Češi do Normandie: Lukáš Klouda

16. 07. 2014 11:00

Obrázky: 16

Autor: EQCH redakce Foto: archiv Lukáše Kloudy Rubrika: Světové jezdecké hry Počet přečtení: 4226 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Kdo z našich nesmí na Alltech FEI Světových jezdeckých hrách v Normandii chybět? No přece Sportovec roku ČJF 2013 Lukáš Klouda. Letošní WEG budou již jeho čtvrté světové jezdecké hry!

Lukáš Klouda (1984)

Disciplína: voltiž

Lukáš Klouda

Lukáš Klouda vystudoval mag. st. obor FspS MU, je cvičitelem jezdectví a od roku 1999 se již zúčastnil mnoha evropských a světových šampionátů.

Lukáš Klouda na WEG 2010Světové jezdecké hry v Normandii budou již moje čtvrté jezdecké hry. Na posledních v Kentucky jsem na koni Capitano dosáhl na 10. příčku. V roce 2006 v Aachenu to bylo 8. místo na koni Duke. V roce 2002 v Jerezu 6. místo se skupinou.

O tom, na jakém koni do Normandie pojedu, jsem se stále ještě nerozhodnul, nicméně v Aachenu otestujeme s mojí sestrou Petrou jejího koně Landara a kdyby to vše dobře zvládal i s ostatními cvičenci, kteří na něm již startují, mohl bych startovat znovu na českém koni.
V tom případě by byla lonžérkou moje sestra, MVDr. Petra Cinerová, s koněm Landar. O obou už psala Jana Bartoňková ve svém medailonku.

PS: Máme po Aachenu a pokud vše půjde jak má, budu startovat na českém koni, tedy na Landarovi, a lonžovat mě bude moje sestra Petra. Landar šlape super, v Cáchách jsme o dvě tisíciny bodu propásli první místo z prvního závodního kola a i když jsem si následně pohoršil v technické, v dalších dvou volných jsem si mohl ověřit (i na reakcích publika a přihlížejících), že nám to spolu sedne...

Jakých největších úspěchů jste ve voltiži dosáhl?

Z šampionátů to bylo 4. místo loni z ME v rakouském Ebreichsdorfu. Jinak si cením úspěchů z více závodů. Např. 8. místa z WEG 2006, kde jsem tenkrát s koněm Duke předvedl ve dvou kolech ze čtyř jedno z nejlepších vystoupení vůbec. Pak jsou to i první místa např. z MC Wiesbaden před třemi roky, kdy jsem porazil v tu dobu neporazitelného úřadujícího mistra světa Patrica Loosera, dále několik vítězství v závodech světového poháru v uplynulých třech letech. Pár zaoceánských úspěchů, které především dělaly dobré jméno ČR, ale i domácí úspěchy z MČR, nebo zvolení Sportovcem roku ČJF za rok 2013.

Aktuálně jsem vyhrál SJP v Mnichově, CVI v Africe, v ČR ve Frenštátě pod Radhoštěm, byl třetí ve Wiesbadenu, 6. místo CHIO Aachen a byl jsem také zvolen zástupcem atletů za mezinárodní jezdeckou federaci - FEI.

Lukáš Klouda a Jana Bartoňková na CHIO Aachen 2013Seznamte nás s koněm, se kterým se na WEG chystáte.

"Láďu" tedy Landara vám doufám dostatečně představila Jana, protože ona je společně s Petrou tou osobou, která se o něj pečlivě stará, aby byl na závody připravený.

Jak probíhá vaše příprava na událost tohoto typu?

Rok od roku je příprava obtížnější. S věkem to někdy víc bolí, a hlavně přibývá starostí a pracovních povinností, takže na trénink nezbývá buďto tolik času, nebo ani sil/chuti... Momentálně také hledám hranici tréninku, který mi svědčí, protože několik závodů víceméně bez tréninku se vydařilo lépe než ty, na které jsem se v minulosti houževnatě připravoval. Každopádně na WEG se chystám přípravu zintenzivnit a především se zaměřit na doladění technické a volné sestavy, tak aby neměli rozhodčí možnost spekulovat. Také technika povinné sestavy bude jistě předmětem každodenní přípravy, abych hned na začátku mohl získat co nejlepší náskok proti konkurenci.

Nejdůležitější ze všeho bude udržet tu správnou motivaci, abych i to málo času, který ještě mám, věnoval právě tréninku.

Lukáš Klouda a Jana BartoňkováKdo nebo co vás inspiruje v práci s koňmi? Máte nějaký vzor?

Inspirují mě všichni lidé, kteří něčeho v jakémkoliv sportovním odvětví dosáhli a dokázali mnohokrát potvrdit, že jejich úspěch nebyl jen shodou jistých náhod a štěstí. Opravdu bych mohl začít výčtem velké spousty jmen, která mě napadají, ale myslím, že to není nutné. Velkou inspirací jsou ti, kteří se dlouho drželi vzadu a právě, když už s nimi skoro nikdo nepočítal, vytřeli všem zraky svým napilovaným umem. Někdy si jen přeji být trochu více jak oni... :)

Jsou koně vaší zálibou nebo už profesí? Pokud jen zálibou, jak zvládáte skloubit všechny své povinnosti?

Jedná se pouze o zálibu, i když se právě touto dobou snažím využít všeho, co jsem se za těch dvacet let u koní naučil a spojit to v jakýsi smysluplný mix, tak abych se mohl i nadále bavit mojí zálibou a postupně ji převedl v profesi.

Jak jste se vlastně ke koním dostal?

Bylo to asi v 8 - 9 letech s mojí sestrou Petrou. Začal jsem jak jinak voltiží a asi ve 13 - 14 také se sedlem, odjel jsem jeden drezurní závod a pak se raději držel parkurů a voltiže. V parkurech jsme před lety s koněm Vandamem dosáhli i druhého místa na MJM v kategorii mužů. Momentálně ale nezbývá na ježdění tolik času, i když s bratrem od Vandama v Německu začínám znovu trénovat... :)

Lukáš KloudaUčila vás v jezdeckých počátcích rodina, oddíl, nebo jste úplný samorost? Kdy jste se začal věnovat voltiži a kdo vás učil?

Něco málo je již v předešlé otázce, nicméně moje začátky s voltiží byly asi docela krušné. Byl jsem opravdu dřevo a neuměl své pohyby moc koordinovat. Vzpomínám si, že na mě ségra byla tvrdá a nedovolila mi sednout si na koně, pokud na něj sám nenaskočím. Běhal jsme tedy asi stokrát se slzami v očích ke koni a snažil se tak dlouho, než jsem se na něj vydrápal... :D A to už bude skoro dvacet roků...

Pak jsem začal v malých skupinách, jednoho dne mě vybrali i do „B" týmu, pak už jsem startoval s naší velkou skupinou a v roce 1999 jsem začal jezdit se skupinou mezinárodně víceméně bez přestávky až dodnes. Momentálně jsem spíše samorost, ale snažím se využívat všech rad a trenérů, které dostanu k dispozici.

Co si od účasti na WEG slibujete, čeho byste chtěl dosáhnout?

Jsem sám k sobě dost sebekritický a tak bych chtěl, pro svůj vlastní pocit, zajet ten nejlepší životní závod. Pokud se mi to podaří, budu sám se sebou spokojen a vše ostatní bude už jen bonus.


Češi do Normandie

Češi do Normandie

to je název benefiční sbírky, která se koná při příležitosti Alltech FEI Světových jezdeckých her konajících se v Normandii v roce 2014. Hlavním partnerem Her je mezinárodní společnost Alltech, která se zabývá vývojem nových řešení výživy zvířat. Partnerem Her pro Českou republiku je česká značka krmiv Fitmin společnosti Dibaq.

Češi do NormandieStát se součástí české reprezentace na události, která se koná pouze jednou za čtyři roky, totiž vyžaduje kromě nesmírné píle neméně nesmírné finanční prostředky. A právě proto, spontánně a s nadšením, vznikl mezi fandy jezdeckého sportu projekt "Češi do Normandie". Svou troškou do mlýna může přispět každý z nás.

Jak se můžete zapojit vy? Informace hledejte v článku Sbírka na pomoc českým závodníkům..., aktuální informace najdete také na webu Češi do Normandie.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com