Bouřky - první pomoc při přímém zásahu bleskem... (část 3.)

31. 07. 2009 11:00

Obrázky: 6

Autor: Anna Lálová Foto: Anna Lálová Rubrika: Nehody a prevence Počet přečtení: 14413 Počet komentářů: 5 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Mohlo by to vypadat asi tak: Najednou se válíte po zemi, píská vám v uších, nevíte, co se děje. Rozhlédnete se kolem a nejdřív si všimnete koně, který se utrhl a v panice pádí pryč. Kamarádčin kůň poskakuje vyděšeně kolem svého stromu, jako podzimní drak na šňůrce. A kamarádka… Leží na zemi, kus od místa, kde jste před chvílí stáli. Nehýbe se. Voláte na ní, žádná odpověď. Pajdáte k ní, třesete za rameno, otáčíte ji na záda… A ona nedýchá.

srážková stěnaEnergie blesku, ať už se do těla dostane přímým zásahem, nebo je přivedena odjinud, způsobí v těle různě závažné škody. Oběť může mít popáleniny. Může mít polámané kosti, od prudkých stahů svalstva, když tudy prochází elektrický proud. Pokud vůbec přežije, často dočasně ohluchne kvůli prasklým bubínkům. Může na několik hodin, ale také doživotně oslepnout. Osoby, které přežily zásah bleskem, často mívají doživotní problémy kvůli poškození mozku, epileptické záchvaty, poruchy pohyblivosti. Nejčastější následek zásahu bleskem, nebo krokovým napětím, je zástava srdeční činnosti a dýchání.

 

Dýchací centrum zůstává ochrnuté i několik hodin, takže pokud nedostane zasažený člověk pomoc v podobě umělého dýchání a masáže hrudníku, zemře.

První pomoc při přímém zásahu bleskem, postranním výbojem, nebo krokovým napětím

V situaci, kdy došlo v naší skupině k takové nehodě, je nejprve nutné zjistit situaci. To, že někdo leží na zemi, neznamená automaticky, že je v bezvědomí - někdo po pádu na zem prostě chvíli rozdýchává leknutí a zůstává ležet. Stav vědomí tedy zjistíme následovně: oslovíme dotyčného („Hanko, co je? Slyšíš mě?") Nereaguje-li, dotkneme se, zatřeseme s dotyčným. Není třeba se obávat elektrického napětí, po zásahu bleskem žádná energie v organismu nezůstává. Zároveň už sledujeme, jestli postižená dýchá - jestli se zvedá hrudník a jestli cítíme z pusy foukat vzduch při výdechu - nejlepší je přiblížit svou tvář a ucho k puse poraněného, tak můžeme foukání dobře cítit. Zároveň můžeme položit ruku na hrudník a vnímat zvedání hrudníku i hmatem.

kontrola dýcháníPokud ležící osoba zřetelně dýchá, položíme ji na bok tak, aby jí mohly ven z pusy vytékat sliny a aby nemohla nic z pusy vdechnout. Hlavu zároveň zakloníme, abychom udrželi průchodné dýchací cesty. Jazyk se nevytahuje z pusy ručně ven, záklonem hlavy se sám uloží tak, že nebrání dýchání. Potom voláme záchranku na telefon 155. Linka 112 funguje, ale volání je trochu zdlouhavější, protože vás odtud budou stejně přepojovat na 155.

Pokud jsme při vyšetření zjistili, že osoba nedýchá, voláme 155, kde oznámíme co se děje a zahajujeme resuscitaci - umělé dýchání a masáž srdce. Je-li zachránců víc, dá se volat a resuscitovat zároveň, jeden oživuje, druhý volá. Jsme-li sami, je důležité nejdřív zavolat, aby vyjela sanitka. Moderní vybavení dispečinků záchranek umožňuje odeslat sanitku kliknutím myší, takže vám může dispečer radit po telefonu a sanitka dávno jede na pomoc, aniž by byl hovor přerušen. Pro takové situace je nejideálnější hlasitý odposlech (mikrofon) v telefonu, nemusíte ho držet v ruce, přesto mluvíte s dispečerem, který vám radí.

Je důležité, dobře vysvětlit dispečerovi, odkud voláte. Bude od vás nejspíš chtít vědět, jakou obcí jste projížděli naposledy, jestli jedete po turistické značce, jestli máte poblíž nějaký orientační bod, třeba statek, kopec s rozhlednou, stoh, zastávku MHD, továrnu... Záchranky mají vybavení na přibližné určení polohy mobilního telefonu, z kterého voláte. Poloha je ale jen orientační, takže jim stejně budete muset pomoci máváním, až uslyšíte houkat sirénu. Pokud čekáte sanitku, nesmíte vypnout mobil, ze kterého jste volali, i když už s dispečerem nehovoříte. Posádka sanitky má k dispozici vaše telefonní číslo a možná vám bude volat, kdyby nemohla místo najít.

 

Resuscitace - základ naděje na přežití

Samotná resuscitace se provádí trochu jinak, než ji známe z filmů. Navíc jsou od prosince 2006 platné nové normy. Začneme tím, že pacienta položíme na záda, jinak resuscitovat nejde. Vůbec nepřemýšlejte nad zraněním páteře, prostě, neotočíme-li ho na záda, zemře určitě. Pacient nesmí mít vůbec nic pod hlavou, žádnou mikinu, polštářek, nic. Potom přiložíme svoje ruce doprostřed jeho hrudníku, lépe řečeno doprostřed hrudní kosti. Stlačovat hrudník budeme hřbety dlaní, musíme být naklonění kolmo nad pacientem, abychom netlačili nakřivo. Správná masáž se provádí pěkně kolmo, uprostřed hrudníku. Taky je důležité nekrčit ruce a přenášet do rukou svou váhu, hrudník totiž musíme zmáčknout o celou třetinu a to dá po chvíli masáže pořádně zabrat.

masáž srdce _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ správná poloha rukou při masáži

Takhle zmáčkneme hrudník třicetkrát (úplně přesný počet stlačení není důležitý), frekvence je sto stlačení za minutu. Pro představu: je to rychleji, než jednou za sekundu, ale pomaleji než dvakrát za sekundu.

Když dokončíme stlačování, je na řadě umělé dýchání, dva vdechy z úst do úst. K tomu je nutné zaklonit pacientovi hlavu (jinak budete nafukovat žaludek a pacient se pozvrací), ucpat nos a otevřít pacientovi pusu. Nadechneme se, přiložíme svá ústa na pacientova a vdechneme do něj vzduch ze svých plic (úplně normálně, žádné usilovné nafukování). Po očku přitom sledujeme pacientův hrudník, pokud nám vzduch neutíká okolo, zvedne se, jako by se pacient nadechnul sám. Potom ústa oddálíme a vzduch sám unikne ven, pacient vydechne. Takhle ještě jednou a pak opět třicet stlačení, dva vdechy, třicet stlačení, dva... Dokud neomdlíme, nebo nepřijede sanitka.

dýchání _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ resuscitace ve dvou

Shrnutí:

 1. Zjistěte, je-li pacient při vědomí a jestli dýchá
 2. Volejte 155
 3. Zahajte 30 stlačení hrudníku uprostřed hrudní kosti, kolmo, nataženýma rukama, frekvence 100/min.
 4. Dejte 2 vdechy, zakloněná hlava, zacpaný nos, sledovat zvedání hrudníku
 5. Střídejte tyto úkony dál 30:2, dokud neomdlíte, nebo od vás nepřevezme resuscitaci záchranka

Při každé vyjížďce sledujte cestu, abyste kdykoliv uměli popsat záchrance, kde zrovna jste.

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. martym

  Výborně

  12:43 - 31. 07. 2009

  Myslím že je skutečně potřeba zdůraznit (jak je v článku výborně uvedeno) že první pomoc se MUSÍ poskytnout (povinnost ze zákona) a není možné nad ní nějak zvlášť mudrovat jestli náhodou s tím člověkem nemám třeba hýbat nebo podobně. Hodně lidí má z tohohle strach, přitom pokud člověk nedýchá, a nemá hmatný pulz, jinak než výše uvedeným způsobem mu pomoci nelze a zmatené "já nevěděl jestli smím" už vůbec ne.

  Velmi mne zaujala informace v odkazu pod minulým článkem: "Napětí v takovém blesku CG- dosahuje hodnot až 100 miliónů voltů, zatímco proud se pohybuje okolo 30 tisíc ampér. Teplota uvnitř vodivého kanálu bývá údajně pětkrát vyšší, než je teplota na povrchu Slunce, tedy přibližně 25000°C. " tedy žádný "béčko"...


  Přesto všechno člověk rád věří a doufá že se mu nic podobného nepřihodí :-) a taky to všem přeju.

 • 2. nitka

  Díky!

  13:33 - 31. 07. 2009

  Článek je opravdu dokonalý. Je důležité, že je to tak názorné a polopatické, protože ve stresu má člověk najednou hlavu vygumovanou. Doporučuji vytisknout a vozit v kapse anebo číst večer před spaním. Aby se to z hlavy nevykouřilo, protože (naštěstí) se to nepoužívá běžně.

 • 3. Cox

  drobný komentář

  16:31 - 31. 07. 2009

  Díky za výbornou serii článků. Nemám slov, moc pěkné.
  Jen si nesměle zkusim pár drobných poznámek. ;o)

  KPR - pokud se nemýlím tak stále ještě platí doporučení kdy pro laickou resuscitaci se již při prováděné nepřímé srdeční masáži NEVYŽADUJE UMĚLÉ DÝCHÁNÍ (zvýrazňuji velkými písmeny pouze pro "vyypíchnutí" v textu).
  viz: "V této souvislosti se u pacientů stižených primárně kardiální náhlou zástavou oběhu (NZO) opakovaně a pod různými názvy objevuje koncept resuscitace omezené na nepřímou masáž srdce (cardiocerebral resuscitation - CCR, cardiac-only resuscitation - COR, "topless" resuscitation), tedy resuscitace bez dýchání z plic do plic."
  (http://www.zachrannasluzba.cz/odborna/kpcr/0407_lancet_soskanto.htm )

  Pokud by toto téma někoho zaujalo více tak další, odborněji pojaté téma jsem našel na stránkách http://www.zachrannasluzba.cz/ zde: http://www.zachrannasluzba.cz/odborna/kpcr/08_micr.htm

  Odkazy na první pomoc jsem uváděl již kdysi na svojich www stránkách, takže pokud někoho toto téma zajímá, tak odkazy nejdete na http://coxman.wordpress.com/2009/03/30/poskytovani-prvni-pomoci/ , je to hodně stručně podané, jsem nějaký líný se psaní věnovat důkladně. :o)

  Otázka zaměření mobilního telefonu, jsou k tomu podrobnější informace? Protože pokud se nemýlím, tak pokud mobil neobsahuje GPS modul, tak se dá pouze zjistit na jakých BTS je mobil registrován a podle toho, kde se jejich signál protíná určit oblast kde se mobil nachází. Nebo je to jinak? Protože v oblastech s malým pokrytím BTS a jejich velkou vzdáleností se pak oblast logicky zvětšuje. Pořád si myslím, že pomůže hlavně dobrá příprava a cestovat aspoň ve 3 lidech, bo pak jeden může jet naproti ZZS a ukázat jim cestu.

 • 4. Ája

  Ad Cox

  17:31 - 31. 07. 2009

  Co se týče vyhledání polohy mobilního telefonu, je to přesně jak píšete, pomocí BTS. Není to nic moc spolehlivého, může to ale pomoci v případě, že dotyčný volající není schopen ve stresu sdělit žádné jméno obce poblíž, nebo jsou v kraji obce se stejným jménem. Základ je skutečně dobrý popis volajícím člověkem.
  Ad KPR - to je pravda, základem je nepřímá srdeční masáž. Vycházela jsem ale z odlišné etiologie, než běžné zástavy. Při zásahu bleskem je hlavní problém v ochrnutí dýchacího centra, tedy absence dýchání. Srdeční činnost se podle literatury naopak může i spontánně obnovit, ovšem víme, jak je to u laiků s kontrolou pulzu... Takže proto masáž i dýchání.

 • 5. Cox

  KPR

  08:00 - 03. 08. 2009

  Dekuji za upresneni, netroufnu si polemizovat, toto je uz pro me "vyssi divci". :)

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 3 čtenářů. Celkový počet bodů: 15.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: