Alltech Světové jezdecké hry 2014 Normandie - přípravy vrcholí

8. 07. 2014 10:00

Obrázky: 12

Autor: Michaela Burdová Foto: www.normandy2014.com Rubrika: Světové jezdecké hry Počet přečtení: 5430 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Olympijské zážitky z Londýna jsou minulostí a nás čeká vrcholné jezdecké soupeření v kulisách neméně charizmatických. Nádherná krajina, moře, historie a koně – to je Normandie a město Caen, kde vrcholí přípravy na Alltech FEI Světové jezdecké hry.

Caen

Caen je univerzitní městečko s mnoha klidnými zákoutími a historickým centrem, které odolalo řádění německých bombardérů. Dojedete sem za dvě hodiny vlakem z Paříže. Na periferii dobře dostupné z centra se dostaneme do míst, kde se budou konat soutěže v jednotlivých disciplínách (tyto stavby zde již byly, pouze se pro světové jezdecké hry rozšířily a upravily):

 • mapkaStadion D´Ornano, kde se bude odehrávat zahajovací ceremoniál a slavnostní zakončení her. Je určen pro skokové soutěže, drezuru a skokovou část soutěže všestrannosti. Jeho kapacita je 21 000 míst a na zrychlené záběry, jak se z fotbalového svatostánku stane světové jezdecké kolbiště, se podívejte ZDE.
 • Haras National du Pin - dráha cross country je situována v lesích kolem hřebčína Haras du Pin.
 • Parc de Expositions - výstavní centrum bude svědkem disciplíny reining a zároveň je zde zázemí pro jezdeckou vesnici, výstavní plochy, restaurace, doprovodný program a středisko organizace pro všestrannost.
 • Hala Zenith poblíž výstavního centra je určena pro voltiž.
 • Hippodrom - dostihová dráha Prairie je pro paradrezuru a vozatajství.
 • Mont Saint Michel - Vytrvalostní soutěž začíná v Sartilly a končí pod horou svatého Michala, místě velmi atraktivním pro diváky a nesmírně náročným vzhledem k hlubokému písku normandských pláží a tento úsek zabírá celkem 4 km trati.

Mont Saint Michel

Caen - v centru Caen je „vesnička" světových her, kde na 61 akrech mohou návštěvníci využít pestré nabídky aktivit a her.

Četli jste už náš článek o historii Světových jezdeckých her?

Francie a koně

Francie je země koní. Jezdectví je zde třetím nejpopulárnějším sportem po fotbalu a tenise. Francouzi vyšlechtili dvacet plemen koní, jsou pořadateli významných mezinárodních jezdeckých závodů. V samotné Normandii je kolem 100 000 koní s produkcí kolem 10 000 hříbat ročně. Je zde také renomované středisko pro diagnostiku a výzkum muskuloskeletálních patologií (CIRALE).

Nejstarší národní hřebčín Haras du Pin, který založil Ludvík XIV. pro ustájení královských hřebců a podporu šlechtitelské práce, se rozkládá na 2 500 akrech a zajišťuje 40 000 inseminačních dávek od 40 hřebců ročně. V Normandii také napočítáte 21 dostihových drah nebo letiště, které je specializované pro dopravu koní.

Vše pro blaho koní

Organizátoři letošních jezdeckých her spolupracují se špičkovými vědci doma i v zahraničí, aby byla koňským atletům poskytnuta maximální péče a pozornost. Specializovaná dopravní firma musí zvládnout logistiku hladké přepravy koní do místa konání a odsud, i mezi jednotlivými arénami. Jsou zpřísněna pravidla pro welfare, pro každou disciplínu je speciální povrch a seno je sterilizované.

Příprava Stadionu D´OrnanoPovrch speciálně pro světové hry je vytvořen na základě spolupráce s vedoucí oddělení biomechaniky koní Nathalie Crevier-Denoix z Veterinární školy France´s Maisons-Alfort. Povrch na dráze cross-country je údajně jako samet a jezdci před testem si dráhu procházeli dokonce naboso.

100 dobrovolných veterinářů bude bdít nad sebemenším náznakem onemocnění, zakašláním či jiným diskomfortem a k dispozici je na místě veškeré moderní vybavení.

Velmi pečlivě organizátoři také přistupovali k ustájení koní, trvalo skoro rok vybrat vhodnou firmu a nejvíce se řešila ideální cirkulace vzduchu.

Velikost světových her v Normandii

 • Alltech FEI World Equestrian Games Normandy 201476 států
 • 1 000 koní
 • 8 světových šampionátů
 • 500 000 návštěvníků
 • 500 milionů televizních diváků
 • 3 000 dobrovolníků
 • 100 dobrovolných veterinářů
 • 99 milionů dolarů rozpočet
 • 45 milionů jde z veřejných zdrojů

Novinky kolem kolosu Světové jezdecké hry

 • Tisíc dobrovolníků se sešlo 28. června na stadionu D´Ornano, aby se seznámili se svými povinnostmi, převzali stejnokroje. Slavnostní příležitost doprovázely ukázky slavné skupiny Amarok. Hovořilo se také o čtyřech hodnotách Alltech Světových jezdeckých her - respekt, otevřenost, úspěch a předávání. Všichni byli překvapeni, když na téma úspěch na stadionu hovořily legendy v parkurovém skákání - Pierre Durand a Nelson Pessoa. Na závěr dne čekal na dobrovolníky malý večírek.
  Na stadionu se sešlo 1 000 dobrovolníků, ale na zdárném průběhu her se jich budou podílet 3 000.
 • V prodeji je ještě 1000 000 lístků. Jejich průměrná cena je 25 euro, některé se dají koupit i za 5 euro.
 • Organizátoři podporují tři charitativní organizace a jednu nadaci, které mohou profitovat z velkého veřejného zájmu o Alltech Světové jezdecké hry a prezentovat svá poslání. Více o nich si přečtěte zde: http://www.normandy2014.com/news/articles/555/the-organising-committee-supports-4-charities
 • Patrice Deleveau, vítězka Jumping Test EventsSváteční atmosféru her navodí koncerty - kromě toho, že návštěvníci mohou zažít 15 dnů soutěží v osmi disciplínách, rozdá se 27 zlatých medailí a přijedou reprezentanti 76 států, poběží současně Alltech Music Festival - 8 večerních koncertů.
 • Čest koním achaltekinským - organizátoři her 1. července oznámili, že Horse of Honor, kterému Alltech Světové jezdecké hry 2014 v Normandii vzdávají čest, je achaltekinský kůň.
 • Test kolbiště - Frederic Cottier´s Grand Prix proběhl 26. června. 18 jezdců a liják prověřily připravenost arény pro skokové soutěže. Z 18 dvojic si nejlépe vedla Patrice Deaveau (Ornells Mail) a stadionem D´Ornano se nesly majestátní tóny Marseillaise. Povrch kolbiště vodě odolal na výbornou.

Na světové jezdecké hry v roce 2018 se chystá Bromont/Montreal

Jezdecké centrum v Bromontu, kde se odehrávaly jezdecké soutěže na olympijských hrách v roce 1976, se stal dějištěm příštích světových jezdeckých her. Byro FEI se rozhodovalo mezi Lexingtonem/Kentucky a Bromontem, ovšem rozhodnutí bylo jednoduché. Lexington to být nemohl, protože je vázán sponzorskou smlouvou s firmou Rolex do roku 2020 a to švýcarská firma Longines, generální sponzor FEI od roku 2013, nedovoluje - ve smlouvě s FEI je jasně dáno, že místo konání světových jezdeckých her nesmí být spojeno s žádnou obchodní značkou. Nešlo tedy o nějaké rozhodování, protože vzhledem ke komerčnímu rozporu tak jako tak neměl Lexington šanci. Přitom Bromont byl málem ze hry venku, když neměl zajištěné financování z veřejných zdrojů, což je základní podmínka pro pořadatele.

A co takhle si čekání zpříjemnit soutěží?

Od 25. 6. do 18. 7. si můžete zahrát na Facebooku:

Kdo získá u své fotografie nejvíce „lajků", může vyhrát:
1. cena - sedlo CWD Sellier
2. cena - 2 lístky na 2 skokové soutěže
3. cena - 2 lístky na vozatajství
4. cena - 3 balíčky pro fanoušky (triko, čepice, miniatura Normana, ...)

Myslíme, že šance ještě jsou, protože zatím jsou tam fotografie, které zadání poněkud míjí.

Rozmístění disciplínZapište si do kalendáře - termíny soutěží

Skoky
 • 1.-7. září - stadion D´Ornane, stavitel parkurů Frederic Cottier
Drezúra
 • 25.-29. srpna - stadion D´Ornane
Skoky - všestrannost
 • 31. srpna stadion D´Ornane
Reining
 • 25.-30. srpna - Parc de Expositions
Vozatajství
 • 4.-7. září Hippodrom
Paradrezura
 • 25.-29. srpna - Hippodrom
Vytrvalost
 • 28. srpna - hora svatého Michala, autor tratě Jean-Louis Leclerc
Všestrannost - drezura
 • 28.-30. srpna - hřebčín Haras du Pin
Voltiž
 • 2.-5. září - hala Zenith
Vozatajský maraton
 • 6. září - Vallée d´Orne, autor tratě Christian Iseli

Přehledný program soutěží najdete také v příloze pod článkem.

Časy televizních přenosů budou upřesněny.

Alltech FEI WEG Normandy 2014Víte, kteří čeští jezdci se do Normandie chystají?

Další novinky sledujte na www.normandy2014.com a u nás na EQUICHANNELu!

Připojené obrázky

Připojené soubory

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com