Dostihy info - dostihové koně, závody a další

 • Osobní spory se vyhrotily. Žokej Myška se přesunul do Koles

  21. 01. 2021 16:00 − Zveřejněn před 3 dny

  iDNES.cz Zavedené sousloví valský žokej Jaroslav Myška už neplatí. Na konci roku opustil s rodinou a takřka všemi koňmi centrálu Ladislava Jezdinského ve Valech u Přelouče a zabydluje se o 17 kilometrů dál v Kolesách u rodiny Sůrových.

  Autor: Stanislava Králová Dostihy Přečteno: 186x

 • logo iSport Dostihový trenér Josef Váňa mladší proměnil šestitýdenní výlet za dostihy do Francie v obrovský úspěch. Na dlouhodobém mítinku na Azurovém pobřeží v Cagnes sur Mer vydělal přes 100 000 euro (asi 2,6 milionu korun). Jeho otec, slavný žokej a trenér Josef Váňa starší, mu přitom tvrdil: „Nevyděláš ani euro!“ A prohrál sázku.

  Autor: bda Dostihy Přečteno: 142x

 • Že jsem Trávníčkovi zchromil koně? Nesmysl, štve trenéra Olehlu

  20. 01. 2021 10:00 − Zveřejněn před 4 dny

  logo iSport Z nejmodernější dostihové centrály ve Zhoři, kterou vlastní Jiří Trávníček (DS Pegas), se trenér Čestmír Olehla vrátil zpátky do podhůří Jeseníků. Ne do Světlé Hory, kde v minulosti připravil k šesti triumfům ve Velké pardubické Železníka a Registanu, ale do nedaleké Rudné pod Pradědem. I tady vyrůstali dostihoví šampioni - Amant Gris a Charme Look, které...

  Autor: Květoslav Šimek Dostihy Přečteno: 164x

 • Filip Minařík: Do života mě vrátily manželka a dcera

  19. 01. 2021 06:00 − Zveřejněn před 5 dny

  Finiš v sedle Black Canyona stáje DS Pegas Za svůj život vyhrál 1769 dostihů v jedenácti zemích světa. Jeho jméno je v dostihovém světě pojmem stejně jako Jaromír Jágr v hokeji nebo Pavel Nedvěd ve fotbale. Filip Minařík, pětačtyřicetiletý rodák z pražského Radotína, díky nespornému talentu a nezměrné píli dokázal velké věci: mj. byl čtyřikrát šampionem v Německu, vedl tým Evropy na slavném...

  Autor: Jana Šejnohová Dostihy Hodnocení: 5.0000 Přečteno: 289x

 • Tragédií skončil dostih na dráze v indickém Hajdarábádu. Po pádu v jednom ze závodů zemřel čtyřiadvacetiletý žokej Jitendra Singh.

  Autor: Aktuálně.cz Dostihy Přečteno: 145x

 • Sport.cz logo Osud mu nachystal událost, z níž mrazí v zádech. Psal se 3. červenec 2020, kdy si Filip Minařík po těžkém pádu z koně v Mannheimu zlomil nohu a vážně poranil hlavu. Přes měsíc ležel v kómatu. Prošel si peklem, boj o život však nejúspěšnější český žokej naštěstí vyhrál. Přesto mu ani po půl roce do zpěvu není.

  Autor: Jan Švanda, Sport.cz, Právo Dostihy Přečteno: 153x

 • Váňa o budoucnosti dostihů: Koně skončí. Nebude je mít kdo dělat

  7. 01. 2021 14:00 − Zveřejněn před 17 dny

  logo iSport Když už se rozhodl popsat svůj život, šel do toho natvrdo. Žokej a dostihový trenér Josef Váňa vložil do autobiografické knihy z edice deníku Sport „VÁŇA – Dělám si, co chci!“ celé srdce. Otevřeně vyprávěl nejen o svých slavných triumfech, ale také o těžkém dětství nebo bolavých pádech. Vzpomínka na jeden osudový si získala pozornost i v tradičním...

  Autor: Martin Hašek Dostihy Přečteno: 252x

 • logo iSport Česká dostihová mise na Azurovém pobřeží má vítěznou tečku. Trenér Josef Váňa mladší a žokej Josef Bartoš jsou na závodišti v Cagnes sur Mer už dvanáct dní. Zatím sbírali cenná umístění, ale vítězství se jim vyhýbalo. Přišlo den před koncem roku. Bartoš zvítězil s hnědákem Sternkranzem o více než dvě délky před třinácti soupeři.

  Autor: Petr Malík Dostihy Přečteno: 188x

 • logo iSport Celou svou profesní kariéru strávil v armádě a vojenské zkušenosti se mu letos bezpochyby hodily. Josef Bečvář, bývalý armádní generál a náčelník generálního štábu, koncem minulého roku vystřídal Jiřího Charváta ve funkci prezidenta Jockey Clubu a osud mu hned přichystal zkoušku v koronavirovém roce. „Bylo strašně složité najít v této době sponzory,...

  Autor: Martin Hašek Dostihy Přečteno: 224x

 • Váňa o boji s alkoholem: Řekl jsem si, ty blbečku, to bude tvůj konec

  30. 12. 2020 19:00 − Zveřejněn před 25 dny

  logo iSport Osmdesát cigaret za večer. Nekončící alkoholové večírky. I to bývala část života legendárního žokeje Josefa Váni. V nové knize reportéra Sportu Martina Haška Váňa o těch letech otevřeně mluví. V ukázce knihy Váňa: Dělám si, co chci z Edice Sportu, kterou si můžete objednat na iKiosek.cz, zjistíte, kdy sám poznal, že už se dostal na hranu. A co mu pomohlo...

  Autor: Martin Hašek Dostihy Přečteno: 311x

1 2 3 169

Bohatá kniha dostihového sportu se začala psát už ve starověku, kdy je pořádali jak antičtí Řekové a Římané, a konaly se i v Babylóně nebo faraónském Egyptě. Dostihy koní znají a pořádaly všechny civilizace, které přišly do styku s koňmi. Tisíce let se dostihy konaly podle jednoduchých pravidel, ale do skutečné podoby profesionálního sportu se vyvinuly až v nedávné současnosti, kdy vznikl Jockey Club roku 1750 v Anglii.

Dostihový svět

S počátky profesionalizace sportu v Anglii se pojí i vznik anglického plnokrevníka, jehož historie se začala psát v 17. století a brzy se stal jedním z nejvlivnějších plemen v historii koní. Ačkoliv jeho využití bylo zamýšleno výhradně pro dostihy, plnokrevník je schopen díky systematické tvrdé selekci na dostihové dráze prakticky čehokoliv, co po něm člověk chce, pokud přitom akceptuje jeho temperament a citlivost. Plnokrevník je také zušlechťovatelem ostatních plemen.

Dostihy běhají často hlavně angličtí plnokrevníci, ale označení dostihoví koně náleží všem koním, kteří se různých typů dostihů zúčastní, a je jedno, jestli to jsou malí houževnatí poníci na Jávě či quarter horse. Pořádají se i dostihy beganů. Proto označení dostihový kůň není synonymem pro plnokrevníka.

Různé typy dostihů se pořádají všude po světě, ale ten „pravý“ profesionální dostihový provoz je kontrolován národní organizací Jockey Club, která udává pravidla pro dostihový provoz. Soubor pravidel je velmi rozsáhlý a každá země má trochu jiná pravidla např. pro používání biče (maximální počet úderů), rozsah sankcí a kdy se kůň z dostihu diskvalifikuje pro tísnění jiného koně a podobně. Také poskytuje všechny potřebné dostihové informace a celkový servis.

Dostihový svět je nesmírně poutavý, strhující a plný příběhů, takže račte vstoupit!

Nejčtenější články

Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: