Drezúra v ČR 2019 s příchutí A 1/1

22. 9. 2020 Eva Holubcová Autor fotek: © Zuzana Zvěřinová (dříve Šedá), sporthorse data, Gabriela Jeníčková, Dagmar Machačová

Plnokrevník a jeho aktuální vliv v moderní drezúře? Má to ještě význam? Kupodivu ano. Něco napoví loňský Výkonnostní žebříček, tak se nechme překvapit.

V dnešním článku navazujeme na předcházející články „Skokani“ a „Všestrannost“ 2019 s příchutí A 1/1. Ačkoliv je drezúra v ČR trochu popelkou, můžeme díky Výkonnostnímu žebříčku v drezúře za rok 2019 (dále jen jako „Žebříček“) dozvědět poutavé informace u koní s celkovou dosaženou maximální výkonností TT až S. Jako u předchozích článků, ambicí není mít komplexní, vyčerpávající přehled, ale ochutnávku a netradiční úhel pohledu na Žebříček z hlediska A 1/1.

Plnokrevníci v současné drezúře?

Plnokrevníci v současné době v drezúře obvykle tahají za podstatně kratší konec, nejen díky tomu, že tato disciplína preferuje koně s extrémními chody, kteří se takto již narodí. Dříve byli plnokrevníci úspěšní v drezúře i na OH, ale tyto časy jsou již minulostí. Vhodně vybraný a připravovaný plnokrevník se ale hodí prakticky ke všemu, byť na to nikdy šlechtěn nebyl. Je to díky systematické selekci populace plnokrevníka. Přesto je dneska úspěšný plnokrevník ve vyšších stupních drezúry spíše bílou vránou než pravidlem.

A loňský Žebříček měl hned dvě bílé vrány. Prvním je Inwestor (Sorbie Tower), odchovanec polské Stadniny koní Widzów, který patří k rodině založené rakouskou i ruskou Oaks vítězkou Lira (Sac a Papier). Inwestor běhal na dostihových drahách v Polsku, Česku i Slovensku mezi léty 2005 až 2008 v celkem 16 startech. Dvakrát vyhrál ve Varšavě a u nás později v přípravě Františka Holčáka, kdy se umístil např. v jedničkové Ceně Rezona. V drezúře dosáhl stupně S se svojí jezdkyní Karolínou Davidovou.

Druhou „bílou vránou“ je Imposant Rules (House Rules), který je z rodiny importované Istomy a je modelovým příkladem univerzálnosti plnokrevníka. Jako dostihový odběhal 23 dostihů v letech 2002 až 2007, mj. 4x vyhrál (3x na rovině a jednou překážky). Ve sportu dosáhl úrovně 120 cm skoky, všestrannost S a drezúra S.

Plnokrevní hřebci a jejich zastoupení v Žebříčku

Slavné drezúrní linie byly založeny plnokrevnými hřebci, jakými byli např. Sacramento Song, Furioso, Devil´s Own (linie Detektiv), Goldschaum, Pasteur atd. Zmiňovat je u koní v Žebříčku by bylo rozhodně nošením dříví do lesa, ale pojďme se podívat na některé jiné hřebce, které vídáme na mateřské straně původů. 

Takový Apollonios xx (Lombard) má s naším chovem více spojení. Jednak je z linie, kterou založil u nás působící Deux Pour Cent, za druhé je z úspěšné rodiny, z níž u nás působil v teplokrevném chovu hřebec Anno.

V Žebříčku byl Apollonios prezentován u vedoucího koně Little Jack (Jazz), který je z matky po Apollonios xx, díky čemuž disponuje ohromujícím podílem 53,13 % plnokrevné krve, neboť jeho otec Jazz pochází z linie založené plnokrevným Furioso. Little Jackova bába Desiree je po Rinaldo, synu plnokrevného Darling Boy z linie Nearco.

Dalším reprezentantem Apolloniovy krve je Sigismondův Elegant (Oscar), jehož prabába je po Apollonios xx. Elegantův otec Oscar je z linie Farn, z matky po Nabuur (Uppercut xx) a z báby po Courville xx. Procento krve Eleganta je nejen díky výše jmenovaným 40,82 %.

V chovu velice populární plemeník Uphill je z matky po Apollonios a v Žebříčku ho reprezentovala Givesta M.H.

Jeden z nejvýznamnějších plnokrevných hřebců 20. století, neporažený italský fenomén Nearco (Pharos) se vyskytuje v původu nejen u Apollonia, ale třeba i u Sacramento Song, Marlon, Lauries Crusador, Markus Deak, Mytens, Laudanum, Elan a mnoha dalších, což z něj činí jednoho z klíčových plnokrevníků v drezúrních původech.

V Žebříčku tak jeho vliv můžeme najít, kromě výše jmenovaných, např. u Magic Night-H (Cry for Me), Kandro van het Mettenhof (Sir Donnerhall I), Larsson (Locksley III), Worman (Workington), Espresso (Wynton), Avelange (Chico´s Boy) či Conelly (Corotino).

Pro nás je zajímavá česká stopa u hřebce Ex Libris, který je po napajedelském odchovanci Elan (Wiesenklee). Ex Libris je mateřským otcem Lucretius (Fidertanz) nebo Sammy Deluxe (Sir Donnerhall I).

No a nesmíme opomenout ani jiného napajedelského odchovance, Centa (Deux Pour Cent), který je tedy znám spíše jako producent koní pro skoky než pro drezúru. Tento výtečný derby-vítěz ovlivnil teplokrevný chov opravdu výrazně, takže není divu, že ho vidíme i v drezúrních rodokmenech. V Žebříčku byl zastoupen u koní jako: 67/696 Ulrika (Rock'n Roll), Lefont (Le Patron), Legie-N (Leonce), Eddie (Edminton) či Amur (Amarillo).

I plnokrevní hřebci jako Orientale, Blatec, Gaston, Litograf, Varin, ale i ti méně známí jsou zastoupeni u sportovců jako např.: Quick Laurino-Kvítek (Quick Lauro Z), Lom (Quoniam II - 257), 80/326 Linet (Carismo), Reggie (Con Cosmos), Cofi (Cartouche), Coco Rico (Carpalo), Connie W (Caesar) atd.

Nu a hezký příklad, jak teplokrevná dcera po plnokrevníkovi dokáže potěšit, je Č 1494 Bonny (All Tiger-29) po plnokrevném All Tiger. Přes dvě různé dcery je v Žebříčku bábou rovnou dvou koní s top výkonností: 80/8 Bentley (Sagitta) a Garret of Paradise (Guidam Sohn).

Plnokrevné rodiny

Většina někdejších tuzemských rodin plnokrevníka se již kompletně nebo téměř kompletně přesunula do nové sféry svého vlivu, a zatímco v plnokrevném chovu a v dostihových výsledcích už často jsou dávno pryč z výsluní, v teplokrevném chovu dělají radost. Často u sportovců můžeme nalézt hezké kombinace zástupců více rodin. Takovým vydařeným příkladem je třeba Aisha (Alias), jejíž mateřský otec je Denis (po plnokrevném Lombard z rodiny Lorraine) a otec báby Furioso XLVII-20 je z plnokrevné Tiranky (Liberál - Lípa, Pierot - Lyra), z rodiny Lyndora. Klisna je zástupcem slovenského chovu teplokrevníka. 

V původu Aishy zmiňovaná rodina Lorraine je v Žebříčku zastoupena také skrze hřebce Lomikar (Zigeunersohn), který je mateřským otcem Coco Rico (Carpalo).

Druhá zmiňovaná rodina u Aishy je rodina Lyndora, kterou v Žebříčku prezentovala Bertramka (Rosario) z plnokrevné báby La Belle (Monseigneur).

Slavná skoková rodina Spring Morning umí dát i top koně pro drezúru, jakým je třebas Sir Charles (Satisfaction II).

Rodinu Danaide v teplokrevném chovu dosti zpopularizovali především plemeníci Div (Lionel) a praví bratři Diadém (Gradivo) a Detvan. Hrdým současným zástupcem v drezúrním Žebříčku pak byl Fénix (Federweisser), který je z plnokrevné báby Duplikace (Lincoln).

Rodina polské klisny Gaffeuse se u nás udržela až do dnešních dnů, přestože nemohla nikdy být považována za rodinu s pravidelnými dobrými výsledky na dostihové dráze. V Žebříčku byla zastoupena mj. koňmi Darcy (Daf Ondráš) z plnokrevné matky Gayness (Glowing) a Eddie (Edminton), který má plnokrevnou bábu Gallorine.

Nu a velmi plodná rodina Relation, kterou v teplokrevném chovu proslavili Relief a Regulus, se nenechala zahanbit ani v drezúrním Žebříčku. Jedna z plnokrevných zástupkyň Rotace (Prince Westport) do boje vyslala rovnou dva potomky, koně Karotka (Catango Z) a Burlak (Ballast), zatímco plnokrevná Renomé (Black Pot) se pochlubila vnukem Sirano (Silvio II).

Rodina klisny Toquade je na našem území známá spíše jako Távol (Wool Winder), protože se ostatní dcery Toquade v chovu neprosadily; to bohužel platilo i pro naprosto mimořádnou šampiónku Tovább, která získala rakouské derby, maďarské a rakouské Oaks. Takže rodinu u nás založila a udržela v plnokrevném chovu Távol. Ale vraťme se k Toquade. Poslední klisnička po Toquade byla Tosca, narozená roku 1918. A právě Tosca, která dala plemeníka Cassian (Ossian), je matkou Selekty (Corvus). Ano té Selekty, jejímž vnukem není nikdo menší než Quoniam II-A, jeden z nejvýznamnějších plemeníků v historii našeho chovu po druhé světové válce. Selekta dala i vítěze Velké pardubické v roce 1955, jménem 19/52 Furioso XIV, který ji vyhrál zadrženě o třináct délek a později také působil v chovu. Rodinu Selekty v Žebříčku reprezentuje klisna Legie-N (Leonce).

Jak tento text opět dokazuje, plnokrevník má smysl a využití i v dnešním drezúrním chovu. V dalších článcích se podíváme trochu blíže na některé rodiny.

Podobné články

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…

Chov koní Kinských přinesl pět vítězů Velké pardubické a mnoho věhlasných steeplerů. Tito jedineční koně tvoří nedílnou součást historie čs. chovu a…