Chladnokrevníci

 • Historie chovu norických koní v jejich domovině

  30. 09. 2021 06:00 − Zveřejněn před 22 dny

  V kategorii tříletých norických klisen zvítězila klisna Pia Norický kůň byl chován v alpské oblasti Rakouska přibližně před dvěma tisíci lety. Archeologická naleziště poskytují důkazy, že už 600 let před naším letopočtem chovali Keltové v oblasti Alp mohutné koně, u nichž se vyskytovalo i skvrnité zbarvení srsti.

  Autor: Doc. Ing. M. Maršálek, CSc. Chov chladnokrevníků Přečteno: 585x

 • Deník.cz Po covidové pauze se v Borové u Poličky v neděli uskutečnil Formanský den, na který se vždy sjíždějí chovatelé koní z celého regionu. Letos se přehlídky a soutěží zúčastnilo zhruba pět desítek koní. Návštěvníci viděli nejen jezdecké koně, ale i tažné a nádherné hřebce, se kterými chovatelé pracují v lese.

  Autor: Iveta Nádvorníková Sport chladnokrevníků Přečteno: 208x

 • Úspěchy chladnokrevníků v Dolním Jelení

  1. 09. 2021 06:00 − Zveřejněn před 51 dny

  Ján Francisty ml. a Dolar a Cedrik Letošní soutěžní sezona byla značně nejistá ve všech sportovních odvětvích, soutěže koní nevyjímaje, a to i chladnokrevné. Nevědělo se, jak a zda vůbec začne, a jak skončí, je ve hvězdách i teď, nebo spíš už zase. Ale co – jak trochu opadla „covidová sezona“, byli soutěžící pozváni na sobotu 5. června 2021 na soutěž chladnokrevníků do Dolního...

  Autor: Josef Našinec Sport chladnokrevníků Přečteno: 613x

 • Mistrovství ČR v orbě koňmi poprvé na výstavě Koně v akci

  23. 08. 2021 08:00 − Zveřejněn před 60 dny

  Mistrovství ČR v orbě koňmi poprvé na výstavě Koně v akci Výstava Koně v akci se znovu stane dějištěm soutěží v orbě koňmi. V uplynulých letech se tu odehrálo už 17. ročníků soutěže O ruchadlo bratranců Veverkových. Loňský covidový rok tradici přerušil. Teď se orba vrací a nejen to. Poprvé v historii výstavy se tu uskuteční i Mistrovství ČR v orbě v koňmi.

  Autor: Tisková informace Sport chladnokrevníků Přečteno: 316x

 • Zkoušky výkonnosti chladnokrevných klisen

  24. 07. 2021 09:00 − Zveřejněn před 90 dny

  Norická klisna 21/369 Vranka po Direkt, z Vesna po Goméz V pátek 16. července uspořádal Tomáš Janda ve Zdeslavi na Klatovsku svod, výstavu a zkoušky výkonnosti tříletých chladnokrevných klisen.

  Autor: Martina Kůstková Chov chladnokrevníků Přečteno: 329x

 • Deník.cz V lesním tichu je slyšet jenom praskání větví a klidné tiché povely, na které klisna Carmen ochotně reaguje. S těžkými kmeny pohybuje tak, jako by to byly pouhé sirky. Není divu - Jiří Dráp má přibližování koňským potahem v krvi. Praktikoval ho již jeho praděd, kočí u následníka trůnu Františka d'Este.

  Autor: Josef Svoboda, Evropa Práce s koňmi Přečteno: 564x

1 2 3 30

Chladnokrevní koně vznikli jako pracovní koně těžkého typu, kteří byli schopní zvládnout velké objemy práce a svojí silou utáhnout těžký pluh či vůz, byli určení pro práci v lese nebo převoz čehokoli, co bylo potřeba. Od počátku nebyli předurčeni k rychlým pracím, jejich předností je klidná síla a velká vytrvalost v pomalém pracovním nasazení. Jedná se často o mohutná, obvykle klidná zvířata, jejichž míry a váha jsou obvykle někde jinde než u normálních koní. Nejtěžším chladnokrevným koněm vůbec byl shirský kůň Sampson, který byl vysoký 2,2 m a vážil 1524 kg. To ovšem byl extrémní příklad, zpravidla tažní koně váží kolem tuny, podle typu plemene. Chladnokrevník čelil po druhé světové válce veliké krizi, protože s masivním rozmachem mechaniky se zdálo, že pracovní koně již nebudou potřeba, ale brzy se ukázalo, že má i nadále spoustu možností pracovního využití, a tak naštěstí fungují i v 21. století jako nepostradatelní společníci člověka v jeho práci.

Český chladnokrevník a polský chladnokrevník

Plemen tažných koní je velmi mnoho a jsou velice variabilní, co se týče rozměrů, exteriéru a váhy. Od již zmíněných shirských koní jsou velmi známá a populární plemena například brabantský chladnokrevník, Clydesdale, norik, suffolský chladnokrevník, irský chladnokrevník, ardenský chladnokrevník, vyhlášení Peršeroni, polský chladnokrevník, belgický chladnokrevník, Schwarzwaldský chladnokrevník a v neposlední řadě naše národní plemena.

Našimi národními chladnokrevnými plemeny jsou Českomoravský belgický kůň a Slezský norik, kteří jsou vnímáni jako čeští chladnokrevníci. U nás v České republice tito koně pracují převážně v lese, kde tyto laskavé obry nejčastěji můžeme potkat.

Chladnokrevníci byli a jsou nepostradatelnou součástí pracovního života člověka a platí to i pro 21. století.

Nejčtenější články