Bronzová medaile z finále MCI putuje do České republiky

20. 10. 2017 11:00

Obrázky: 3

Autor: Tisková informace Rubrika: Drezurní ježdění Počet přečtení: 1433 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Výtečný výsledek přivezl z finále drezurního šampionátu iberijských koní MCI český jezdec Michal Košťál. S Fidalgem d´Atela obsadil v Paříži třetí místo.

V soutěži startovalo nejlepších 34 koní na základě kvalifikace ze svých evropských zemí. V této velké konkurenci bylo naším cílem dostat se na bednu a přivézt domů medaili, což jsme splnili. Je to velký úspěch, jsem ráda, že jsme dobře reprezentovali Českou republiku a Českou jezdeckou federaci," říká Kateřina Říhová, majitelka koně, který pochází z portugalského chovu Francisca Bessy De Carvalho.

Před rokem získal Košťál na stejném klání v Itálii zlato, to ovšem závodil v kategorii L. Letos už se představil v kategorii S. „Fidalgo je teprve sedmiletý hřebec, byl v této kategorii společně s jedním dalším koněm nejmladší. Do budoucna je to velký vklad," upozorňuje Říhová na Fidalgův potenciál.
Loňského vítězství i letošního třetího místa si cením stejně," navazuje úspěšný jezdec Michal Košťál. „Před rokem pro nás bylo všechno nové, vůbec jsem nevěděl, do čeho jdu, jaká je úroveň iberijských koní. Byli jsme překvapení, že v každé kategorii bylo pět šest opravdu vynikajících koní," líčí.
V Paříži už věděl, co může očekávat, zato se však musel vyrovnávat s tlakem. „Bylo to těžší, když jsem tam vystupoval jako úřadující mistr Evropy, byť v jiné kategorii. Všichni čekali, jestli to byla jenom náhoda, nebo jestli medailové umístění obhájíme. Je těžké se od toho oprostit, zvlášť když nám to ze všech stran bylo připomínáno," vypráví Košťál, jenž se ve francouzské metropoli musel vyrovnávat s nezvyklým zájmem.

Fidalgo je velmi výrazný kůň. A krásný kůň, atletický, a tak nějak nám to spolu ladí. Funguje to na oko i pro ne úplné odborníky drezury," říká český reprezentant o potomkovi známého hřebce Soberana III, který se proslavil výbornými výsledky na úrovni GP ve FEI soutěžích a startoval i na Světových jezdeckých hrách v Normandii v sedle s olympijským jezdcem Carlosem Pinto. „Bylo těžké Fidalga i opracovat, protože přijedete na opracoviště a všichni vědí: Hele, to je ten, co loni vyhrál. A přijde tam dalších padesát lidí dívat se, jak ho připravujete. Děláte přeskok a začne lítat padesát blesků, jak ho všichni fotí. Je složité udržet pak jeho koncentraci a jezdit jako z učebnice," přibližuje Košťál.

 Přesto se dvojici povedlo předvést výtečné výkony. V prvním kole získala hodnocení 68,6 % a figurovala na třetím místě, v küru pak se 71,2 % byla rovněž třetí, stejná příčka jí patřila i v konečném hodnocení.

Sešla se opravdu kvalitní konkurence, dostat se do finále nebylo vůbec jednoduché, a každý z té nejlepší desítky mohl mít medaili," prozrazuje český jezdec. „Navíc v dvoukolové soutěži vám musí vyjít obě kola, co se nepovede v prvním, to už pak nezachráníte. Naštěstí se nám povedl i kür a vysloužili jsme si opravdu velký potlesk, to bylo úžasné," vzpomíná Košťál.

A jak daleko bylo k tomu, aby si znovu z finále odvezl zlato? „V prvním kole se mi jeden cvik úplně zbytečně malinko nepovedl. Kdybych ho provedl normálně, tak bych asi to první kolo vyhrál, rozdíly byly fakt minimální. Ale jestli by to stačilo v součtu na první místo, to si netroufnu tvrdit," přemýšlí Košťál a dodává: „Vždycky můžete jet lépe. Mohli jsme ukazovat ještě lepší klus, ještě lepší cval, ale to jsou jen kdyby. Když se zeptáte jezdce na druhém místě nebo na čtvrtém místě, určitě vám řekne totéž, a na kdyby se v životě nehraje."

Kromě bronzové medaile se Košťál dočkal ještě jednoho příjemného ocenění. Právě vystoupení českého reprezentanta si vybrala při závěrečné show světoznámá zpěvačka Yasmine Issola za svůj doprovod. „Před hlavním předáváním medailí zpívala uprostřed toho obdélníku a já jsem kolem dělal freestyle, improvizaci. Byl to naprosto úžasné, skvělý zážitek," lebedí si Košťál.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: