Budujeme: schody pro koně

24. 5. 2020 Iveta Jebáčková-Lažanská Autor fotek: archív autorky

Vyrovnat svažitý terén tak, aby v blátě a při námraze koním neklouzal a kopyta dolů pod svah nebrala postupně obrovská množství vlhké zeminy, která navíc pod kopcem tvoří následně hluboké bahno, to je úkol na bedlivé zamyšlení se. Jenže proč vymýšlet objevené? Proč se trápit problémem, který je již vyřešen a dobře funguje? Postavte ve svazích koním schody!

V dnešním článku o budování, zařizování a vymýšlení zdokonalení na koňských plochách se podíváme na smysluplné tvarování kopců – terasování, nebo prostě a jasně na schody. A podíváme se na ně rovnou na fotografiích, protože ty nám v tomto případě řeknou podstatně víc než tisíce slov.

Proč nedovolit kopci býti kopcem?

Každý, kdo má nezatravněný prudší svah a na něm denně se pohybující koně, moc dobře ví, co brzy vzniká… Ano, přesně – nepřítel rozumného hospodáře: EROZE. Jak mechanická, tak vlivem větrů a dešťů. Každá zemina narušená koňskými kopyty do fáze, že vytváří zdupanou hmotu bez travního drnu (drn zpevňuje a brání erozi), se v období sucha pod koňmi rozšlapává na svrchní prach. A co se stane, když fouká? Krom prašnosti, škodící koním, vítr tento svrchní prach odnáší z pozemku jinam…

A což teprve, jsme-li v kopci!

A ještě, když pořádně zaprší!

Prudký déšť nejprve spláchne rozšlapanou horní prachovou vrstvičku pryč ze svahu, načež pod ním i na něm zanechá bláto. Tam, kam splach doputuje, je bláto hluboké, na svahu samém bývá menší, ale stále dostatečné k dalšímu odnášení a shrnování kopyty koní pryč z kopce. Brzy namísto rozumně svažitého kopce běhají koně po prudší a prudší, rozrytější a rozrytější stráni. Která navíc nezadržitelně mizí před očima. A dole pod ní se tvoří halda nánosu, kterou buď průběžně upravujeme a odvážíme (té zbytečné práce navíc!), nebo vše vzdáme a pozorujeme, jak nám koně pod kopcem celý podzim a zimu zapadají do hlubokého bahniska. Začnou-li se přidávat i zranění pohybového aparátu, je nejvyšší čas zapojit technickou část našeho mozku…

Půdní eroze je přírodní proces, při kterém dochází k rozrušování půdního povrchu (ať už působením vody, větru nebo mechanickými zásahy), v důsledku čehož je svrchní úrodný povrch transportován na jiné místo, kde se usazuje.

Erozi dělíme na geologickou (vznikající přírodními procesy) a zrychlenou (vliv člověka, v našem případě koní).

Geologická eroze probíhá postupně a přirozeně, dlouhodobě modeluje reliéf území a je v souladu s půdotvornými procesy. Zrychlená eroze naopak odnáší půdní částice v takovém rozsahu a natolik zrychleně, že nová půdotvorba, velmi pomalý proces, nemá šanci zafungovat. 

Shrňme si to:

  • hliněným výběhům škodí sucho, protože se destrukcí kopyt přesušený povrch rozšlapává na jemný prach snadno odnášený větry.
  • hliněným výběhům následně škodí i dešťové splachy, protože proudy vody tekoucí z kopce berou přeschlou rozšlapanou vrstvu s sebou a odnáší nám ji z pozemku.

Chceme neustále přicházet o půdu, chceme ji rozdávat do okolí? Kdo má všech pět pohromadě, ví, že v žádném případě!

Jak ochránit koňský pozemek ve svahu?

  • jednotlivými zpevněnými terasami/schody, vyspádovanými kvůli odtoku dešťové vody
  • zpevněním svahu bez zásahů do reliéfu pozemku

Jelikož praxe ukazuje, že zpevnění delších prudších svahů zátěžovými rohožemi (viz foto) zvířatům v mokrá a mrazivá období velmi klouže a mnoho chovatelů hlásí toto řešení jako nepraktické až přímo nebezpečné (hlavně na delších úsecích), nezbývá, než se zaměřit na úpravu pomocí teras/schodů.

A abychom se nebavili v rovině obecné, ale zcela konkrétní, zaskočíme omrknout schody pro koně u Evy Dittrichové:

„Schody naši koně mají cca 7 let… dělali jsme je rok poté, co jsme si přivezli koně domů na velmi kopcovitý pozemek. První rok bez schodů byl tento kopec nepříjemný až nebezpečný, doslova skluzavka. Pro lidi i pro koně. Takže zkusit vybudovat schody byla naprostá nutnost.

Poprvé jsme se do nich pustily jen my holky - vysloveně svépomocí a tak nějak zkušebně… Použily jsme dřevěné menší kmeny, které podržely svah + zabodnuté trubky… to bylo docela dobré, jenže dřevo samozřejmě shnilo.

Původní schody, před velkou rekonstrukcí →

Před rokem schodiště přítel inovoval – dřevo vyměnil za betonové pražce, na jednotlivé stupně položil plné rohože To.Si.-Plast, pod ně hrubý štěrk, jemný perk (žulová drť) a nahoru na rohože opět perk.

Myslím, že schody teď fungují opravdu dobře, koně po nich bez problému chodí, dokonce už to mají tak vypočítané, že s přehledem sklusávají dolů, nahoru to umí i vycválat.

Nad schody nahoře máme udělané odvodnění, aby voda nestékala ze schodů dolů, ale spíše zasákla vedle schodů do svahu (máme tam zbudované takové mini svejly).

Klouzání? – Nezaznamenala jsem jakýkoliv problém, neviděla žádné uklouznutí… možná občas škobrtnutí u koní, kteří jsou tu noví a ze začátku to neznají, ale zvykli si všichni a rychle.

Rohože (zátěžové desky – plné, určené do interiéru, ale vyhovují nám zcela) máme, jak už jsem zmínila, shora zavezené perkem plus se na povrchu usadí ještě i nějaký ten provozní binec – a vše funguje na jedničku! Nad schodištěm máme „silnici“ z klasických venkovních rohoží (perforovaných, ne plných), která vede ke krmelci (opět zasypáno perkem a usazeninami zbytků po kydání).

Schody po rekonstrukci – čerstvá současnost…

Výběhy máme opravdu ve velkých krpálech, a to i ty zimní, tak to byl zpočátku trochu boj, než jsme nalezli funkční řešení. Nyní jsme spokojeni.“

Pár tipů sesbíraných od nás i ze světa:

- POZOR na klíny! V žádném případě nesmí vyčnívat nad hranu schodů!

- pokud používáte tvrdé dřevo s vidinou, že vydrží dlouhá léta, budete překvapeni: koně dokážou nášlapem na hrany rozpraskat a zlikvidovat i dub hodně rychle – určitě rychleji, než plánujete…

- pokud použijete kámen nebo beton, upravte povrch protiskluzovým materiálem a udělejte jednotlivé stupně dostatečně široké, aby vám na nich vydržela materiálu opravdu dostatečná vrstva. U písku počítejte s neustálým odnosem na kopytech, „nespeče“ se. Perk a kamenný prach při dostatečné vrstvě, prolévání vodou a udusávání vytvoří podstatně stabilnější podloží.

- myslete na fakt, že na schody budou dlouhá léta působit, krom zátěže, mechanické i fyzikální vlivy – změny teplot, vlhkost, prudký déšť, sníh a mráz, sluneční úpal. Materiál tedy vybírejte s ohledem na klima stanoviště.

- potřebujete-li jasně vymezit, kudy mají po schodech koně procházet a kudy se pouštět nemají (do boků), použijte zábradlí, zídky, nebo kombinaci obojího

 

Čím více bláta v okolí, tím více ho koně natahají na schody.

Odklízet z nich neustále nechtěné nánosy není nic zábavného. Pokud zpevníte i kus povrchu nad nimi a pod nimi, ušetříte si práci.

Tak ať se vám dobře buduje!

 

Podobné články
Koně v lehké zátěži by měli být schopni optimálně prospívat na krmné dávce složené z objemového krmiva

Vyjížďka s nervózním, hypersenzitivním a výbušným koněm může být velká zábava pro kaskadéra, běžný jezdec ji ale neocení. Jízda na koni, který je…

Trávicí systém koní je evolučně přizpůsoben efektivnímu trávení a fermentování vlákniny, protože koně pocházejí ze stepí, kde kvalita pastvin a…