Diskuse o rollkuru neskončila konferencí FEI u kulatého stolu

15. 2. 2010 Lucie Hýblová

Skoro před týdnem proběhla pracovní schůzka FEI o rollkuru, na níž se přizvaní odborníci shodli na velmi šalamounském závěru: rollkur, jako metoda založená na použití agresivní síly, bude zakázán. Avšak stejné ohýbání koní bez použití nepatřičné síly je povoleno. Co na to veřejnost? Přistoupila na politickou hru FEI?

FEI svými činy jasně dokazuje, že nemá nejmenší chuť pro nás „pracovat" a cítím, že se nám tímto vysmívá. Toto utvrzuje i prohlášení Sjefa Janssena, že je s rozhodnutím, které bylo odsouhlaseno na konferenci v Lousanne, velice spokojený. Ve skutečnosti nyní dostal „rozkaz" rollkur provozovat... spolu s dalšími. Stejně jako já i plno dalších lidí podepsalo petici proti rollkuru. Někteří lidé vášnivě diskutují a doporučují začít s novou organizací. Takovou, která se zaměří na naše zájmy, koňské welfare a kde budou rozhodčí odměňovat řádné tréninky. Objevuje se snaha přimět některé ze známějších profesionálů a jezdců vyšší úrovně, kteří podepsali petici proti rollkuru, k tomu, aby začali přemýšlet o formování nové organizace.

Pojďme se však podívat, jak se věci vyvíjejí, jaké pohledy na rozhodnutí FEI a na nový oficiální post rollkuru/hyperflexe/LDR přinášejí média i oficiální výroky některých známých osobností.

Změna definice

eurodressage.comCelý drezurní svět s očekáváním sledoval konferenci FEI u kulatého stolu na téma rollkur, která se 9. února 2010 konala v sídle FEI v Lausanne. Krátce po 17. hodině dorazila do schránek World-Wide oficiální zpráva FEI s velkým, tučným titulkem „Spor o rollkuru vyřešen!" Že by se FEI skutečně rozhodla jít srozumitelnou a rozhodnou cestou?

Jak optimistické a rychlé řešení diskuze, která trvá už více než pět let! V roce 2006 byla totiž sestavena podobná rádoby „pracovní skupina", jako reakce na mezinárodní spor Holandska a Německa po zveřejnění článku „Dressage Perverse" v srpnovém čísle německého jezdeckého časopisu St. Georg.

(pozn. překl. ke článku Dressage Pervers: časopis St. Georg publikoval v roce 2005 snímky tréninku Anky van Grunsven na jejím koni, kterého jezdila v rollkuru. Manžel Anky, Nizozemec Sjef Janssen, zažaloval časopis St. Georg. Výsledkem byla pokuta 250 000 eur a časopis do budoucna nesmí spojovat Anky s žádným tématem týkajícím se zneužívání koní v drezuře. A nebylo to poprvé, kdy Janssen podnikl podobný „hon" na tisk, který poukazoval na „negativní tendence" rollkuru a výcvikové techniky Anky a Janssena. Sjef tvrdí, že tvář Anky je chráněna autorskými právy a tisk ji nemůže uveřejnit bez jejich povolení. Ve stejném roce se konal na CDIO Aachen ještě další incident. Jedna mladá dívka zde nahrávala Anky na opracovišti. Anky před dívkou zastavila, a dotázala se jí, za jakým účelem ji nahrává. Mladá maďarská dívka řekla, že to je pro osobní použití. Anky odpověděla „můžete mě nahrávat, jen pokud to použijete kladným směrem".)

Na workshopu FEI v roce 2006 byli odborníci z různých oborů - drezurní trenéři, PhD vědci v biomechanice a veterináři - požádáni, aby přinesli důkazy, že rollkur poškozuje koně. Holandský veterinář René van Weeren ukázal rentgenové snímky zdravého krku Salinera, Ankyho koně, s nímž vyhrála dvě olympijské zlaté medaile a kterého trénuje v rollkuru - samozřejmě profesionální rukou. Tento workshop byl jen parodií, kde došlo k pouhé změně definice z „rollkuru" na „hyperflexi", „hyperflexe" nezní tak negativně a lidé ji lépe pochopí.

V roce 2006 byla hyperflexe krku definována jako „pracovní/tréninková metoda, která zajistí takový stupeň podélného ohnutí střední části krku, který nemůže být koněm udržován po delší dobu."

Do roku 2010 se vše rychle posunulo dopředu. Záběry Patrika Kittela při opracovávání svého GP koně Scandica, který byl dlouhou dobu v rollkuru, s ochablými pysky a zmodralým jazykem bezvládně visícím z huby, vzedmuly vlnu hlasitého odporu mnoha lidí, kteří ve videonahrávce viděli agresivní styl ježdění prohřešující se proti welfare koní. FEI byla zaplavena e-maily, lidé ji žádali o nějakou reakci. Odpovědí FEI byla konference u kulatého stolu.

A výsledek? Předefinování definice. Jediný pokrok, a to v jazykové oblasti. Jaká škoda, vždyť drezura je aktivní sport, nejsou to jen slova. Hyperflexe již není problémem, tento pojem vyšel velmi rychle z módy. Nazvěme to "dlouhý, hluboký a kulatý" (long, deep, round = LDR) a problém možná bude vyřešen... zas na několik let.

Na konferenci u kulatého stolu byla hyperflexe čili rollkur definována jako ohýbání krku koně, „kterého bylo dosáhnuto agresivní silou". Skoro to vypadá, jako by jezdci provozující rollkur mezi lety 2006 a 2010 ohýbali krky svých koní agresivní silou. Felix culpa. Metoda LDR je ke koni očividně mírnější, protože při ní je ohnutí krku „dosaženo bez nepatřičného násilí". A FEI je hrdá na to, že spor vyřešila zakázáním rollkuru a povolením LDR jako „přípustné metody".

Jinými slovy, je povoleno koně opracovávat hyperflexí, pokud se na jezdci neobjeví známky agrese. Ale co je agresivní silá? Škubání a tahání nebo nánosníky utažené tak, že kůň může sotva dýchat? A co doba, po kterou je krk koně ohnutý do hloubky a do kulata nebo pevně držen a nahoře? Jak dlouho může být kůň v takové pozici, než ho to začne poškozovat? Je extrémní zpocení, strnulé držení ocasu, prohnutý hřbet nebo nadměrné slinění známkou toho, že kůň je stresovaný „agresivním" jezdcem? Žádná z těchto otázek nebyla na konferenci zodpovězená a co je ještě důležitější, že tyto formy zneužívání koní, ať už při klasickém tréninkovém systému nebo při rollkuru, snad nikdy nebyly stewardy nahlášené!

V roce 2006 uvedla FEI ve své zprávě, že „je potřeba vypracovat podrobnější definici toho, co lze považovat za zneužívání, např. stresové faktory, bolest nebo nepohodlí". Navíc tenkrát FEI zdůraznila, že „je nezbytné vzdělávat stewardy, aby byli schopni identifikovat možné zneužívání této metody". Tak, kam jsme se po pěti letech dostali?

Dozorčí program je určitě na místě, ale stewardi nemají pravomoc a odvahu jednat proti zneužívání na opracovišti (ať už se jedná o rollkur nebo ne). Nedostatečná pravomoc stewardů je nejslabším článkem celé „diskuse o rollkuru". Všude se najdou trenéři a jezdci s velkou hubou a žádnou slušností. V zemi slepých stewardů je jednooký trenér králem.

Zajímavý nápad je rozmístit kamery na opracovištích. Jezdci budou pod neustálým dohledem rozhodčích a zneužívání či agresivita budou zachycené na pásku.

FEI se ještě jednou nechala slyšet, že bude pracovat na vzdělávání stewardů a přidělila Franku Kempermanovi úkol rozšířit stávající pokyny pro stewardy. Ještě více moci jedné osobě. Žádné zpochybnění kompetence Holanďanů, ale Kemperman nyní bude žonglovat mezi předsednictvím drezurní komise FEI, vedením největší jezdecké události roku CHIO Aachen a správcovstvím této pracovní skupiny. Jak může zvládnout tyto úkoly a být přitom efektivní? Zůstává nám naděje, že tento superman splní všechny své sliby pro lepší drezurní svět!

Více než 40.000 lidí podepsalo petici proti rollkur, kterou Dr. Gerd Heuschmann předal prezidentce FEI, princezně Haye. Tento hlas většiny, bez ohledu na to, zda to jsou odborníci nebo amatéři, je třeba vidět v širších souvislostech: jako protest proti zneužívání koní na opracovištích, ať už se jedná o jakýkoli systém výcviku. Obrovské množství podpisů odráží skutečnost, že na tento sport je pohlíženo jako na špatný, a to i přes pozitivní publicitu Totilase.

Zdroj: Astrid Appels, Eurodressage.com

philippe Karl„FEI se odvážně rozhodla neučinit vůbec žádné rozhodnutí. Rollkur není oficiálně povolen, ale stejná pozice koně přetrvává pod jiným názvem (low, deep and round). Pravidla se nezměnila a všechno půjde jako předtím - zatím nejdokonalejší pokrytectví. Ale my to nevzdáváme a budeme pokračovat v boji proti této katastrofě."

Zdroj: stránka Philippe Karla

K problematice rollkuru a současné politiky FEI se vyjádřil i Robert Cook, bývalý profesor chirurgie a především známý zastánce bezudidlového ježdění.

Nízko, hluboko a kulatě nebo bolestně, hluboko a bezcitně?

horses for life logoFEI odmítlo důkazy a tratila tak další příležitost k reformě. Toto rozhodnutí je možná přijatelné pro FEI, ale ne pro koně. FEI se jen vyhýbá ostudě změnou názvu. Low, Deep and Round je prostě jen synonymem pro rollkur (hyperflexi). Tento politováníhodný postup můžeme nazvat sémantickým úskokem.

Přesto existuje způsob, jak humánně definovat stupeň ohýbání koně, který lze tolerovat. Taková definice již existuje v pravidlech FEI: „...hlava by měla zůstat ve stabilní poloze, zpravidla nepatrně před vertikální linií." Můžeme se shodnout, že přinejmenším v tomto ohledu není třeba pravidla měnit. Vše, co musí FEI podniknout, je řídit se jimi! LDR je v rozporu s pravidly FEI.

Tvrzení FEI, že LDR v praxi dosahuje ohýbání krku koně bez zbytečné síly, lze vyvrátit. Dále je třeba poznamenat, že je Low, Deep and Round je vlastně tichým synonymem pro hyperflexi. LDR zahrnuje rollkur a tato pozice koně není v dopředném pohybu fyziologická.

Prohlášením, že „hlavní zodpovědnost za welfare koně nese jezdci", se vlastně FEI zbavuje své vlastní odpovědnosti. (Myje si ruce nad některými prvky welfare koní? Je-li tomu tak, pak se vzdává hlavních důvodů své existence.)

Řešení by mělo spočívat na vědeckých důkazech, nikoliv na základě konsensu. V každém případě pojďme diskutovat, klidně v otevřené diskuzi. A po této diskuzi, ať je rozhodnutí založeno na důkazech koňské anatomie a fyziologie. Na vědecké pravdě, která není určena většinou hlasů.

Robert Cook, FRCVS, PhD

Zdroj: Facebook, stránka Horses For Life Publications

Podobné články
Foto od výborné fotografky a kamarádky Barbory Chlebové, která vždy dokáže zachytit ty nejkrásnější momentky

Cesta k úspěchu jako příběh z pohádky? Životní kůň Barbory Zourkové je český teplokrevník Fénix. V loňském roce se tento krásný ryzák umístil na 23.…

Miguel Tavora v článku The Horse Magazine radí, jak se dopracovat ke shromáždění pomocí stranové práce.