Dostihy info - dostihové koně, závody a další

 • Informace k možnému zahájení dostihové sezony 2021

  29. 03. 2021 10:00 − Zveřejněn před 16 dny

  Rovinový dostih Rada Jockey Clubu ČR v těchto dnech projednává nejen změny v Dostihovém řádu a Doplňujících ustanovení, ale také propozice prvních dostihových dnů letošní sezony. Kromě toho je na programu Rady ještě úprava již schválené termínové listiny pro období duben až červen, samozřejmě s ohledem na aktuálně platná a předvídatelná opatření v následujících týdnech.

  Autor: Tisková informace Dostihy Přečteno: 139x

 • Dostihový spolek Pardubice čeká za loňský rok milionovou ztrátu

  26. 03. 2021 12:00 − Zveřejněn před 19 dny

  Sport.cz logo Dostihový spolek, který provozuje závodiště v Pardubicích a pořádá Velkou pardubickou steeplechase, se v loňském roce propadl do ztráty přibližně milion korun.

  Autor: ČTK Dostihy Přečteno: 80x

 • iDNES.cz Talentovaný žokej David Liška ukončil závodní kariéru. Ve dvaceti letech oznámil ve středu na sociálních sítích, že se s dostihy loučí. Pro server jezdci.cz následně vysvětlil, že důvodem jsou jeho problémy s udržováním váhy.

  Autor: iDNES.cz, ČTK Dostihy Přečteno: 113x

 • logo iSport David Liška, nejmladší šampion české dostihové historie a jeden z největších jezdeckých talentů moderní éry, oznámil ve dvaceti letech konec kariéry. Důvodem jsou narůstající potíže s váhou, informoval o tom server Jezdci.cz.

  Autor: Květoslav Šimek Dostihy Přečteno: 206x

1 2 3 172

Bohatá kniha dostihového sportu se začala psát už ve starověku, kdy je pořádali jak antičtí Řekové a Římané, a konaly se i v Babylóně nebo faraónském Egyptě. Dostihy koní znají a pořádaly všechny civilizace, které přišly do styku s koňmi. Tisíce let se dostihy konaly podle jednoduchých pravidel, ale do skutečné podoby profesionálního sportu se vyvinuly až v nedávné současnosti, kdy vznikl Jockey Club roku 1750 v Anglii.

Dostihový svět

S počátky profesionalizace sportu v Anglii se pojí i vznik anglického plnokrevníka, jehož historie se začala psát v 17. století a brzy se stal jedním z nejvlivnějších plemen v historii koní. Ačkoliv jeho využití bylo zamýšleno výhradně pro dostihy, plnokrevník je schopen díky systematické tvrdé selekci na dostihové dráze prakticky čehokoliv, co po něm člověk chce, pokud přitom akceptuje jeho temperament a citlivost. Plnokrevník je také zušlechťovatelem ostatních plemen.

Dostihy běhají často hlavně angličtí plnokrevníci, ale označení dostihoví koně náleží všem koním, kteří se různých typů dostihů zúčastní, a je jedno, jestli to jsou malí houževnatí poníci na Jávě či quarter horse. Pořádají se i dostihy beganů. Proto označení dostihový kůň není synonymem pro plnokrevníka.

Různé typy dostihů se pořádají všude po světě, ale ten „pravý“ profesionální dostihový provoz je kontrolován národní organizací Jockey Club, která udává pravidla pro dostihový provoz. Soubor pravidel je velmi rozsáhlý a každá země má trochu jiná pravidla např. pro používání biče (maximální počet úderů), rozsah sankcí a kdy se kůň z dostihu diskvalifikuje pro tísnění jiného koně a podobně. Také poskytuje všechny potřebné dostihové informace a celkový servis.

Dostihový svět je nesmírně poutavý, strhující a plný příběhů, takže račte vstoupit!

Nejčtenější články