Češi do Normandie: Anastasja Vištalová

29. 05. 2014 06:00

Obrázky: 14

Autor: EQCH redakce Foto: archiv Anastasji Vištalové Rubrika: Světové jezdecké hry Počet přečtení: 6659 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Jmenuji se Anastasja Vištalová, je mi devatenáct let a od svých třinácti se aktivně věnuji paradrezuře, protože již od narození mám dětskou mozkovou obrnu. Na WEG už mám dvě kvalifikace... Tak se nám představil další z jezdců, kteří budou reprezentovat Českou republiku na Světových jezdeckých hrách v Normandii.

Anastasja Vištalová (1995)

  • Disciplína: paradrezura
  • Kůň pro WEG: Jambo

Anastasja Vištalová a Jambo

Jmenuji se Anastasja Vištalová, je mi devatenáct let a již třetím rokem studuji na pražském gymnáziu Sázavská. Od svých třinácti let se aktivně věnuji paradrezuře (jedná se vlastně o drezuru, která je upravená pro handicapované jezdce). Již od narození mám dětskou mozkovou obrnu - spastickou diparézu horních a dolních končetin, proto chodím o francouzských holích a na delší tratě používám vozík. Soutěžím ve skupině Ib, kde soutěží jezdci s těžkým handicapem a je zde povolen pouze krok a klus.

Na WEG už mám dvě kvalifikace, jedna je z loňského roku a ta druhá je teď čerstvě z německého Mannheimu, samozřejmě se budu snažit těch kvalifikací nasbírat co nejvíce. Pokud se mi podaří startovat na WEG, bude to vzhledem k mému věku můj první start na takto velkých závodech.


Jakých největších úspěchů jste s koňmi dosáhla?

Pro mě je vůbec velkým úspěchem, že jsem se naučila na koni sedět, obzvláště pak zvládnout předvést klusové prvky úlohy.

Jinak k těm sportovním úspěchům, kterých není zatím mnoho, patří bezesporu 2x titul Mistra České republiky a 4x vítězství v Paradrezurním poháru a jinak si cením každé úlohy, která je zajetá na více jak 60 % a to zejména na mezinárodních závodech či závodech, kde je přítomen mezinárodní rozhodčí.


Seznamte nás s koněm, se kterými se na WEG chystáte. Jaké jsou jeho závodní zkušenosti?

Anastasja a JamboJiž třetím rokem sedlám koně Jamba, kterého také vlastním. Je to desetiletý valach českého teplokrevníka. Před tím, než jsem se stala jeho majitelkou, se aktivně věnoval drezuře. Teď je to můj miláček a parťák, který dokáže být mimořádně tolerantní k mému handicapu, ale je také velmi charakterní. Jambo mě vždycky na závodech podrží a chová se ukázkově. Samozřejmě má někdy své dny, kdy je na mě opravdu nepříjemný, všechny ty ošklivé pády, byly z něj, ale stejně ho mám pořád ráda a nedám na něj dopustit. :-)

Je to velký mazel, obzvláště na závodech, kde je v cizím prostředí. Dokáže na lidech poznat, zda ho mají rádi a lásku oplatit. Má hrozně rád všechny možné druhy pamlsků a to nejlépe v co největším množství, samozřejmě nepohrdne ani jablkem či mrkví a hrušky, ty přímo miluje.

Je mu deset, tak doufám, že ještě dospěje!

Jak probíhá vaše příprava na událost tohoto typu?

Trénuji dle možností mého handicapu, neustále se pokouším zlepšit svůj sed a stabilitu na koni.
Kromě toho velkou část práce odvádí trenér, který mi koně připravuje a denně jezdí, protože já to vzhledem ke svému handicapu nedokážu.
Snažíme se také najít optimální možnost přípravy koně v období závodů, aby byl spokojený a v dobré kondici. K tomuto patří nejen „tréninková část", ale též celý systém stravování.

Anastasja Vištalová a JamboKdo nebo co vás inspiruje v práci s koňmi? Máte nějaký vzor?

Z mezinárodních drezurních jezdců obdivuji britskou jezdkyni Charlotte Dujardin, pro její umění práce s koňmi, protože je dokáže předvést opravdu bravurně, až to člověku připadá, že ten kůň vlastně jezdí sám.

Jsou koně vaší zálibou, nebo už profesí? Pokud jen zálibou, jak zvládáte skloubit všechny své povinnosti?

Jezdectví je mým velkým koníčkem, který se snažím skloubit se studiem a věnuji mu veškerý volný čas. Ovšem mé studijní výsledky tím nijak netrpí, zatím jsem premiantka :-).

Jak jste se vlastně ke koním dostala?

Ke koním jsem začala docházet ve třech letech, kdy mi lékař předepsal hiporehabilitaci, a já jim tak naprosto propadla. Vždy jsem toužila na koni sama jezdit, a když jsem se dozvěděla, že existuje parajezdectví, hned jsem věděla, že to je přesně to, čemu se chci dále věnovat.

Anastasja a JamboUčila vás rodina, oddíl, nebo jste úplný samorost? Kdy jste se začala věnovat vaší disciplíně?

V mé rodině nikdo na koni nejezdí, takže jsem se naučila jezdit v jezdeckém oddíle. Dva roky jsem jezdila na klubových koních, ale když jsem se rozhodla tomuto sportu věnovat naplno, tak mi rodiče dali ten nejkrásnější dárek na světě, a to sice mého vlastního koně.

Mé začátky byly velmi krušné a těžké, potkalo mě také několik opravdu ošklivých pádů, z nichž asi nejhorší byl loni v létě, kdy jsem měla zraněné koleno, které mi zabránilo zúčastnit se mistrovství Evropy.

Ovšem takovéto chvíle mě naopak utvrzují v tom, abych pokračovala dál. Jsem teprve na začátku své jezdecké kariéry, mám ještě stále co zlepšovat, ale chtěla bych to dotáhnout co nejdál!

Co si od účasti na WEG slibujete, čeho byste chtěli dosáhnout?

Ráda bych na WEG skončila v polovině startovního pole s dobrým výsledkem.

 


Češi do Normandie

Češi do Normandie

to je název benefiční sbírky, která se koná při příležitosti Alltech FEI Světových jezdeckých her konajících se v Normandii v roce 2014. Hlavním partnerem Her je mezinárodní společnost Alltech, která se zabývá vývojem nových řešení výživy zvířat. Partnerem Her pro Českou republiku je česká značka krmiv Fitmin společnosti Dibaq.

Češi do NormandieStát se součástí české reprezentace na události, která se koná pouze jednou za čtyři roky, totiž vyžaduje kromě nesmírné píle neméně nesmírné finanční prostředky. A právě proto, spontánně a s nadšením, vznikl mezi fandy jezdeckého sportu projekt "Češi do Normandie". Svou troškou do mlýna může přispět každý z nás.

Jak se můžete zapojit vy? Informace hledejte v článku Sbírka na pomoc českým závodníkům..., aktuální informace najdete také na webu Češi do Normandie.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com