Chladnokrevníci a poníci

25. 10. 1998 00:00

Autor: Lenka Gotthardová Rubrika: Práce s koňmi Počet přečtení: 3987 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Zástupci největších a nejmenších plemen koní chovaných v České republice se sešli na společné akci, kterou bylo již čtvrté odpoledne jezdeckých her v Ostřetíně, jenž leží na trase Plzeň - Karlovy Vary. Počasí bylo na říjnové ostřetínské poměry nádherné a tak jistě přispělo ke všeobecné spokojenosti s nápaditou akcí manželů Ireny a Zdeňka Jandových.

Ostřetín je již od roku 1952 místem, kde jsou chováni chladnokrevní koně, převážně na podkladě norické krve. Lesní společnost Teplá a.s. tady tak do dnešních dnů chová pracovité a spolehlivé chladnokrevníky, jejichž uplatnění má kromě tradiční práce v lesním hospodářství i širší záběr a to v povoznické službě (rozvoz piva, dřeva a na některých trasách svezení turistů) a nebo jsou využiti pod sedlem. Tato posledně zmíněná činnost skýtá netušené možnosti zájemcům o jízdu na koni s vyšší tělesnou hmotností či těm, kteří mají z jízdy na koni obavy a strach. Trpělivá a mírná povaha většiny chladnokrevných koní, příjemné chody a jistý široký hřbet jsou vstřícnou nabídkou vyzkoušení jízdy na těchto koních. Co vše se s nimi dá dělat prozradí program "jezdeckého odpoledne".

Soutěžní klání bylo připraveno nejdříve pro jezdce na poníkách. Ti z jezdců, kteří byli ještě tak malí, že i samostatné vedení poníka jim činilo příliš starostí, mohli mít i vodiče. A tak se soutěžilo v kategoriích jezdec na pony bez vodiče a s vodičem v soutěžích - jízda zručnosti, parkur a dostih (bez vodiče). Typově se toto vážné minizávodění nejvíce blížilo k soutěžím ve všestrannosti. Nejlépe si v těchto soutěžích vedla děvčata Jirsova - Jana a Michalka, také Táňa Jandová a Libuška Květoňová a Zuzka Střebáková.

Soutěže chladnokrevníků probíhaly obdobným způsobem a bylo velmi pěkné vidět, jak se mohutný chladnokrevník šikovně otáčí kolem branky nebo kužele, jak poctivě skáče oxer či jak - v případě nutnosti - dokáže rychle běžet. Nejúspěšnější jezdkyní na chladnokrevnících se stala domácí závodnice Dana Seidlová s Lumpem a Neugotem, těsně sledovaná Zuzkou Drábkovou, Petrem Papežem, Danou Eiseltovou a dalšími jezdci.

Nápaditosti se meze nekladou. Jízda na chladnokrevných koních není sice v našich zeměpisných šířkách v současné době zažitá, ale je právě na nás lidech, jaké možnosti využití nabídneme svým čtyřnohým přátelům (jestliže své tradiční pracovní využití postupně ztrácejí), aby tady s námi mohli smysluplně žít.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: