Chladnokrevné mistrovství 2015 je už minulostí

7. 10. 2015 07:00, Aktualizováno 12. 01. 2016 14:36

Obrázky: 26

Autor: Natalie Blizňáková Foto: Pepa Hloušek, Barbora Blizňáková Rubrika: Sport chladnokrevníků Počet přečtení: 7624 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

AKTUALIZACE: Přidány videozáznamy celého mistrovského klání // O víkendu 3.-4. října v Klokočově u Vítkova proběhlo dvoudenní mistrovství České republiky chladnokrevných koní v kombinovaných soutěžích. V sobotu podle předpokladů kraloval mistr opratí Mojmír Kubíček, v neděli mezi 18 dvojspřežími zaslouženě vyhrál Dušan Turčan s koňmi Saimonem a Juráškem.

Celkem 16,5 hodiny videozáznamů z MČR chladnokrevných koní najdete na EquiTV zde!

Tato akce mohla proběhnout díky četným sponzorům, kteří svými dary vytvořili pěkné podmínky a především ceny pro účastníky. Hlavními sponzory jsou: Lesy ČR, Vojenské lesy a statky, ASCHK, Vítkovská zemědělská s.r.o., Svaz chovatelů chladnokrevných koní, výstavu koní sponzorsky podpořilo Ministerstvo zemědělství ČR, Výzkumný ústav živočisné výroby Praha-Uhříněves, 4ever a Alena Lukešová.

Lesy ČRSoutěž začala výstavou koní, kteří během dne závodili. Předvedeno bylo 21 koní plemen slezský norik, norik, českomoravský belgik i polský chladnokrevník.

Pro tento den se komentování zhostil pan František Horník a Josef Našinec. Hlavním rozhodčím byl jako už tradičně František Nedbálek a rozhodčími byli Ivan Petrtýl, Josef Anderle, Petr Novák a Jana Voráčková - hlavní organizátorka.

V první soutěži, formanské jízdě, byla trať složena ze 14 překážek a obsahovala průjezdy, couvačku, dvojité „U", které trefně soutěžící přejmenovali na hadí smyčku, vodní příkop nebo val. S touto tratí si nejlépe poradil Jan Blizňák s plemenným hřebcem slezského norika Brysem Slezským, druhý se umístil Mojmír Kubíček s plemenným hřebcem Biskupem a třetí skončil Dušan Turčan s valachem Saimonem.

Jan Blizňák - Brys Slezský, vítěz formanskéTrať ovladatelnosti, jejímiž staviteli byli jako u ostatních tratí Petr Novák s Janou Voráčkovou, byla opravdu zapeklitá a bohatá na „dramatické chvilky". Obsahovala 9 překážek, z nichž 5 bylo technických. Z těch obtížnějších bych zmínila navalení klády, podsmyk, shození kužele, váhu a začelení.
Pro tuto trať byl stanoven limit 8 minut a maximální limit byl 12 minut. Maximální limit nebyl překročen žádným z účastníků. S nulovým počtem trestných bodů dokončili všichni tři nejlépe umístění, a proto rozhodoval lepší čas. S nejlepším časem a tedy vybojovaným prvním místem skončil Mojmír Kubíček s Biskupem, druhý potom Milan Blizňák s hřebcem Sagemem a třetí se umístila klisna Samanta-K pod vedením Jiřího Knapovského.

První soutěžní den končil tzv. královskou disciplínou tedy těžkým tahem. Saně se tahaly od 700 kg do 1 400 kg.
Nejsilnějším koněm tohoto roku se stal Jurášek Dušana Turčana, který je již trojnásobným mistrem ČR v těžkém tahu v Pardubicích a čtyřnásobným mistrem na MČR v kombinované soutěži. Druhý skončil polský chladnokrevník Brok pod vedením Jana Janovského a třetí místo vybojoval plemenný hřebec Sagem s Milanem Blizňákem.

Jan Janovský - Brok, celkové třetí místo

Po sečtení bodů byly oznámeny výsledky, při vyhlášení krásně zatroubili i trubači vojenských lesů. Bronzovou příčku vybojoval účastník z východních Čech Jan Janovský s valachem Brokem. Stříbrnou příčku získal Oskar Sněhota, účastník z jižní Moravy, s valachem Jasánkem. A zlatou medaili si vybojoval pan Mojmír Kubíček ze Staměřic (Olomoucký kraj) s plemenným hřebcem Biskupem. Tento závodník je již dlouholetým účastníkem těchto soutěží, a proto mu gratulujeme k tomuto velkému úspěchu, navíc je nejstarším účastníkem, který stále ještě aktivně závodí!

V neděli den probíhal podle stejného plánu jako v sobotu, jen se spolu potýkala dvojspřeží. Na start se jich postavilo 18. Většina účastníků závodila již v sobotním jednospřeží a několik pár přibylo navíc. Soutěže se zúčastnil také jeden slovenský účastník, a to Patrik Játy s Litvorem a Mačkem.

Jediný slovenský účastník Patrik Játy

Předvedení šampionek z KlokočovaTrať byla postavená stejně jako předcházející den, a proto byla prohlídka trati rychlá a bezproblémová. Neděle začala výstavou a předvedením koní, kteří během dne závodili. Po krátkém představení každého koně byly v mezičase, než si závodníci zapřáhli, předvedeny 2 klokočovské klisny. Byly to klisny Rebeka a Sára, které jsou letošní a loňské šampionky výstavy v Pardubicích.

Poté byla zahájena vozatajská soutěž, v níž s náskokem pěti vteřin zvítězil Jan Blizňák s klisnou Rozárkou a Brysem Slezským, plemenným hřebcem. Tato pára podala obdivuhodný výkon, a to i přesto, že spolu v páře byli poprvé zapřáhnuti až na mistrovství. Druhé místo obsadil Pavel Reichel s hřebci Neronem a Nachem-B a třetí Marian Fizek s Lordem a Buntkem.

V přestávce mezi vozatajskou jízdou a ovladatelností s kládou vystoupil Petr Procházka ml., který nám v ukázce s názvem Norik show předvedl plemenného hřebce White Tigera a valacha Narexe.

Norik show

V ovladatelnosti s kládou vysloveně kraloval Jiří Knapovský s párou Samanta-K a Streid-K. Měl pouze 5 trestných bodů a oproti druhému umístěnému Pavlu Škvařilovi s Blekem a Sagarem měl náskok téměř minutu. V této disciplíně všem ukázal, jak má povahové a charakterní koně. Třetí příčku obsadil Jiří Bajer s Leidy a Leonem.

Celkový vítěz dvojspřeží - Dušan Turčan - Jurášek a SaimonMezi druhou a třetí soutěží proběhlo vystoupení s názvem Dáma v sedle, kde nám paní Iva Lasáková předvedla jízdu v dámském sedle na teplokrevníkovi Ladget Dream.

Do těžkého tahu nastoupilo z 18 pár pouze 15. Tahalo se do váhy 2 700 kg, na kterou se dostaly 4 páry. Na vzdálenost 290 centimetrů byly dotaženy saně Saimonem a Juráškem pod vedením Dušana Turčana. Tato vzdálenost jim stačila k získání prvního místa v těžkém tahu. Druhý se umístil Marian Fizek s Lordem a Buntkem, kteří saně dotáhli na 170 centimetrů. Třetí místo obsadil Mojmír Kubíček s Barbarem a Biskupem a také Vladimír Hajtmar s Galenem a Grafitem.

Po sečtení bodů došlo k dekorování a slavnostnímu vyhlášení. Na mistrovství České republiky třetí příčku vybojoval Jan Blizňák s Brysem Slezským a Rozárkou, stříbrnou příčku obsadil Marian Fizek s Lordem a Buntkem a zlatou medaili si domů odváží Dušan Turčan s Juráškem a Saimonem, kteří předváděli pěknou jízdu po celý den.

Marian Fizek - Lordo a Buntek

Celé mistrovství provázelo na jinak obvykle chladný Klokočov nezvykle teplé počasí, které přilákalo mnoho diváků fandit chladnokrevným koním. Bylo vidět, že akce byla velmi dobře zorganizovaná a proběhla bez větších problémů.

Tímto byla uzavřena letošní soutěžní sezóna a budeme se těšit na nadcházející, která začne opět v květnu!

Další fotografie:

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com