Dostihy info - dostihové koně, závody a další

 • Reflex Poprvé byl na dostizích dávno před druhou světovou válkou. Dneska je mu 95 let a když může, sedne na autobus a jede do Velké Chuchle, aby se potěšil pohledem na rychlé koně. „Kůň je pro mě dobré zvíře,” říká fanoušek, který nevynechal žádné derby.

  Autor: VaP Dostihy Přečteno: 56x

 • Deník.cz Díky Velké pardubické zná Pardubice celý dostihový svět. Legendární dostih se poprvé běžel před 147 lety. Závodiště pamatuje dramatické finiše, vítěznou euforii i tragické pády. Pojďte s námi ochutnat atmosféru dostihů na počátku 20. století. Za poskytnutí fotografií děkujeme Veronice Schiebelové.

  Autor: Deník.cz Dostihy Přečteno: 131x

 • Pražským zimním favoritem se stal Zamico

  9. 11. 2021 10:00 − Zveřejněn před 21 dny

  Pražským zimním favoritem se stal Zamico Programem sedmi dostihů skončila v sobotu 6. listopadu letošní sezóna v Chuchle Areně Praha. Vrchol letošního jedenáctého odpoledne, 5. Pražský zimní favorit, představil devět dvouletých nadějí a přinesl triumf českému chovu.

  Autor: Tisková informace Dostihy Přečteno: 193x

 • iDNES.cz Šestiletá klisna Verry Elleegant vyhrála s přehledem nejslavnější australský dostih Melbourne Cup s lukrativní dotací osm milionů australských dolarů (asi 132 milionů korun). Na závodišti ve Flemingtonu porazila v sedle s žokejem Jamesem McDonaldem po finiši v závěrečné rovince favorita Incentivise o tři a půl délky.

  Autor: ČTK, iDNES.cz Dostihy Přečteno: 167x

 • Šok jménem Lady In Pink

  29. 10. 2021 10:00 − Zveřejněn před 33 dny

  Chuchle Arena Praha (archiv TMM) Předposlední dostihový den letošní metropolitní sezóny v Chuchle Areně Praha vyvrcholil jubilejní RENOMIA 100. Cenou prezidenta republiky, tradiční supervytrvaleckou zkouškou pro tříleté a starší koně na trati 3200 metrů. V desetičlenném poli se překvapivě prosadila dosud nezvítězivší tříletá klisna Lady In Pink s jezdkyní Simonou Laubeovou.

  Autor: Tisková informace Dostihy Přečteno: 187x

 • Miluji tě! Neporazitelný Faltejsek děkoval manželce za syna

  27. 10. 2021 09:00 − Zveřejněn před 35 dny

  logo iSport Velkou pardubickou vyhrál žokej Jan Faltejsek (38) pětkrát. Ale tak emotivní a úspěšné odpoledne, jaké zažil při závěrečném dostihovém dni v Pardubicích, nepamatuje. Z šesti překážkových startů hned pětkrát vyhrál, jednou byl třetí.

  Autor: Květoslav Šimek Dostihy Přečteno: 245x

 • ČT sport Žokej Jan Faltejsek vyhrál z šesti dostihů hned pět. V závěrečném odpoledni na východě Čech vyhráli s Night Moonem i Cenu města Pardubic. Favorit potvrdil, že má velmi silný závěr a v cílové rovince jednoznačně předčil většinu dostihu vedoucího Popinjaye. Přímý přenos vysílá web ctsport.cz.

  Autor: Tisková informace Dostihy Přečteno: 227x

 • Závěrečný dostihový mítink byl velkým dnem Jana Faltejska

  26. 10. 2021 09:00 − Zveřejněn před 36 dny

  Jan Faltejsek Ve velkém stylu se s pardubickou sezonou rozloučil především žokej Jan Faltejsek. Do Závěrečného dostihového dne vlétl jako uragán, když zvítězil v pěti ze sedmi překážkových dostihů a poprvé od dubna roku 2012 se vrátil i do rovinového provozu.

  Autor: Tisková informace Dostihy Přečteno: 196x

 • logo iSport Vítězství ve 131. ročníku Velké pardubické se Slavia pojišťovnou přišlo Pavla Složila draho. Za nadměrné použití bičíku ve finiši s ryzákem Talentem dostal od Pořádkové komise pokutu 60 tisíc korun. Navíc přijde o licenci na další dva dostihové dny.

  Autor: Květoslav Šimek Dostihy Přečteno: 269x

 • Pardubice uzavírají sezónu, vrací se Player a Kaiserwalzer

  20. 10. 2021 12:00 − Zveřejněn před 42 dny

  Player V sobotu se uzavře sezóna na naší centrální překážkové dráze v Pardubicích. Na programu je osmička dostihů, jejichž pole sice nejsou povětšinou početná, ovšem vrcholu programu kvalita neschází. V Ceně města Pardubic totiž dvojici účastníků Velké pardubické, jejichž naděje před necelými dvěma týdny vyhasly na Taxisu, vyzvou talentovaní zástupci...

  Autor: Tisková informace Dostihy Přečteno: 209x

1 2 3 189

Bohatá kniha dostihového sportu se začala psát už ve starověku, kdy je pořádali jak antičtí Řekové a Římané, a konaly se i v Babylóně nebo faraónském Egyptě. Dostihy koní znají a pořádaly všechny civilizace, které přišly do styku s koňmi. Tisíce let se dostihy konaly podle jednoduchých pravidel, ale do skutečné podoby profesionálního sportu se vyvinuly až v nedávné současnosti, kdy vznikl Jockey Club roku 1750 v Anglii.

Dostihový svět

S počátky profesionalizace sportu v Anglii se pojí i vznik anglického plnokrevníka, jehož historie se začala psát v 17. století a brzy se stal jedním z nejvlivnějších plemen v historii koní. Ačkoliv jeho využití bylo zamýšleno výhradně pro dostihy, plnokrevník je schopen díky systematické tvrdé selekci na dostihové dráze prakticky čehokoliv, co po něm člověk chce, pokud přitom akceptuje jeho temperament a citlivost. Plnokrevník je také zušlechťovatelem ostatních plemen.

Dostihy běhají často hlavně angličtí plnokrevníci, ale označení dostihoví koně náleží všem koním, kteří se různých typů dostihů zúčastní, a je jedno, jestli to jsou malí houževnatí poníci na Jávě či quarter horse. Pořádají se i dostihy beganů. Proto označení dostihový kůň není synonymem pro plnokrevníka.

Různé typy dostihů se pořádají všude po světě, ale ten „pravý“ profesionální dostihový provoz je kontrolován národní organizací Jockey Club, která udává pravidla pro dostihový provoz. Soubor pravidel je velmi rozsáhlý a každá země má trochu jiná pravidla např. pro používání biče (maximální počet úderů), rozsah sankcí a kdy se kůň z dostihu diskvalifikuje pro tísnění jiného koně a podobně. Také poskytuje všechny potřebné dostihové informace a celkový servis.

Dostihový svět je nesmírně poutavý, strhující a plný příběhů, takže račte vstoupit!

Nejčtenější články