Dream Horse... „náš“ oskarový film roku?

18. 8. 2021 Gabriela Rotová Autor fotek: WalesOnline, Warner Bros

Asi nejsem ani zdaleka jediná, komu krátce potom, co dokumentární film Luise Osmondové Dark Horse: The Incredible True Story of Dream Alliance získal v roce 2015 Cenu diváků na filmovém festivalu Sundance a následně obletěl celý svět, začalo vrtat hlavou: „Jak je možné, že se tak podmanivého příběhu už dávno pradávno nechytil filmový průmysl a není z toho celovečerní hraný film?“

Tak neuvěřitelných a přesto pravdivých příběhů nabízejících více rovin a úhlů pohledu přece není na každém prstu pět! A hle. Konečně je to tady a už je to k nalezení i s českými titulky! 

Dream Horse

Když jsem v roce 2019 zjistila, že se zpracování předlohy chopila Velká Británie a v hlavních rolích uvidíme nejen vynikající Australanku Toni Collette, která je přesně ten typ herečky, jež může snad každý příběh posunout právě tam, kam se režii zachce, ale i skvělého Damiana Lewise, zajásala jsem a začala se nezdravě těšit. Tahle velšská pohádka mi totiž od začátku připadala příliš britská na to, aby se s ní Hollywood mohl vypořádat se ctí.

Navíc toto životopisné drama, které je inspirováno skutečným příběhem skutečného dostihového koně jménem Dream Alliance, natočil velšský filmový a televizní režisér Euro Lyn. A to je fakt, který je sám o sobě sympatický. Film o velšském hrdinovi točí velšský režisér, rodák z Cardiffu. Kdo jiný by mohl pravdivěji zachytit genius loci tohoto nevelkého, ale tak magického místa? Velký velšský příběh velšských lidí a koní? Kdo Wales zná, ten ví, proč je tady právě velšské srdce tak moc potřeba.

Film sice měl světovou premiéru na filmovém festivalu Sundance již v lednu 2020, ale covid-19 samozřejmě všechno pomotal a změnil a film se uvedení do kin dočkal až koncem května tohoto roku. Tak dlouho jsem na něj čekala, až jsem na to, že existuje, skoro zapomněla. Ale možná, že o to větší jsem z něho nakonec měla potěšení!

 

Život jako předloha

Příběh, který film de facto celý od A do Z převypráví, je pro nás, majitele a chovatele koní, možná ještě o fous neuvěřitelnější, než může být pro zbytek hipologií nepolíbeného světa. Krátká synopse. Jan Vokesová, kterou ve filmu ztvárnila právě Toni Collette, žije v lehce depresivním velšském zapadákově. Má ošuntělý dům, manžela i život a z postele vstává po většinu roku převážně levou nohou. Přes den pracuje v místním supermarketu, po večerech v místním baru. Zbylý čas věnuje svým již ne zcela soběstačným rodičům a svému rovněž ne příliš soběstačnému, dlouhodobě nezaměstnanému, manželovi. Její život je šedý a není se na co těšit. V tomto poněkud pochmurném životním rozpoložení zaslechne v baru místního daňového poradce, Damiana Lewise, hovořit s přáteli o dostihových koních a z útržků tohoto rozhovoru poskládá inspiraci pro svůj zbrusu nový životní sen. Jan se rozhodne odchovat dostihového koně a vyhrávat.

Ten, kdo o koních něco ví – a tenhle příběh až tak moc nezná – musí zákonitě už po pár minutách jen nevěřícně kroutit hlavou. Tak tohle přece nejde, takhle to v dostihovém světě nechodí.

Jan vybere úspory, prolistuje inzerci v novinách. Za tři sta padesát liber koupí plnokrevnou klisnu, o kterou doposud nikdo neopřel ani kolo a odveze ji k sobě domů na udusaný maloměstský dvorek. Nelení a začne hledat pro svou Rewbell ženicha. Připouštěcí poplatky úspěšných plnokrevných koní ovšem nejsou žádná láce a Jan už nemá žádné další peníze. Co s tím? To nevypadá moc dobře. Nepřízeň osudu ale Jan nezastaví. Vytiskne na stařičké kopírce letáky a začne po městě shánět lidi, kteří by její ambiciozní plán podpořili – složili se nejen na připouštěcí poplatek, ale i na další péči o budoucího vítěze. A co čert nechtěl a ani sám by neuvěřil – plán se podaří. Dvacet tři členů místní komunity Janinu nadšení podlehne a všichni společně vytvoří syndikát. Co na tom, že Jan nemá žádné zkušenosti s koňmi a v minulosti chovala jen holuby a párek ohařů?

Klisna je díky činnosti syndikátu zdárně připuštěna a vysněné hříbě brzy spatří světlo světa. Jeho matka ale bohužel krátce po porodu umírá. My – zkušení – znovu lapáme v této fázi filmu po dechu. Odchov šampiona na městském dvorku? V samotě a bez pohybu? To přece není možné! Jak se zdá, i nemožné lze za správné konstelace hvězd proměnit v realitu. Z přehlíženého outsidera se posléze navzdory tragédii stane vítěz jednoho z nejvýznamnějších britských dostihů. Přestože toto asi není recept, který by šlo raz dva zopakovat, tento příběh se stal a je to skutečnost. Takže jak? Podívat se, nebo nepodívat?

Vidět či nevidět, být či nebýt?

Naše parta kolem koní nad tím, zda si film pustit nebo nepustit, zřejmě moc dlouho spekulovat nebude. Snímky, v nichž dominují koně, všichni milujeme, a proto dřív nebo později film Dream Horse asi uvidí opravdu úplně všichni, přestože celá tahle věc možná měla na trochu víc, než na co dosáhla. 

Ale co. Přestože cyničtí kritici, jako jsem já, obvykle u předvídatelných a příliš lehkých filmů frkají a zhrzeně pobrukují, tady i oni nejspíš roztají. Dream Horse totiž hřeje u srdce, je to pohádkově dobrý, a proto i povznášející příběh smolaře, který dokáže triumfovat osudu navzdory.

Proto pro takové i makové je film skvělým tipem na líné letní dny. Nic totiž nepokazí. Je laskavý, snový a plný velkých emocí. A přestože je místy lehce přitažený a opravdu až příliš sladký, získal velmi příznivé recenze, a to jak od kritiků, tak i publika.

PostTrak uvádí, že filmu dalo 81 % diváků pozitivní hodnocení, přičemž 57 % z nich uvedlo, že by snímek ke zhlédnutí rozhodně doporučilo. A tak ho tedy – s klidným svědomím – doporučuji i já! :) Užijte si ho, Dream Horse je pilulka proti malátnosti a šedi všedních dní. A co víc – nikdy nemůže být ke škodě se ujistit, že i velké sny je možné, alespoň sem tam, až po hrdlo naplnit.

Hnědák Dream Alliance (otec: Bien Bien po Manila, matka: Rewbell po Andy Rew, chovatel Rewbell Syndicate) se narodil 23. 3. 2001. Jako roček se dostal do tréninku k Philipu Hobbsovi. Již při svých prvních startech se jevil velmi nadějně, vždy se umístil a už svůj čtvrtý start proměnil v jasné vítězství. Bohužel v roce 2008 si v kvalifikačním dostihu na Velšskou velkou národní přetrhl šlachu a byla zvažována jeho eutanazie. Nakonec k ní nedošlo. Kůň podstoupil léčbu mezenchymálními kmenovými buňkami a uzdravil se. V červenci 2009 znovu nastoupil do plného tréninku a krátce na to slavnou Coral Welsh Grand National s přehledem vyhrál. Dream Alliance absolvoval 30 dostihů a na výhrách získal celkem 138 646 tisíc liber. Je ale nutno podotknout, že velká část toho, co Dream Alliance vyběhal, zmizelo v nákladech na jeho léčbu a v nutných výdajích. I tak ale nikdo ze syndikátu majitelů neprodělal. Dnes již devatenáctiletý valach je od roku 2015 v důchodu a užívá si na pastvinách v Somersettu, kde o něj pečuje tatáž ošetřovatelka – Clare Sandercock, která se o něj starala v průběhu celé jeho kariéry. Pohádky tedy ještě ani zdaleka není konec. Bůh ví, čím nás Dream Alliance ještě překvapí!

Jan Vokes – žena, která stojí za úžasným příběhem sirotka, jenž se stal šampiónem 

Dream Horse asi není pro běžné diváky film oskarový, pro nás by jím ale asi být mohl! :) Trailer k filmu, který vás o tom přesvědčí, naleznete zde.

Pokud jste se do příběhu zamilovali a chcete vědět víc, pak si vyhledejte dokumentární film Dark Horse: The Incredible True Story of Dream Alliance, který spatřil světlo světa již v roce 2015. Ani v tomto případě totiž nebudete litovat!

 

Podobné články

Dlouho se o ní psalo jako o největší jezdecké soše na světě. Největší není, jak se zjistilo, ale téma, které ztělesňuje, stálo českému národu za…

Ve čtvrtek 26. října byla slavnostně zahájena výstava s názvem Starokladrubský kůň národní poklad, která se nachází v Mytologické chodbě Senátu…