Co hýbe světem v září 2019

2. 10. 2019 06:00

Obrázky: 10

Autor: Eva Holubcová Foto: © archiv sporthorse-data.com, kohuku.ru, BWP fanpage FB, The Horse Magazine Rubrika: Ze zahraničí Počet přečtení: 1255 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Září ve znamení Japonska, konec závodění pro Guerdatova šampióna, odchody šampiónů i jedna pěkná novinka na závěr. Pusťte se do čtení zahraničních novinek!

Novinky v sedlech

S příchodem podzimu se zase rozhýbal trh s hotovými sportovními koňmi a ve stájích jezdců dupou noví koně.

Zejména Japonci masivně posilují před OH v Tokiu. Samozřejmě olympijské hry jsou vždy věc cti, hrdosti, absolutní meta, ale tady je to umocněno i tím, že se konají v jejich zemi.

Desetiletý rezavý valach KWPN Eddieni (Johnson x Negro) byl koupen Japoncem Masahirem Kosakou už v roce 2017, společně spolu i závodili, ale letos byl připraven do Grand Prix švédskou jezdkyní Malin Wahlkamp-Nilsson. Malin je však přes rok vdaná a čeká nyní holčičku, takže závodní povinnosti už nejsou na pořadu dne; do sedla se tedy vrací majitel. Kůň bude nyní připravován na metu nejvyšší pod trenérským dohledem Patrika Kittela, což pro něj v tomto směru není moc změna, neboť Malin byla hlavním stájovým jezdcem jeho stáje. Malin by také do porodu s jeho přípravou měla též pomáhat. Kosaka očekává, že Eddieni bude závodně prezentován pod Kittelem a následně si koně později bude prezentovat sám, ale jak říká, jasno bude až na konci roku 2019.  

Westwind neboli Wise Guy RS (Jazz x Zeoliet) je šestnáctiletý valach KWPN, který závodí už 10 let na úrovni FEI a v jeho sedle se vystřídalo za tu dobu osm jezdců, včetně paralympijského jezdce Franka Hosmara. Zkušený kůň byl nyní prodán do Japonska nejmenované japonské jezdkyni, pro kterou určitě bude nedocenitelným pokladem – učitelem.

Do Japonska odletěl i Scolari (Sandro Hit x Brentano II x Lauries Crusador xx), kterého si koupil 42letý japonský jezdec Akihiro Shimoda, který by s ním také rád reprezentoval zemi na OH. Hannoverský valach byl do úrovně Grand Prix nachystán Markusem Erkensem, letos se na mezinárodní scénu vrátil s velice sympatickou a usměvavou Australankou Simone Pearce (jezdí momentálně hřebce typu Millenium, Marc Cain atd.), která ho předváděla na mezinárodní scéně, např. při CDI Achleiten s 71,370 % v Grand Prix a nebo během küru s hodnocením 73,5 %. Cena koně zveřejněna pochopitelně nebyla.

Mladý a velmi talentovaný plemeník Leandro VG (Gitano van Berkenbroeck x Chellano x Darco) byl prodán Leandro Group, ale zároveň zůstal ve stáji svého dosavadního jezdce Jeroena De Wintera. Došlo totiž k syndikalizaci hřebce takříkajíc v rámci „okruhu rodiny a přátel“. Hřebec je také polobratrem licentovaného hřebce Querido VG.

  • Video hřebce můžete zhlédnout například ZDE.

Klisna, která tak oslnila na belgickém šampionátu v kategorii sedmiletých koní, Edocenta (Eldorado vh Zeshoek x Cento x Baloubet du Rouet) byla prodána Milestone Farm, vlastněné Carlosem Pintou; a půjde pod sedlo Argentince José Maria Laroccy. Larocca byl letos stříbrný na Pan American Games a o nové dvojici jistě uslyšíme. Koupena byla i její matka.

Desetiletý Selle Francais valach Valdocco des Caps (Number One d’Iso Un Prince x Quidam de Revel) řadu let sportoval s Francouzem Guillaumem Foutrierem, který ho dostal na úroveň 160 cm, letos měli společně obzvláště dobrou sezónu, mj. opakovaně zvítězili v CSI4* Grand Prix ve St. Tropez a také byli členy národního týmu v Cáchách při příležitosti Nations Cup. Novým majitelem se stal Ir Cian O'Connor, diskvalifikovaný vítěz OH 2004 s koněm Waterford Crystal, jeden z nejvýznamnějších jezdců mezinárodní scény.  Ten si od nového koně slibuje jeho další progres.

Slavná dvanáctiletá klisna Hannah (Dulf vd Bisschop x Kashmir vh Schuttershof) se nejvíce proslavila se svým jezdcem Steve Guerdatem v letech 2016 až 2017. Nyní se do titulků dostává kvůli změnám v jejím sedle. Majitelova představa o přípravě klisny po nepovedeném parkúru v únoru byla jiná než Stevova, který chtěl klisně vrátit sebedůvěru a pomalu se s ní vrátit zpět do oběhu. A tak klisna napřed skákala chvíli pod Mexičanem Juanem Josem Zendejasem Salgadem a krátce nato se v jejím sedle objevila nová tvář, která patřila Beezie Maddenové. Beezie s ní šla jen několik soutěží, než byla převezena dále. Novým domovem jsou stáje Němce Henrika von Eckermanna a budeme doufat, že je to pro letošek poslední změna v náročné sezóně klisny.

Konec se závoděním

Hannah ještě závodění čeká, ale jiného Guerdatova koně už ne. Corbinian (Cornet Obolensky x Pilot) se Stevenem Guerdatem vyhrál finále Světového poháru 2016, CSI5* Grand Prix v Treffenu, CSIO5* Nations Cup ve Spruce Meadows a velké soutěže v Londýně, Šamoríně a St. Gallen. Jenže v poslední době už ho závodění nebavilo, ztratil motivaci, tak se Steve rozhodl se zeptat majitelů, jestli by nemohl dostat pauzu. Dostal doslova lázně u moře, ale to bohužel nepomohlo, ztratil zájem a radost ze závodění. Tak se stalo věcí společného rozhodnutí majitelů a jezdce koně už dále netrápit a odeslat ho do důchodu ke svým majitelům ve Švýcarsku.

Janika Sprunger již dále nebude jezdit třináctiletou klisnu Bonne Chance (Baloubet du Rouet x Cambridge), která se bude věnovat příjemnějším povinnostem, a to mateřským. Bonne Chance a Janika tvořily úspěšnou dvojici, když společně získaly týmový bronz na Evropském šampionátu v Cáchách 2015 a startovaly i na OH 2016 v Rio de Janeiro. Mimoto zvítězily např. v CSIO5* Grand Prix ve Falsterbo.

Opustili nás

Jedna z největších postav ruské drezúry Ivan Kizimov odešel v bohatém věku 91 let. S koněm plemene ukrajinského jezdeckého teplokrevníka Ichor získal zlato na OH v Mexiku 1968 v drezúře v jednotlivcích a byl členem stříbrného týmu. Na OH v Mnichově 1972 získal týmové zlato. Kromě toho se velmi úspěšně účastnil světových i evropských šampionátů. Později trénoval národní tým a obdržel prestižní titul Mistra sportu. Jeho životním koněm zůstal již jednou provždy Ichor.

Slavný Winsome Adante (Saunter xx) známý jako Dan odešel ve věku 26 let. Dan s jezdkyní Kim Severson vyhráli třikrát slavnou soutěž Rolex Kentucky Three-Day Event, třikrát se stal Koněm roku v americké všestrannosti a také je členem Síně slávy. Na WEG 2002 ve Španělsku byli součástí zlatého týmu a v jednotlivcích skončili šestí. Na OH v Aténách 2004 získali v jednotlivcích stříbro a v týmech bronz. Do důchodu odešel v roce 2017 a zbytek svých dní strávil na pastvinách ve společnosti poníků na farmě majitelů ve Virginii. Rozloučení s Danem bylo velmi emotivní. Závěrem Kim: „Děkuji ti za to, žes byl můj partner, přítel a splnil jsi mé dětské sny.“

Zatímco Ivan Kizimov i Winsome Adante strávili dlouhý a bohatý život, mladé a talentované francouzské jezdkyni všestrannosti byl čas vyměřen velmi krátký.

Teprve 22letá Thaïs Méheust bohužel nepřežila pád s valachem Chaman Dumontceau během cross-country v rámci Šampionátu mladých koní konaného v Haras du Pin. Thaïs se do povědomí dostala již v kategorii pony, později juniorů a mladých jezdců. Nově v seniorské kategorii měla nakročeno k velmi slibné budoucnosti. Rozhovor s Thaïs o jejích snech můžete vidět zde:  https://www.youtube.com/watch?v=RX5svAlaXQA Bohužel si je bude muset splnit až v dalším životě…

A abychom nekončili tak smutně, Simone Blum, světové šampiónce a jezdkyni skvělé DSP Alice, se má v únoru příštího roku narodit dítě.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: