100 let Selské jízdy

V letošním roce si budeme připomínat sté výročí založení hrdé dobrovolné sportovně- zemědělské organizace Selské jízdy. Vznikla v roce 1925 a prošla si velmi složitým vývojem v názorově a politicky komplikované době 20. století. Její historie kopíruje většinu významných přelomových událostí minulého století. Naštěstí po roce 1989 již prochází kontinuálním vývojem, který si budeme celý tento rok připomínat.
Historie
Počátky vzniku Selské jízdy souvisejí se vznikem národního uvědomění po roce 1848 a také se založením sportovní organice Sokol (1862), která podporovala ve zdravém těle zdravého ducha. Jezdecký sport se u nás začal rozvíjet od 80. let 19. století a vznik Jízdního odboru Sokola pražského v roce 1891 položil základ organizovanému výcviku a soutěžení. Při sokolských sletech (první byl již v roce 1882) se občas vyskytovali také jezdci na koních, a to z řad měšťanstva i selského stavu. Posléze si jezdci uvědomili, že by se přípravě na slety či jezdecké akce měli více věnovat a měli by být lépe organizováni, vznikla tzv. jezdecká bandéria. Než se však vytvořilo první celorepublikové uskupení Selské jízdy, vstoupila do procesu 1. světová válka. I po ní nešlo vše hned rychle zorganizovat, a tak došlo k založení celostátního Ústředí selských jízd právě v roce 1925, podpořené agrární stranou i ministerstvem zemědělství.
Její zdárný vývoj byl zásadně narušen vznikem 2. sv. války, kdy byla dokonce zakázána. Po ukončení války se všichni dávní členové těšili, že se zúčastní prvního setkání a jezdeckých soutěží v Nechanicích v červenci roku 1947, to však zcela znemožnili příslušníci levicových stran, hlavně komunistické. Byla to tvrdá předzvěst únorových událostí roku 1948. V období socialismu (1948-1989) byla Selská jízda zakázaná a obnovena byla až v roce 1992 při památném setkání v nechanické sokolovně naplněné pamětníky a zájemci o činnost v Selské jízdě. Vznikl obnovený sbor pojmenovaný po zakladateli Janu Janákovi – Východočeský Janákův sbor Selské jízdy. V návaznosti na to byl obnoven sbor Selské jízdy v Turnově, jehož prvním starostou byl Květoslav Marek, významný chovatel koní. Dále byl obnoven Sbor Jana Žižky na Strakonicku, pak Bradáčův sbor v Židovicích u Jičína a další.
Oslava
Historickou připomínkou stoletého výročí bude setkání sborů Selských jízd v sobotu 24. května 2025 v centru Prahy s průvodem kočárů a jezdců na koních. Zahájení akce se uskuteční od 13 hodin. Trasa povede z Ovocného trhu od Stavovského divadla, Rytířskou ulicí, Skořepkou, Na Perštýně, Národní třídou, 28. října a zpět k Ovocnému trhu, kde posléze proběhnou slavnostní projevy významných členů Selské jízdy a podporovatelů z řad významných osobností.
Akce se koná ve spolupráci s obvodním úřadem pro Prahu 1, s Ústavem pro studium totalitních režimů, s Asociací soukromých zemědělců, s Asociací svazů chovatelů koní a dalších organizací.
Selský stav je základem zdravého pouta k rodné půdě, k rodině, ke koním a k vlasti.
Budeme se na vás těšit v Praze i na dalších místech v ČR (plán akcí jednotlivých Selských jízd je jejich webových stránkách).
Galerie



Drezurní obdélník je pro jezdce posvátným prostorem, kde se tančí v rytmu elegance a přesnosti. Ale zamysleli jste se někdy nad záhadnými písmeny po…

Minule jsme si představili Gustava Raua – zásadní postavu německého meziválečného jezdectví a „otce“ tolik úspěšného německého systému. Dnes se…