Hold Donnerhallovi: život a doba jednoho velikána

20. 10. 2020 08:00

Obrázky: 25

Autor: The Horse Magazine Foto: © archiv Werner Ernst Rubrika: Plemeníci Zdroj: Horse Magazine Překladatel: Eva Holubcová, Martina Cerhová Počet přečtení: 764 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Donnerhall patří k největším drezúrním plemeníkům v historii chovu sportovních koní, tímto článkem mu Chris Hector vzdává hold.

Tento významný plemeník se narodil v roce 1981 a zemřel roku 2006, založil dynastii, která dominuje v mezinárodní drezúře.

Donnerhall byl zakládajícím plemeníkem v jednom z prvních soukromých chovů – Gestüt Grönwohldhof, v době, kdy začal trend soukromých chovů vlastněných velmi bohatými lidmi. Grönwohldhof se svým rybníkem a mlýnským kolem, koberci azalek a jako obrázek dokonalými výběhy s koňmi udával standard doby.

Bohužel v posledních letech mnoho z těch slavných oldenburských chovů, včetně Grönwohldhofu, zmizelo.

Jak byl Grönwohldhof krásný, byl také skvěle navržený a rozvržený tak, aby jeho zakladatel Otto Schulte-Frohlinde, který byl trvale upoutaný do kolečkového křesla, mohl pozorovat vše, co se v jeho chovu děje, díky výhledu z centrální místnosti.

Ve středu byl kulatý stůl, u něhož obvykle byly usazeny návštěvy, slavní jezdci, a také bohatí a nadějní. Na jedné straně seděl jako orientální paša Herbert Rehbein, obklopen svými následníky a rozděloval úkoly dvanácti i více jezdcům ve škole současně.

Jaké jezdce vychoval! Jezdce jako Martina Hannöver, Ingo Pape, Susan Draper (nyní Pape), Falk Rosenbauer, kteří sami přišli z jiných stájí, ale i z návštěvníků z celého světa.

Ačkoliv to byl Gaspari, švédský reprezentant na olympijských hrách, první z moderních plemeníků, kteří zkombinovali kariéru ve sportu i v chovu, Donnerhall byl bezkonkurenčním zjevem na obdélníku a hlavně magnetem pro majitele klisen. A to v momentě, kdy chovatelé zjistili, že tu je trh pro drezúrní koně a že je mohou dokonce prodat snadněji než skokany. V minulosti drezúrními koňmi byli hlavně ti, kteří nemohli nebo nechtěli skákat. A nyní tu byl najednou TRH pro drezúrní koně, hlavně v Hannoveru a Oldenburgu, kam se bohatí Američané hrnuli mávajíce peněženkami.

Během interview v roce 2000 Karin Rehbein upozornila na obrovský rozdíl mezi Donnerhallem a jeho sourozenci.

Podívejte se na jeho pravé bratry, ani jeden z nich se s ním nemůže srovnávat. Ve zjevu, v pohybu, ve všem, tito praví bratři se mu ani zdaleka nepřibližují. Ano, byli zde dva, kteří soutěžili až do úrovně Grand Prix, ale to je tak všechno. Nepodobali se mu ani zdaleka.

Je třeba připustit, že Donnerhall neměl dobré papíry. Jeho otec Donnerwetter, který zmizel uprostřed 70. let v USA, měl sice nějaké potomky v drezúře, ale byla to ošklivá a netalentovaná stvoření.

Rehbeinová začala jezdit kaštanového ryzáka, když mu byly čtyři roky. Když si na něj poprvé sedla, pomyslela si: „Ten kůň může být vážně něco.

Vždycky dobře trénoval. Klidná mysl, soustředěný na práci a vše se učil skutečně rychle. Je pořád skvělý, může jít teď hned do soutěže a rovnou vyhrát.“

Vidět Donnerhalla na obdélníku bylo něco úžasného. Impozantní silný velký hřebec, ale překvapivě dobře jezditelný pro paní Rehbeinovou, ačkoliv je malá a drobná.

Byl velmi jemný. Někdy se musel přidržet, ale to je s každým koněm.

Donnerhallův talent byl zřejmý od počátku. Byl druhý ve výkonnostním testu hřebců v Adelheidsdorfu roku 1984 se skóre 131.92. A zbytek je už legenda. S Karin Rehbeinovou vyhrál mnoho soutěží Grand Prix, Grand Prix Special a Freestyle.

Roku 1994 byl Donnerhall bronzový na Světovém šampionátu v Haagu a ve zlatém týmu. Také vyhrál finále European World Cup Freestyle League v letech 1997 a 1998. Do sportovního důchodu odešel v roce 1998.

Jak to tak vypadá, Donnerhall svému potomstvu předává svoji lehkou trénovatelnost a schopnost shromážděné práce, i když jejich přirozený pohyb není tak velkolepý. A zdá se, že kombinace Donnerhalla a velkého množství krve plnokrevníka v matce je mnohem úspěšnější v produkci sportovních koní.

Například Donnerhallův syn Davignon byl z matky po Pik Bube, stejně jako jiný z jeho prvních synů, kteří zářili na drezúrním obdélníku, Don Primero.

Pik Bube byl po Pik König, polokrevném hřebci po plnokrevném Pik As, a další plnokrevníci jsou na straně matky skrze Der Löwe xx.

Muž, který objevil De Nira, nejlepšího Donnerhallova syna, Burkhard Wahler, ale má jiný pohled na tuto kombinaci.

Miluji kupovat koně s krví Donnerhalla, ale nemám rád tento velmi populární kros Donnerhall x Pik Bube, jsou to velmi těžcí, velcí koně. Mám raději mnohem elegantnější koně, jako příznivec trakéna to vnímám jinak. Měl jsem skutečně rád De Nira, protože byl z matky z kombinace Akzent II x Wiesenbaum xx. Akzent je skrz Absatze trakénská krev a Wiesenbaum je plnokrevník, takže v mých očích to byla mnohem zajímavější kombinace.

Jan Tönjes, než se stal redaktorem St. Georg, pracoval pro Oldenburský chovatelský svaz, a má ještě jiný pohled na přednosti původu s tažnými koňmi, kteří se sami vytratili během procesu vzniku moderního sportovního koně.

V mých očích jsou zde dva důvody. On je velmi solidní typ koně, a jeho třetí matka byla starý typ oldenburského tažného koně. Když byl licentován, lidé si mysleli, že není moderním typem koně. Má těžkou hlavu, ale s výrazem. Jeho záď nebyla ideální, ale tito tažní koně měli dvě přednosti: byli zvyklí denně pracovat a byli pracovití. To napomáhá jezditelnosti a jezditelnost je něco, co vždy spojujete spíše s linií D než s W. A také, tažní koně museli být zdraví. Nemůžu říci, že by Donnerhallové byli nezdravější koně na světě, ale podívejte se na ostatní linie. Koupíte si koně a jezdíte je opatrně, ne příliš. Zatímco Donnerhally můžete jezdit, jak potřebujete, jsou tvrdí, takže vlastně nepotřebují tolik zdlouhavého tréninku jako ti ostatní, což také zase napomáhá k tomu, aby byli zdraví. To jsou v mých očích dvě věci, které z Donnerhallovy linie dělají kompletní balíček.

Roku 1997 bylo možné vidět první Donnerhallovy vnuky zářit na Bundeschampionatu a z nich valach Duvalier (po Davignon z matky po Bolero) získal titul šampióna pětiletých, zatímco další rok vyhrál tuto třídu černý Donnerhallův syn Del Piero (z matky po Matcho AA).

Je tu jedna věc, která vzdaluje Donnerhalla od Weltmeyera i Rubinsteina. Je schopný dát úspěšné syny, kteří jsou schopní zase dávat další úspěšné syny.

Donnerhallův syn De Niro (z matky po Akzent II) začal soutěžit na úrovni Grand Prix jako sedmiletý. Nikdy nebyl Grand Prix hvězdou, ale později fungoval jako skvělý školní kůň pro Burkhardovu dceru Therese a ze všech synů Donnerhalla byl v chovu nejúspěšnějším.

De Niro byl plemeníkem číslo 1 v hodnocení drezúrních plemeníků ve WBFSH 2013, roku 2014 byl druhý s 25 soutěžícími na nejvyšší úrovni a roku 2015 se vrátil zpět na první místo s 29 reprezentanty. První pětice z nich byli všichni skutečnými mezinárodními hvězdami: Desperados, Delgado, d’Agostino, Glock’s Voice a Dablino. Roku 2016 byl zase hřebcem číslo jedna, stejně jako roku 2017. Toho roku měl 27 reprezentantů, z čehož 4 koně získali více než 2000 bodů v tomto roce. Byli to Supa Nova II (z matky po Weltmeyer), Glock’s Voice (z matky po Rohdiamant), D’Agostino (z matky po Shogun xx) a Dablino FRH (z matky po Wanderbursch). I v roce 2018 byl opět první a loni ve WBFSH hodnocení čtvrtý.

Čím to, že se De Niro stal tak významným plemeníkem? Odborník na chov hannoverského teplokrevníka Ludwig Christmann k tomu říká:

Myslím, že byste se měli spíše zeptat jezdců a trenérů. Ale myslím si, že je to jejich hlava, kterou mají rádi. Když jsem mluvil s panem Sprehe o Desperadovi, tak řekl, že ten kůň byl vždy v pořádku, i když bylo 35 stupňů jako v Riu a pracoval jako vždy. Koně po De Niro mají talent pro shromáždění a vysoké chody, ale je to jejich hlava, která je činí tak speciálními.

Jeden z nejvýraznějších příkladů je Desperados FRH, který se narodil 2. června 2001 a bohužel uhynul v únoru 2020, ale ne dřív, než dosáhl velikosti s Kristinou Bröring-Sprehe, členkou německého týmu. Desperados FRH byl po De Niro z matky po nejlepším synu Weltmeyera Wolkenstein II a z báby po angloarabovi Matcho, který zřejmě odpovídal za jeho krásnou černou srst.

Jako mnoho velkých plemeníků, Desperados byl odmítnut na hannoverské licentaci plemeníků, než se stal nejdražším nelicentovaným hřebcem na aukci a byl prodán do Gestüt Sprehe, který je vlastněn otcem a strýcem Kristiny.

Desperados vyhrál Spolkový šampionát 2004 jako tříletý a byl bronzový na Spolkovém šampionátu 2005. Byl trénován a ježděn v soutěžích Falkem Rosenbauerem, který ho dostal na Grand Prix úroveň, a roku 2010 zvítězili v hamburském drezúrním derby. O rok později ho začala jezdit Kristina Sprehe a získali společně Otto Lorke Prize, pak získali medaile na Olympijských hrách v Londýně 2012, Světových jezdeckých hrách 2014 a na Evropských šampionátech v letech 2013 a 2015.

Jak můžeme vidět v katalogu plemeníků, Desperados sám vyhrál 590 149 €, zatímco 343 potomků v soutěžích nasbíralo prozatím 226 932 €. A z toho 53 už soutěžilo na úrovni S.

A bude jich více úspěšných. Zatím nejúspěšnějším mezi potomky Desperados FRH je mladý hřebec Destiny OLD, který je účastníkem malých rund s Kristinou Sprehe. Destiny je z klisny z kombinace Sandro Hit x Argentinus.

Další nesmírně úspěšný syn Donnerhalla je Damon Hill (z matky po Rubinstein). Dvakrát se stal světovým šampiónem mladých koní s Ingrid Klimke a Helen Langehanenberg, později se stal hvězdou Grand Prix soutěží s Helen. Byl čtvrtý na Olympijských hrách v Londýně 2012, šampiónem Světového poháru 2013 a druhým v jednotlivcích na Světových jezdeckých hrách 2014. Jako plemeník se zdá být úspěšným producentem mladých sportovních koní, ale ještě to musí potvrdit ve velkém sportu.

Don Schufro je jiným synem z matky po Pik Bube, jménem Fiesta, jejíž pravá sestra byla matkou Don Primero. Jako sportovec nebyl tak úspěšný jako Damon Hill, ale je mnohem více respektovaný jako plemeník. Jeho nejúspěšnějším potomkem je superhvězda Isabell Werthové Weihegold. Naštěstí nebyl odhalen jako nosič WFFS genu dříve, než byl starý a již v odpočinku.

Don Schufrův (Donnerhall x Pik Bube) syn Diamond Hit je z Loretty (Ramino), která byla hlavní klisnou ve stádě Paula Schockemöhleho. Loretta je také matkou Sandro Hita. V čase, kdy byl Sandro Hit velmi populární a Diamond Hit poněkud ignorovaný, mi pan Schockemöhle řekl, že si myslí, že je Diamond Hit nejlepším synem Loretty a zdá se, že mu čas dává za pravdu.

Jiný skvělý potomek Donnerhalla, Don Frederico, byl také testován pozitivně jako nosič WFSS genu, což vedlo k otázkám, jestli samotný Donnerhall nebyl nosičem. Naštěstí Donnerhall dostal svoji šanci v chovu dříve, než se objevil tento „World Wide Facebook Freakout Syndrome“, aby mu zničil chovnou kariéru.

Poslední hannoverský katalog plemeníků, ve kterém se Donnerhall objevil, byl z roku 2011. Ten shrnoval jeho bilanci následovně: 998 sportujících potomků, z toho 840 v drezúře (226 na pokročilé úrovni) – 97 ve skocích – s celkovými výhry potomstva ve výši 2 137 490 €. Daleko nejúspěšnější mezi potomky z hlediska výher byla klisna Donatha S, která celkem vyhrála 174 242 €, následována Don Schufro s 109 257 €. Celkem 40 koní vyhrálo v drezúrních soutěžích více než 10 000 €.

V hodnocení drezúrních FN měl 150, zatímco ve skocích 77. Jeho hannoverské hodnocení bylo 158 pro drezúru a 75 pro skákání. V tento čas byl otcem padesáti licentovaných plemeníků.

V roce 2013 byl Donnerhall pátý v hodnocení WBFSH plemeníků na základě FEI výsledků, a nejvíce bodů získali tři z první desítky sportovců: Damon Hill, Donnperignon a Digby, zatímco v tom samém žebříčku plemeníků byli jeho De Niro číslo jedna a jiný syn Don Schufro šestý.

Úspěšnost a síla linie D se projevila na Olympijských hrách v Londýně. Jenom po Donnerhallovi zde byli Donnperignon, Damon Hill a Digby. De Niro vyslal Dablino, Donnerfee a Desperadose. Dále D linii zastupovali: D’Niro (po D-Day), Diva Royal (po Don Frederico), Don Auriello (po Don Davidoff) a Dorina (po Don Schufro).

A pohled na startovní listinu Světových jezdeckých her v Normandii roku 2014 byl jasnou informací o dominanci Donnerhalla.

On sám byl zastoupen 4 soutěžícími, stejně jako jeho syn De Niro. Donnerhalla dále reprezentovalo potomstvo jeho synů jako Donnerschlag a Don Cardinale. Nu a další syn Donnerhalla Don Gregory byl zastoupen svými syny Don Davidhoff a Don Ruto. A De Nirův syn Danone I byl otcem dalšího soutěžícího. Celkově ze 103 soutěžících bylo z linie D 13, což je skoro 13 %.

Ve Freestyle procento zástupců linie D vzrostlo na 46,66 % (7 z 15 bylo z linie D). Tři byli přímo po Donnerhallovi samotném a zbytek po čtyřech jeho synech.

A na poslední významné mezinárodní akci, Světových jezdeckých hrách 2018, mezi prvními dvanácti ve Special bylo pět z Donnerhallovy linie. A zase byl De Niro nejúspěšnějším Donnerhallovým synem, když měl dva potomky a další byl po jeho synu Danone.

Donnerhalle, vzdáváme ti hold...

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: