Celostní pohled na zdravý hřbet s Karen Rohlf

6. 9. 2023 Rohlf Karen Autor fotek: archiv autorky, Michaela Purnochová

Zdraví hřbetu je zásadní podmínkou pro dobrou výkonnost koně. Pokud chcete, aby se váš kůň pohyboval zdravě, tedy správně přes hřbet, je potřeba podívat se na koně celostně, tedy vzít v úvahu všechny aspekty života koně. Bylo by chybou přemýšlet jen o hřbetu izolovaně a nevzít v úvahu celého koně. Nezdravá biomechanika může vést k bolestem zad, žaludečním vředům, špatné výkonnosti, záhadnému kulhání bez příčiny, problémům s chováním, ztrátě důvěry, svalovému napětí a mnoha dalším problémům.

Koně, kteří se nepohybují správně a zdravě, také hůř přicházejí na přilnutí. Mohou být buďto těžcí na přilnutí, válet se v ruce a tlačit se proti pomůckám nebo se mohou přilnutí vyhýbat. Zdravý hřbet je výsledkem zdravého držení těla... A na držení těla má vliv všechno.

Jako příklad si představte své držení těla, když jste v životě nešťastní a nosíte nepohodlné oblečení. K tomu by vás dali do školy, kde by vás učil učitel, kterého se bojíte. Ten učitel by se snažil, abyste drželi tělo zdravě a vypadali dobře, tím, že by vám uvázal hlavu vzhůru a neustále držel tělo v dané pozici. Ovšem neodstranil by základní příčinu vašeho špatného držení těla! Připadá vám to jako vtip? Mně ne!

Bohužel tento přístup je u koní častý. I když vám výše uvedený příklad připadá jako nadsázka, nepodceňujte vliv zdánlivě nedůležitých drobností, které váš kůň zažívá. Opravdu si zkontrolujte, že jste se zaměřili na všechny oblasti, ve kterých můžete zlepšit dynamiku mezi vámi a vaším koněm.

Jak vypadá zdravý hřbet?

Zdravá záda jsou taková, která jsou uvolněná, pružná, bez napětí a komprese. Svaly se mohou volně stahovat a uvolňovat, což dává volnost i pohybu.

To se projevuje v tzv. kulatosti koně. Zdravý pohyb je takový, kdy je kůň schopen příjemně vytáhnout krk dopředu, zvednout kohoutek a zadníma nohama pružně a energicky došlapovat pod tělo. Je zdravý pro tělo, protože jeho tělem může plynule proudit energie a jakýkoli náraz nebo tlak je rovnoměrněji absorbován a rozložen.

Nezdravý hřbet vypadá jinak. Nezdravý pohyb rozděluji do dvou hlavních kategorií: aktivní a neaktivní.

  • Aktivní: k nezdravému způsobu pohybu dochází, když se hřbetní svaly aktivně stahují (hřbet se prohýbá – pozn. překl.), což způsobuje nepřiměřenou zátěž nohou a páteře. Tento diskomfort často způsobuje defenzivnější (obranné) držení těla. Kůň se dostává do začarovaného kruhu napětí – přetížení – diskomfort – napětí… a tak dokola.
  • Neaktivní: k nezdravému způsobu pohybu dochází také, když se hřbet koně atleticky neaktivuje. To způsobuje přetěžování předku koně s nepřiměřeným zatěžováním předních končetin. Tím se kůň dostává do začarovaného kruhu přetížení předku – diskomfort – neochota k aktivnímu pohybu… a tak dokola.

Obrázek: Nahoře zdravá biomechanika: uvolněná horní linie v protažení a ve shromáždění

Dole nezdravá biomechanika aktivní a neaktivní

Jak dosáhneme zdravé biomechaniky?

Vytvoření zdravého hřbetu nespočívá v tom, že koně „natlačíte pod sebe“ nebo ho jen vpředu „zakulatíte“. Nejde o to, abyste opravili držení těla, ve kterém se váš kůň pohybuje. Pokud odstraníte kořeny problému, držení těla se opraví snadno a úplně přirozeně.

Když hledáte způsoby, jak zlepšit držení těla svého koně, mějte na paměti toto:

  • Držení těla je výsledkem rovnováhy.
  • Rovnováha je výsledkem způsobu pohybu.
  • Způsob pohybu je výsledkem vzájemné komunikace.
  • Komunikace je výsledkem partnerství.
  • Partnerství je možné pouze, pokud jsou partneři šťastní.

Stanovte si jako svůj první cíl mít šťastného koně, který se s vámi cítí dobře, a proto je otevřený vašim návrhům. Ověřte si, že je rád, že vás vidí, když se objevíte. Buďte pro něj důvěryhodní; uvolněná, natažená horní linie je pro vašeho koně postojem, v němž je zranitelnější. Všímejte si, kdy kůň vykazuje obranné chování a odstraňte jeho zdroj. Motivujte a inspirujte svého koně tím, že s ním budete co nejefektivněji komunikovat a dobře ho odměňovat.

Když se budete na držení těla svého koně dívat tímto způsobem, najdete možnosti malých zlepšení, která vás ale přiblíží o obrovské kroky ke zdravému pohybu, za který vám váš kůň poděkuje!

Tady je odkaz na video, jak vypadá pohyb „šťastného atleta“.

A co nějaké cviky?

Existuje mnoho cviků, napomáhajících zdravějšímu dynamickému držení těla, které fungují ze země i ze sedla. Bez ohledu na to, které z nich si vyberete, dodržujte tyto pokyny:

  • Svého koně nenuťte

Jestliže nezdravý = nepohodlný, pak je logické, že zdravý = pohodlný. Zdravý způsob pohybu je takový, kdy má kůň takový dostatek rovnováhy a sebedůvěry, že má uvolněnou a protaženou horní linii. Vynucování si určitého držení těla nikdy nepovede ke zdravé dynamice. Maximální užitek z jakéhokoli cvičení získáte, pokud se ho váš kůň ochotně účastní s tělem bez vyvázání.

  • Naslouchejte svému koni

Musíte nechat koně, aby vám řekl, kdy má dostatek rovnováhy a sebedůvěry. Tento okamžik vám hodně napoví. Hledejte známky toho, že se tak cítí (rytmičtější, volnější pohyb, hlubší dýchání, nabízení vytažení atd.).

  • Věnujte více času užívání si a méně času hledání

Opravdu se zajímejte o to, jak můžete během práce s koněm co nejdříve najít nejzdravější způsob jeho pohybu. Drilování znovu a znovu za použití silnějších a silnějších pomůcek není nikdy tou správnou cestou. V každém okamžiku buď hledáte „ten pocit“ zdravé biomechaniky, nebo si ho užíváte. Když hledáte, buďte opravdu vynalézaví. Pokud to začne trvat příliš dlouho, zkuste najít jednodušší způsob, jak dosáhnout výsledku. Jen jezdit dokola a doufat, buzerovat nebo na koně tlačit, to nikdy nevede k cíli! Soustřeďte se na to, abyste oba, vy i váš kůň, trávili větší procento času užíváním si zdravého pohybu než jeho hledáním.

Známky toho, že „teď je to ono“?

  • Hlubší dýchání
  • Rytmičtější kroky
  • Lehkost bez námahy
  • Protažená horní linie
  • Pulzování svalstva (místo ztuhlosti) v celém těle
  • Uvolněný pohyb/uvolnění čelisti, huby a krku
  • Radost z pohybu
  • Ochota k energickému pohybu

Když se kůň začne pohybovat s větší vnitřní harmonií, je to nezaměnitelný pocit. Když je tělo uvolněné, pak je v něm i více síly a méně napětí a celý kůň zůstává zdravější, protože probíhají hojivé procesy aktuálních zranění. Pokud zranění, které jste léčili, bylo způsobeno nezdravým způsobem pohybu, pak uzdravení pohybu uzdraví celého koně.

Má být dřív vejce, nebo slepice?

Co udělat dříve: uzdravit tělo, nebo uzdravit pohyb? Nejprve si musíte být stoprocentně jistí, že kůň nemá zranění, u kterého je pohyb kontraindikován (zlomené kosti, přetržené vazy, atd.). Pokud si tím jsem jistá, pak se snažím zlepšit pohybový vzorec daného koně způsobem, který je pro něj vhodný.

Začínám uvolněním míst, kde cítím přílišné napětí, a to tak, že na ně koně upozorním a pomohu mu je uvolnit. Tomu říkám pohybová masáž. Provádění této masáže v pohybu poskytuje koni jasný a okamžitý biofeedback. Mimoto pravidelně používám u svých koní (a u sebe) kraniosakrální/myofasciální terapii, akupunkturu a fotonovou terapii.

Jakmile dojde k určité pozitivní změně pohybového stereotypu, podpořím ho v případě potřeby tělesným cvičením. Cílem je pomoci, aby pro něj bylo ještě snazší zlepšit způsob pohybu. Ošetření se lépe „usadí“ a vydrží déle.

Když se koně naučí být ve svém těle uvolněnější, lépe ho využívají a lépe se pohybují, také si lépe uvědomují sami sebe, jsou vstřícnější vůči tréninku a i se lépe uzdravují. Koneckonců veškeré uzdravování vychází zevnitř. Dávám přednost takovému zacházení s koňmi, které jim umožňuje být aktivními účastníky učebního procesu a experimentovat se svými možnostmi, místo abych se rozhodovala pouze mezi tím, zda je přinutit k tomu, aby udělali, co se po nich chce, nebo je nechat si odpočinout ve stáji, když už na to nemají.

Pokud je váš kůň bolavý nebo má chronické potíže používat správně své tělo, zeptejte se sami sebe: opravdu přemýšlím nad tím, jestli existuje způsob, jak by se mohl pohybovat volněji, vyváženěji a harmoničtěji?

 O autorce

Karen Rohlf, autorka konceptu Dressage Naturally („přirozené drezury“) je mezinárodně uznávanou lékařkou, která mění zavedená paradigmata jezdeckého výcviku. Je známá tím, že jezdí drezuru, v níž je prioritou partnerství. Nabízí virtuální kurzy svého učení, které se vyznačuje vyrovnaností a pozitivním přístupem.Tento článek byl přeložen s laskavým svolením autorky Karen Rohlf. 

Podobné články

Kdo z nás by neznal jásavě žluté pampelišky, které na pár jarních týdnů doslova zaplaví naše pastviny, louky a zahrady. Pampeliška lékařská ale není…

Když se vás zeptá nekoňák, co to je lonžování, pravděpodobně mu odpovíte něco ve smyslu, že kůň na opačném konci lonže běhá kolem vás dokola.…