CDI** Mariánské lázně 3.-5.9. 1999

6. 09. 1999 00:00

Foto: Simona Bečvaříková Rubrika: Drezurní ježdění Počet přečtení: 3464 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Posaďte se pohodlně do křesla nebo židle, zavřete oči a představte si teplý slunečný den, vzduch voní lesem všude klid a mír. K tomu přidejte nádherné koně s úžasnými chody a ptejte se sami sebe, proč jste se vlastně nejeli podívat na mezinárodní drezurní závody do Mariánských lázní. Přesně to jste totiž mohli zažít na vlastní kůži.

Kolbiště v ‚Mariánkách' najdete kousek stranou od lázeňského ruchu. Chvíli šplháte s autíčkem po točité asfaltce do zalesněného kopce a na jeho vrcholu se nachází areál Jezdeckého klubu. Když se posadíte na lavičky pro diváky, které jsou po celé jedné dlouhé straně obdélníku, nabízí se vám uklidňující pohled na husté lesy okolních kopců. Za vámi je prostor opracoviště a za ním potom rozlehlé výběhy. Mám pocit, že není špatné být koněm v Mariánských lázních.


Závody CDI** se konaly již od pátku 3.9. Zúčastnila jsem se pouze sobotních soutěží, a tak páteční a nedělní výsledky budou bez komentáře. V sobotu 4.9. se soutěže rozjížděly úlohou FEI pro pětileté koně. V této úloze jsme viděli pouze čtyři soutěžící. Vyhrála Hana Pelikánová (foto vlevo) s koněm Pamír z TJJ Přední Kopanina. Poměrně mladá jezdkyně, žačka Vlasty Kadlecové, předvedla velmi pěknou úlohu a porazila i rutinovaného jezdce p. Holcbechera (3. místo). Ten prezentoval mladou klisnu Etiku, která bohužel, zřejmě z nedostatku zkušeností, příliš nezazářila. Zbývající dvě soutěžící byly mladé jezdkyně z místního oddílu a nepůsobily nijak výjimečným dojmem.


Bonbónkem, který následoval byla úloha Grand Prix, kterou naše obdélníky už dlouho nezažily. Přihlášených bylo šest soutěžících. České barvy hájila pouze paní Vlasta Kadlecová se sedmnáctiletou Veronou. Jako kůň mě zaujal německý valach Dexter F, který měřil v kohoutku tak 1,95 (jeho jezdec Harald Witt si nosil schůdky, aby na něho mohl nasednout) a jeho pasáž byla naprosto neuvěřitelná. Bohužel, ačkoliv na opracovišti piaffu zvládl, při samotné úloze odmítl poslušnost a couval.

Zvítězil maďarský jezdec Gyula Dallos s hřebcem Babolna Aktiv. Nepřehlédnutelný bělouš s extrémně vyklenutým krkem absolvoval soutěž s přehledem a bez problémů. Druhé místo obsadila Alexa Engel s koněm Gambrino, zástupci Německa. Bez problémů byla také dvojice ze Španělska. Miguel Jorda-Forteza s krásným ryzákem Aventino se umístil na třetím místě před R. Arthurem Distererem z Německa na koni Sleepless Spring. Musím bohužel konstatovat, že rozdíl mezi úrovní českého zástupce a ostatních závodníků byl zřetelný i laickému pohledu.

Než jsme se stačili vzpamatovat ze všech zážitků, bylo tu slavnostní zahájení. Nastoupila kapela a mažoretky v modrých uniformách a my jsme to nevděčně ohodnotili jako nejlepší čas dojít si pro něco k snědku. Sluníčko pořád intenzivně přisvěcovalo, aby fotky dopadly co nejlépe, klobása byla výborná a než jsme se nadáli, tak se na opracovišti začali připravovat soutěžící pro další úlohu.

Tentokrát Intermediaire I - Kür. Kür znamená volná sestava na hudbu. Intermediaire I určuje stupeň obtížnosti - tato úroveň je označená jako ‚poměrně pokročilejší' a závodníci nesmí do své sestavy zařadit žádný cvik nebo figuru, který by tuto úroveň překračoval. (Je to obdobné jako v krasobruslení). Bylo přihlášeno poměrně dost startujících a bylo se opravdu na co dívat. Na konci opět nezazněla česká hymna, ale německá. Českých jezdců se zúčastnilo v tomto případě pět, takže tvořili plnou polovinu startovního pole. Pan Čmolík na Vanitasovi zahajoval, bohužel s hudbou spíše válčil. Výborná byla Angelia Henriksen s Kamírem, která nakonec obsadila druhé místo. Jsem moc ráda, že ji tady v Čechách máme a že jezdí za Českou republiku, myslím, že tato dvojice má opravdu evropskou úroveň. Zato Pozor paní Žižkové nechtěl hned v úvodu nacválat. Možná měli špatný den. Přesto to stačilo ještě na páté místo.

Dalším Čechem byl pan Holcbecher s koněm Noel. Noel je vysoký albín po Garutovi a zřejmě není příliš lehce jezditelný, ale bylo pěkné sledovat, jak jemným, elegantním způsobem pan Holcbecher koně vede. Bohužel nepředvedli příliš výrazné chody ani figury a zůstali tak na posledním místě. Poslední, ale ne v celkovém pořadí byla paní Jirsová s koněm Ohio. Byla to jejich první úloha tohoto typu a vybojovali šesté místo. Ohio je kvalitní kůň, ale nedařily se mu piruety ve cvalu, které paní Jirsová zařadila rovnou tři. (Pro zajímavost, Ohio byl zakoupen od původního majitele, když měl být utracen. Nevidí na jedno oko.) Mezi zúčastněnými byla i trenérka britské drezurní reprezentace Jenkins Lindsay, která si svým kultivovaným projevem vysloužila třetí příčku.

PÁTEK, 3.9.

Úloha FEI "L-basic"

 1. Fabrizio Sigismondi - Excalibur - 55,27 %
 2. Hana Pelikánová - Pamír - 54,00%
 3. Jan Holcbecher - Čar - 50,33%
 4. Jan Holcbecher - Etika - 47,00%

Úloha Prix St. Georg

 1. Gabriele Disterer - Starlight D
 2. Roland Arthur Disterer - Domenico

Úloha Intermidiaire II

 1. Gyula Dallos - Babolna Aktiv
 2. Alexa Engel - Gambrino
 3. Harald Witt - Dexter F


SOBOTA, 4.9.

Úloha FEI pro pětileté koně (stupeň "L")

 1. Hana Pelikánová - Pamír - 57,70%
 2. Jana Muliková - Samar - 53,04%
 3. Jan Holcbecher - Etika - 48,67%
 4. Barbora Milecová - Vinice - 47,70%

Úloha Grand Prix (1995)

 1. Gyula Dallos - Babolna Aktiv - 70,12% (HU)
 2. Alexa Engel - Gambrino - 64,80% (GER)
 3. Miguel Jorda-Forteza - Aventino - 60,04% (SP)
 4. R. Arthur Disterer - Sleepless Spring - 58,76% (GER)
 5. Harald Witt - Dexter - 58,52% (GER)
 6. Vlasta Kadlecová - Verona - 49,72 (CZE)

Úloha Intermeidiaire I - Kür (stupeň "T")

 1. Gabriele Disterer - Starlight D - 65,87% (GER)
 2. Angelia Henriksen - Kamír - 65,48% (CZE)
 3. Jenkins Lyndsey - Absolute - 64,98% (GB)
 4. Alexa Engel -Raymondo - 63,15% (GER)
 5. Helena Žižková - Pozor - 62,08% (CZE)
 6. Jana Jirsová - Ohio - 60,03% (CZE)
 7. Vít Čmolík - Vanitas - 53,52% (CZE)
 8. Caroline Fleischer - Amaretto - 53,21% (GER)
 9. Max Josef Schlederer - Weltenbommler - 50,10% (GER)
 10. Jan Holcbecher - Noel - 37,29% (CZE)

NEDĚLE, 5.9.

Úloha FEI pro šestileté koně

 1. Fabrizio Sigismondi - Excalibur
 2. Eliška Čmolíková - Mangia
 3. Jan Holcbecher - Čar

Úloha Intermediaire I

 1. Alexa Engel - Raymondo
 2. Gabriele Disterer - Starlight D
 3. Roland Arthur Disterer - Domenico

Úloha Grand Prix

 1. Gyula Dallos - Babolna Aktiv
 2. Alexa Engel - Gambrino
 3. Harald Witt - Dexter F

Hlavní rozhodčí: Janusz Lawin

Sbor rozhodčích: Zofia Gorska (POL), Friedrich Hermecke (GER), Klaus Rider (GER), Miroslava Čapková (CZE), Jan Schütz (CZE), Václav Mráz (CZE)

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: