Pár tipů na mrazivé dny

22. 1. 2025 Iveta Jebáčková-Lažanská Autor fotek: Michaela Purnochová, archív autorky

Zimu máme v plném proudu. Leden coby král zimních měsíců vykouzlí berlou Mrazilkou tu mráz, tu ledovku. Předem nevíme, jestli se těšit na sněhové závěje a sluníčko, nebo na mrznoucí pršení, kdy se chodníky a silnice mění v kluziště a nízká oblačnost už tak dost nepříjemný čas ještě více zachmuří. Přesto mám dobrou zprávu – zimní dny si můžeme zpříjemnit!

Ulevte si od síťování!

Není-li to absolutně nutné, vyměňte alespoň v největších mrazech nepříjemnou práci s každodenním plněním sítí za podstatně komfortnější plnění pevných krmelců. Pokud potřebujete vzhledem ke kondici koní příjem sena zpomalovat i v zimě a nemůžete tudíž na výběhy nebo boxy dávat seno do krmných zařízení či na hromádky volně, koukněte se v zahraničí po krmelcích typu Harmony Trickle Feeder. A nebo po domácí výrobě obdobného…

Připevnění ke stěně či k hrazení výběhu zajišťuje pevná páska, která je součástí výrobku.

Čím výš umístíme krmelec, tím méně vhodný pro koně je…

Pozor na vychytávku typu barel se spodní sítí a na všechna krmítka na podobném principu – když si na fotografii všimnete pozice koně, jistě vás okamžitě napadne, že pro něj vyžírání není, podle vytočené hlavy, dvakrát pohodlné. Do přirozené pozice „jako-při-pasení“ to má daleko, že? Fyzioterapeuti o nápravách blokací z této žrací polohy, není-li pouze chvilková, vědí své…

Pokud se koník z tohoto barelu se sítí krmí jen občas, většinový příjem sena se uskutečňuje ve správné fyziologické pozici (hromádky na zemi, sítě u země, krmné bedny, ze kterých se žere shora s hlavou rovně), je vše v pořádku. Ale je-li kůň nucen v této poloze přijímat veškerou denní dávku objemového krmiva, je to na pováženou…

Doporučení fyzioterapeutů zní: koně mohou žrát v nefyziologické pozici tak často, jako se tomu děje na přírodních stanovištích, kde tráví okusováním listí a hlodáním kůry ve výšce jen menšinový čas. Pokud krmnými stanovišti chcete nasimulovat přirozené prostředí, 80 % sena umístěte tak, aby ho koně „vypásali“ – jen 20 % dejte do výšky. Tím dosáhnete příjemného protažení těl svých miláčků, aniž byste jim v dobré víře ubližovali. Protože nutit koně „protahovat se“ zavěšením sena JEN do vysokých pater a používáním POUZE konstrukcí, u kterých zvířata zvedají a vykrucují hlavu tolik hodin, kolik denně věnují žraní – to opravdu NENÍ dobrý nápad!

 

 

← Větve a křoviny určené k okusu se dají koním, krom pohození na zem, i zastrkat za latě přišroubované ke stěnám přístřešků – a nasimulovat tak rostoucí dřeviny tam, kde ty pravé k dispozici nejsou. Pokud mezi ně zastrkáte i trošky sena, koně se na menších zimních plochách, kde se často nudí, zabaví o něco déle.

 

 

 

 

Pokud koním chcete umožnit dosáhnout výš, udělejte jim pod stromem kopeček.

Domácí výroba krmelců je pro nadšené kutily výzva, zkuste tedy zapojit, krom fantazie, i technické a logické myšlení: jak a z čeho by se dalo vyrobit krmítko, které by plnilo funkci zpomalovače a koně z něj žrali s hlavou u země? Navíc bez vytáčení krku? A ještě s podmínkou, že seno musí pěkně klouzat až dolů, nezasekávat se v útrobách nádoby, odkud si ho kůň nepodá? Docela oříšek… :-) →

No a pokud přece jen chcete či musíte síťovat, ulehčete si plnění sítí různými konstrukcemi, na které si síťky zavěsíte a seno do nich vkládáte pohodlně oběma rukama, nebo ještě lépe vidlemi – a po pořádných dávkách, takže je naplněno fofrem. Majitelé si libují a doporučují! ↓

Voda a mrazy

Pokud nejste šťastnými majiteli nezámrzných napáječek a horkou vodu musíte dolévat do nádob několikrát za den, aby nezamrzly, vyzkoušejte novinku na trhu: izolovanou napájecí nádobu o obsahu 180 litrů (na léto bez víka pojme litrů 250). Výrobce uvádí, že až do -15 °C spolehlivě udrží vodu nezamrzlou, je vyrobena z HDPE polyetylénu potravinářské kvality s odolností vůči UV záření a má rozměry Ø100,5 cm x výška 65 cm.

Moji přátelé jsou s ní nadmíru spokojeni, koně se velmi rychle naučili zmáčknout čočku a dostat se tak k vodě, provedení se zdá být bytelné. Uvidíme, zda výrobce časem přijde i s větší kubaturou… Mínusem je, krom malého obsahu pro větší stádo, vyšší cena: 15 000 korun.

 

Dalším zajímavým tipem je topná výhřevná deska, na kterou postavíte nádobu s vodou. Podle průměru a výkonu desky se dá udržet v mrazech nezamrzlý kýbl nebo i větší kalfas. Mnozí vkládají výhřevnou desku do starých mrazáků, které mají chytře upravené – otvor ve víku je přesně vyřízlý na obvod používané nádoby. Ta je zanořená v útrobách mrazničky, navíc stojí na výhřevné desce.

 

Ochrana před zimními větry

Pokud nechcete koně krmit v přístřešcích (dělat z nich WC a u větších stád navíc bojovou zónu, ale zachovat je coby oázu klidného odpočinku), doporučuji krmelce na volném prostranství zastřešit. Často potkávám zastřešená krmná stanoviště, kterým chybí boční stěny – tedy nulová ochrana proti větrům.

 

 

← Co byste řekli na tuto vychytávku – krmelec vyrobený z unimobuňky? Pokud by majitelé nastavili boční stěny tak, aby byla v závětří celá délka koně, byl by nápad ješte vymazlenější!

 

 

Nabuzovací bylinné čaje

Každou zimu dělá snesitelnější svařák, čaj s rumem a – bylinkové čaje. Zimní měsíce se nesou ve znamení úspornosti, těla naše i koní jsou přepnuta do šetřícího režimu. Pokud potřebujete trochu energie navíc, ať už k tomu, abyste se vykopali jít jezdit, nebo k úklidu přimrzlých kobyláků ve výbězích, sáhněte po čaji ze ženšenu.

Pojmem ženšen je označován vlastně souhrn několika různých bylin – často není jasné, o kterou konkrétně se v receptu jedná a může dojít ke zmatkům. Nejčastěji se pod pojmem ženšen ukrývá Panax ginseng (zvaný čínský nebo též korejský ženšen) a Panax quinquefolius (americký ženšen). Pokud narazíte na název eleutherokok (Eleutherococcus senticosu), jde o tzv. ženšen sibiřský.

Pokud se chcete v dlouhých zimních večerech dozvědět o těchto bylinách víc, doporučuji tyto dvě knihy:

  • Základní kniha o ženšenu (Jaques Mora Marco)
  • O ženšenu (Stephen Fulder)

Ženšen pravý (Panax ginseng, všehoj ženšenový) je asijský všelék. Harmonizuje, navíc je silně energizující. Krom pestré škály účinků na zdraví má úžasnou schopnost dodat energii, snížit únavu a podpořit fyzický výkon. Což je přesně to, co naše tělo v klidovém období roku pro náročnou práci kolem koní potřebuje.

Jak čaj připravit?

Máte dvě možnosti – buď vařit nápoj přímo z kořene ženšenu, nebo zakoupit ženšenový čaj instantní, kde jsou účinné látky díky zpracování snadněji využitelné (například čaje Lavivant). Čaj z kořene: Jeden plátek kořene ženšenu (přibližně 2 g) zalijte ¼ litrem vroucí vody a vařte ještě dalších 10 minut. Dalších 5 nechte louhovat. Pijte nejlépe ráno nebo dopoledne.

Ženšen je vhodný i pro koně!

  • pro staré, které posílí a dodá jim energii navíc
  • pro koně stresované (například při změně ustájení) – ženšen je totiž známý adaptogen, který pomáhá snižovat stres
  • pro koně před připouštěcí sezónou (podporuje plodnost)

Abych zachovala objektivitu a nepěla na ženšen jen chválu bez jakéhokoli „ale“, doporučuji s chladnou hlavou a pochopením pro souvislosti pročíst i tento článek: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/vsehoj-zensenovy-nebezpecny-lek/296363

Ginkgo biloba (jinan dvoulaločný) je dalším „nabuzovačem“, který, krom podpory mentálních schopností, dodává i tolik potřebnou energii a navíc prokrvuje periferní oblasti těla – tedy například prsty u rukou a nohou, což nás v zimě na koni (ale i při držení omrzlé násady lopaty ve výběhu) setsakra zajímá!

Jak čaj připravit?

1 lžičku sušených listů jinanu zalijte ¼ litrem vroucí vody a nechte louhovat po dobu 10 minut.

Na ochucení těchto hnuso-čajů (jak jim s mírnou nadsázkou říkám) budete potřebovat ještě pár dalších surovin, protože po prvním ochutnání dojdete k závěru, že chuť těchto bylin k životu opravdu nepotřebujete. Jenže jejich účinky ano! Pozvěte si proto na pomoc ovocné sirupy nebo (lépe) med a citron. S těmito pomocníky již není problém se na šálek horkého všeléku opravdu těšit.

Ginkgo biloba je vhodný i pro koně:

  • pomáhá zlepšit soustředění (pro práci s roztěkanými koňmi příjemná berlička)
  • zlepšuje prokrvení končetin a kopyt (prevence i podpůrná léčba např. při schvácení)

Pokud jsem vás čímkoli inspirovala, mám radost. Tak ať ji máte i vy – nejlépe s koňmi na sněhu! A někdy příště zase nashledanou… :-)

Podobné články

Groše jsou od nepaměti spojovány s optimálním zdravím a perfektní kondicí koní. Existence grošů na srsti našich koní je ale záležitost o trochu…

Česnek se koním zkrmuje z mnoha důvodů. Jedním z nich je jeho nepopiratelný repelentní účinek. Znáte i ty další důvody?