Alltech FEI WEG 2010: Největší manévry koní od napoleonských válek

20. 09. 2010 19:00, Aktualizováno 26. 09. 2010 20:26

Obrázky: 9

Autor: Tisková informace Foto: Dirk Caremans/FEI Rubrika: Světové jezdecké hry Počet přečtení: 7165 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Největší komerční letecká přeprava koní, která kdy proběhla pro jedinou sportovní akci, odstartovala minulý týden z Belgie; koně odtud letí do Kentucky, kde se poprvé na půdě USA konají světové jezdecké hry.

Alltech FEI WEG 2010Ve dnech 16.-28. září odlétá z Evropy přibližně 445 koní; využijí speciálně upravená komerční letadla, z nichž 10 odstartuje z belgického letiště Liege a jedno z Amsterdamu.

Kromě zmíněných čtyř a půl stovky koní z Evropy přivezou jiná letadla do Kentucky dalších 19 koní z Austrálie a Asie a 35 koní z Jižní Ameriky. Koně přiletí do Cincinnati, kde stráví ještě před vlastními jezdeckými hrami 42 hodin v karanténě.

Během 9hodinového letu z Evropy se o koně postará 24 členů letecké posádky, mezi nimi ošetřovatelé, pomocníci a veterináři, mnozí z nich jsou profesionální letečtí ošetřovatelé, kteří budou dohlížet na koňské pasažéry na palubě. Jsou podporováni společností Peden Bloodstock, která je odpovědná za organizování komerční letecké přepravy. Šéfem těchto ošetřovatelů je Tim Rolfe, který dohlížel na leteckou přepravu koní pro 6 olympijských her a 5 světových jezdeckých her; jak uvedl, ošetřovatelé musí podstoupit několikaměsíční výcvik, než se mohou zúčastnit takové výpravy.

letecká přeprava koníVětšina z nás přišla z dostihového sportu nebo pracovali jako ošetřovatelé koní, ale museli jsme projít stejným výcvikem, jaký podstupují i běžní letečtí stewardi, konkrétně jsme se museli starat i o lidské pasažéry."

Podobně jako lidé i koně mohou cestovat v několika třídách; většina z nich pocestuje „business třídou". Třída je dána tím, kolik koní pocestuje najednou v jedné „letecké stáji". Ti, kteří využijí třídu „economy", budou po třech v jednom kontejneru, ve třídě „business" budou koně cestovat po dvou a v první třídě bude mít vždy jen jeden kůň celou „stáj" pro sebe.

Cena letenky je od 1300 do 8500 Euro v závislosti na zvolené třídě; vzhledem k tomu, že většina koní má hodnotu několik milionů Euro, je třeba tyto peníze považovat za dobře „investované".

Pětihvězdičkový servis

Bezpečnost a welfare koní je prvořadým cílem leteckých společností, piloti letadel jsou speciálně instruováni, aby zajistili ještě hladší start i přistání, než obvykle. Při startu letadlo stoupá mnohem pozvolněji, při přistávání bude letadlo brzdit mnohem pomaleji. Jakmile letadlo vzlétne, jeho pohyb je mnohem hladší, než cestování po silnici; samozřejmě pokud „nenajede na nerovnosti" turbulence.

Koním je zajištěno kontinuální „občerstvení". Mohou si po celou dobu letu uždibovat seno ze sítí a mají zajištěné i pelety, oves a otruby. Na palubu bylo naloženo 1500 litrů vody, aby koňští pasažéři měli po celou dobu dostatek pití.

Jak už bylo řečeno, po přistání v Cincinnati stráví koně 42 hodin ve speciální karanténní budově blízko letiště, pak stráví ještě 90 minut pozemní přepravy do Kentucky Horse Parku.

Web WEG: 2010 Alltech FEI World Equestrian Games™

Článek zdobí fotografie přímo z mediálního archivu FEI.

Náročná logistika...

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com