Comtois... chladnokrevný třpyt GC Praque PlayOffs

29. 11. 2019 06:00

Obrázky: 31

Autor: Gabriela Rotová Foto: Gabriela Rotová Rubrika: Výstavy a show Počet přečtení: 2465 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Hvězdou, která v rámci doprovodného programu Praque Playoffs "hodila rukavici", již nebylo možné ani v oslnivém jasu světových parkurových megastar přehlédnout, byl Guillaume Mauvais a jeho dvanáctihlavé stádo koní plemene comtois.

Přestože volná drezura chladnokrevníků dost možná mnohým zapadla v zářivém nánosu dojmů, které ve dnech 21. až 24. listopadu pražská O2 arena nabídla, za pozornost rozhodně stála. I když v po střechu naplněné O2 areně asi nebylo mnoho těch, kteří, tak jako já, netrpělivě čekali především na ni. :)

Fascinace svobodou...

Nevím, zda má nikdy nepohasínající fascinace svobodou zakořenila kdysi v dávno ztraceném mládí, kteréžto jsem prožila formována myšlenkami zatvrzelých odpůrců komunismu, nebo je pouhopouhou obtěžující genetickou vadou. Tak či onak v mém životě vždy jemně rezonuje citát z Konfucia: "To, co máte rádi, pusťte, pokud se to k vám vrátí, je to vaše - navždy." což se následně promítá i do mého pohledu na svět kolem koní jako takový.

Myslím si ale, že na počátku všech cest, které nás ke koním přivedly a přivádějí, je vždy alespoň trochu romantických snů a zrnko touhy po porozumění fascinujícím, dechberoucím tvorům, jimiž pro nás koně byli, jsou a nejspíše i navždy budou...

V dnešním technologiemi přeplněném světě jsou nám koně více symboly nežli užitkovými zvířaty. Stali se interní součástí našich osobností. Jsou jedním z kořenů, které definovaly evropskou kulturu, historii i naši mytologii. Snad proto je pro nás pohled na volné koně, cválající bez "lidských batohů" na svých zádech, tak teplý, povznášející a dojemný.

Guillaume Mauvais...

Okouzlující Francouz, který k nám přijel se svým "stádem" koní plemene comtois, začal vystupovat již v roce 2001. Není to tedy žádný začátečník, který teprve nejistě sbírá první zkušenosti. V letošním roce vystupoval například i na Hop Top Show "LaOra" v rámci Equitany. A jeho originální show, ověnčená prvky burlesky, v Praze rozhodně nezapadla. Nabídla nezapomenutelné momenty plné emocí.

Přestože chladnokrevný kůň není typickým zosobněním křehké ladnosti a harmonie, Mauvais nám ukázal, že co není, může být. Jeho v konečném součtu nevídaných dvanáct "těžkotonážních ledoborců", tančilo v Praze lehce a bez omylů a vytvořilo tak čarokrásný kontrast k výkonům sportovních hvězd nejvyšší úrovně. Pod klenbou pražské O2 areny jako by v jejich přítomnosti již žádné volné místo ani nezbývalo. Vše sledovat? Nemožné!

Těžká "monstra" s překvapivou lehkostí předváděla i nejtěžší prvky volné drezury, a to v některých ohledech podstatně kvalitněji, než jsme běžně zvyklí na podobných show vídat. Vše bylo absolutně precizní, klidné a dotažené. Snad jen španělskému kroku chyběla elegance a švih, který mu musí dodat ohnivější temperament.

Něžní obři, kterým Guillaume Mauvais zcela unikátním způsobem "velí", ovšem dokázali nejen zaujmout a naplnit nám srdce dojmy, ale i odlehčit napjatou atmosféru, kterou v těchto dnech O2 arena díky sportu za statisíce euro dýchala. Mamuti plemene comtois vystoupili nejen pod sedlem a ve freiheitu, ale i ve velmi dobré společnosti zástupce plemene minihorse. A to je kombinace, která na sto procent vykouzlí úsměv na rtech většiny návštěvníků. Komické duo "malý & velký" zkrátka a dobře funguje bez výjimek a zaujme vždy a všude!

Kdo je comtois

Něžní obři, kteří pod taktovkou Mauvaise Praze zatančili, jsou zástupci nám téměř neznámého francouzského plemene comtois. Comtois jsou doma v pohraniční oblasti Francie a Švýcarska a svou spřízněnost se švýcarským národním plemenem freibergský kůň v ničem nezapřou.

Comtois je plemenem starobylým. Prameny dokládají, že tito koně byli v oblasti Franche-Comté a v pohoří Jura chováni již od šestého století a ve středověku byli využíváni jako zdatní koně váleční. Své místo našli i v kavalériích Ludvíka XIV. a Napoleona Bonaparta. Jejich historie je tedy s historií jejich rodné země hluboce a pevně spojena.

Armádní minulost tohoto plemene již dnes samozřejmě zavál prach. Tito nevysocí, lehcí chladnokrevní koně s vojskem již dávno spjati nejsou. Své místo našli v těžbě dřeva a v obhospodařování kopcovitých vinic oblasti Arbois, kde úspěšně konkurují početnějšímu bretaňskému tažnému koni.

Bohužel je ale velká část populace těchto koní chována výhradně za účelem produkce masa. Tuto skutečnost jsem si jasně a bolestně uvědomovala v průběhu celého jejich pražského vystoupení. Věřím ovšem, že tyto dobromyslné, pracovité a snadno ovladatelné koně čeká lepší budoucnost. Podle mého názoru na řeznické pulty žádní koně účelově nepatří. A v tomto by se mnou Guillaume Mauvais jistě souhlasil...

Výkony parkurových špiček samozřejmě chladnokrevná síla zastínit nedokázala, dokázala ale něco víc. Rozzářila paletu dojmů, které v nás všech letošní Praha zanechala. Mauvais a jeho expresivní comtoisové zcela jistě nadchli i ty, kteří jinak volné drezuře až tak moc neholdují... byli totiž skutečně úžasní!

Další fotografie naleznete ve fotogalerii. Věřím, že Guillame Mauvais rozdmýchal chuť do práce s koňmi ve volnosti i ve vás! :)

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: