Artróza u koní

21. 01. 2020 06:00

Obrázky: 4

Autor: MVDr. Lucie Formanová Sponzor: Avecell Foto: Gabriela Rotová Rubrika: Zdraví a veterinární péče Počet přečtení: 4335 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Onemocnění kloubů patří mezi nejčastější příčiny kulhání u koní a snížení jejich využitelnosti ve sportu. Odhadem až 33 % koní trpí dříve či později nějakou formou degenerativního kloubního onemocnění.

Na povrchu kloubních ploch kostí se nachází vrstva chrupavky, jejíž funkcí je ochrana kostního podkladu, tlumení nárazů kloubu a zajištění jeho hladkého pohybu. Histologicky se chrupavka skládá z buněk (chondrocyty) a matrix (voda, kolagen typu II., proteoglykany). Kloub je obalen synoviální membránou a v jeho prostoru se nachází synoviální tekutina. Ta zajišťuje její výživu, jelikož chrupavka nemá krevní zásobení. Společně tyto struktury zajišťují dokonalý pohyb celého kloubu a jakákoliv odchylka od jejich struktury může vést k poruchám pohybu.

Je-li kloub nadměrně nebo nesprávně zatěžován, dochází k nepravidelnému zatížení vrstvy chrupavky a vzniku zánětu. Ve vzniku onemocnění se uplatňuje mnoho vlivů, velkou roli hraje věk a váha koně, úprava kopyt, nepravidelné postoje, genetika, výživa, proběhlá zranění či infekce kloubu a další. Chrupavka ztrácí pružnost, její povrch se může ztenčit nebo zhrubnout, a její funkce je alterovaná. V zaníceném kloubu dochází ke snížení tvorby synoviální tekutiny a dalších látek, takže se zvyšuje poškozování chrupavky. Tento stav se nazývá artróza (nebo osteoartritida) a je trvalý, poškozená chrupavka se nikdy plně nezregeneruje. V nejhorším případě může dojít až k odhalení povrchu kosti a tvorbě kostních výrůstků. Jedná se o bolestivý stav a zánět může ovlivnit i další struktury kloubu, jako je kloubní pouzdro a vazy.

Diagnostika

Pro diagnostiku artrózy je nutné znát kompletní anamnézu, důležitými body jsou věk, stupeň pracovní zátěže, proběhlá zranění a nemoci, stav kopyt atd. Vliv mohou mít i hormonální či endokrinní poruchy. Typicky onemocnění vykazuje zhoršující se průběh, nebo se střídají epizody kulhání s klidem.

Kulhání se nejvíce projevuje po těžké práci nebo naopak po dlouhodobějším klidu (kůň se pohybuje ztěžka a během práce to „rozchodí“). Dalšími příznaky jsou otok, omezená pohyblivost a zvýšená teplota postiženého kloubu. Nejčastěji jsou postiženy hlezenní, spěnkový a korunkový kloub a klouby zápěstí. Artróza střelkové (člunkové kosti) se označuje jako podotrochlóza. Příznaky jsou u tohoto onemocnění typičtější, kůň nechce zatěžovat patky, snaží se našlapovat na špičky. Další rozšířené názvy typů artróz jsou špánek (artróza malých kloubů hlezna) nebo kroužek (artróza korunkového kloubu).

Diagnostika se provádí kombinací klinického vyšetření a zobrazovacích metod, které určí finální diagnózu. Klinicky lze odhalit různé stupně kulhání, pozitivní ohybový test, přítomnost kloubní efuze (náplň) a otok měkkých tkání. Rentgenologické vyšetření je důležité zejména pro vyloučení fraktur a jiných kloubních onemocnění, ale je velice limitované v rozpoznávání časných stadií artróz (chrupavka se na RTG nezobrazí). Někdy kůň vůbec nekulhá a artrotické změny v kloubu se objeví náhodně při jiném vyšetření.

Pokud kůň kulhá na jednu končetinu, je vhodné provést vyšetření i na ostatních, byť jsou bez příznaků, protože artróza může v některých případech postihnout více kloubů naráz. Nukleární scintigrafie, metoda zobrazení radioaktivní látky vpichované do kloubu může přesně lokalizovat poškození, ale je málo specifická. CT a MRI jsou velice užitečné pro odhalení časných změn na subchondrální kosti, tyto metody však v ČR nejsou pro koně dostupné.

Zlatým standardem pro vyhodnocení artrózy v počátku je artroskopické vyšetření, tedy zavedení malé kamery do kloubní dutiny. Pro tuto metodu je však nutné uvést koně do celkové anestezie a v terénu se běžně příliš nevyužívá. Využitelná je i analýza synoviální tekutiny (zánětlivé markery, infekční agens). Nejnovější metodou je výzkum biomarkerů, které detekují degradaci proteoglykanů a kolagenu.

Léčebné postupy

Artrotické změny nelze zcela vyléčit, lze pouze zpomalit jejich progres. Žádná léčba artróz nebude dostatečně účinná bez správného managementu. Důležitý je především řízený pohyb. Pro koně s artrózou není vhodné přetěžování kloubů, ale ani dlouhodobé stání v boxu. Při pohybu chrupavka vylučuje kloubní tekutinu, která zlepšuje pohyblivost kloubu, takže správný pohyb je v případech artróz důležitý.

Kůň by měl mít pohyb na rovném, neklouzavém povrchu, ne příliš tvrdém, ale ani příliš měkkém. Výborné je také plavání, které nepřetěžuje kloub a zároveň jej dobře rozpohybuje. Práce pod sedlem by měla být pravidelná a musí se dbát na dobré opohybování, aby se klouby zahřály a „promazaly“. Při těžších stupních artrózy již koně pod sedlem nevyužívat, ale zachovat pohybový režim. Doporučeno je bandážování, na artrózu dobře působí teplo. V neposlední řadě nezapomínat na pravidelné a správné ošetření kopyt a redukci případné nadváhy.

Jelikož se jedná o bolestivý proces, můžeme koni ulevit léky proti bolesti, například nesteroidními antiflogistiky. Často podávaný je fenylbutazon (Equipalazone), který se jednoduše podává v krmivu, může však některým jedincům zatěžovat žaludek a játra. Méně zatěžující je firocoxib (Equioxx), který je možné podávat ve formě pasty. Možné je také použití flunixin-megluminu, metamizolu (Vetalgin) nebo meloxicamu.

Protizánětlivě působí kortikosteroidy, které se aplikují přímo do postiženého kloubu. Injekčně do kloubu lze podávat také podpůrné látky, jako je kyselina hyaluronová. Různé chondroprotektivní látky lze podávat i v krmivu (glykosaminoglykany, chondroitin sulfát), dále jsou vhodné omega-3 mastné kyseliny nebo různé komerční kloubní přípravky (Alavis, Dromy, Geloren a další). Poraďte se svým veterinárním lékařem, jestli a kdy je vhodné takovéto prostředky začít využívat.

Možná je také biologická léčba, například aplikace destičkové plazmy nebo mezenchymálních kmenových buněk přímo do postižených kloubů. Plazma obsahuje růstové faktory, které mohou napomáhat hojení. Mezenchymální kmenové buňky podporují růst nových chondrocytů (buněk chrupavky), zabraňují apoptóze (smrti buněk) a vylučují velké množství různých protizánětlivých látek. V kloubu se nadále množí, takže mohou pracovat téměř nepřetržitě a ve většině případů se nemusí aplikovat vícekrát.

Výrazně tak zpomalují rozvoj artrózy, proto především v mírnějších stupních mohou být velkým přínosem. Kyselina hyaluronová podporuje jejich růst a množení, kombinace těchto metod je tedy velmi účinná. V těžších případech pokročilých artróz však nemusí být jejich účinek tak razantní, proto je nutné vždy začít s jakoukoliv léčbou včas.

Mezenchymální kmenové buňky se odeberou z kostní dřeně daného zvířete. V zahraničí je již i dostupný schválený preparát z kmenových buněk koňských dárců.

Závěr

Pro správné řešení artróz je důležité především včasné odhalení problému a správně zvolená terapie. Nesmí se zapomínat ani na prevenci, vzniku tohoto onemocnění však ne vždy lze zabránit. Můžeme se tedy alespoň pokusit co nejvíce zamezit velkému opotřebení kloubů. Vhodný pohyb, strava, úprava kopyt a celkový management stáje jsou důležité body v prevenci nejen artróz, ale vlastně jakéhokoliv onemocnění.

 

MVDr. Lucie Formanová

V letech 2007-2011 studovala na Tauferově střední odborné škole veterinární. V roce 2018 absolvovala Veterinární a farmaceutickou univerzitu v Brně. Ihned po ukončení studia nastoupila do laboratoře zabývající se zpracováním kmenových buněk pro léčbu zvířat. Je odbornou asistentkou projektu Avecell, který spadá pod Medicínské centrum Praha. Avecell má povolení k výrobě autologních buněk již od roku 2015 a v současné době usiluje o registraci veterinárního léčivého přípravku z kmenových buněk vhodných dárců.

 

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com