoho moudrých a uvědomělých. A jejich 14letí koně pracují minimálně s takovou chutí jako Valegro:)

 • 8. Katka K.

  Kdyby..

  08:10 - 03. 06. 2016

  Reaguje na 1.

  Kdyby nejhorší screenshot z mého videa vypadal takto, budu si pískat hodně nahlas.:-) Je to momentka, kde je patrná výrazná nepravidelnost zadních, která mohla být způsobena čímkoli, možná zaškobrtnutím, ale jinak vidím velmi korektně sedícího jezdce, koně shromážděného se zádí sníženou a pod sebou, s nosem na kolmici nebo nepatrně vpřed, kůň nejeví známky žádné tenze (pouze je vidět, že dělá fyzicky náročnou věc) a je soustředěný na jezdkyni. Mě to tedy opravdu nepohoršuje, pouze to dokazuje, že ani ti nejlepší nejsou bezchybní, ale důležité je být v klidu a snažit se dělat věci dobře.

 • 9. Jana Velká

  Nánosník ? a to je jako OK?

  23:46 - 05. 06. 2016

  Upřímně mně nejvíc z celého článku zaujala fotka Carl Hestera s Nip Tuckem, konkrétně nánosník koně.
  To už jsme tak daleko že co není zakázáno je povoleno? Nestačí že mají drezurní koně docela utažené nánosníky, to je potřeba jim ještě stahovat u "žuchvy"

 • 10. Kerrika

  Screenshot

  13:43 - 06. 06. 2016

  Reaguje na 4.

  Ano, dakujem za krasny priklad, porovnajte si tie dva postoje koni...Nejde o to porovnavat najlepsie momenty s najhorsimi, ale porovnat rovnake momenty. Ako napriklad ked sa pozre clovek na Nuna a Charlotte. Obidva kone su cvaknute v tom istom momente, ale jeden ma na zadnych vahu a druhy ma zadne nohy lietajuce vo vzduchu.

  Katka ja som to video prechadzala cele, a tento moment nastal pri kazdom jednom kroku...
  tu je video: https://youtu.be/x0ms5zfaf3M
  Mam extension do chromu youtube plus, da sa s nim krokovat videa po snimkoch.

  Mam snad ako vzdelavajuci sa jazdec povazovat tuto piafu za korektnu a tuzit po tom aby moje piafy takto vypadali,? Nemyslim si.

 • 11. Katka K.

  Re:

  14:33 - 06. 06. 2016

  Reaguje na 10.

  Každý kůň se se zátěží, způsobenou náročným cvikem vyrovnává jinak. Některý tuhne, láme se v krku a prohýbá bedra jako kůň Oliveiry, jiný do pohybu vsouvá nepravidelnosti jako Valegro, přičemž ale má vyklenutý hřbet a záď pod sebou. Rozhodně nemá váhu na předku, podívejte se, kde má těžiště. Nejsem si jistá, jak moc tohle ovlivňuje jezdec (pokud jezdí korektně), je to hlavně o stavbě těla koně, k čemu má sklony. Já mám klisny dvě, první krevnatou, která reaguje podobně jako kůň Oliveiry ztuhnutím a prohnutím, druhou německou, která se neprohýbá, ale má tendenci spíš k nepravidelnostem (a ještě hází zadek za sebe).

  Možná by stálo za to najít video podle vás skutečně korektní piafy, kde nebude nic z toho, pokud vůbec existuje. Minulý týden jsem byla ve Vídni a musím říct, že i když je to krásné pokoukání, rozhodně není vše korektní, v těžkých věcech jsou koně natolik na své hranici, že to bezchybné být asi nemůže.

  A je úplně na vás, co se vám líbí víc a co chcete následovat, rozhodně si nemyslím, že je to něco, kvůli čemu by stálo za to dvojici kritizovat. Hledat ideál je krásné, ale těžko mít někomu za zlé, že není vždy ideální, stoprocentní jezdec není nikdo. A myslím, že mnoho "klasických" jezdců mělo velké štěstí, že se v jejich době mohlo fotit a točit minimálně.
  To už mě víc překvapil ten Hesterův nánosník, marně si lámu hlavu, k čemu má sloužit.

 • 12. Kerrika

  Re:

  15:45 - 06. 06. 2016

  Reaguje na 11.

  Uprimne mam problem si predstavit ako by z takej piafy dokazal prejst do levady. Ale nejde len o piafy, ta na mna len najviac bafla z toho jerezu, ale ako bolo spomenute, zatiahnute nanosniky, okrem toho sekany pohyb, pasaz a la hupaci konik a cumak vacsinu casu za komicu (tylu sa ani nesnivalo, ze by bol najvyssim bodom kona). Valegro je na tom sice lepsie ako ine kone, ale stale je typickym ukazom modernej drezury.

  Co sa tyka viedne, tak ta bohuzial ide s trendom...
  https:// http://www.facebook.com/ulrike.thiel.79/media_set?set=a.528239397308554&type=1

 • 13. Sovicka

  fáze vznosu

  11:38 - 07. 06. 2016

  Reaguje na 10.

  No já si naopak stále myslím, že to co předvádí Valegro je velice pěkná piafa.
  Je třeba si také uvědomit rozdílnost chodů koní, mně neustále fascinuje to časté srovnávání kompatních španěských koní s krátkou fází vznosu teplokrevníků šlechtěných do prostorných chodů. Když si člověk porovná fázi vznosu při piafě u Valegra a toho koně od Oliviery je to prostě mnohem delší a mnohem snáž nastane nějaká nepravidelnost, dotek předního kopýtka tedy za žádnou tragedii nepovažuju. Ti kompatnější koně naopak budou mít myslím problém, že častěji zůstanou na zemi třemi kopyty než jedním.
  A klidně si dokážu představit, že se Valegro z takové piafy do levády zvedne.
  Upřímně mně obecně v jezdectví fakt neber to jestli je kůň centimetr před nebo za kolmicí, navíc je to promněnlivé a za kolmici se při drobné ztrátě rovnováhy, aktivity, zatuhnutí dostane každý kůň. Zajímá mně víc celek.

 • 14. Kerrika

  Celok

  13:07 - 07. 06. 2016

  Reaguje na 13.

  Faza vznosu,? Tragedia dotyk predneho kopyta,? Chapem to spravne, ze by akoze mal byt pri piafe vsetkymi styrmi vo vzduchu,? Tak ovsem piafa nefunguje. A co vsetky ostatne teplokrvne kone so vznosnymi a priestornymi chodmi, ktore pri piafe nevyhadzuju zadok do vzduchu,? To mi nepride zrovna ako dobra kategorizacia. Korektna piafa je z definicie dvojtaktna a cielom vycviku je sa k tomu idealu co najviac priblizit a ten by mal byt hodnoteny najvyssimi znamkami.

  Centimeter za kolmicou,? Nie som si ista ci pozerame na to iste, a uz vobec to neni momentalne pri drobnej strate rovnovahy ale takmer cely cas. A ked uz sme pri tom, v pravidlach je jasne napisane, ze nos ma byt mierne pred kolmicou alebo maximalne na kolmici v zhromazdenych chodoch. Takisto je tam pisaneze tylo ma byt vzdy najvyssim bodom krku kona, a v pasazi citujem \" dragging the hind legs or double beat in the moment of suspension are serious faults.\" - double beat znamena,ze diagonalne kopyta nedopadnu naraz, a napriek tomu su desinami hodnotene kone, na ktorych je volnym okom videt, ze v pasazi zadna noha dopadne ovela skor ako predna (vratane Valegra).

  Mna zasa zaujima anatomia a fyziologia, aby som vedela, aky ma na kona vplyv to co robim, aj napriklad nos par centimetrov za kolmicou. (Konom s kratsim a silnejsim krkom nos na kolmici,ne to este za, moze obmedzovat dychanie - vid posledna fotka s Coroadom) Ono ked clovek pozera na celok, tak sa moze vklude zaradit medzi tych, ktorym staci, ze konik je krasny, impozantny, vysoko dviha nozicky, pretoze kym sa nepozre na detaily, tak nezisti, ze to od korektneho ma daleko a ze to vlastne moze konovi viac skodit ako pomahat. A ze som uz stretla dost vysluzilych drezurakov, ktorym moderna drezura znicila zdravie.

 • 15. Katka K.

  Re:

  18:16 - 07. 06. 2016

  Reaguje na 14.

  Kerrika, měla bych prosbu. Neustále se potýkáme s nedostatkem korektních fotografií k výcvikovým článkům. Jednak proto, že je veliké umění zachytit okamžik, kdy je kůň skutečně korektní a za druhé proto, že málokdo je ochoten jít s kůží na trh před takto kritické čtenáře - a týká se to i těch nejlepších (proto to většinou odnáší moje dcera, jako na foto u vedlejšího článku, kterou jste také komentovala). Protože jste zjevně odborník, uvítám, pokud se o své korektní fotografie podělíte. Toto myslím zcela bez ironie, opravdu by nám to pomohlo.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: