Chladnokrevníci

 • Deník.cz V lesním tichu je slyšet jenom praskání větví a klidné tiché povely, na které klisna Carmen ochotně reaguje. S těžkými kmeny pohybuje tak, jako by to byly pouhé sirky. Není divu - Jiří Dráp má přibližování koňským potahem v krvi. Praktikoval ho již jeho praděd, kočí u následníka trůnu Františka d'Este.

  Autor: Josef Svoboda, Evropa Práce s koňmi Přečteno: 346x

 • Brambory sklízejí jako předci. Jen s pomocí pluhu a tažných koní

  7. 10. 2020 20:00 − Zveřejněn před 214 dny

  Deník.cz Pěkně postaru dobývali ze země brambory na rodinné ekologické farmě Lukava v Jindřichovicích pod Smrkem.

  Autor: Jana Švecová Práce s koňmi Přečteno: 378x

 • Koně se stali Jiřímu Foistovi láskou i obživou

  29. 09. 2020 08:00 − Zveřejněn před 222 dny

  Český rozhlas Přes dvě tuny dříví na saních utáhnou za deště někteří tažní hřebci. Právě těžký tah je jedna z disciplín na soutěži chladnokrevných koní. Pravidelně se jí účastní i Jiří Foist ze Štichova na Domažlicku.

  Autor: Martina Klímová , Michaela Svobodová Práce s koňmi Přečteno: 447x

 • Chladnokrevní „Koně v akci“ – ve jménu krále

  12. 09. 2019 18:00 − Zveřejněn před 605 dny

  44/656 Jitka po 1063 Korál Ve dnech 23.-25. srpna 2018 proběhl v Pardubicích již 21. ročník výstavy Koně v akci, tentokrát s podtitulem Ve jménu krále. Chladnokrevníci, jak už tomu je zvykem, opět tvořili velkou část této výstavy. Do Pardubic se sjelo 350 koní a z toho téměř 100 zástupců chladnokrevných plemen, kteří se divákům představili v několika disciplínách.

  Autor: Natalie Blizňáková Chov chladnokrevníků Přečteno: 1903x

 • Český rozhlas Byly doby, kdy na polích a v lese pomáhali lidem s prací jen koně. Dnes už je tahat klády nebo zemědělské stroje vidíme jen vzácně, neznamená to ale, že chladnokrevný kůň z českých stájí mizí. Chovnou stanici belgického plemene jsme našli v Kosově u Jihlavy.

  Autor: Irena Šarounová Práce s koňmi Přečteno: 1063x

 • Úspěch českých chladnokrevných spřežení v Bavorsku

  10. 07. 2019 07:00 − Zveřejněn před 669 dny

  Nejmladší závodník Česká ekipa – Jirka Foist ze Štichova s Narexem (SN) a Nagirem (SN) a s ním Radek Žák z Vesců s koněm Daniel (polský chladnokrevník) – se vydala na pozvání pořádající rodiny K. Wittmanna do Hinterwies, Sankt Englmar v okrese Kotzting. Jel jsem s nimi, chtěl jsem vidět nějaké nové překážky a také poznat systém hodnocení soutěže.

  Autor: Josef Našinec Sport chladnokrevníků Hodnocení: 5.0000 Přečteno: 1397x

1 2 3 30

Chladnokrevní koně vznikli jako pracovní koně těžkého typu, kteří byli schopní zvládnout velké objemy práce a svojí silou utáhnout těžký pluh či vůz, byli určení pro práci v lese nebo převoz čehokoli, co bylo potřeba. Od počátku nebyli předurčeni k rychlým pracím, jejich předností je klidná síla a velká vytrvalost v pomalém pracovním nasazení. Jedná se často o mohutná, obvykle klidná zvířata, jejichž míry a váha jsou obvykle někde jinde než u normálních koní. Nejtěžším chladnokrevným koněm vůbec byl shirský kůň Sampson, který byl vysoký 2,2 m a vážil 1524 kg. To ovšem byl extrémní příklad, zpravidla tažní koně váží kolem tuny, podle typu plemene. Chladnokrevník čelil po druhé světové válce veliké krizi, protože s masivním rozmachem mechaniky se zdálo, že pracovní koně již nebudou potřeba, ale brzy se ukázalo, že má i nadále spoustu možností pracovního využití, a tak naštěstí fungují i v 21. století jako nepostradatelní společníci člověka v jeho práci.

Český chladnokrevník a polský chladnokrevník

Plemen tažných koní je velmi mnoho a jsou velice variabilní, co se týče rozměrů, exteriéru a váhy. Od již zmíněných shirských koní jsou velmi známá a populární plemena například brabantský chladnokrevník, Clydesdale, norik, suffolský chladnokrevník, irský chladnokrevník, ardenský chladnokrevník, vyhlášení Peršeroni, polský chladnokrevník, belgický chladnokrevník, Schwarzwaldský chladnokrevník a v neposlední řadě naše národní plemena.

Našimi národními chladnokrevnými plemeny jsou Českomoravský belgický kůň a Slezský norik, kteří jsou vnímáni jako čeští chladnokrevníci. U nás v České republice tito koně pracují převážně v lese, kde tyto laskavé obry nejčastěji můžeme potkat.

Chladnokrevníci byli a jsou nepostradatelnou součástí pracovního života člověka a platí to i pro 21. století.

Nejčtenější články