Alltech FEI WEG 2014 - invaze vytrvalců

23. 07. 2014 11:00

Obrázky: 5

Autor: Michaela Burdová Foto: Tengrinews.kz Rubrika: Světové jezdecké hry Počet přečtení: 3429 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Vytrvalost bere Normandii na světových hrách útokem. Den D se blíží, organizátorům vytrvalostního šampionátu nejspíš začínají bezesné noci. 28. srpna na plážích v Normandii zaduní kopyta necelých dvou set koní. Co je čeká?

Konkurence z celého světa

49 zemí nominovalo jezdce na Světové jezdecké hry do disciplíny vytrvalost. Na seznamu je 260 jezdců a 348 koní.
Sice ta čísla na první pohled vypadají hrozivě, ale když vezmeme skutečné počty startujících (maximální počet členů týmu 5 a týmy o menším počtu členů než 5 plus počet jednotlivců s jedním nebo dvěma jezdci) pak se dostaneme na 183 dvojic a 34 týmů a někteří koně jsou zde uvedeni vícekrát jako alternativa i k jiným jezdcům.

WEG 2014I tak je to úctyhodný počet a vzhledem k tomu, že na trati jsou místy pravoúhlé zatáčky a užší cesty, tak také nezanedbatelný faktor ovlivňující výkon. V Normandii se ve vytrvalosti utká mnohem vyšší počet jezdců než na Světových jezdeckých hrách v Kentucky 2010, kde startovalo 108 koní a 21 týmů.

Tradiční favorité

Největším sběratelem medailí ze šesti dosavadních ročníků světových her je Francie - její reprezentanti získali celkem 9 medailí, 3 zlaté a jedno stříbro v týmech, po třech bronzových a dvou stříbrných v jednotlivcích.

Španělsko, USA, Spojené arabské emiráty a Austrálie získali dosud po čtyřech medailích, arabští jezdci a Američané mají více medailí v jednotlivcích (3), zatímco Španělé umí zúročit týmového ducha a nasbírali více týmových medailí (3).

Italové - i s těmito jezdci je nutné počítat, na zlato sice na WEG ještě nedosáhli, ale cinkají stříbrem dvakrát v týmech a jednou v jednotlivcích.

Japonsko, Belgie, Švýcarsko, Portugalsko a Německo jsou dosud držiteli jedné medaile. Norové pod novým koučem Leonardem Liesensem na medaili ještě nedosáhli, ale je to jejich meta, polská Kamila Kart v sedle koní UAE je také významným uchazečem o cenný kov.

Český tým není na mezinárodní scéně nováčkem a lze si jen přát, aby zúročil zkušenosti a týmového ducha co nejvýše.

Nominace (podle abecedy):

Soupeř číslo 1 - trať

  • Obtížnost: 160 km CEI****
  • Čas: 28. srpna 7.00 - 20.30
  • Místo: Trať vede v oblasti Sartilly - Mont Saint Michel

Jezdci, kteří si loni trať zkusili v pre-ride, se shodují v tom, že se jedná o skutečně technický kurs pro zkušené jezdce, kteří jezdí hlavou. Trať je velmi rozmanitá, je zde méně než deset procent tvrdého povrchu, ale několik kilometrů písku na plážích pod Horou svatého Michala.

Co obnáší vytyčení světové tratě?

Organizátoři museli přesvědčit 76 majitelů farem, aby 28. srpna povolili průjezd minimálně 150 koním. Všichni dali souhlas, někteří sice váhali, ale přesvědčilo je, když se dozvěděli, že jejich soused s průjezdem nemá problém. Podpora místní komunity je klíčová záležitost pro vytrvalostní soutěž, tuto zkušenost z Lexingtonu si vzali organizátoři v Normandii za svou a vyplatilo se jim to.

Na rozdíl od Kentucky, kde trať vedla otevřenou krajinou s pahorky a protkanou říčkami, čekají jezdce v Normandii hluboké lesy, písek a pole. Obtížnost úseků vedených po plážích záleží na tom, zda bude odliv nebo příliv a jak bude hluboký.

Pro představu o náročnosti trati cituji z článku Martina Moore o průběhu pre-ride v srpnu roku 2013, které se zúčastnilo 58 jezdců ze 35 států a v které Petr Jadlovský obstál skvělým umístěním na 14. příčce s Naomi Dakotou. (Zdroj)

Pre ride CEI** 129 km byla rozdělena do čtyřech okruhů a po jejich prohlédnutí v průběhu dvou dnů před soutěží bylo jasné, jak jsou rozdílné a chytře seřazené tak, aby tvořily technicky náročný úkol pro jezdce a jejich servisní týmy.

První žluté kolo vedlo na začátku a ke konci relativně rovnou zemědělskou krajinou, ale v úseku severně od Sartilly zde jezdci musí zdolávat nesčetné výstupy a sestupy okolo 50-80 m převýšení.

Modrý okruh začíná stejně jako žlutý, pak se stáčí severozápadně a míří k pobřeží jižně od Granville a pokračuje pláží o délce cca 4 km, kde se konají klusácké dostihy, poté se stáčí východně a napojuje se na závěrečnou část žlutého okruhu. Tyto pláže jsou oblíbeným rekreačním místem a den před soutěží byly plné lidí. Nicméně, jak jsme později zjistili, je zde běžné pláže uzavřít kvůli jezdeckým soutěžím.

Červené kolo skýtající nádherné scenérie začíná zvlněnou zemědělskou krajinou se střední úsekem podél zátoky pod Mont Saint Michel od Awranches do Genets, kde jsou mokřiny a vodní plochy v ústích řek a stezky kolem skal.

Zelené kolo obkrouží Dragey na jihozápadě Sartilly a zahrnuje 4 km písku a dun kolem Mont Saint Michel - tyto dva úseky, mezi kterými je povinný mezietapový odpočinek, bylo třeba zvládnout za méně než 4,5 hodiny, dokud byl příliv ještě daleko a písek je rovný a pevný, což je skutečná výzva a koním, kteří jeli pod 16 km/h, přicházela pod nohy voda.

Příliv Mont Saint Michel

Pre-ride dokončilo 27 jezdců, 27 bylo vyloučeno ve vet gate (19 kulhání, 6 metabolika, 2 kulhání a metabolit), 3 nedodrželi minimální rychlost 14 km/h a jeden odstoupil. Většina jezdců se však pre-ride zúčastnila na jiných koních, než se kterými budou startovat na WEG, prioritou bylo poznat trať.

O tom, jak vypadá příliv a odliv v zátoce Mont Saint Michel, se můžete dočíst zde: http://tnit.fr/hora1.htm

Letošní trať pro WEG

Hlavní změnou oproti testu 2013 bude změna umístění vet-gate a logistika uspořádání prostor pro chlazení, pro odpočinek. Některá místa v Sartilly a na trati už při testu, kde nestartovalo ani 60 dvojic, byla přetížená a docházelo k nebezpečným situacím. I když se na určitých místech zakáže přístup veřejnosti, bude 180 jezdců na koních znamenat mimořádnou výzvu všem účastníkům, aby vše proběhlo hladce. Trať na WEG bude o 31 km delší, a také se posouvá čas přílivu a odlivu - denní příliv bude v 9.30 a odliv v 16.25.

Ustájení a ubytování

Na rozdíl od Lexingtonu, kde bylo v Horse Parc možné využít stabilního ustájení s kapacitou 1 500 koní, v Normandii se musí postavit mobilní stáje a mobilní ubytování pro ošetřovatele koní. Jezdci budou ubytovaní v hotelech Avranches a Granville vzdálených asi 15 km.

Jezdci a jezdci

V souladu s poněkud bujarým rozvojem disciplíny se na startu nejtěžší soutěže setkají tzv. klasičtí vytrvalci - jezdci svého životního koně, se kterým startují od začátku své kariéry - a jezdci, kteří se vyzbrojili kvalitním „materiálem" až v poslední sezóně a kteří jsou spíše profesionály a na nominační listině je vedle jejich jména několik jmen koní ve vlastnictví zase dalších osob, států. Tak to ve vrcholovém sportu chodí. Sympatie však obvykle vzbuzují nejvíce ti, kteří se nahoru dostali se svým dlouholetým parťákem, se kterým zažili i životní peripetie - což je případ britské jezdkyně Beth Langley a její malé klisny HS Ametista.

HS Ametista, 16letá arabská klisna o výšce pony kategorie (144 cm KVH) po Platoon-Awangarda (polský chov) stojí zaBeth Langly - HS Ametista pozornost. Se svou stálou jezdkyní Beth Langley prošly úspěšnou kariérou včetně evropského i světového šampionátu juniorů mladých jezdců a pokračují nyní v seniorské úrovni.

HS Ametista nar. 1998 soutěží s Beth ve vytrvalosti od roku 2005. Jako sedmiletá a osmiletá absolvovala nižší soutěže na 40 km v nižších rychlostech od 10,5 do 13 km/h. První tři hvězdy 120 km šla v deseti letech.
Klisna úspěšně absolvovala v soutěžích zatím 2 912 km a podle záznamů jen 2x nedokončila, resp. zakulhala v závěrečné kontrole.

V roce 2008 ve Španělsku na Mistrovství Evropy juniorů mladých jezdců skončila 25. (v tomto šampionátu skončila Markéta Terberová s Welfare na 20. místě), na ME juniorů a mladých jezdců 2010 v německém Kreuthu dojela na pátém místě za čtyřmi reprezentantkami Francie, o rok později přidala v Euston Park 18. místo v CEI***160 km a stejné pořadí měly i na dalším ME juniorů v Mont le Soie na 120 km. A jak vypadá forma sympatické arabky „Tissy" letos? V dubnu se kvalifikovaly 2. místem na CEI***160 km v Haywood Oaks (16 km/h).

Kvalifikace na WEG v Normandii se téměř rovná zázraku, protože loni si klisna zlomila kopytní kost. Zotavila se však bez následků a letos v dubnu ve zmíněné kvalifikaci v Haywood nejevila sebemenší náznaky výpadku v tréninku. Že je to tvrdá klisna, dokázala i ve svých šesti letech, kdy chtěla přeskočit stojan na seno a zranila si nohy tak, že veterinář doporučil klisnu raději uspat. Langleyovi však Tissy dali šanci...

Neobvyklé plemeno světových her - adajský kůň (Adai)

Tým z Kazachstánu bude v Normandii soutěžit na koních teprve před třemi lety uznaného plemene „adai" vyšlechtěného v oblasti Mangistau v Kazachstánu. Jeden ze zakladatelů plemene ujel za jeden den 354 km před šedesáti lety. Adajský kůň není tak elegantní a ušlechtilý jako arabský nebo achaltekinský, ale na prvních mezinárodních závodech v Moskvě roku 2011 byli tito koně v čele výsledkové listiny. Do místa závodu cestovali 4 500 km. Chovatelé řekli, že tito koně dokáží snášet velmi tvrdé podmínky.

ADAIAdajský kůň dokáže přežít na velmi chudé, tvrdé trávě, je schopen překonávat dlouhé vzdálenosti a vydrží až šedesátistupňové teploty. Tito koně pijí slanou vodu Kaspického moře a dokáží přežít bez vody déle než jiná plemena.

Startovat na Světových jezdeckých hrách na koních vlastního plemene je pro tým Kazachstánu věcí cti, ale při kvalitní přípravě by mohli tito malí koně být silnými soupeři. Ostatně nároky závodu, extrémně početné pole koní a počasí může přinést i mnohá jiná překvapení. Určitě bude zajímavé, jak si tento nominovaný tým z Kazachstánu povede:

  • DOLGIKH, Natalya - Zhezkiik
  • KOISHIEV, Azat - Doidan, Oily
  • MUKYRBAEV, Bektas - Shabdarkaska
  • YETIREKOV, Abish - Zhas Kanat
Kompletní seznam nominovaných jezdců do disciplíny vytrvalost najdete zde: Record number of nominated entries for Endurance

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com