Dostihy info - dostihové koně, závody a další

 • Do třetí kvalifikace hlášeno 13 koní, nechybí loňský vítěz

  3. 08. 2021 09:00 − Zveřejněn před 2 dny

  III. kvalifikace na 131. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou Po uzávěrce přihlášek na dostihový mítink s termínem konání 7. srpna je zřejmé, že by na startu III. kvalifikace na 131. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou měl stát i loňský vítěz srpnového kvalifikačního dostihu Lodgian Whistle.

  Autor: Tisková informace Dostihy Přečteno: 163x

 • Dostihové odpoledne patřilo tradiční Ceně města Karlovy Vary

  26. 07. 2021 18:00 − Zveřejněn před 10 dny

  Orleano vítězí v nedělním hlavním dostihu Dostihová sezóna na karlovarském závodišti Hipodrom Holoubek uplynulou neděli zaznamenala významnou událost letošního léta. Hlavním bodem třetího mítinku byla 92. Cena města Karlovy Vary – Memoriál Josefa Dolejšího.

  Autor: Marcela Kozová Dostihy Přečteno: 172x

 • Tisíce dostihových koní končí v Británii a Irsku na jatkách

  22. 07. 2021 17:00 − Zveřejněn před 14 dny

  Seznam Zprávy logo V Británii a Irsku míří na jatka tisíce dostihových koní. Tajně pořízené nahrávky také ukázaly, jak se na jedněch z největších britských jatek dlouhodobě ignorují pravidla, která mají koně chránit před krutou smrtí.

  Autor: Adam Ryšánek Dostihy Přečteno: 230x

 • Dostihové odpoledne 25. července bude patřit Ceně Města Karlovy Vary

  21. 07. 2021 11:00 − Zveřejněn před 15 dny

  Na startu hlavního dostihu bude Achird - nedávná vítězka karlovarské Letní ceny klisen Milovníci dostihů jsou v neděli 25. července zváni na Hipodrom Holoubek. Vrcholem sedmibodového rovinového programu třetího letošního mítinku bude 92. Cena Města Karlovy Vary – Memoriál Josefa Dolejšího.

  Autor: Marcela Kozová Dostihy Přečteno: 207x

 • Cena tříletých klisen pro Dakotu

  20. 07. 2021 12:00 − Zveřejněn před 16 dny

  Chuchle Arena Praha (archiv TMM) Program červencového dostihového dne v Chuchle Areně Praha nabídl divákům devět dostihů, jejichž vrcholem byla 42. Cena tříletých klisen (I. kat., 2200 m, 150 tis. Kč).

  Autor: Tisková informace Dostihy Přečteno: 153x

 • iDNES.cz Zvláštní bod k projednání měla ve středu valná hromada Dostihového spolku Pardubice, který mimo jiné pořádá Velkou pardubickou. Akcionáři totiž hlasovali o tom, zda celou společnost poslat do likvidace. Navrhl to jeden z nich, společnost Čiperný grunt podnikatele Richarda Benýška.

  Autor: Milan Zlinský Dostihy Přečteno: 169x

 • Slavný trenér Holčák se loučí s kariérou: Rád jsem se toho zbavil

  14. 07. 2021 10:00 − Zveřejněn před 22 dny

  logo iSport Říká se mu Valašský mág. Dostihový trenér František Holčák si tuhle uctivou a vypovídající přezdívku vysloužil celoživotní dřinou s koňmi, z kterých dělal šampiony. Se sedmi triumfy je rekordmanem Českého či Československého derby, pětkrát vyhrál i Velkou pardubickou. Byla to velká jízda. Holčák však své dílo předal synovi, je z něj legenda na odpočinku.

  Autor: Martin Hašek, Petr Malík Dostihy Přečteno: 239x

 • Všestrannost kombinuje tři jezdecké disciplíny (drezura, parkur a cross) Jen pár dní před zahájením her v Tokiu se na Pardubickém závodišti uskuteční závody olympijského sportu – všestrannosti. Kombinaci tří jezdeckých disciplín v atraktivním prostředí nabídne pardubický hipodrom už tento týden od 16. do 18. července. Představit by se mělo více než 170 sportovních dvojic jezdec – kůň. Záštitu nad seriálem závodů...

  Autor: Tisková informace Dostihy Přečteno: 266x

 • Život kolem koní – 70 let a více. Stále v sedle

  13. 07. 2021 06:00 − Zveřejněn před 23 dny

  Dupré Jezdili celý svůj život a po 70. narozeninách jezdí dále. Jsou neuvěřitelní! V dnešním článku představíme pár žijících legend turfu.

  Autor: Eva Holubcová Dostihy 2 Přečteno: 902x

1 2 3 181

Bohatá kniha dostihového sportu se začala psát už ve starověku, kdy je pořádali jak antičtí Řekové a Římané, a konaly se i v Babylóně nebo faraónském Egyptě. Dostihy koní znají a pořádaly všechny civilizace, které přišly do styku s koňmi. Tisíce let se dostihy konaly podle jednoduchých pravidel, ale do skutečné podoby profesionálního sportu se vyvinuly až v nedávné současnosti, kdy vznikl Jockey Club roku 1750 v Anglii.

Dostihový svět

S počátky profesionalizace sportu v Anglii se pojí i vznik anglického plnokrevníka, jehož historie se začala psát v 17. století a brzy se stal jedním z nejvlivnějších plemen v historii koní. Ačkoliv jeho využití bylo zamýšleno výhradně pro dostihy, plnokrevník je schopen díky systematické tvrdé selekci na dostihové dráze prakticky čehokoliv, co po něm člověk chce, pokud přitom akceptuje jeho temperament a citlivost. Plnokrevník je také zušlechťovatelem ostatních plemen.

Dostihy běhají často hlavně angličtí plnokrevníci, ale označení dostihoví koně náleží všem koním, kteří se různých typů dostihů zúčastní, a je jedno, jestli to jsou malí houževnatí poníci na Jávě či quarter horse. Pořádají se i dostihy beganů. Proto označení dostihový kůň není synonymem pro plnokrevníka.

Různé typy dostihů se pořádají všude po světě, ale ten „pravý“ profesionální dostihový provoz je kontrolován národní organizací Jockey Club, která udává pravidla pro dostihový provoz. Soubor pravidel je velmi rozsáhlý a každá země má trochu jiná pravidla např. pro používání biče (maximální počet úderů), rozsah sankcí a kdy se kůň z dostihu diskvalifikuje pro tísnění jiného koně a podobně. Také poskytuje všechny potřebné dostihové informace a celkový servis.

Dostihový svět je nesmírně poutavý, strhující a plný příběhů, takže račte vstoupit!

Nejčtenější články